Connect with Us

Nën hetim për korrupsion/ Jep dorëheqjen kancelari austriak

Bota

Nën hetim për korrupsion/ Jep dorëheqjen kancelari austriak

Publikuar

-

Kryeministri i Austrisë, Sebastian Kurz ka lajmëruar dorëheqjen pas akuzave për korrupsion.

Kurz ka deklaruar se do të japë dorëheqjen në përpjekje për të shmangur krizën qeveritare pas nisjes së hetimit për korrupsion ndaj tij.

35-vjeçari ka propozuar që ministri i Jashtëm, AlexanderSchallenberg të jetë zëvendësuesi i tij. Ndërsa ai vetë planifikon të bëhet kryetari i grupit parlamentar për Partinë Popullore të Austrisë.

Partia ka dalë në mbështetje të tij edhe pas nisjes së hetimeve, por një prej partnerëve të koalicionit, Të Gjelbërit kanë shprehur qëndrimin se Kurz nuk mund të qëndrojë kancelar dhe kanë kërkuar zëvendësimin e tij.

Nga ana tjetër liderët e opozitës kanë largimin e Kurz dhe planifikohet që të kërkojnë mocion mosbesimi ndaj tij në martën në Parlament.

LEXO EDHE:  Denoncimet e PD për PPP-të dhe korrupsionin/ Topalli: Janë 8 vite me vonesë

Sebastian Kurz është bërë subjekt i një hetimi, nën dyshimin e ryshfetit dhe shkeljes së rregullave financiare.

Hetimi nis prej vitit 2016 kur Kurz ishte ministër i Jashtëm dhe po kërkonte të zgjidhej lider i partisë.

Tabloidi “Oesterreich” që është në qendër të hetimit ka mohuar të ketë marrë para për reklama në këmbim të publikimit të sondazhit.

Hetuesit thonë se ka dyshime se prej 2016 deri në 2018 fonde të Ministrisë së Financave janë përdorur për të manipuluar sondazhe të publikuara në këtë gazetë.

Sebastian Kurz u zgjodh lideri i OVP në maj 2017 dhe drejtoi partinë e tij në fitoren e zgjedhjeve një vit më pas.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

BE akuzon Bjellorusinë/ Po përdor “taktika prej gangsterësh”

Publikuar

-

Nga

Mes temperaturash shumë të ulëta, qindra emigrantë u mblodhën të martën përreth zjarreve në pyjet përgjatë kufirit Bjellorusi – Poloni. Rrethimet me tela me gjemba dhe rojet kufitare polake ua kanë ndaluar kalimin për në Bashkimin Evropian.

BE-ja u zotua për sanksione të mëtejshme ndaj Bjellorusisë, duke e akuzuar Presidentin Alexander Lukashenko se po përdor “taktika prej gangsterësh” gjatë kësaj periudhe që ka krijuar një ngërç në kufi dhe gjatë të cilit kanë humbur jetën të paktën shtatë emigrantë.

Polonia dhe vendet e tjera anëtare të BE-së e akuzojnë Bjellorusinë se po i inkurajon emigrantët nga Lindja e Mesme, Afganistani dhe Afrika të kalojnë ilegalisht kufirin për në BE, si formë hakmarrjeje për sanksionet e vendosura ndaj Minskut për shkeljen e të drejtave të njeriut.

“Regjimi bjellorus po sulmon kufirin polak, BE-në, në një mënyrë të paprecedentë”, tha Presidenti polak Andrzej Duda gjatë një konference për shtyp në Varshavë. “Kemi aktualisht një kamp emigrantësh që janë bllokuar nga pala bjelloruse. Janë rreth 1 mijë veta atje, shumica djem të rinj. Këto janë veprime agresive që duhet t’i zmbrapsim, në përmbushje të detyrimeve tona si anëtarë të Bashkimit Evropian”.

Gazetarët e agjensisë së lajmeve Reuters panë rojet kufitare polake ndërsa ndalonin një grup emigrantësh kurdë nga Iraku në një pyll në anën polake të kufirit mbasditen e së martës. Ekipet e mjekësisë u dhanë batanije të Kryqit të Kuq disa prej emigrantëve. Një grua e moshuar nuk ecte dot.

LEXO EDHE:  Hetimi i Prokurorisë për Denar Bibën/ KLSH fsheh raportin final

LEXO EDHE:  Denoncimet e PD për PPP-të dhe korrupsionin/ Topalli: Janë 8 vite me vonesëRojet kufitare polake qëndrojnë pas telave me gjemba

OJQ-ja “Grupa Granica” (Grupi i Kufirit) tha se grupi përbëhej nga 16 emigrantë, nëntë prej tyre fëmijë. Ata thanë se grupi në fjalë ishte dërguar mbrapsht katër herë nga rojet kufitare të të dyja vendeve që kur kishin arritur të kalonin kufirin më 24 tetor.

“Kërkoj azil në Poloni”, thuhet në një mesazh të shkruar në anglisht në një copë letër që mbante në dorë një burrë në moshë të mesme.

Kryeministri Mateusz Morawiecki, i cili vizitoi trupat polake të dislokuara në kufi, tha se emigrantët po përdoren nga Bjellorusia në kuadrin e “një lloji të ri lufte, në të cilën njerëzit përdoren si mburoja”.

Polonia mbyll kufijtë për migrantët, akuza ndaj Bjellorusisë

Qeveria e Lukashenkos, që mbështetet nga Rusia, mohon të ketë orkestruar krizën e emigrantëve dhe fajëson Evropën dhe Shtetet e Bashkuara për vuajtjet e njerëzve që janë bllokuar në kufi.

Qeveria bjelloruse thirri të martën atasheun ushtarak të Polonisë për të protestuar ndaj atyre që i quan akuza të pabaza për përfshirjen e personelit ushtarak bjellorus në këtë krizë./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Raporti/ Pandemia reduktoi udhëtimet

Publikuar

-

Nga

Edhe pse kërkesa për udhëtime në Europë pritet të rikuperohet si pasojë e kuotave të larta të vaksinimit, volumi i udhëtarëve është ende shumë larg nga ditët e para pandemisë.

Ky volum udhëtimesh nuk pritet të arrihet deri në vitin 2024.

Kështu thotë raporti më i fundit mbi tendencën dhe perspektivën e turizmit europian, i hartuar nga Komisioni Europian për Udhëtimet.

Pavarësisht rikthimit të lëvizjeve në sezonin veror, mbërritjet e turistëve ndërkombëtarë në Europë rezultojnë 60% më pak se në vitin 2019.LEXO EDHE:  Melisa Braci mbështet Berishën/ Deklarata e Blinken fyen shtetin shqiptar

LEXO EDHE:  Melisa Braci mbështet Berishën/ Deklarata e Blinken fyen shtetin shqiptar

Gjithashtu, rikthimi i udhëtimeve ka qenë i ndryshëm  në destinacione të ndryshme, me ata që rihapën të parët kufijtë që kanë qenë më të favorizuarit.

Si vendi i parë që u hapi dyert turistëve, Greqia ka regjistruar rikuperimin më të fortë, edhe pse me 19% më pak krahasuar me 2019-n./Euronews

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Vrau 3 pacientë/ Denohet me burgim të përjetshëm infermerja japoneze

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një ish-inferimiere nga japonia është denuar me burgim të përjetshëm, pasi akuzohet se ka vrarë 3 pacientë.

Gjatë gjyqit të saj, ajo ka treguar se kishte vrarë 2 pacientë të moshës 70 dhe 80, pesë vite më parë në një rast që kishte tronditur Japoninë dhe një rast tjetër muajt e fundit, dyshohet se ka qenë shkaktarja e vdekjes së  një 67 vjeçari.34-vjeçarja Ayumi Kuboki rrëfeu mund të kishte vrarë 20 persona në vetëm dy muaj. Prokurorët kërkuan që ish-infermierja të dënohej me vdekje, por avokati mbrojtës tha se e pandehura vuante nga depresioni për shkak të stresit të shkaktuar nga vdekja e pacientëve të saj.

LEXO EDHE:  Denoncim/ Nga e bardhë në mavi! Drejtoresha u ndërron uniformat nxënësve në mes të vitit

LEXO EDHE:  Tentoi të korruptojë policin që e kapi tapë në timon/ Arrestohet 52-vjeçari në Tiranë

Ajo tronditi gjithashtu me deklaratën që tha para gjykatës se nuk donte që familjarët ta fajësonin për atë që mund ti ndodhte pacientëve të saj kur ishte në detyrë dhe se u ndje e “lehtësuar” kur një nga viktimat e saj vdiq, sipas NHK.

LEXO TE PLOTE