Connect with Us

‘Shtëpia e barit’ në Astir, si trafikantët kultivojnë kanabis nëpër banesa

Kronika

‘Shtëpia e barit’ në Astir, si trafikantët kultivojnë kanabis nëpër banesa

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ishte marrë me qira për banim por përdorej nga trafikantët e drogës për të kultivuar kanabis. Pas një hetimi disa mujor sektori i anti drogës në policinë e Tiranës zbuloi kanabisin dhe arrestoi 2 persona të cilët e kishin përshtatur banesën në një laborator kultivimi droge. në pranga ra, edhe një 50 vjeçar i cili ishte punësuar për ruajtjen e këtij ambienti.

Burime nga policia e shtetit bëjnë me dije se kjo mënyrë kultivimi që po përhapet shumë së fundmi në gjithë vendin, është e ngjashme me ‘shtëpitë e barit’ në Britaninë e Madhe apo Spanjë.

Mundësitë e kufizuara për të kultivuar kanabisin në tokë të hapur për shkak të monitorimit ajror po shtyjnë trafikantët të ndjekin një tjetër strategji. Kryesisht banesat e përshtatura në laboratorë kultivimi merren me qira nga trafikantët që më pas i vendosin pajisje speciale si llambat, aspiratorët e fuqishëm apo sistem ujitjes e tharës të bimëve narkotike. Zbulimi në Astir nuk është i vetmi. Kohët e fundit, janë gjetur shtëpi kanabisi edhe në Durrës e Lushnje. 

Në këto operacione, policia ka arrestuar jo vetëm kultivues por edhe punonjës së operatorit të shpërndarjes së energjisë elektrike pasi nuk kanë kontrolluar linjën dhe matësin e energjisë elektrike./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Mungojnë avokatët/ Gjykata e Lartë shtyn seancën për Lulzim Berishën  

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gjykata e Lartë ka shtyrë sërisht sot seancën për Lulzim Berishën, ish kreun e bandës së Durrësit.

Avokatët mbrojtës të tij nuk kanë marrë pjesë sot dhe seanca e rekursit është shtyrë, për një datë të dytë brenda muajit nëntor.

Seanca e radhës, e cila është e treta në radhë pasi dy të parat kanë dështuar, u caktua më 23 nëntor, ora 09:30.

Kujtojmë këtu se për të gjykata e Lartë shqyrton një rekurs të prokurorisë së Durrësit lidhur me lirimin e tij me kusht në vitin 2016.Lulzim Berisha akuzohej si kreu i “Bandës së Durrësit”, një organizatë kriminale që merrej me trafik ndërkombëtar droge, prostitucion dhe trafik armësh. Ai konsiderohet person me rrezikshmëri të lartë shoqërore, dhe i shpallur fajtor për akuzat e vrasjes, drejtimit të grupit kriminal,etj.

LEXO EDHE:  Grabitet posta në Astir/ Hajdutët e armatosur marrin një sasi të konsiderueshme parash

LEXO EDHE:  Tregu i drogës/700 milionë euro vlera e hashashit në sezon

SPAK akuzon Lulzim Berishën, Emiljano Shullazin dhe bandat e tyre të përfshirë në dy vrasjet e  bujshme atë të Vajdin Lamajt dhe Klodjan Saliut para disa vitesh.

Banda e Durrësit nisi të veprojë në Durrës prej vitit 1998, kur Lulzim Berisha, në bashkëpunim me Plaurent Dervishaj, Adriatik Colin, Klodian Saliun dhe Ilir Xhungën vranë me armë zjarri Dritan Sallakun. Seriali i vrasjeve u bë edhe më i qartë kur në pranverën e vitit 2006 u arrestuan shtatë persona, mes të cilëve katër të akuzuar si vrasës me pagesë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Falsifikoi dosjet e pronave në Dhërmi/ Arrestohet topografi

Publikuar

-

Nga

Nga specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Vlorë u bë ekzekutimi i vendimit të datës 06.11.2021, të Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, e cila ka caktuar masën e sigurimit personal “Arrest në burg” për veprat penale “Falsifikimi i dokumenteve” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale”, për shtetasin E. M., 41 vjeç, banues në Himarë, me detyrë topograf pranë Bashkisë Himarë.

LEXO EDHE:  Tregu i drogës/700 milionë euro vlera e hashashit në sezon

LEXO EDHE:  “Më shau nga nëna”/ Zbardhet dëshmia e të riut që ekzekutoi shokun në AstirI njëjti dyshohet se ka falsifikuar formularin e Aktit të Marrjes së Tokës në Pronësi, të cilin e ka përdorur për regjistrimin e një pasurie në fshatin Dhërmi dhe më pas e ka shitur tek persona të tjerë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ish-shefi i mafies shqiptare, në izolim/ Dënohet me 16 vite burg

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Ismail Rebeshi, 38-vjeçari shqiptar është dënuar nga Gjykata e Romës me 16 vite burg.

Ish shefi i mafias shqiptare akuzohet për trafik droge në shtetin fqinj.

Përveçse për trafik drogë ai rezulton te jetë i dënuar edhe për një vepër tjetër penale.

Më herët ai është dënuar me 10 vite dhe 11 muaj burg, ndërkohë që tashmë i janë shtuar dhe 16 vite të tjera.LEXO EDHE:  Greqi/ Sekuestrohen 700 kg hashash, dyshohet se trafikohej nga Shqipëria

LEXO EDHE:  Hashashi në mjekësi/ Efekte pozitive te të sëmurët me Alzheimer

38-vjeçari gjendet në regjimin 41 bis pasi konsiderohet si një person me rrezikshmëri të lartë.

Rebeshi, i cili  ishte kreu i bandës kriminale “Viterbo u arrestua nga operacioni i koduar ‘Vakuumi’, që u zhvillua nga policia e Romës, e cila e finalizoi me shkatërrimin e  një bandë me 11 trafikantë.

38-vjeçari akuzohet se ka qenë anëtari kryesor i bandës dhe se furnizonte me drogë disa zona bregdetare midis Ardeas dhe Pomezia./CNA.al

LEXO TE PLOTE