Connect with Us

Kalendari/ Të mërkurë dhe të enjte, futbolli shqiptar rikthehet në mesjavë

Sport

Kalendari/ Të mërkurë dhe të enjte, futbolli shqiptar rikthehet në mesjavë

Publikuar

-

Futbolli shqiptar prej datës 3 tetor është pushim, kjo për shkak të dy ndeshjeve të Kombëtares kuqezi me Hungarinë dhe Poloninë. FSHF bën me dije se topi do rrotullohet në Shqipëri mesjavën që vjen, me ndeshjet e kthimit për Kupën e Shqipërisë.

Në 13 dhe 14 tetor do zhvillohen ndeshjet e kthimit, ndërsa disa nga dulet priten me interes për vetë rezultatet në sfidat e para. Në grupin A, Dinamo do duhet të përmbysë humbjen 1-0 në sfidën e parë me Erzenin, ndërsa në atë B, Vllaznia, Kukësi, Egnatia dhe Laçi kanë ndeshje delikate.

Shumica e ndeshjeve do zhvillohen të mërkurë, ndërsa të enjte luhet pjesa e mbetur.

Kalendari për dy grupet:

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Arbi Laçi emërohet drejtori i ri sportiv i Dinamos

Publikuar

-

Nga

Arbi Laçi do t’i bashkohet stafit drejtues të Dinamos, ku do të mbajë postin e drejtorit sportiv.

“Panorama Sport” shkruan se ai është zgjedhur dhe prezantuar mbrëmë nga presidenti Adrian Bardhi para të gjithë trajnerëve të klubit, që nga Bledi Shkëmbi i skuadrës së parë dhe atyre të akademisë.Blutë plotësojnë kështu strukturën drejtuese të tyre me drejtorin sportiv, që deri tani kishte munguar. Arbi Laçi vjen te Dinamo pas përvojës me Tiranën, ku dhe u shpall kampion.

LEXO TE PLOTE

Sport

Shtohen hallet për Ilir Dajën, dëmtohet një tjetër futbollist

Publikuar

-

Nga

Pas nisjes së mirë të sezonit, Tedi Cara u ftua nga trajneri Alban Bushi në grumbullimin e Kombëtares U-21 për ndeshjet ndaj Sllovenisë dhe Kosovës për kualifikueset e Europianit U-21.

Por sulmuesi është detyruar të lërë grumbullimin për shkak të shqetësimeve fizike. FSHF-ja përmes një deklarate njoftoi se pas ekzaminimeve, mjekët kanë konstatuar se 22-vjeçari nuk mund të rikuperohet për këto beteja dhe vendin e tij e zë një tjetër “i kuq”, Arinaldo Rrapaj.Problemet fizike për Carën nuk janë shfaqur në grumbullimin e Kombëtares për herë të parë. Në dy ndeshjet e fundit, 22-vjeçarit i është dashur të luajë i sforcuar.

Cara do të stërvitet i veçuar në këto ditë dhe në vijim do të shihet nëse ai do të jetë i gatshëm të paktën për ndeshjen me Laçin, pas 10 ditësh. Ndaj Besëlidhjes në Kupë, me siguri Ilir Daja do e kursejë

LEXO TE PLOTE

Seria A

Rikthehet te shkëlqimi Thomas Strakosha, UEFA e rendit te katër pritjet më të mira në Europa League

Publikuar

-

Nga

Pas një periudhe jo të mirë, Tomas Strakosha është rikthyer në një superformë ku trajneri Sarri duhet të mendohet mirë para se ta lërë në stol. Strakosha shkëlqeu në sfidën Marsejë-Lacio duke u bërë protagonist me pritjet e tij për të shpëtuar bardhekaltrit nga humbja në takimin që përfundoi 2-2.

26-vjeçari është nominuar nga UEFA si një ndër 4 pritjet më të mira të raundit të katërt të Ligës së Europës. Një superpritje nga gardiani i Kombëtares që shpëtoi portën nga një gol i sigurt duke mbajtur në lojë Lacion.

Ky nominim vjen në një moment mjaft të mirë për Strakoshën, pasi atë natë në stadiumin e Marsejës kanë qenë të pranishëm dhe skaut të Njukasëllit, klub që po kërkon me ngulm transferimin e shqiptarit që në janar.

Një periudhë mjaft pozitive për Strakoshën ku nuk përjashtohet mundësia e transferimit të tij në Premier Ligë e cila do të përbënte një tjetër hap të madh në karrierën e 26-vjeçarit.LEXO TE PLOTE