Connect with Us

Arrin 1.8 milion numri i shqiptarëve të vaksinuar kundër Covid-19

Shëndeti

Arrin 1.8 milion numri i shqiptarëve të vaksinuar kundër Covid-19

Publikuar

-

Manastirliu bën bilancin/ Ja sa ka arritur numri i vaksinimeve kundër Covid-19

Ka shkuar në 1.8 milionë numri i qytetarëve që kanë marrë vaksinën anti-Covid në të gjithë vendin

Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale.

Ndërkohë Rama krahas fotos me të dhënat e vaksinimit ka bërë edhe një apel për qytetarët që të vaksinohen sa më shumë.

LEXO EDHE:  Agjenda e ngarkuar e Ramës/ Ankara, Athinë dhe Berlin

ujtojmë që edhe në tetor do vijojë muaj i hapur i vaksinimit./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Falsifikimi i testeve të Covid/ Muka: Qytetarët kanë humbur besimin tek shteti

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Epidemologu Taulant Muka, ka ngritur shqetësimin për falsifikimin e testeve të Covid-19 dhe pasaportave të vaksinimit në vendin tonë.

Sipas tij qytetarët  e kanë humbur besimin tek shteti dhe si pasojë ato gjejnë mënyra për të fituar një dokument fals, që në këtë rast është vaksina.

“Nuk është një fenomen që ne nuk e njohim. Nuk është një fenomen që ndodh në Shqipëri por në shumë vende të botës. Ka  një mosbesim te shteti dhe fakti që ka mosbesim bën që qytetari të gjejë mënyra të tjera për të fituar një dokument që në këtë rast është vaksina.”Sipas tij, qeveria duhet të jetë më transparente me qytetarët.

“Ajo që është e rëndësishme është që qeveria duhet të jetë më transparente, të ketë një komunikim më të mirë në kontekstin se çfarë është arritur në masat që janë marrë për parandalimin e Covid-19. Unë e dënoj çdo vendim që bën krijimin e certifikatave të rreme, nga ana tjetër nuk është ky shqetësimi kryesor në vendin tonë. Çdo shtet ka të dhënat e veta përsa i përket %  të popullatës që ka marrë vaksinën.  Si i vaksinuari ashtu edhe i pavaksinuari duhet të trajnohen në mënyrë  të barabartë. Fakti që shtetit i diskriminon sigurisht që sjellë këto mekanizma të tjera në bazë të falsifikimit të dokumentacionit. Problematika shtrohet në mënyrën se si qytetarët, perceptojnë problematikën Covid-19 dhe kundërpërgjigjen që marrin nga shteti. Duhet të ketë më shumë ndikim nga shteti sesa nga qytetarët”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbeten të larta shifrat e të infektuarve/ Ja sa persona humbën jetën sot

Publikuar

-

Nga

Publikohen shifrat/ Ulet sërish kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3,230 testime, kanë rezultuar pozitivë 625 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 3 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:322 në Tiranë, 28 në Fier, 25 në Berat, 23 në Vlorë, 16 në Durrës, Elbasan, 15 në Kamëz, 13 në Gjirokastër, 11 në Krujë, Lushnje, 10 në Sarandë, 9 në Patos, 8 në Kurbin, Pogradec, Dimal, Kuçovë, 7 në Shkodër, Divjakë, Mallakastër, 6 në Kavajë, Korçë, Kolonjë, Librazhd, 5 në Peqin, 4 në Lezhë, Vorë, Libohovë, Gramsh, 3 në Përmet, Tepelenë, 2 në Vau i Dejës, Dibër, Roskovec, Kelcyrë, Devoll, 1 në Malësi e Madhe, Kukës, Has, Tropojë, Mirditë, Selenicë, Himarë, Delvinë, Dropull, Skrapar, Poliçan, Cerrik.

Janë 8,233 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 166 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 3 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Një qytetare 59 vjeç nga Korça, dy qytetarë nga Tirana 68 dhe 78 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Rama vijon propagandën/ Lëreni partinë, tërmeti nuk pyet, vjen e të merr

LEXO EDHE:  “Kemi mësuar nga gabimet”/ Majko zbulon strategjinë, si do e fitojë Rama mandatin e tretëJanë shëruar 579 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 180,229 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (11 Nëntor 2021)
Raste të reja ditore 625
Të shëruar në 24 orë 579
Të shtruar në spitale 166
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 3,230

Testime totale 1,340,830
Raste pozitive 191,440
Raste të shëruara 180,229
Raste Aktive 8,233
Humbje jete 2,978

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4301
Fier 852
Shkodër 456
Vlorë 462
Durrës 441
Gjirokastër 414
Elbasan 334
Berat 367
Korçë 241
Lezhë 197
Dibër 89
Kukës 79

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Sputnik e AstraZeneca nuk mund të kombinohen”/ Fico thirrje qytetarëve, çfarë duhet të kenë kujdes

Publikuar

-

Nga

Mbyllja e shkollave/ Albana Fiço përplaset me ekspertin e arsimit

Drejtoresha e ISHP-së, Albana Fico, duke fol për situatën e pandemisë, u shpreh se rastet spitalore janë ato që u takojnë më shumë personave që nuk kanë bërë vaksinën.

Ajo theksoi se të gjithë personat që kanë marrë një dozë të dytë të vaksinës dhe nuk kanë reaksione të dokumentuara, mund të marrin një dozë të tretë dhe pohoi se AstraZeneca ose Sputnik, nuk mund të kombinohen me njëra-tjetrën,“Rastet spitalore janë ato që u takojnë më shumë personave që nuk kanë bërë vaksinën. Unë u bëj thirrje të gjithëve atyre që nuk kanë bërë vaksinën, që t bëjnë. Nga data 1 nëntor, pas vendimit të ekspertëve të vaksinimit, ka pasur një ndryshim në moshë për vaksinimin, duke adresuar personat 12-15 vjeç dhe ka një lëvizje për moshat 16-18 vjeç me vaksinat Pfizer. Grupet e tjera, mosha e tretë mbi 60 vjeç mund të vaksinohet. Mjafton të paraqitesh në qendrat shëndetësore ose në vendet e vaksimit me një kartë ID për të marrë vaksinën e tretë.

Të gjithë personat që kanë marrë një dozë të dytë të vaksinës dhe nuk kanë reaksione të dokumentuara, vetëm në këto raste mund të rivlerësohet kombinimi i vaksinave. Personat që kanë marrë AstraZeneca ose Sputnik, nuk mund të kombinohen me njëra-tjetrën, për shkak të vektorëve të përdorur në këtë rast. Në fillim kishte një entuziazëm lidhur me vaksinat dhe kërkohej se sa vaksina kemi marrë. Sot askush nuk mund të thotë se sot nuk ka një vaksinë. Kemi mbi 2.5 milionë vaksina që kanë ardhur deri më sot në vendin tonë. Furnizimi është i garantuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE