Connect with Us

Spektakël me kostumet si të James Bond/ “Shpërthejnë” në kritika ndjekësit e ambasadorit britanik

Aktualitet

Spektakël me kostumet si të James Bond/ “Shpërthejnë” në kritika ndjekësit e ambasadorit britanik

Publikuar

-

#cnanews #cnalajme #citynews #citynewslajme #cnaal #lajmecna #lajme #politikecna #cnapolitike #cnaeditorial #cnashowbizz #showbizcna #cnaopinion #opinioncna

Premiera e filmit të ri të Daniel Craig, “No time to die”, në rolin e James Bond është kthyer në një fushë kritikash në rrjetet sociale.

Ndjekësit kanë komentuar paradën e prokurorëve, politikanëve dhe personazheve të njohur të botës së showbizzit në shfaqjen e premierës , si dhe kanë shigjetuar ambasadorin britanik Alastair King-Smith, i cili së bashku me kryebashkiakun Erion Veliaj u shfaqën të veshur si aktori i famshëm, James Bond.

Ndjekësit kanë shpërthyer me kritika në rrjetet sociale, ku një prej komentuesve shkruan se, kryebashkiaku Erion Veliaj nuk përfaqëson qytetarët shqiptarë pasi vetëm 15% e tyre e kanë votuar atë dhe se këto lloj festash lënë një shije të hidhur për shumë shqiptarë.

Me gjithë respektin për Britaninë e Madhe dhe marrëdhënien e këtij vendi me Shqipërinë, zoti ambasador, kjo lloj feste me këto personazhe lë një shije të hidhur për shumë shqiptarë, përfshirë edhe mua. Edhe, diçka, ju lutem mbani shënim: Veliaj nuk përfaqëson njerëzit e Tiranës, vetëm 15% e kanë votuar atë, shkruan një prej komentuesve.

LEXO EDHE:  Punime pa tender/ Tabaku padit Veliajn në SPAK

Paradoks, shesh i mbushur me aktorë, muzikantë dhe personazhe publikë në kinemanë e “Millenium” në Tiranë, plot me polici, prokurorë, ambasadorë dhe anëtarë të qeverisë shqiptare, shumë mirë ambasador, kur shkon në Romë, bëj si bëj romanët (sipas vendit bëhet Kuvendi)”, ka qenë një thumb tjetër nga komentuesit në Twitter.

Fund depresiv, kam ‘bllokuar’ njerëz në rrjetet sociale për më pak, shaka. Sa keq që Vjena nuk po e organizon një event të tillë dhe sa keq që nuk u ndodha në Tiranë”, vijojnë më tej me komentet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Humbi jetën tragjikisht në aksident/ Punonjësi i policisë, detyrohej të punonte taksist natën

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Mëngjesin e sotëm ka humbur jetën në një aksident Luan Cenollari.

Ky i fundit ka qenë një punonjës i policisë së shtetit, punonjës i Forcave Operacionale të Burgjeve.

Për ngjarjen e rëndë ka reaguar edhe Sindikata e punonjësve të Policisë së Shtetit, e cila shprehet se Cenollari, babai i dy fëmijëve, për shkak se nuk përballonte dot koston e jetesës, detyrohej që të punonte si taksist.

Deklarata e Sindikatës:

Sot në ora 03:15, nga nje aksident, u nda nga jeta Luan Cenollari, baba i dy femijeve, punonjes i Policise së Burgjeve me karriere mbi 20 vite ne sherbim.

Aktualisht punonjes i Forcave Operacionale prane DPBurgjeve.

Gjendja e veshtire ekonomike dhe pamundesia per te perballuar koston e jeteses ne metropol, kishte detyruar kolegun tone te ndjere, qe te punonte si taksi ne sherbim te qytetareve.Pagat e uleta ne polici, mospagesa e oreve shtese dhe punen ne ditet e pushimit javor, detyrojne koleget tane qe te kryejne nje pune te dyte pas sherbimit ose te vetelargohen nga sherbimi per shkak te diskriminimit ne page e kushte pune!

LEXO EDHE:  Video-‘Poshtë qeveria e korruptuar’/ Banorët e Unazës së Re vazhdojnë protestat

LEXO EDHE:  Sazan Guri kundër Veliajt

Vetem pergjate vitit 2021 , deri ne Tetor, jane vetelarguar nga Policia e Burgjeve mbi 220 punonjes dhe ky trend po vazhdon ne gjithe sistemin.

Te ndalosh pagesen sipas ligjit per punen ne te shtuna dhe te djela, te mos paguash ditet teper mbi 22 dite/pune, te mos paguash rregullisht ditet e festave zyrtare, t’ju heqesh armatimin e brezit mbi 90% te stafit policor, normal qe do priten aksidente e braktisje sherbimi! Kjo eshte “dhurata” c’njerezore qe dyshja zaptuese e burgjeve, po i ben punonjesve ne sistem.

Nese ka Shtet normal, duhet te marre masa urgjente, qe te mos degjojme me lajme te trishta me vdekje te parakoheshme ne Policine e Burgjeve!

Sindikata i shpreh ngushellime te ndjera familjes se kolegut tone duke garantuar qe do gjendet prane me gjithe mundesite e saj!

Prehu ne paqe kolegu yne i nderuar!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Debate në Komisionin e Ekonomisë/ Opozita kundër projektbuxhetit 2022

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në Komisionin e Ekonomisë pritet të votohet në miratim projektbuxheti 2022.

Por, mbledhja e sotme është shoqëruar me debate, pasi PD deklaroi se do të votojë kundër në parim, me pretendimin se nuk sjell stimul financiar dhe është i shpërndarë keq.

Debatet në komision:Sorina Koti:  Si PD gjatë këtyre dy javëve në parim të projektbuxhetit, kemi bërë sugjerimet tona, komisionet e tjera kanë raportua sot këtu te ne duke shprehur edhe ato qëndrimin e tyre, ne votojmë kundër në parim për buxhetin 2022 pasi nuk është një projektbuxhet që na sjell atë stimul financiar që kanë nevojë shqiptarët pas dy fatkeqësive. Ne u kemi thënë shqiptarëve që duhet të ulim borxhin, deficitin dhe të rrisim ekonominë, subvencionet dhe mbështetjen direkte të fermerëve dhe shtresave në nevojë. Kjo gjë nuk u reflektuar në buxhet në parim dhe shpresoj që të gjitha sugjerimet të merren për bazë nga ministria e financave. Dhe të reflektohen sugjerimet e grupeve të interesit.

LEXO EDHE:  “BREXIT / Plani i Boris Johnsonit do ta përçajë Britaninë e Madhe

LEXO EDHE:  Video-'Poshtë qeveria e korruptuar'/ Banorët e Unazës së Re vazhdojnë protestat

Arbi Agalliu: Unë e shoh si një buxhet jo të shpërndarë siç duhet, nëse objektivi kryesor është  mbushja e buxhetit të shtetit, mbushja e gropave që vijën nga abuzimi apo keqqeverisja nuk e shohin me vend që ky buxhet të ketë këtë lloj shpërndarje. Kemi evidentuar se këto që kërkojnë më shumë para dhe mbështetje , do ju bëja thirrje të dëgjoni grupet e interesit dhe të dalim jashtë politikës dhe të shikojmë të gjithë aty ku është nevoja.  Të mos e shohim zgjidhjen  te borxhi por te rritja e eficencës së sektorëve përkatës. Të taksojmë tek më i forti, te ata që tregojnë produkte luksi dhe jo ato jetike.

Dashamir Shehi: Është e qartë që opozita do të votojë kundër, ky buxhet sido që të rrotullohet me këto ndryshime të vogla, por duke qene vit pandemie , mendova se do të bëhej një kapërcim cilësor sa i përket pagave dhe pensioneve që të mos i lëmë qytetarët vetëm.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta bën “paqe” me mazhorancën/ Presidenti dekreton tre ligje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Presidenti Ilir Meta duket se ka bërë “paqe” me mazhorancën, ndërsa ka dekretuar dhe tre ligje.

Disa ndryshime në marrëveshjen me Pfizer për vaksinat, ratifikimi i Konventës së KiE për Bashkëprodhimin Kinematografik si dhe marrëveshja për shmangien e tatimit të dyfishtë me Izraelin ishin tre ligjet që tashmë pritet të botohen në fletoren zyrtare.

Në një njoftim të Presidenencës thuhet se në zbatim të Kushtetutës, Meta ka dekretuar me shpallje, ligjet si më poshtë:

“- Ligjin nr. 106/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 30, datë 27.9.2021 “Për miratimin e disa ndryshimeve të nënshkruara në marrëveshjen për prodhimin dhe furnizimin nga dhe ndërmjet Pfizer Export B.V. dhe Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Shqipërisë, ministrit të Shtetit për Rindërtimin dhe Institutit të Shëndetit Publik, miratuar me aktin normativ nr. 3, datë 18.1.2021, të Këshillit të Ministrave”.LEXO EDHE:  Varianti i ri Corona/ Europa mbyll dyert për Britaninë e Madhe

LEXO EDHE:  Varianti i ri Corona/ Europa mbyll dyert për Britaninë e Madhe

-Ligjin nr. 109/2021 “Për ratifikimin e Konventës së Këshillit të Europës për Bashkëprodhimin Kinematografik (e rishikuar), Roterdam, 30.1.2017”.

-Ligjin nr. 108/2021 “Për ratifikimin e konventës ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së shtetit të Izraelit për shmangien e taksimit të dyfishtë dhe parandalimin e evazionit fiskal në lidhje me tatimin mbi të ardhurat”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE