Connect with Us

Gjashtë pyetje për Ramën/ Tritan Shehu nxjerr zbuluar kryeministrin

Politikë

Gjashtë pyetje për Ramën/ Tritan Shehu nxjerr zbuluar kryeministrin

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Deputeti i PD, Tritan Shehu ka shtruar gjashtë pyetje për kryeministrin Edi Rama, në lidhje me procesin e vaksinimit.

Sipas tij, Rama sot në vend që të “fshihej” mbas Z. Bourla te Pfizer, duhet të pergjigjet direct për disa shqetësime prezente.

Pse kjo Qeveri humbi shumë muaj duke këmbëngulur se nuk mund të kontraktohej direkt me kompanitë prodhuese, kur neve insistigonim për këtë, gjë që u realizua?

2-Sa është sasia e vaksinave Pfizer të ardhura në Shqipëri deri tashti e sa përqind zënë vaksinat e certifikuara nga EMA në numrin e përgjithshëm të vaksimineve të kryera.

3-Kur do të nderpritet vaksinimi me vaksinat e pasigurta e të pamiratuara nga EMA.

4-Kur do të fillojë ri-vaksinimi i atyre qe u janë aplikuar ato vaksina të pasigurta me ato të miratuara nga EMA, siç është ajo Pfizer?

5-Kur do të ulet mosha e mundësimit të vaksinimit të fëmijëve së pari në 12 vjeç, kur Pfizer e rekomandon prej 5 vjetësh.

6-Kur do të fillojë aplikimi i dozes së tretë të vaksinimit si po veprohet kudo në Europë tashmë?”.

Janë këto pyetjet e shtruar nga Shehu.

Sipas deputetit demokrat, edhe pa këto kërkesa të reja Shqipëria është në vendet e fundit të botës me sasinë e vaksinimit me 31% te popullsisë, kur mesatarja botërore është 41%.

LEXO EDHE:  “Sulmi i Ramës ndaj Haradinajt rrugaçëror”/ Paralajmëron Basha: Do marrë fund shumë shpejt

“Akoma më keq me një dominim të plotë të vaksinave të pasigurta kryesisht kineze këto.

Ndërsa Italia ka arritur të vaksinojë mbi 80% të popullsisë me të dyja dozat, Gjermania 85% e kështu me radhë, pa dyshim me vaksina të certifikuara nga EMA.

Rama duhet të sqarojë:

Kur Shqipëria do të arrijë në imunizimin e grupit, pra në 85% të popullsisë të vaksinuar me vaksina të sigurta?

Kur dhe pse nuk po shpallet asnjë kalendar i vaksinimit të popullsisë, siç ndodh kudo ku ka Qeveri të përgjegjshme.

Rama e kjo Qeveri nuk mund të maskojë e zbehë pa përgjegjëshmërinë e saj me një vizitë teknike të drejtuesve të Pfizer.

Pfizer vërtet është një kompani shumë korrekte në realizimin e detyrimeve të saj, gjë e cila veçse nxjerr më shumë në pah e akuzon direkt Qeverinë tonë e Ramën vetë për keqmenaxhim të plotë të pandemisë edhe në procesin e vaksinimit”, shkruan më tej Shehu në rrjete sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Nard Ndoka sherr Bashën/ Zbardhet përplasja në zyrën e kreut të PD-së

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, ka komentuar situatën në Partinë Demokratike, me të cilën kanë pasur edhe Aleancë.

Në emisionin Breaking në Top News, Ndoka ka treguar se ka pasur një sherr me Lulzim Bashën.Sherri ka ndodhur në zyrë, sipas tij dhe shkak është bërë spostimi nga lista e Shkodrës, nga i treti në të tetin.

Me mua u soll në mënyrën më të paskrupullt. As Fatos Nano dhe as Sali Berisha nuk e kanë bërë lloj sjelljeje. Më thirri në zyrë më tha se do jem i teti, edhe kam reaguar me ato fjalë ndonjë eksponent i LSI ishte sot (Elona Guri), edhe më ashpër, e kam reaguar. Unë po marr LSI që është një faktor më i madh, se unë e PDK nuk do të ishin faktor për marrjen e pushtetit. Çfarë LSI e Kryemadhi përfaqësonte. Po ishte pikante reagimi i saj. Lexoje edhe pjesën pikante se ajo i lezeton edhe Gaz Bardhit. Mos t’i flasë prapanica më shumë se goja, nuk ishte e ashpër gjuha e Elona Gurit ndaj Gazment Bardhit“, theksoi Ndoka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Luan me një viktimë si Gaz Bardhi”/ Nard Ndoka zbulon teatrin e Bashës: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka e ka cilësuar teatër, atë që sipas tij po bën kreu në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

I ftuar në emisionin “Breaking”, në Top News, Nard Ndoka është shprehur se ajo që po ndodh në Partinë Demokratike aktualisht është një turp dhe një skenë teatrale teksa para shqiptarëve po paraqiten qesharakë.

“Është një turp, teatër ajo që po luan Basha me një viktimë si Gaz Bardhi. Duhet t’ua kursenin shqiptarëve. Janë bërë qesharak në sytë e qytetarëve. Une nuk do e lejoja kurrë të ndodhte në partinë e vogël që kam dhe jo më në partinë më të madhe opozitare.“- tha Nard Ndoka.Ndërkohë që nga ana tjetër gazetari Bledian Koka, sa i përket pozicionit të Edi Palokës aktualisht është shprehur se ky i fundit e ka sqaruar vendin e vetë dhe është mes dy palëve i barazlarguar për të sqaruar situatën.
Ndërkohë që Koka është shprehur se vetë Paloka nuk ka si të njoh të gjithë firmëtarët.

LEXO EDHE:  Intelektualët e Korçës kundër TEC-it/ Zbardhet letra drejtuar kryeministrit

LEXO EDHE:  Nga Ilir Levonja/ "Ani Kosovë merru me veten nëse e do Shqipërinë"

“Paloka e ka sqaruar vetë pozicionin. Kryetari i Këshillit kombëtar,zyra e Palokës është e barazlarguar nga dy palët. Ka mbetur dhe një institucion që mund të bëjë ndryshimin dhe ai është Këshilli Kombëtar. Basha ndoshta nuk e kishte parë këtë. I gjithë ky debat që po bëjmë tani është banalitet i madh. Sepse vetëm pak ditë unë pash zotin Bardhi dhe zotin Basha që të kapëridinë atë që kanë thënë vetë.”– tha Koka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Çfarë do Shqipëria në Afrikë?”/ Tomor Alizoti ngre zërin: Nuk pranoj recitimet

Publikuar

-

Nga

Tomor Alizoti "kryqëzon" Bashën/ Çfarë do thuash për marrëveshjen me Ramën

Gjatë fjalës së tij në Komisionin e Jashtëm, deputeti i PD, Tomorr Alizoti, vuri theksin tek diplomatët shqiptarë, për të cilët tha se janë më të varfërit në rajon.

Alizoti deklaroi se ata nuk janë trajtuar siç duhet, ndërsa shtoi se financat duhet të shkojnë në ambasadat kryesore të Shqipërisë në Botë.Ndërsa Komisioni i Jashtëm miratoi projektbuxhetin për vitin 2022, Alizoti theksoi se atyre iu rritet rroga, por taksohen më shumë.

“Rritja prej 17% tingëllon e madhe por humbet në strukturë. Kjo financë duhet të shkonte te diplomatët, që të jenë të motivuar. Se çfarë do Shqipëria në Afrikë? Unë nuk e di, mirë do të ishte të ishte fuqi e madhe, por është vend i vogël. Financat të shkojnë në ambasadat kryesore. Sot ka diplomatë të keqpaguar, që prezantojnë Shqipërinë, nuk ftojnë dot dikë për drekë apo për darkë pune në një lokal serioz. Diplomatët shqiptarë janë më të varfrit në rajon. Qeveria e sotme edhe e kaluara s’i ka trajtuar si duhet. Pse Kosova i paguan më lart? Hajde i diskutojmë realisht. Nuk i pranoj recitimet, që diplomatët shqiptarë janë trajtuar me një vlerë…ku janë vlerat? Është rritur rroga, është taksuar më shumë. Unë e di”- tha deputeti Alizoti./CNA.al

LEXO TE PLOTE