Connect with Us

Plani për përballimin e krizës energjetike/ Tabaku: Rama do të dalë si hero me paketa gjysmake

Politikë

Plani për përballimin e krizës energjetike/ Tabaku: Rama do të dalë si hero me paketa gjysmake

Publikuar

-

cna lajme politike

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka komentuar planin me tre pika për përballimin e krizës energjetike, i cili u prezantua pasditen e sotme nga kryeministri Edi Rama.

E ftuar në News 24, Tabaku ka deklaruar se me planin e prezantuar, kryeministri kërkon të dalë si hero para shqiptarëve.

Ajo ka deklaruar se paketat e prezantuara, i sheh si gjysmake dhe si masa korrigjuese të situatës, në të cilën ndodhet vendi.

“Mendoj se kryeministri do të dalë si hero, është në diskutim fakti që kemi krizë dhe ky do shpëtoj Ballkianin, Shqipërinë. 8 vite më parë u rrit çmimi i energjisë elektrike. 38.mijë shqiptarë përfunduan në burg.Unë i shoh të dyja paketat si gjysmake dhe masa korrigjuese të situatës. Jemi duke vuajtur krizat e 8 viteve të shkuara. Nuk është etalon i së vërtetës Edi Rama. Energjia u rrit me 25% nga viti 2013.

Rritja e çmimit të naftës nga viti 2013 dhe energjia, tregojnë se shqiptarët e kanë kaluar këtë krizë pa e kaluar e gjithë bota. Këtë krizë, e kemi paralajmëruar para 6 vitesh, jemi me të njëjtat burime hidrore si në 2013”, deklaroi ajo./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Dyfytyrësia e Bashës me FRPD/ Nga energjia dhe shpresa e së ardhmes, tek “armiqtë”

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Kreu i përkohshëm në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ditët e fundit ka pasur një përplasje me një prej organizatave partnere të PD, më aktive.

Pas pjesëmarrjes masive të të rinjve në “Foltoret” e ish-kryeministrit Sali Berisha, Basha i është kundërpërgjigjur në mënyrë hakmarrëse Forimit Rinor të Partisë Demokratike.

Basha po tenton të kapë FRPD-në dhe del e shpall zgjedhjet për kreun e këtij forumi, ndërkohë që statuti nuk ia lejon, pasi FRPD ka strukturat e saj.

Është e vërtetë që mandati i ka mbaruar, por që të shkohet në zgjedhje, një anëtar një votë, sikurse pretendon Basha, duhet të mblidhet Kuvendi, të ndryshohet statuti e pastaj të shpallet gara.

Por, meqë të rinjtë i janë bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit, edhe këta duhen shpallur “armiq”.

Por, çfarë mendonte Luli për FRPD, rreth një vit më parë?Në shkurt të vitit 2020, edhe pse edhe në atë kohë ishte me mandat të përfunduar, për Lulzim Bashën “FRPD ishte e ardhmja, rinia ishte shpresa”.

Në fillim të vitit 2020, FRPD është zgjedhur anëtar me të drejta të plota në forumin zyrtar studentor të Partisë Popullore Europiane, familjen e madhe të EDS.

LEXO EDHE:  Nga Jorida Tabaku/Përse djegim sot mandatet

LEXO EDHE:  Pronarët nuk kompesohen/ Tabaku hedh dritë mbi skandalin

Në lidhje me këtë lajm në atë kohë reagoi edhe Lulzim Basha, i cili në një postim në rrjetet sociale shkruante se kjo është një mundësi e bukur për çdo të ri shqiptar që dëshiron të jetë pjesë e rrjetit studentor europian.

“Përgëzime Forumit Rinor të PD për anëtarësimin me të drejta të plota në bashkimin studentor të Partisë Popullore Europiane, familjen e madhe të EDS. Kjo është një mundësi e bukur për çdo të ri shqiptar që dëshiron të jetë pjesë e rrjetit studentor europian me të drejta të plota. Të rinjtë janë shpresa, energjia dhe frymëzimi për të triumfuar mbi çdo pengesë e sfidë që kemi përpara. Sa më shumë mundësi për të rinjtë, aq më e mirë do të jetë e nesërmja. Krenar per FRPD, krenar për të rinjtë dhe të rejat e mekullueshme shqiptare!”-shkruante Lulzim Basha.

Por, tani edhe të rinjtë, ata që dikur ishin shpresa dhe energjia, sot janë bërë “armiq” të Lulzim Bashës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Shqipëria për në Korenë e Jugut/ Audimet për largimin e Yuri Kim

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Mediat e huaja kanë përmendur sërish emrin e ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim, si një kandidatet potenciale për ambasadore në Korenë e jugut, duke e lidhur këtë aludim edhe me origjinën e saj.

Nga ana tjetër, Seuli zyrtar ende nuk ka një të diplomat amerikan, që nga dorëheqja e Harry Harris.

“Rreth nëntë muaj në presidencën e tij, Presidenti i SHBA Joe Biden nuk ka emëruar ende një ambasador të ri në Korenë e Jugut, pavarësisht nga rëndësia e postit në marrëdhëniet dypalëshe, si dhe rëndësia e Seulit si një aleat i rëndësishëm në gjeopolitikën e Azisë Lindore”, shkruan The Korea Times.

“Amerika është kthyer, diplomacia është kthyer,” tha Biden në shkurt, duke u distancuar nga paraardhësi i tij Donald Trump, i cili e bëri “Amerika e para” politikën e tij kryesore. Megjithatë mesazhi nuk është zhytur ende pasi rreth gjysma e posteve të ambasadorëve të SHBA-së mbeten ende vakante – me Korenë e Jugut që është një prej tyre.

LEXO EDHE:  Basha gati të ulet me Ramën/ Thellohet projekti i bashkëqeverisjes

LEXO EDHE:  Nga Jorida Tabaku/Përse djegim sot mandatet

Sipas Shoqatës Amerikane të Shërbimit të Jashtëm, 95 nga 189 pozita ishin vakante që nga 4 nëntori.Vetëm shtatë nga të emëruarit për ambasadorë të presidentit Biden janë konfirmuar, që nga koha kur ai mori detyrën.

Ish-ambasadori në Seul, Harry Harris, i cili u emërua nga Trump, dha dorëheqjen më 20 janar pasi Biden mori detyrën.

Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, gruaja e parë koreano-amerikane që u bë ambasadore e SHBA-së, është përmendur për këtë post./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bashën e braktis një tjetër sekretar

Publikuar

-

Nga

Arben Kashahu ka dhënë dorëheqjen nga posti i Sekretarit për Marrëdhënieve me Jashtë në Partinë Demokratike.

Sipas burimeve të CNA.al, Kashahu ka dhënë dorëheqjen e parevokushme. Ai ka njoftuar Bashën dy javë më parë, duke theksuar se nuk mund të bashkëpunonte më me të.Kashahu e ka mbajtu për 4 vite postin e Sekretarit për Marrëdhëniet me Jashtë, ndërsa tashmë është larguar përfundimisht duke braktisur Lulzim Bashën./CNA.al

LEXO TE PLOTE