Connect with Us

Dimri dhe virozat po trokasin!/ Cili është roli i ushqimit në sistemin tonë imunitar?

Shëndeti

Dimri dhe virozat po trokasin!/ Cili është roli i ushqimit në sistemin tonë imunitar?

Publikuar

-

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Kur bëhet fjalë për infeksionet, jo të gjithë njerëzit duket se luftojnë në një pozitë të barabartë. Çështja e moshës, trashëgimisë, higjienës së jetës jane faktore.

Si mund ta ndihmoni trupin tuaj të mbrojë veten? Nje menyre eshte ushqimi!!

Cili është roli i ushqimit tonë ne sistemin tone imunitar?

Ushqimi duhet të sigurojë lëndë djegëse për sistemin imunitar. “Vitamina D mund të jetë vitamina më e rëndësishme sepse rregullon veprimin e makrofagëve, prodhimin e citokinave dhe shkakton aktivizimin e limfociteve CD4,”.

Kontributi i zinkut, një antiviral i fuqishëm, është thelbësor. Si dhe raporti midis acideve yndyrore anti-inflamatore omega 3 dhe omega 6 pro-inflamatore, të cilat rregullojnë kursorin e reagimit imunitar.

Dhe në pjatë?

Rekomandimet e Shëndetit Publik përfshijnë pesë fruta dhe perime në ditë, për vitamina dhe fibra, peshk yndyror një herë në javë për marrjen e omega 3 dhe zink, bishtajore për fibra dhe fruta me lëvore te pasura me omega 3 dhe 6, vitaminë E , zink dhe fibra.

Nëse mjedisi acid i stomakut shkatërron patogjenët, veprimi i sistemit imunitar është më i rëndësishmi në zorrët, pasi këtu shumica e lëndëve ushqyese transferohen në qarkullimin e gjakut.

LEXO EDHE:  Po sikur vala e katërt të ishte vala e fëmijëve?

Zorrët përmbajnë 60% të qelizave tona imune, për të absorbuar mikrobet para se të kalojnë nëpër murin e zorrëve dhe të kolonizojnë trupin. Prandaj, mikrobiota luan një rol themelor. Së pari, falë “efektit pengesë”: duke konkurruar me patogjenët dhe duke iu përmbajtur mukozës së zorrëve, bakteret “miqësore” parandalojnë bakteret e rrezikshme të kalojnë nëpër të.

Mikrobiota gjithashtu modulon veprimin e sistemit imunitar, duke stimuluar ose kufizuar zhvillimin e limfociteve të caktuara, për një ekuilibër të mirë. Kështu do të edukonte sistemin imunitar: “Qelizat mësojnë të njohin bakteret jo patogjene në mënyrë që të mos shkaktojnë një reagim inflamator të panevojshëm”.

Prandaj lind nevoja për të ruajtur diversitetin e mikrobiotës duke ngrënë ushqime të pasura me fibra (fruta dhe perime, drithëra, etj.), në vend të produkteve të përpunuara, aditivët e të cilëve janë të dëmshëm për florën e zorrëve.

Një sistem imunitar i mirë është garantuesi i një aftësie të mirë të trupit për të mbrojtur veten kundër kërcënimeve të mundshme. Shëndeti ynë ecen mire, por edhe mbijetesa jonë. Prandaj është e nevojshme të jeni të kujdesshëm që të mos keni një mangësi imune.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Situata nga Covid/ Ulet numri i viktimave, 563 qytetarë dalin pozitiv

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë kryer 3150 testime, nga të cilat kanë dalë pozitiv 563 qytetarë të infektuar dhe 2 humbje jete dhe 494 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:Janë kryer 3150 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 563 qytetarë, në këto bashki:

LEXO EDHE:  Përballja me Covid drejt fundit!/ Tritan Kalo apel qytetarëve: Kujdes ndaj virozave të stinës

LEXO EDHE:  Testi RT-PCR dhe Covid-19!/ Çfarë duhet të dijnë pacientët

221 në Tiranë, 34 në Fier, 28 në Durrës, 26 në Berat, nga 23 qytetarë në Kamëz, Sarandë, nga 18 qytetarë në Vlorë, Gjirokastër, 16 në Shkodër, 13 në Elbasan, 12 në Lushnje, nga 11 qytetarë në Krujë, Korçë, 9 në Lezhë, nga 6 qytetarë në Kurbin, Vorë, Divjakë, nga 5 qytetarë në Gramsh, Kolonjë, Tepelenë, Këlcyrë, Mallakastër, Kavajë, nga 4 qytetarë në Pogradec, Patos, nga 3 qytetarë në Tropojë, Mirditë, Shijak, Himarë, Konispol, Devoll, Skrapar, Librazhd, nga 2 qytetarë në Maliq, Memaliaj, Libohovë, Delvinë, Roskovec, Dibër, nga 1 qytetar në Malësi e Madhe, Pukë, Kukës, Selenicë, Dropull, Poliçan, Cerrik, Peqin.

Janë 7,894 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 175 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 2 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: dy qytetarë nga Tirana të moshave 65-89 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 494 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 177,713 që nga fillimi i epidemisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pilula Anticovid/ Alimehmeti: Nuk do e zëvendësojnë vaksinën

Publikuar

-

Nga

Afati i dozës së dytë të vaksinës/ Alimehmeti: S’ka problem nëse vonohet pak ditë

Britania e Madhe ka hedhur në treg së fundmi pilulat anticovid dhe pritet që të shpërndahen në të gjithë botën.

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti ka folur në lidhje me këto pilula të reja antivirale duke treguar se ato mund të mbrojnë individin deri në 52 %.

MRA-ja që është edhe agjensia rregulluese ne Britani të Madhe  ka miratuar një mjekim, pilulë anti covid  që merret nga goja e cila rezulton të jetë efektive 52 % kundër shtrimit në spital dhe humbjes së jetës nëse merret në ditët e para të simptomave apo sëmundjes. Por tek personat që të paktën kanë një faktor risku nga sëmundje të rënda”, është shprehur Alimehmeti.

LEXO EDHE:  Fotot nga Korça e mbuluar me petkun e dëborës

LEXO EDHE:  Takikarditë dhe alergjitë e lidhura me vaksinimin!Më tej ai është shprehur se këto pilula nuk do  mund të zëvendësojnë  vaksinat.

Nga pikëpamja kosto-efikase vaksina është para. Por trajtimi duhet. Mos harrojmë që ka edhe një trajtim të ri nga “Pfizer” që ende nuk është miratuar”.

Për sa i përket efekteve negative epidemiologu është shprehur: “Kemi njerëz që vaksina nuk ka rritur të funksionojë për faktorë të ndryshëm. Nuk ka asnjë lloj formule që ka 0 efekte negative”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu inspekton investimet në Maternitetin “Koço Gliozheni”

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka inspektuar punën për transformimin e shërbimit të urgjencës, qendrës së gruas dhe sallave të operacionit në Maternitetin ‘Koço Gliozheni’, ku deklaroi se do rriten kapacitetet dhe cilësia e shërbimit për nënat dhe fëmijët.

“Është një investim në zemër të spitalit sepse i shërben jo vetëm strukturës së qendrës së pritjes për gratë, urgjencës, triazhimit, spitalit ditor i cili po rehabilitohet tërësisht, por gjithashtu janë sallat operatore, sallat e lindjes, të cilat tashmë me rehabilitimin dhe gjithë investimet që po bëhen në këtë spital, do të jenë sipas standardeve bashkëkohore. Jam e kënaqur që përpos investimeve në infrastrukturë, investimi është edhe në pajisje teknologjike, pra që do të rrisin akoma më shumë cilësinë e shërbimeve që ne ofrojmë për nënat dhe të porsalindurit”, deklaroi  Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë theksoi se me buxhetin e 2022, investimet në sektorin e Shëndetësisë vijojnë me programin e nënave dhe fëmijëve, duke fuqizuar maternitetet dhe pediatritë në vend.

“Investimet me buxhetin 2022 do të vazhdojnë të prekin programin e nënave dhe fëmijëve, duke fuqizuar maternitetet, duke fuqizuar gjithashtu dhe pediatritë në të gjithë vendin. Ne do të finalizojmë këtë investim që kemi nisur në maternitetin “Koço Gliozheni” gjatë 3-mujorit të parë të vitit të ardhshëm. Ndërkohë që do të vijojmë investimin në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”. Do të finalizojmë investimin në maternitetin e Kukësit, pediatrinë e spitalit Elbasan dhe në spitalet e tjera rajonale, investime të cilat hapen me buxhetin e vitit 2022”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Pse Sputnik V bëri një hyrje të bujshme mes tre vaksinave të para

LEXO EDHE:  Fotot nga Korça e mbuluar me petkun e dëborësDuke bërë me dije se nëpërmjet 3 fazave të investimeve do të ndërhyet në pika nevralgjike, drejtori i Maternitetit “Koço Gliozheni”, dr. Genci Hyska, shprehet se faza e parë e punimeve të këtij investimi pritet të përfundojë brenda këtij viti.

“Kjo është faza e parë e cila do të bëjë rikonstruksionin e tre pikave më nevralgjike, të cilat janë një shërbim i munguar i urgjencë-pranimit. Ndërsa faza e dytë do të jetë faza e neonatologjisë dhe e rikonstruksionit të ambienteve brenda pavioneve. Ndërsa faza e tretë ka të bëjë me veshjen e sistemit kapotë dhe integrimi i një sistemi të kursimit të eficencës së energjisë”, tha Hyska.

Qeveria shqiptare ka financuar rreth 1 milion dollarë në fazën e parë të investimit në Maternitetin “Koço Gliozheni” për rikonstruksionin e bllokut operator, bllokut të lindjes, qendrës së gruas, urgjencës dhe pajisjen e tyre me aparatura mjekësore të standardeve më të mira. Na fazën e dytë do të kryhet rikonstruksioni i shërbimit të neonatologjisë, ndërsa në fazën e tretë do të jetë  investimi në sistemin e veshjes dhe paneleve diellore, për të bërë edhe kursimin e energjisë, për të qenë edhe ne pjesë e aksinonit global për eficençën e energjisë.

LEXO TE PLOTE