Connect with Us

“Luli i vendos pikat mbi vulë”/ Manjani: Pika të na bjerë të gjithëve…

Politikë

“Luli i vendos pikat mbi vulë”/ Manjani: Pika të na bjerë të gjithëve…

Publikuar

-

"Nuk jam më i miri, po s’ka më të mirë"/ Befason Manjani: Rama e pastë hallall super pushtetin...

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar ashpër, pas deklaratës së kreut të PD, Lulzim Basha për krizën energjetike.

Në një status në Twitter, Basha shkruante se Rama thjesht po fsheh vjedhjen e radhës përmes OSHEE duke e justifikuar me “krizë”, ndrkohë që kreu i qeverisë shpalli 3 pikat për përballimin e situatës.

Manjani në reagimin e tij shkruan se nuk zgjodhëm dot asnjëherë një shërbëtor të interesit publik në krye.

LEXO EDHE:  "Luli të rren kur e pyet sa është ora"/ Balla: I gatshëm të përballem me çdo demokrat të paepur

“Bosi (pushteti) është unik në botë. Rritjen e çmimit të energjisë e quan mbrotje për familjarët dhe bisneset e vogla. 3 pika…

Luli (opozita) i vendos pikat mbi vulë. Drëng! 7 pika…….

Pika të na bjerë të gjithëve që nuk zgjodhëm dot asnjëherë një shërbëtor të interesit publik në krye.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Berisha është hipoteka e PD”/ Këlliçi: I vetmi instrument për të nxjerrë partinë nga kriza

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i FRPD dhe deputeti Belind Këlliçi komentoi krizën në PD dhe pse shumica e demokratëve ka kthyer sytë nga Foltorja e ish kryeministrit Sali Berisha.

Në një intervistë për emisionin Now me Erla Mëhilli në Euroneës, Këlliçi deklaroi se Basha po shet hipotekën e shtëpisë së tij, siç e cilëson ai Berishën në PD, ndërsa tha se ish kryeministri është instrumenti i vetëm për të nxjerrë partinë nga kriza e brendshme dhe për tu dëgjuar një zë ndryshe.

Nëse në datën 9 shtator flitej për meritat e Sali Berishës, befas sot, dy muaj më pas ne dëgjojmë që Berisha është tub i oksigjenit të Edi Ramës.LEXO EDHE:  “Luli të rren kur e pyet sa është ora”/ Balla: I gatshëm të përballem me çdo demokrat të paepur

LEXO EDHE:  ‘Kushtetuta është më shumë sesa Ilir Meta’/ Dy pyetje ligjore për nismëtarët e shkarkimit të Presidentit

Kur ka nisur kjo përballje kam mbajtur këtë qëndrim, ai po përballet vetë me vebdimin e DASH. Basha të zbresë në terren të flasë me demokratët dhe të sqarojë vendimin e tij. Kuvendin duhet ta thërriste Basha. Të shesësh hipotekën e shtëpisë tënde është shumë e keqe. Sali Berisha është hipoteka e PD. Fakti që ne kthehemi te Berisha si zgjidhje për krizën në PD është problemi i Berishës dhe pastaj i Bashës.

Berisha është i vetmi instrument për të dëgjuar një zë kritik dhe për të pasur një mendim ndryshe”, tha Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vendimet e Bashës anti-statutore”/ Vokshi: Po kërkon të uzurpojë atë që nuk i takon

Publikuar

-

Nga

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, e ftuar në “FrontLine”, ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike.

Sipas saj, Lulzim Basha ka ndërmarrë akte anti-statutore, duke iu referua përjashtimit nga grupi parlamentar të Sali Berishës dhe pezullimit nga komisioni i sigurisë të Flamur Nokës.

Vokshi shtoi se Basha po e kthen PD në një parti të mbyllur, ndryshe sipas saj nga oferta politike e Berishës, që është pro një partie të hapur dhe demokratike.

“Pas datës 25 prill demokratët prisnin që gjërat të ndryshojnë. Ka humbur besimi te PD si një forcë që do të vijë shpejt në pushtet. Menjëherë pas zgjedhjeve ndodhën edhe vendimet e tjera që unë personalisht i kam kundërshtuar. Një vendim i zotit Basha për përjashtimin e Berishës, që na u komentua grupit parlamentar që prisnim prej 2 orësh për të hyrë në brenda. Kjo është anti-statuor. Sepse nuk u mor vendimi i strukturave.

 Zoti Basha me të vërtetë është drejtues, por s’mund të marrë vendime personale e t’i bëj me dije. I tillë është përjashtimi i Sali Berishës, pezullimi i Flamur Nokës, vetëm pse tha mendimin e tij të lirë. Po ashtu është dhe shkarkimi i Luan Baçit, që ishte pro Berishës.”LEXO EDHE:  Manjani shpërthen ndaj Ambasadës Amerikane/ “Si gjithmonë, nuk ngurroi t’ia fuste kot”

LEXO EDHE:  “Ky paska qënë një Enveruc”/ Manjani i nxjerr të “palarat” Bashës: Shyqyr që ia vodhën zgjedhjet

Vokshi foli më tej dhe për zgjedhjet në FRPD.

“Askush nuk është kundër zgjedhjeve. Unë kam kërkuar ndër vite që të bëheshin zgjedhje të forumeve drejtuese. Në 2015 kur janë bërë zgjedhjet për forumin rinor është marrë vendimi që të bëheshin zgjedhje, fillimisht për forumin rinor, e më pas për të gruas.

Unë kam kërkuar zgjedhje në 2017, në 2019, e më ka thënë që nuk do të bëhen zgjedhje e do të komandosh kryetaret nëpër degë. Unë kam që nga fundi i 2019 dhe gjithë vitin e kaluar që kam hyrë në proces zgjedhor. Ajo që unë dua të sqaroj, është që lidhja demokratike e gruas i ka kryer zgjedhjet. Janë bërë anëtarësimet e mbi 10 mijë zonjave. Mendoni në kushtet represive, pa llogaritur zgjedhjet e reja. Unë kam listë të plotë të anëtarësisë të vjetër e të re. Kam bërë Kuvendet e 74 degëve. Zoti Basha po kërkon të uzurpojë hapësira që nuk i takojnë me statut”, tha ajo./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Aksi rrugor Elbasan-Qafë Thanë/ Balluku jep lajmin: Do zgjerohet me një korsi

Publikuar

-

Nga

Aksi rrugor Elbasan-Qafë Thanë do të zgjerohet me një korsi. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku.

Gjatë Komisionit për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin, Balluku ka thënë se projekti ka përfunduar dhe se brenda vitit 2022 do të nisë zgjerimi i rrugës.Ne kemi një projekt për rrugë shpejtësie, Elbasan-Pogradec-Qafë Plloçë, problemi është kjo rrugë do të kërkonte më shumë se 5 vite. Për këtë arsye është vendosur që në çdo rast rruga alternative për një rrugë kombëtare për të ardhmen është e domosdoshme.

Ajo rrugë nuk mund të qëndroj më në ato parametra sepse është rrugë e rëndësishme dhe brenda vitit 2022 do të nis zgjerimi i kësaj rruge. Projekti po përfundon pasi ka pasur një studim fizibiliteti. Zgjerim segmenti deri në Qafë Thanë, si në Qafë Thanë që ka zgjerim 2 korsi + 1 shtesë”, tha ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku./CNA.al

LEXO TE PLOTE