Connect with Us

Mashtroi me 2.1 mld dollar/ Kush është indiani me nënshtetësi shqiptare pjesë e “Pandora Papers”

Aktualitet

Mashtroi me 2.1 mld dollar/ Kush është indiani me nënshtetësi shqiptare pjesë e “Pandora Papers”

Publikuar

-

Në skandalin e “Pandora Papers” ka dalë emri i një tjetër biznesmeni të lidhur me Shqipërinë.

Bëhet fjalë për biznesmenin indian Nitin Sandesara, që zotëron edhe pasaportën shqiptare, i cili është akuzuar së bashku me të vëllanë për “zhdukjen” e 725 milionë dollarëve.

Ndaj tij dhe vëllait tjetër ka pasur një urdhër nga gjykata e New Dehli për ekstradimin e tyre. Ata mendohen se janë ende në Shqipëri.

Shkrimi për Sandesara nga “Indian Express”

Në 2017-18, kur agjencitë hetimore ishin të zënë me hetimin e çështjeve penale kundër Nitin Sandesara dhe grupit të tij Sterling Biotech për një mashtrim të dyshuar të kredisë bankare prej mbi 2.1 miliardë dollarësh, Sandesara, i cili ishte arratisur nga India, ishte i angazhuar në mbledhjen letra me vlerë, bonove nga bankat nigeriane dhe avokatët për të ngritur një varg kompanish në Ishullin e Virgjër Britanik (BVI) për të zgjeruar biznesin e tij të naftës, shkruan Pandora Papers që ka hetuar nga artikujt e The Indian Express.

“Ne e konsiderojmë Nitin Jayantilal Sandesara si financiarisht të besueshëm dhe me moral të mirë nga marrëdhëniet tona me të,” tha Union Bank of Nigeria Plc në një letër referimi të shkurtit 2018 për Fidelity Corporate Service Ltd.

Një letër tjetër e marsit 2018 nga firma ligjore Nigeriane EI Alosiba & Co tha, “Ne e njohim Nitin Sandesara për 15 vjet dhe se është një nga njohjet tona më të mira dhe më të besueshme, ai kurrë nuk ka qenë i përfshirë në procedura falimentimi, penale ose të ngjashme.”

Këto letra u përdorën nga Sandesarat për të krijuar të paktën gjysmë duzine kompanish në BVI: Constant Capital and Investment Ltd; Prime Finance and Capital Alliance Ltd; Sterling Petroleum Trading Ltd; West Africa Capital Limited; Aleanca e Kapitalit Afrikan Ltd dhe Aleanca Continental Capital Ltd. Qëllimi i këtyre kompanive, sipas të dhënave, ishte të investonin në firmat e naftës dhe gazit në Francë, Nigeri, Britaninë e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Indi.

Të dhënat tregojnë se Nitin Sandesara është pronari i vetëm përfitues i këtyre firmave dhe ai ka deklaruar se fondet e futura në këto kompani janë “kursimet” e tij. Shumica e këtyre kompanive janë krijuar me një investim fillestar prej 0.5 milion USD dhe kanë një parashikim identik të të ardhurave prej 3 milionë USD në vitin e parë të operacioneve.

Të dhënat e kompanisë tregojnë se West Africa Capital u krijua më 8 nëntor 2017 me Nitin Sandesara si pronare të vetme që mbante 50,000 aksione të zakonshme të një klase të vetme me një vlerë nominale prej 1 dollarë secila. Të nesërmen, Sandesara hapi një firmë tjetër të quajtur African Capital Alliance me një aksion të njëjtë.

Të paktën, dy firma Constant Capital dhe Prime Finance u inkorporuan në të njëjtën ditë, 16 Mars 2018, me Sandesara që mbante 50,000 aksione prej 1 dollarë secila në këto kompani.

LEXO EDHE:  Himara katër ditë pa drita/ Berisha denoncon skandalin me punonjësit e OSHEE

Është interesante që të dy firmat thanë se planifikojnë të bëjnë biznes në Indi, përveç vendeve të tjera. Kjo pavarësisht nga fakti se Sandesara dhe familja e tij ishin tashmë në arrati pasi agjencitë hetimore indiane po i hetonin ata për mashtrime me bankat.

Ndërsa përfshinte Constant Capital dhe Prime Finance, agjencia e ofrimit të shërbimeve korporative, Fidelity Corporate Services, i kërkoi në mënyrë të përsëritur Sandesara që të siguronte një “certifikatë të policisë nga India” për të plotësuar normat e njohjes së klientit tuaj për kompanitë e sapoformuara BVI, nëse ishin të pastër ose jo.

Sandesara nuk e paraqiti këtë. Në vend të kësaj, ai transferoi Constant Capital dhe Prime Finance nga Fidelity Corporate në një ofrues të shërbimeve të korporatës Sable Trust Limited në BVI në Prill 2018.

Është interesante që të gjitha këto firma të krijuara nga Sandesara midis nëntorit 2017 dhe prillit 2018 i kanë shpëtuar hetimit nga Drejtoria e Përmbarimit (ED) dhe Byroja Qendrore e Hetimit (CBI) që po hetojnë Grupin Sterling, Sandesara, vëllanë e tij, Chetan Sandesara për mashtrim i dyshuar bankar prej mbi 2.1 miliardë dollarësh.

Sandesara dhe familja e tij u larguan nga India në vitin 2017 pasi biznesi i tyre u vu nën skaner. Në Shtator 2020, India shpalli Nitin dhe Chetan Sandesara dhe Dipti Sandesara si persona në kërkim, si fajtorë për krimet ekonomike.

Hetimi nga agjencitë ka gjetur se vëllezërit Sandesara dyshohet se kanë devijuar huanë e marrë nga Sterling Group për qëllime jo të mandatuara, e kanë shpërndarë dhe ricikluar atë përmes një rrjeti të kompanive off-shore, ED ka pretenduar se Sandesaras përdornin emrat e punonjësve të tyre dhe në krijimin e 249 kompanive vendase dhe 96 kompanive off-shore.

Sipas ED, grupi ishte i angazhuar në tërheqjen e fondeve në formë huaje në shumën prej 600 milion $ duke shkelur kushtet e përcaktuara nga Banka Rezervë e Indisë (RBI) ndërsa sanksiononte huanë. Deri më tani agjencia ka sekuestruar asete në vlerën 1.93 miliardë dollarë për këtë çështje.

ED kishte marrë në pyetje në qershor të vitit të kaluar ish -udhëheqësin e Kongresit Ahmed Patel në lidhje me çështjen kundër Sandesaras. Patel u pyet për lidhjet e tij me Sandesaras bazuar në deklaratën e një dëshmitari i cili pretendoi se ai organizoi eventet për djalin e Patel me udhëzimet e Sandesaras që paguanin për të.

Aktualisht, Sandesaras thuhet se janë në Shqipëri ku thuhet se kanë marrë nënshtetësinë. Edhe pse autoritetet indiane po përpiqen t’i ekstradojnë ata, Sandesaras kanë propozuar një ofertë të njëhershme shlyerje prej 350 milionë dollarësh për huadhënësit indianë për vonesa të huasë prej 2.1 miliardë dollarësh.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Ndëshkime për ndërtimet e paligjshme/ Rama me “dorë të hekurt”: Do shembet gjithë godina

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar zero tolerancë ndaj ndërtimeve pa leje.

Gjatë fjalës së tij në konferencën për prezantimin e Buxhetit 2022 për Ministrinë e Brendshme, Rama tha se çdo ndërtim që ka parregullsi është ndërtim i paligjshëm dhe do të shembet.

Cdo ndërtim që ka shkelje është i paligjshëm. Nuk ka dy kate me leje, katër pa leje. Jo e gjithë godina është e paligjshme dhe për këtë subjekti merret e çohet para drejtësisë, ndërkohë që e gjithë godina prishet, kështu e ka ligji.

 Eshtë e papranueshme që ju, Policia e Shtetit në raste kur ka shkelje të rregullave të qarkullimit para syve tuaja lejoni që të krijohen pika të rrezikshmmë që hedhin zhavorr dhe krijohen këto ndërtime pa leje dhe ju nuk e shihni. Çfarë bën policia e qarkullimit rrugor? Me çfarë meret? Nëse rrugën për të cilën janë përgjegjës ja cënojnë?

Është koha për t’i dhënë fund kësaj. Edhe në rastet kur ka kamionë të ngarkuar me dru, ndërkohë që Shqipëria është në moratorium. Policia duhet ta ndjekë cdo ditë planin për mjedisin dhe territorin.”-tha Rama.

LEXO EDHE:  Himara katër ditë pa drita/ Berisha denoncon skandalin me punonjësit e OSHEE

LEXO EDHE:  Skandali në Bashkinë e Librazhdit/Si "zhduket" tenderi rreth 1 miliard lekë

Më tej, ai tha se “Po kaloj në një tjetër investim. Dronet inteligjentë, të vilët do të jenë në dipozivion të Policisë së Shtetit që të organizojë identifikimin e personave që kryejnë vepra penale por edhe për shpëtimin e personave në raste kur janë të bllokuar për shembull në bëborë. Edhe në këtë rast do të identifikohen.”Po ashtu Rama u ndal edhe tek ndotja e mjedisit, ndërsa sërish ka shigjetuar kryebashkiakun e Vlorës, Dritan Leli.

Vendgrumbullimet e plehrava janë krime mjedisore.

Polici është përgjegjës që të identifikojë këto skena krimi por dhe protagonistët e këtyre krimeve.

Pastaj Inspektoriati i Mjedisit thirret për të vepruar më tutje.

Është e patolerueshme që në Pyllin e Sodës 3 mijë metra katëror zhavorr për të cilin duhen kamionë e kamionë të tërë”-tha ndër të tjera Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Blindim” me kamera inteligjente dhe satelit/ Rama: S’ka më miq, kushërinj e parti

Publikuar

-

Nga

Në fjalën e mbajtur gjatë prezantimit të buxhetit 2022, kryeministri Rama përmendi edhe prioritetet kryesore ku do të fokusohet puna e Policisë së Shtetit.

Rama tha se prioritet është ngritja në një nivel sigurie më të lartë e gjithë qarkullimit rrugor, ku theksoi se një rol kyç për këtë do të kenë kamerat inteligjente të vendosura në akset rrugore si edhe sateliti që do të përcjellë në kohë reale shkeljet e konstatuara.

“Prioritet është ngritja në një nivel sigurie më të lartë e gjithë qarkullimit rrugor. Vendosja e një kontrolli absolut jo vetëm në aspektin e veprimtarisë kriminale, por edhe shkeljet që kanë të bëjnë me territorin. Dora e robit e ka kthyer në një ferr për banorët e vetë. E patolerueshme të ndodhin para syve të policisë krime në mjedis. E patolerueshme që efikasiteti më i lartë i krimeve në mjedis të jetë në formën e gjobave pë rata që jetojnë në majë të maleve dhe të mos jetë pë rata që hedhin mbeturina në det.

Rritja e standardeve për qytetarët. Kemi ndërtuar një buxhet për të rritur mundësitë për Policinë e Shtetit për të motivuar më tej trupat. Me këtë ndërhyrje të pare ne do të bëjmë që ky diferencim të bëhet kuptimplotë duke rritur pagat për të gjithë dhe bonuset pë rata që kontribuojnë për atdheun jashtë vendbanimit. E bëjmë këtë sepse sot na u krijuan mundësitë.LEXO EDHE:  Himara katër ditë pa drita/ Berisha denoncon skandalin me punonjësit e OSHEE

LEXO EDHE:  Skandali në Bashkinë e Librazhdit/Si “zhduket” tenderi rreth 1 miliard lekë

Sistemi i kamerave inteligjente në rrugë ku do të kemi një monitorim në kohë reale të të gjithë trafikut. Jemi në faëzën kur me një financim është ndërtuar qendra e kontrollit kombëtar të rrugëve dhe po punohet për fillimin e investimit dhe vendosjen e të gjithë kamerave inteligjente që do të heqë nga rruga patrullat dhe do ta vendosë policinë në funksion të reagimit përballë fakteve. Kapërcim për zhdukjen e ngjarjeve korruptive.

Projekti tjetër është i satelitëve.  Njerëzit le të qeshin, por me satelitin e parë do të kemi në dispozicion të dhëna në kohë reale, përditë për ndërtimet pa leje. Gjithçka do të kaloje në një sy tjetër lart, që nuk ka miq, kushërinj e parti. S’ka asnjë lidhje emocionale, por kalim të dhënash tek autoritetet.

Të dhëna reale edhe për ndotjet e mjedisit. Vendgrumbullimet e paligjshme të plehrave. Janë krime mjedisore”, theksoi Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Polici shtyu Anila Hoxhën drejt greminës/ Rama reagon pas incidentit: E patolerueshme

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot në lidhje me incidentin e disa ditëve më parë, ku një punonjës i Policisë së Shtetit shtyu drejt greminës në dajt gazetaren Anila Hoxha.

Gjatë fjalës së tij në prezantimin e Buxhetit 2022 për Ministrinë e Brendshme, Rama i ka cilësuar si të patolerueshme akte të tilla, që sipas tij cënojnë imazhin e Policisë së Shtetit dhe njollosin uniformën e tyre.

Rasti si ai që keqtrajtoi në mes të rrugës një gazetare, për faktin se duke qënë gazetare ngjarja u bë edhe më e bujshme, por në thelb për faktin se keqtrajtoi një qytetare, hedhin hije mbi gjithë këtë punë, gjithë këto sakrifica dhe rezultate.Patjetër që çdo njëri prej jush, punonjësit e Policisë së Shtetit që çdo ditë del nga shpia për të shkuar në një front të vështirë nuk e meriton që në punën e tij dhe imazhin e uniformës që ajo apo ajo veshin të ketë të tilla stërkala balte që vinë nga shkelja e patolerueshme e vijës së sjelljes së punonjësit të Policisë së Shtetit.

Është shumë e rëndësishme të veprohet me shpejtësi dhe pa tolerancë ndaj këtyre individëve duke i larguar menjëherë nga Policia e Shtetit dhe të theksohet domosdoshmëria që të mbahet parasysh se Policia e Shtetit, figura e saj nuk ka nevojë për asnjë gjest dhe asnjë fjalë të tepërt, sepse është mishërimi i ligjit dhe ligji nuk flet, nuk bërtet,nuk kërcënon, nuk shan, ligji vepron. Dhe në veprimin e ligjit është e tepërt gjestet dhe aktet që ulin kokën të gjithë punonjësve të Policisë së Shtetit”-tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE