Connect with Us

Hungaria favorite, bastet “injorojnë” Kombëtaren shqiptare

Kombëtare

Hungaria favorite, bastet “injorojnë” Kombëtaren shqiptare

Publikuar

-

Shqipëria do të luajë sot ndeshjen e radhës kualifikuese për Kupën e Botës. Kuqezinjtë përballen me Hungarinë në transfertë, ndërsa ndeshja do të nisë në orën 20:45.

Të dyja ekipet kërkojnë me çdo kusht fitoren për të mbajktur gjallë shpresat për një vend në “Play Off” e Kupës së Botës.

Bastet ndërkombëtare favorizojnë Hungarinë në këtë takim dhe “injorojnë” kombëtaren shqiptare. Duke parë se do të luajnë në shtëpi, Hungaria ka koefiçentin 2.3, barazimi kuotohet me koefiçentin 3, ndërsa fitorja e Shqipërisë 3.4.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Konferenca për shtyp, trajneri Reja: Ja pse mungojnë Manaj dhe Balliu

Publikuar

-

Nga

Në konferencën e parë për shtyp para dy ndeshjeve të radhës ndaj Anglisë dhe Andorrës që janë edhe dy takimet e fundit pë kuqezinjtë në kualifikueset e Botërorit Katar 2022, trajneri i Shqipërisë Edoardo Reja zbuloi prapaskenat se përse ka lënë jashtë sulmuesin Rey Manaj dhe mbrojtësin Ivan Balliu, ndërsa komentoi edhe mungesat e Gjimshtit dhe Balliut.“Pse mungojnë Balliu dhe Manaj, Sulmuesi mungon për faktin që nuk i pasoi Uzunit në ndeshjen me Poloninë? “Jo absolutisht, kam folur me Manaj se ka pasur disa probleme. Ka qenë me grip, ka luajtur edhe pak ndeshje. Më ka thënë se nuk është në gjendjen më të mirë, e kemi vendosur bashkarisht. Kam folur edhe me Balliun dy herë dhe ka pasur një problem me pubalgjinë dhe nuk ka arritur të rikuperojë, pavarësisht se ka luajtur me klubin. Do t’i nënshtrohet sërish testeve të tjera. Kisha dëshira ta shihja, më vjen keq sepse në ndeshjen e fundit ka pasur COVID. Ka shumë mungesa që na kondicionojnë dhe janë lojtarë të rëndësishëm si Abrashi, Gjimshiti” theksoi Edoardo Reja.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Manaj, Gjimshiti dhe Balliu jashtë/ Zbulohen prapaskenat në kombëtaren shqiptare

Publikuar

-

Nga

Në listën e lojtarëve të grumbulluar nga trajneri Edi Reja për dy ndeshjet e radhës ndaj Anglisë dhe Andorrës mungojnë emra si Berat Gjimshiti, Ivan Balliu dhe Rei Manaj. Dy mbrojtësit kanë bërë një kompromis me trajnerin italian për të mos ardhur, ndërsa për Rei Manajn ky mosgrumbullim është për shkak të formës së dobët që sulmuesi po kalon te Specia.

Gjimshiti dhe Balliu nuk janë lënë jashtë për arsye të ndonjë dëmtimi të pësuar, pasi lojtari i Atalantës u aktivizua në pjesën e dytë, në ndeshjen e Champions-it ndaj Man.Junajtidit, ndërsa Ivan Balliu të shtunën ishte në fushë për 90 minuta me ekipin e tij kundër Realit të Madridit. Mësohet se ata nuk janë grumbulluar pasi kanë zhvilluar një bisedë me trajnerin Reja dhe kanë rënë në kompromis që të mos jenë pjesë e Kombëtares për këto dy ndeshje.Duke qenë se ndeshja ndaj Anglisë nuk ka ndonjë pritshmëri të madhe, Gjimshiti i ka kërkuar italianit që të presë sa të rikuperohet plotësisht, ndërsa nga ana tjetër, Ivan Balliu ia ka bërë të qartë Rejës përpara ndeshjes Real Madrid-Vajekano se ka një problem me rrëzët e kofshëve dhe këtë takim do ta luante me një injeksion, duke sakrifikuar edhe për faktin se luanin ndaj një skuadre si Reali. Mbrojtësi nuk ka dashur të rrezikojë duke u përfshirë në ndeshjet e Kombëtares dhe për këtë ka gjetur gjuhën e përbashkët me Rejën.

REI MANAJ – Sulmuesi është lënë jashtë nga Reja për dy ndeshjet e nëntorit. Kjo, për shkak edhe të formës jo të mirë që po kalon te Specia, ku minutat për të kanë qenë të pakta dhe për sa i përket marrëdhënies me golin, sulmuesi nuk është zhbllokuar akoma. Por jo vetëm kjo, Reja ka pasur edhe një lloj pakënaqësie, për shkak edhe të egoizmit të tepruar, gjë që e dëmton ndonjëherë Rei Manajn. Ai ka marrë një “mesazh” nga italiani duke lënë të kuptohet se nuk është i paprekshëm dhe në momentin që nuk po kalon një situatë të mirë, kontributi në Kombëtare nuk është i nevojshëm./ Panorama Sport

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Ndryshon lista, një tjetër sulmues nën urdhrat e Rejas, lojtari i Bylisit te Shpresat

Publikuar

-

Nga

Kombëtarja shqiptare ka nisur sot grumbullimin në kuadër të dy ndeshjeve të fundit të eliminatoreve të Botërorit “Katar 2022” ndaj Anglisë dhe Andorrës. Stafi teknik kuqezi ka mbërritur që këtë të diel në kompleksin Tropikal të Durrësit ashtu si edhe një pjesë të futbollistëve të ftuar nga trajneri Edoardo Reja.

Departamenti i Komunikimit në FSHF bën me dije se ka një ndryshim të fundit në listën e Kombëtares. Sulmuesi Ernest Muçi do të vihet në dispozicion të Kombëtares A që nga dita e nesërme për dy ndeshjet e Botërorit 2022.Lojtari i Legias së Varshavës ishte në listën e Kombëtares U-21 për ndeshjet e Europianit ndaj Sllovenisë dhe Kosovës, por tashmë ai do të kalojë në urdhrat e trajnerit Reja.

Në vendin e tij në Kombëtaren U-21 është thirrur Eridon Qardaku, futbollist i cili aktivizohet me Bylisin e që ka qenë edhe më parë pjesë e skuadrës Shpresa. Qardaku është vënë menjëherë në dispozicion të ekipit U-21, që ka nisur tashmë përgatitjet për ndeshjet e EURO 2023 ndaj Sllovenisë dhe Kosovës më 12 dhe 16 nëntor.

LEXO TE PLOTE