Connect with Us

Agjensia Hapsinore e Izraelit “sjell” planetin Mars në Tokë/ Çfarë synojnë austronautët?

Kuriozitete

Agjensia Hapsinore e Izraelit “sjell” planetin Mars në Tokë/ Çfarë synojnë austronautët?

Publikuar

-

cna lajm show

Disa austronautë do të plot 4 javë duke pretenduar se janë në Mars. Por në fakt ata do të jenë duke jetuar në një version tokësor të “Planetit të Kuq” në shkretëtirën Negev të Izraelit.

Pse?

Sipas Daily Mail, misioni do të ndihmojë në dhënien e informacionit shkencëtarëve se si njerëzit përballen në kushte të kufizuara dhe të pazakonta, të tilla si ato që mund të përjetojnë në Mars.

cna lajm kuriozitete

Ndërsa ekuipazhi, pajisjet dhe akomodimi janë në Izrael, të organizuar nga Agjencia Hapësinore e Izraelit, të gjithë do të menaxhohen nga ‘kontrolli i misionit’ në objektin e Forumit Austriak të Hapësirës në Innsbruck, Austri, shkruan CNA.al.

Simulimi i fundit njihet si AMADEE-20 . Pesë burra dhe një grua do të kalojnë katër javë duke jetuar në një objekt analog të Marsit me bazë në Tokë, të veshin kostume kozmike kur dalin jashtë dhe madje të ngasin një rover.

LEXO EDHE:  Lëvizje sizmike në Mars/ Tërmetet kapërcejnë planetin Tokë

Ky është misioni i 13 -të ‘Astronauti Analog’ i drejtuar nga Forumi Austriak i Hapësirës, ​​një rrjet inxhinierësh të hapësirës ajrore dhe entuziastë të hapësirës që krijojnë teknologji dhe procese të nevojshme për një mision të ardhshëm të ekuipazhit në Mars./CNA.al

cna lajm kuriozitete

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

FOTOT- Një shëtitje me parashutë në hapësirë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një kompani turizmi hapësinor bën të ditur se do t’iu dërgojë në stratsoferë me nëj parashutë në vitin 2024. E gjithë shëtitija në hapësirë me parashutë do të kushtojë rreth 50 mijë dollarë. World View Enterprises po punon në sistemin e bazuar në balona në Tucson, Arizona , ku thotë se do të marrë njerëz deri në një lartësi prej 100,000 ft ose 18 milje.

World View thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës. Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë ditore ku udhëtarët do të fluturojnë mbi monumentet historike.

LEXO EDHE:  Studiuesit: Në Mars uji është zbuluar 300 milionë vite më parë

LEXO EDHE:  Foto brenda planetit Mars, siç nuk e keni parë kurrë më parë

Secila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet si “i qetë dhe i butë”.Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si Virgin Galactic dhe Blue Origin, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, World View thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të fitnesit.

Drejtori i Përgjithshëm Ryan Hartman është shprehur se, ambicia është që të “ndryshohet biseda rreth turizmit hapësinor”, duke shtuar se nuk është një xhiro, është “shumë më e madhe dhe më e rëndësishme”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO-Njihuni me njeriun me hundën më të madhe në botë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mehmet Özyürek nga Turqia është njeriu me hundën më të madhe në botë. Hunda e tij është e gjatë 8.8 centimetra.

Ai është bërë pjesë e Librit të Rekordeve Guinness. Mehmet , fillimisht hyri në Guinness 11 vjet më parë.

Ndërkohë kompania njoftoi se ai e mbajti vendin e parë para të gjithë konkurrentëve të tjerë.

LEXO EDHE:  Si do të jetojmë në planetin Mars?

LEXO EDHE:  Shkencëtarët bëjnë zbulimin e jashtëzakonshëm teksa kërkojnë për jetë në Mars“Mehmet Özyürek nga Turqia u konfirmua zyrtarisht si mbajtësi ynë i rekordit për hundën më të madhe në botë”, ka shkruar Guinness në Twitter.

Ende nuk ka ndonjë konkurrent që mund të rërzojë rekordin e Mehmet, si njeriu me hundën më të madhe në botë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Nga

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  Foto brenda planetit Mars, siç nuk e keni parë kurrë më parë

LEXO EDHE:  Lëvizje sizmike në Mars/ Tërmetet kapërcejnë planetin TokëSecila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

LEXO TE PLOTE