Connect with Us

FOTOT- Një shëtitje me parashutë në hapësirë

Kuriozitete

FOTOT- Një shëtitje me parashutë në hapësirë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një kompani turizmi hapësinor bën të ditur se do t’iu dërgojë në stratsoferë me nëj parashutë në vitin 2024. E gjithë shëtitija në hapësirë me parashutë do të kushtojë rreth 50 mijë dollarë. World View Enterprises po punon në sistemin e bazuar në balona në Tucson, Arizona , ku thotë se do të marrë njerëz deri në një lartësi prej 100,000 ft ose 18 milje.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

World View thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës. Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë ditore ku udhëtarët do të fluturojnë mbi monumentet historike.

LEXO EDHE:  Sarah Hyland me fustan parashutë (Foto)

Secila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet si “i qetë dhe i butë”.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si Virgin Galactic dhe Blue Origin, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, World View thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të fitnesit.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Drejtori i Përgjithshëm Ryan Hartman është shprehur se, ambicia është që të “ndryshohet biseda rreth turizmit hapësinor”, duke shtuar se nuk është një xhiro, është “shumë më e madhe dhe më e rëndësishme”./ CNA.al

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

FOTO-Njihuni me njeriun me hundën më të madhe në botë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mehmet Özyürek nga Turqia është njeriu me hundën më të madhe në botë. Hunda e tij është e gjatë 8.8 centimetra.

Ai është bërë pjesë e Librit të Rekordeve Guinness. Mehmet , fillimisht hyri në Guinness 11 vjet më parë.

Ndërkohë kompania njoftoi se ai e mbajti vendin e parë para të gjithë konkurrentëve të tjerë.

LEXO EDHE:  NASA bashkëpunim me universitetet për të dërguar robotët në hapësirë

LEXO EDHE:  Sarah Hyland me fustan parashutë (Foto)“Mehmet Özyürek nga Turqia u konfirmua zyrtarisht si mbajtësi ynë i rekordit për hundën më të madhe në botë”, ka shkruar Guinness në Twitter.

Ende nuk ka ndonjë konkurrent që mund të rërzojë rekordin e Mehmet, si njeriu me hundën më të madhe në botë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Nga

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  Një shëtitje në “Fshatin shqiptar” të Stambollit

LEXO EDHE:  Foto-Shëtitje me bashkëshorten e tij Lindën/ Rama publikon foton e ditësSecila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Filmi i parë në Hapësirë/ Aktorja ruse nesër fluturon në ISS

Publikuar

-

Nga

Aktorja ruse, Yulia Peresild, 37 vjeç, ditën e nesërme do të fluturojë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, për të xhiruar filmin e parë në hapësirë.

Së bashku me dy kozmonautë dhe një drejtoreshë, Yulia Peresild, 37 vjeç, do të niset me një anije “Soyuz MS-19” që do të dërgohet në stacion, e cila orbiton Tokën në një lartësi prej rreth 354 kilometrash.

Kjo shton një element të konkurrencës dhjetëvjeçare Rusi-Shtetet e Bashkuara në fluturim, pasi aktori Tom Cruise po planifikon të filmojë filmin e tij në hapësirë ​ këtë muaj.

“Ky film është ndërtuar rreth një historie të një personi të zakonshëm … një doktororeshë që nuk ka asnjë lidhje me eksplorimin e hapësirës dhe që kurrë nuk e kishte menduar atë, i ofrohet të udhëtojë në ISS … dhe të shpëtojë jetën e një kozmonauti,”  ka thënë drejtori Klim Shipenko në një konferencë për shtyp.

LEXO EDHE:  Misioni historik për muajin e ardhshëm/ NASA bën gati katër astronautë

LEXO EDHE:  Henstridge dhe Campbell shëtitjeKozmonautët profesionistë në ekuipazh do të shihen gjithashtu në film.

“Unë nuk do të luaj në të, por prapë do të më duhet të kuptoj se si prodhohet një film në një vend kaq të pazakontë si hapësira e jashtme,” tha Anton Shkaplerov.

Nisja do të bëhet në 09:55 të mëngjesit me kohën në Mbretërinë e Bashkuar nga kozmodromi Baikonur.

Misioni do të zgjasë 12 ditë dhe kthimi në Tokë është caktuar për 17 tetor./ CNA.al

LEXO TE PLOTE