Connect with Us

Keni plane për fundjavë?/ Zbuloni surprizat që sjell moti

Sociale

Keni plane për fundjavë?/ Zbuloni surprizat që sjell moti

Publikuar

-

cna lajm moti

Kjo fundjavë do të paraqitet e fresket për shkak të qarjullimit të masava ajrore nga veriu dhe verilindja të cilat do të sjellin edhe ulje të temperaturave në vendin tonë duke bërë që termometri në nivelet minimale të zbresë deri ne 3-4 gradë  ndërkohë që maksimumi parashikohet të jetë jo më shumë se 24 gradë.

Sipas MeteoALB, Gjithashtu edhe temperaturat do të paraqiten të paqëndrueshmë pasi kjo fundjave pritet të jetë nën ndikimin e masave të paqëndrueshmë te cilat do të sjellin edhe rebeshe shiu vecanërisht ne pjesën jug-perendimore.

LEXO EDHE:  Temperatura deri në 37 gradë/ Shi dhe kthjellime gjatë ditës së Shtunë

Gjatë fundjavës era herë pas herë do të paraqitet problematike pasi në det të hapur do të shtojë shpejtësinë duke arritur në 45-50 kilometra në orë duke sjellë edhe dallgëzim të trazuar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Erë dhe vranësira/ Temperaturat rriten lehtë në mesditë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Territori shqiptar do të përfshihet nga moti i qëndrueshëm duke sjell në orët e para të ditës alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta, të cilat do të krijojnë mundësi për momente me pika shiu në zonat Jugore.

Po ashtu dhe në orët në vijim vendi ynë në pjesën më të madhe do të mbetet në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave.

LEXO EDHE:  Temperatura deri në 37 gradë/ Shi dhe kthjellime gjatë ditës së Shtunë

LEXO EDHE:  Temperatura deri në 37 gradë/ Shi dhe kthjellime gjatë ditës së ShtunëSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por do të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -5°C deri në 14°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Jugor – Juglindor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Nisma e  Ambasadës Gjermane/ Pyllëzimi i zonave të mbrojtura

Publikuar

-

Nga

Shpyllëzimi është një nga shkaktarët kryesor të erozionit të tokës.

Ambasada gjermane ka ndërmarrë një nismë në mbrojtje të tokës dhe natyrës.“Përmes nismës “Punë për Komunitetin” po mundësojmë mbjelljen e 31.800 fidanëve  në zonat e mbrojtura të Korab-Koritnikut, Alpeve të Shqipërisë, Butrintit dhe Dajtit, me mbështetjen e shumë banorëve të punësuar në afatshkurtër si pjesë e këtij projekti”, thuhet në një postim të Ambasadës gjermane në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Temperatura deri në 37 gradë/ Shi dhe kthjellime gjatë ditës së Shtunë

LEXO EDHE:  Temperatura deri në 37 gradë/ Shi dhe kthjellime gjatë ditës së Shtunë

Së bashku me Agjencinë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura, përfaqësues të Ambasadës Gjermane kanë vizituar një nga zonat e ndërhyrjes në Dajt, ku nisma ka punësuar 16 persona për mbjelljen e 9000 fidanëve akacia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto- Verilindja mbulohet nga bora/ Ja, akset rrugore në të cilat mund të qarkullohet

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Bora, në 24 orët e fundit,  ka zbardhur të gjithë verilindjen.

Për shkak të reshjeve të dëborës janë krijuar ngrica dhe vështirësi në rrugë, ku si pasojë qarkullohet vetëm me zinxhirë në akset rrugore Peshkopi-Maqellarë-Bulqizë. Bulqizë-Klos;  Klos-Qafë Murrizë.

Aksi rrugor Klos-Mat- është i hapur, aktualisht pa probleme.Nisur nga situata e krijuar, shërbimet e Policisë Rrugore, njoftojnë se  nuk do të lejojnë kalimin e automjeteve në drejtim të bypass-it në rrugën e Arbërit dhe në Qafë Murrizë, as në gjitha ato akse rrugore në të cilat ka prezencë të dëborës, pa vendosur zinxhirët dhe gomat dimërore.

LEXO EDHE:  Moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Temperaturat ulen në mëngjes por rriten në mesditë/ Parashikimi i motit për sot

Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve që të rrisin kujdesin në rrugë gjatë kalimit në të gjitha akset rrugore, pasi ka prezencë të akullit e të dëborës, të vendosin rripin e sigurimit, të mos qarkullojnë me shpejtësi, të mos kryejnë parakalime dhe të mos drejtojnë mjetin nën ndikimin e alkoolit, të rrisin vigjilencën si dhe të shmangin qarkullimin e pa nevojshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE