Connect with Us

Yuri Kim “shkund” politikën/ Të korruptuarit non-grata raportohen në Kongresin Amerikan

Aktualitet

Yuri Kim “shkund” politikën/ Të korruptuarit non-grata raportohen në Kongresin Amerikan

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Ambasadorja e SHBA , në Tiranë, Yuri Kim, njofton se Departamenti i Shtetit  do t’i raportojë Kongresit Amerikan në lidhje me ata që janë të listuar për korrupsion të rëndësishëm.

Zyrtarët e qeverive të huaja dhe anëtarët e tyre të ngushtë të familjes për të cilët Sekretari i Shtetit ka informacion të besueshëm janë përfshirë, drejtpërdrejt ose tërthorazi, në korrupsion të rëndësishëm, përfshirë korrupsionin në lidhje me nxjerrjen e burimeve natyrore, ose një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut , duke përfshirë ndalimin e gabuar të stafit të punësuar në vend të një misioni diplomatik të Shteteve të Bashkuara ose një qytetari ose shtetasi të Shteteve të Bashkuara, nuk do të ketë të drejtë për hyrje në Shtetet e Bashkuara.

Sekretari gjithashtu do të caktojë ose identifikojë publikisht ose privatisht zyrtarët e qeverive të huaja dhe anëtarët e tyre të ngushtë të familjes për të cilët Sekretari ka informacione të tilla të besueshme pa marrë parasysh nëse individi ka aplikuar për vizë.

Përjashtim. – Individët nuk do të kenë të drejtë të hyjnë në Shtetet e Bashkuara sipas paragrafit (1) nëse një hyrje e tillë do të çonte më tej në objektivat e zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara ose është e nevojshme për të lejuar Shtetet e Bashkuara të përmbushin detyrimet e tyre sipas Kombeve të Bashkuara Marrëveshja e Shtabit: Me kusht që asgjë në paragrafin (1) të mos interpretohet si derogim nga detyrimet e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara sipas marrëveshjeve ndërkombëtare të zbatueshme.

LEXO EDHE:  Kongresi amerikan miraton rezoluten, Srebrenica perben genocid

Heqja dorë. –Sekretari mund të heqë dorë nga aplikimi i paragrafit (1) nëse Sekretari përcakton se heqja dorë do t’i shërbente një interesi kombëtar bindës ose se rrethanat të cilat e bënë individin të ishte i papranueshëm kanë ndryshuar mjaftueshëm.

Raport. – Jo më vonë se 30 ditë pas miratimit të këtij Akti, dhe çdo 90 ditë pas kësaj deri më 30 Shtator 2021, Sekretari i Shtetit do të paraqesë një raport, duke përfshirë një shtojcë të klasifikuar nëse është e nevojshme, në komitetet e duhura të Kongresit dhe komitetet gjyqësore që përshkruajnë informacionin në lidhje me korrupsionin ose shkeljen e të drejtave të njeriut në lidhje me secilin nga individët e gjetur të papërshtatshëm në 12 muajt e mëparshëm në përputhje me paragrafin (1) (A) si dhe individët që Sekretari caktoi ose identifikoi në bazë të paragrafi (1) (B), ose kush do të ishte i papërshtatshëm, por për zbatimin e paragrafit (2), një listë të çdo heqjeje të dhënë sipas paragrafit (3), dhe arsyetimin për çdo heqje dorë.

Postimi i raportit. – Çdo pjesë e paklasifikuar e raportit e kërkuar sipas paragrafit (4) do të postohet në faqen e internetit të Departamentit të Shtetit.

Sqarim. –Për qëllimet e paragrafëve (1), (4) dhe (5), të dhënat e Departamentit të Shtetit dhe të zyrave diplomatike dhe konsullore të Shteteve të Bashkuara që kanë të bëjnë me lëshimin ose refuzimin e vizave ose lejeve për të hyrë në Shtetet e Bashkuara nuk do të konsiderohet konfidenciale”, thuhet në njoftimin e Ambasadores Yuri Kim./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

“Burrat e partive n’shpinë të budallëkut”/ Manjani: T’ia dimë për nder Voltana Ademit

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila vendosi sot legjimitetin e zgjedhjeve të 30 qershorit 2019.

Manjani shkruan se Voltana Ademi i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm interesit publik me padinë asokohe.

Se çfarë ndodh në vijim nuk ka shkencë që e trajton, sepse burrat e partive janë akoma n’shpinë të budallëkut, shton Manjani.

“Në gjykimin tim Voltana Ademi i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm interesit publik me padinë që ngriti në Gjykatën Kushtetuese për legjitiminetin e zgjedhjeve moniste.

E ngriti atë padi në një kohë të vështirë kur burrat e politikës në Tiranë i kishin hyp n’shpinë budallëkut e nuk i zbrisnin për qamet!

Ishte koha kur Gjykata Kushtetuese ishte e kyçur fare nga vettingu i madh…

Jordan Daci hartoi dhe mbrojti një padi me argumente cilësisht të mira që besoj e ndihmuan dukshëm gjykimin kushtetues të kësaj çështje që në thelb buroi nga budallëku politik.LEXO EDHE:  Konflikti mes Izraelit dhe palestinezëve/ Kongresi amerikan "i ndarë në dy pjesë"

LEXO EDHE:  Meta takon kongresmenët amerikanë/Bisedë mbi zhvillimet e fundit politike

Në përfundim mësimi që duhet të mësojmë është:

Nuk ka më dekrete datash zgjedhje sipas qejfit të Presidentit.

Kush hyri në zgjedhje hyri. Kush nuk do del jashtë loje.

E kuptoj ngarkesën emocionale politike që jep ky vendim, por ftohtësisht interesi publik këtë mësim tashmë e ka të nxjerrë.

Ndaj them se Publiku duhet t’ja dijë për nder Voltanës dhe Jordanit për këtë përpjekje të madhe në shërbim të interesit të tij (publikut pra).

Tani se çfarë ndodh në vijim nuk ka shkencë që e trajton. Sepse burrat e partive janë akoma n’shpinë të budallëkut. Nuk zbresin…

Kushtetuta nuk trajton dot budallëkun…”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analisti i Bashës e pranon: Premtova vizë, pasaportën ma humbën shokët

Publikuar

-

Nga

Analisti i Lulzim Bashës, njëherësh anëtari i kryesisë së PD-së Fitim Zekthi, është strukur nën petkun e Rilindjes dhe Mero Bazes, të cilët kanë marrë përsipër të mbrojnë të akuzuarin për mashtrim, përkundër fakteve, përkundër dokumentave, dosjes hetimore që ndodhet në organin e akuzës dhe në Gjykatë.

Koha kalon, por dosja mbetet aty, dosja është aty dhe ne do ta sjellim ditë pas dite me data dhe vite,  pavarësisht se Fitim Zekthi gjen kurajon sërish që të gënjejë.

Ashtu siç ka gënjyer edhe në formularin e dekriminalizimit .

“Bëhet fjalë për një gjyq para 20 viteve në mungesë. Gjatë fushatës se vitit 2001, kur Çim Peka punonte me mua dhe ishte në fushatë, dikush i kërkoi drejtuesve të fushatës tonë (nuk po jap emra) një vizë. Drejtuesit e fushatës tonë i thanë dikujt në Tiranë. Unë i dërgova pasaportën të cilën ata e humbën”, deklaron së fundmi Zekthi.

Gënjeshtrat e radhës të Zekthit

Zekthi thotë se bëhet fjalë për një gjyq që ka ndodhur para 20 vitesh.

Së pari, nuk ka qenë para 20 vitesh por në vitin 2003 si kallëzimi penal ashtu edhe procedimi në Prokurori dhe më pas në Gjykatë.

Pra, nuk ka një vendim gjykate të para 20 viteve, por nw vitin 2003,  kur është kallëzuar për mashtrim nga kushërira e tij se i  ka marrë 2 milionë lekë për nxjerrjen e një vize turistike dhe është zhdukur pa adresë, duke mos i kthyer më as paratë dhe as dokumentin e identifikimit, që është një pasaportë.

Së dyti, Fitim Zekthi pranon që ka marrë pasaportën dhe është humbur, por justifikohet se ia  kanë humbur të tjerët.

Një fakt që tregon të vërtetën e raportuar në CNA.al se ia ka marrë kushërirës së tij dokumentin e identifikimit bashkë me paratë, gjë që se mohon.

Pra, fakti që ka marrë pasaportën ekziston.  Faktin që ka marrë dhe paratë se mohon, por kapet pas gjyqit, pasi është gjykuar në mungesë.

Gjykuar në mungesë ose jo, Fitim Zekthi është dënuar për mashtrim, në të gjitha shkallës e gjyqësorit.

LEXO EDHE:  Kongresi Amerikan: Elita politike në Tiranë është e mbërthyer nga krimi dhe korrupsioni

LEXO EDHE:  Mediat: Eliot Engel humbet zgjedhjet paraprake

Gjykata e Apelit, një vendim të cilin do të sjellim ditët në vijim e ka rrëzuar kërkesën e Zekthit për të shuar dënimin.

Zekthi, gënjen kur  thotë se është aministuar, por i referohet, si akuzë e vjetër.

Mashtrimi ka ndodhur, paratë janë marrë bashkë me pasaportë dhe vizë nuk është nxjerrë.Pra, faktet janë.

Nuk është akuzë, por fakt skandaloz sesi një person, i cili merr para nga të afermit dhe i mashtron për viza dhe më pas kallëzohet në polici, ështe person publik dhe madje bën edhe si demokrat i ndershëm.

Absurditeti nuk mbaron këtu.

Nga njëra anë, Zekthi pranon dënimin, nga ana tjetër thotë kam dalë i pafajshëm nga amnistia.

Askund në asnjë vend të botës, përveçse në Afrikë, një i dënuar si mashtrues, që u merr para të afërmëve me anë të mashtrimit nuk do guxonte të dilte në publik e jo më të ishte në kryesinë e një prej forcave kryesore politike.

Sepse me justifikimin e tij Fitim Zekthi, pranon që ka marrë pasaportën dhe nuk mohon dënimin, gjithashtu nuk thotë asnjë fjalë për paratë.

Në fakt prokurorët janë treguar dashamirës sepse me atë proces mund të kishte dhe akuzë për trafikim, pasi trafikantët, nuk bëjnë asgjë më shume  se sa marrin para të afërmëve, qytetarëve, kujtdo,  u nxjerrin viza e më pas i çojnë në perëndim apo gjetkë.

Fakti, se ka thënë që “jam dënuar si mashtrues e nxjerr të pafajshëm, apo mjafton të mashtrosh dhe ta deklarosh më pas dhe je njeriu i duhur për kryesinë e PD-së?/ CNA.al

Dokument-Si u denoncua për mashtrim analisti i Bashës/ Fitim Zekthi mori paratë dhe u zhduk

Dokument-Si u denoncua për mashtrim analisti i Bashës/ Fitim Zekthi mori paratë dhe u zhduk

Dokumenti-Fitim Zekthi kërkoi 2 milionë lekë për një vizë angleze/ Zbardhet dëshmia e denoncueses

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zjarr i madh në Vlorë/ Rrezikohen disa banesa

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike, rajon

Një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë mbrëmjen e sotmë në Vlorë, në lagjen Pavarësia.

Sipas raportimeve, fillimisht janë përfshirë nga flakët disa kallamishte, ndërsa zjarri i favorizuara nga era ka përfshirë  një ndërtesë të pabanuar.

Si pasojë e flakëve rrezikohen edhe banesat e tjera aty pranë.Ndërkaq, në vendngjarje kanë shkuar dhe forcat zjarrfikëse.

LEXO EDHE:  Kongresi amerikan miraton rezoluten, Srebrenica perben genocid

LEXO EDHE:  Kongresi ameriakan, rezolutë për masakrat ndaj armenëve

Deri më tani, nuk dihen shkaqet dhe rrethanat e zjarrit.

 

LEXO TE PLOTE