Connect with Us

Botërori 2022/ Argjentina spektakël ndaj Uruguait, ngec Brazili

Sport

Botërori 2022/ Argjentina spektakël ndaj Uruguait, ngec Brazili

Publikuar

-

Kanë përfunduar 5 sfidat e dyta të muajit tetor për fushatën kualifikuese të Botërorit “KATAR 2022” në Amerikën e Jugut. Brazili ka barazuar në transfertë kundër Kolumbisë pa gola 0-0. Skuadra e drejtuar nga Tite praktikisht e ka siguruar biletën për në Katar, sepse kryeson grupin me 28 pikë të grumbulluara në 10 ndeshje dhe me golavarazhin më të mirë, pasi ka shënuar deri tani 22 gola dhe ka pësuar vetëm 3 të tillë.

Argjentina ka triumfuar 3-0 në shtëpi ndaj Uruguajit ku Lionel Mesi dhe Lautaro Martinez kanë dhuruar “show”. I pari që shënoi ishte ylli i PSG-së në minutën e 38′, më pas në minutën e 44′ ishte Rodrigo De Pol ai që dyfishoi shifrat. Sulmuesi i Interit I vuri kapakun sfidës në minutën e 62′. Kombëtarja “Albiceleste” renditet e dyta në kuotën e 22 pikëve ndërsa Uruguaji në vendin e katërt duke koleksionuar 16 pikë.

Kili ka arritur një sukses 2-0 në shtëpi ndaj Paraguajit. Golat u rezervuan në fraksionin e dytë të takimit kun ë minutën e 69′ ishte Brereton ai që zhbllokoi sfidën dhe pas 3 minutash ishte ish-mesfushori i Juventusit, Mauricio Isla ai që përfundoi këtë takim me golin e dyë dhe të fundit të ndeshjes.

Venezuela ka mposhtur në shtëpi skuadrën e Ekuadorit, dhe Bolivia ka triumfuar minimalisht 1-0 në shtëpi kundër Perusë. Kujtojmë që në Amerikën e Jugut kualifikohen direkt 4 të parat në grup dhe e pesta luan në “play off”-in interkontinental.

SFIDAT E PËRFUNDUARA 

KOLUMBI 0-0 BRAZIL

ARGJENTINË 3-0 URUGUAJ

Mesi 38′, De Pol 44′, Lautaro 62′

KILI 2-0 PARAGUAJ

Brereton 69′, Isla 72′

VENEZUELË 2-1 EKUADOR

Maçis 45+1′, Belo 64′

BOLIVI 1-0 PERU

Vaca 83′

RENDITJA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

Zbutet Mourinho, nis më në fund të lavdërojë Marash Kumbullën

Publikuar

-

Nga

Zhoze Murinjo duket se pak nga pak po ndryshon mendje rreth Marash Kumbullës. Edhe pse mbrojtësi shqiptar nuk është ndër alternativat kryesore për prapavijën e skuadrës kryeqytetase, trajneri portugez ka filluar që t’i kushtojë më shumë vëmendje e sot edhe një elozh të veçantë.

Duke folur para gazetarëve në konferencë për shtyp, Murinjo ka theksuar se e rëndësishme ishte që të vlerësohej kontributi i emrave si Marash Kumbulla, të cilët luanin më pak, por mbështetnin ekipin dhe jepnin maksimumin në fushë.“Duhet t’i jepet meritë lojtarëve që nuk luajnë shumë, si në rastin e Diauara, i cili gjithsesi ka punuar shumë gjatë javës, edhe pse luan pak. Lojtarët që luajnë, e bëjnë me gjithë grintën dhe miqësinë që nevojitet. Si Kumbulla, i cili hyn për të luajtur një minutë, por ka ndalur një aksion të rrezikshëm, mori të verdhë dhe hidhet në mes të goditjes së dënimit kundërshtare. Ka mbuluar një gjigand si Milinkoviç dhe del i lumtur pasi ka bërë shumë”, shpjegoi Murinjo para gazetarëve.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Lojtari më i shtrenjtë i Premier League, ylli i Guardiolës i vendosur për klubin e fundit të karrierës

Publikuar

-

Nga

Jack Grealish u transferua këtë merkato verore te Manchester City, me trajnerin Pep Guardiola që e kërkonte me çdo kusht yllin e kombëtares së Anglisë. Dhe, në fakt për t’ia vendosur në dispozicion trajnerit spanjoll, drejtuesit e “Qytetarëve” shpenzuan plot 100 milionë paund për të bindur Aston Villa-n, teksa e bënë 26-vjeçarin lojtarin më të shtrenjtë në historinë e Premier League.

Ndërsa po luan sezonin e tij të parë me fanellën e City, Grealish shpeshherë ka dhuruar “grimca” nga talenti i tij, teksa pritshmëritë për të janë të larta. E ndërkohë që po shijon jetën e re në Manchester, Grealish nuk e harron dashurinë për Aston Villa-n dhe së fundmi është shprehur se do të rikthehet për ta mbyllur karrierën pikërisht me klubin nga Birmingham.“Aston Villa është një klub i cili do të mbetet në zemrën time, në fund të ditës unë jam një fans i tyre. Shpresoj të rikthehem aty një ditë, e gjej shpesh veten time duke menduar për Aston Villa. Edhe Ashley Young pasi u largua, në fund u rikthye aty dhe unë dua të bëj të njëjtën gjë. Jam 100%i bindur për këtë”, theksoi Grealish.

LEXO TE PLOTE

Sport

I mahniti të gjithë në Angli, mesfushori i Shpresave firmos kontratë të re trevjeçare

Publikuar

-

Nga

Anis Mehmeti është bërë brenda pak muajsh një nga emrat më të përfolur në kategorinë e tretë angleze. Futbollisti i cili është bërë pjesë e Uajkomb, po shënon me vazhdimësi dhe po tregon aftësi të jashtëzakonshme me skuadrën e cila është kthyer në pretendente për ngjitjen në kategorinë e dytë.

Ndaj pakkush kishte dyshim që për të do të vinte shpejt edhe momenti i firmës në një kontratë të re profesioniste, në mënyrë që të sigurohej e ardhmja e tij në klub, por edhe kushte më të mira financiare pasi deri tani ai trajtohej si një lojtar që vinte nga akademia. Mesfushori i përfaqësueses Shpresa, sot ka nënshkruar një marrëveshje që e lidh deri në vitin 2024 me klubin në fjalë.

“Jam i lumturuar që hodhëm këtë firmë pasi ishte një rrugëtim i gjatë. Jam këtu që të qëndroj dhe dua të kthehemi përsëri në Championshp ”, ishin fjalët e Mehmetit pas firmës në intervistën që dha për faqen e klubit pas firmës së kontratës.

LEXO TE PLOTE