Connect with Us

Bylykbashi tërhiqet nga akuzat për pazarin Rama-Basha

Politikë

Bylykbashi tërhiqet nga akuzat për pazarin Rama-Basha

Publikuar

-

cna lajme politike

Dy ditë më parë deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi hodhi akuza të forta kundër kryetarit të PD, Lulzim Basha duke deklaruar hapur se Basha po bën pazar me Ramën në lidhje me çështjen e zgjatjes së afatit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për vettingun e gjyqtarëve në këmbim me Reformën Territoriale që duan demokratët.

Është fakt i njohur që PD  synon reformë të re territoriale me objektiv shtimin e numrit të bashkive në vend. Interesat e PS shkijnë nē drejtim të kundërt pasi PS nëpërmjet reformës territoriale synon zvogëlimin e tyre.

Sipas akuzave të publikuara në rrjete sociale Bylykbashi, deklaroi që Basha me Ramën po që të shtojë disa bashki në hartë, ku shpreson se mund të shtojë votat e demokratëve dhe në këmbim do t’ë japë votat e nevojshme për të shtyrë afatin e vetingut.

Deputeti demokrat shkruante se Rama dhe Basha kanë hapur një pazar kuajsh, (horse trading) kur sipas tij në fakt opozita duhet të fokusohet në ndryshimin e një sistemi të ri zgjedhor që të mund t’i garantojë asaj votën e lirë.

Deklarata e Bylylbashit nuk ka kaluar me injorim nga selia blu. Dhe dje gjatë mbledhjes me grupin parlamentar, raportohet ky debat midis Kryetarit Basha dhe deputetit Bylykbashi:

” Basha : Oerd ke ti ofertë për cështjen e vetingut?

Bylykbashi : Ato lloj insinuatash tërhiqi kryetar. Unë po përsërisja një qëndrim që ta kam thënë në grup parlamentar, para dy javësh. Unë e kisha për Ramën atë postim. Qëndrimi im është në parim.  Duhet të ishte këtu Kryetari i Grupit i ngarkuar per vetingun I cili më ka kontaktuar mua ditën e enjte dhe i kam thënë kujdes se nuk është interesi ynë. Rama e di shumë mirë cfarë do, se e thotë në publik. Unë kam thënë Rama ofron pazar, nuk kam thënë që ka marrëveshje PD.  Unë ta kam thënë në grup, ne na duhet sistemi zgjedhor, reforma zgjedhore, reforma territoriale dhe pastaj vetingu.

LEXO EDHE:  Avokati "vë me shpatulla pas muri" Bashën/ Dil dhe sqaro publikun

Une e kam thene publikisht, ne na duhet nje strategji per te gjitha reformat.  Baterite e partise u turren ndaj meje,  eshte nje reagim i ulet nga Partia Demokratike ndaj meje.

Basha : A di ti Oerd nese dikush ne parti ka marre nje propozim, me jep nje vetingun te te jap reformen territoriale?

Bylykbashi : Nese ndodh, eshte nje thike shpine per demokratet.  Eshte pazar i ofruar publikisht.

Aq sa kam thene, nuk ndryshon. Po te them kete gje, po e pranove do demtosh demokratet. Nese per vetingun merr sistemin zgjedhor, mua me ke nga pas.

Basha : Refuzoni cdo ide se na qenka ofruar pazar i ndarjes territoriale per vetingun se eshte nje dem qe i behet demokrateve.”

Me sa duket Bylykbashi përballë Lulzim Bashës është tërhequr nga akuzat e tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Murrizi e pranon/ Nuk kam ikur nga PD, më kanë përjashtuar

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti Mylim Murrizi ka komentuar zhvillimet e fundit brenda Partisë Demokratike.

Në një intervistë për media, ai shprehet se nga PD nuk ka ikur, por që është përjashtuar nga Kryesia e kësaj force politike.Murrizi tha se nga PD nuk është larguar se ka pasur ndonjë hatër mbetje me Kryedemokratin Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  Kërcënimi me jetë/Rama me ironi: Basha më i mbrojturi nga të gjithë, megjithatë …!

LEXO EDHE:  Edi Rama hap televizion privat/ Inaugurohet nga Taulant Balla

Unë nuk kam ikur nga Partia Demokratike, më kanë përjashtuar kryesi e PD. Unë s’kam ik se jam mërzit me Bashën dhe po pres që të vijë një që të luftojë Bashën të jetë më i mirë”, u shpreh Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

FRPD i përgjigjet Bashës/ Të gjithë në Foltoren e Berishës

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ditën e dielë në datën 7 nëntor në orën 12:00 do të mbajë Foltoren me të rinjtë në ambientet e Anfiteatrit në Akademinë e Arteve.

Forumi Rinor i Partisë Demokratike u ka bërë thirrje të rinjëve që t’i bashkohen këtij takimi, për një PD më të fortë, më të bashkuar dhe më të hapur.

LEXO EDHE:  “Asnjë nuk do të paguhet për 18 ditët e Marsit”/ PD akuza qeverisë: Paketa gjysmake e Ramës hyn në fuqi në Prill

LEXO EDHE:  Nga Kreshnik Spahiu/ Listat provojnë, se Berisha po përgatit shkarkimin e Lulzim Bashës në 26 Prill

FRPD fton të gjithë të rinjtë demokratë t’i bashkohen Foltores së Rinisë, në datën 7 Nëntor, tek Amfiteatri i Universitetit të Arteve!Më të fortë, më të bashkuar, më të hapur!”, thuhet në njoftimin e FRPD.

Me këtë thirrje, FRPD ka dalë kundër Lulzim Bashës, duke mbështetur hapur ish kryeministrin Sali Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hapet gara për rioganizimin dhe zgjedhjet në FRPD/ Kryetari zgjidhet sipas parimit 1 anëtar, 1 votë

Publikuar

-

Nga

Forumi Rinor i Partisë Demokratike nisi sot procesin e riorganizimit dhe zgjedhjeve në të gjitha strukturat. Kryetari PD Lulzim Basha udhëzoi nisjen e procesit të rifreskimit të strukturave dhe ngritjen e një grupi pune që do të mbikqyrë procesin, pasi mandati i shumicës dërrmuese të drejtuesve të FRPD-së ka mbaruar dhe një pjesë e drejtuesve kanë tejkaluar moshën. Kryetari i FRPD-së dhe i forumeve drejtuese kanë mandat 4 vjeçar, ndërsa anëtarët e FRPD-së mund të jenë pjesë e forumit deri në moshën 35 vjeç.

Grupi i posaçëm i punës për zgjedhjet në FRPD përbëhet nga:

* Oriela Nebiaj

* Hergert Alimerko

* Dario Sejdini

LEXO EDHE:  Rama rikthen Brisida Shehajn/Ja posti që pritet të marrë

LEXO EDHE:  Nga Kreshnik Spahiu/ Listat provojnë, se Berisha po përgatit shkarkimin e Lulzim Bashës në 26 Prill

* Enkelejda Rica* Juela Hamati

* Anita Doçi

Ky grup do të mbikqyrë mbarëvajtjen dhe organizimin e procesit të anëtarësimeve, rifreskimit të të dhënave dhe zgjedhjeve në të gjitha nivelet dhe strukturat e Forumit Rinor.

Menjëherë pas përfundimit të procesit të anëtarësimeve dhe riorganizimit, do të vijohet me zgjedhjen me 1 anëtar, 1 votë të kryetarit dhe zgjedhjen e strukturave drejtuese të FRPD-së në nivel qendror dhe lokal.

Zgjedhjet për kryetar të FRPD-së janë mbajtur për herë të fundit në dhjetor 2015 dhe mandati i kryetarit dhe forumeve drejtuese kanë mbaruar në vitin 2019./CNA.al

LEXO TE PLOTE