Connect with Us

Imazhi është gjithçka/ Ja disa këshilla si të visheni për një intervistë pune

Life Style

Imazhi është gjithçka/ Ja disa këshilla si të visheni për një intervistë pune

Publikuar

-

/
cna lajm show

Imazhi është gjithçka. Duhet ta keni parasysh këtë në momentin që prezantoheni për herë të parë në një intervistë punë. Nëse dëshironi që vendi i punës të jetë tuaji kini parasysh që të jeni brenda kornizave të profesionalizmit.

Ja disa këshilla që mund tju ndihmojnë:

Mos e ekzagjeroni

Kodi i veshjes është diçka i varur. Disa kompani kërkojnë pamje shumë zyrtare, ndërsa disa të tjera kërkojnë veshje të zakonshme. Prandaj, është e rëndësishme që të hulumtoni rreth kulturës së kompanisë përpara se të shkoni në një intervistë pune. Kjo u jep të kuptojnë gjithashtu rekuterëve që, keni hulumtuar për kompaninë paraprakisht, diçka shumë e rëndësishme para intervistës.

Si të visheni për intervstë në kompani?

Nëse jeni duke shkuar në një intervistë pune në një kompani në një industri tradicionale, të tilla si financat, bankat ose sigurimet, duhet të zgjidhni veshje më formale. Në përgjithësi, kjo do të thotë një kostum dhe kravatë për burrat dhe një kostum pantallonash ose fund me këmishë ose bluzë për gratë.

Veshja e duhur për gratë

Në përgjithësi, veshja e intervistave për gratë në këto lloj kompani është më e ndërlikuar dhe e larmishme sesa për burrat. Opsionet e shtuara e bëjnë grumbullimin e veshjes së intervistës pak më sfiduese për gratë sesa për burrat. Për shembull, nëse keni veshur një fustan apo fund, duhet të vendosni nëse duhet të vishni rroba të gjata ose nëse këmbët e zhveshura janë të pranueshme.

LEXO EDHE:  Horoskopi sipas Paolo Fox/ Si do të jetë dita e sotme për secilën shenjë?

Gratë gjithashtu duhet të marrin parasysh aksesorët dhe të zgjedhin një çantë të përshtatshme. Çantat më të mira për intervista janë ato që janë profesionale dhe mjaft të mëdha, por që nuk bien shumë në sy.

Këto janë keshillat që duhet të merren parasysh nga femrat;

Kostum në ngjyrë të errët, të zezë ose gri të errët

Pantallona të gjera kostum pak më poshtë ose mbi gju

Bluzë e përshtatshme

Këpucë të përshtatshme

Bizhuteri të duhura dhe me masë

Prerje flokësh profesionale

Grim i lehtë dhe sasi e kufizuar parfumi

Thonjtë të pastër, të rregulluar me kujdes

Çantë

Kur vendi i punës ose puna është më pak formal, kodi i veshjes mund të jetë më i lehtë. Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë të vishni, është mirë ta kontrolloni personin që do ta mbajë intervistën./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Life Style

FOTOT-Si personazhet e famshme ndryshojnë krijimet e stilistëve?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Si rregull, yjet e “Holliwood-it” zgjedhin veshje nga koleksionet më të fundit të modës për t’u shfaqur në një event në tapetin e kuq.

Por para kësaj, shumica e atyre veshjeve duhet të përshtaten me kërkesat e të famshmëve.

Edhe bizhuteritë që ata zgjedhin mund t’i japin veshjes një pamje krejtësisht të re.

Më poshtë shihni sesi duken krijimet e stilistëve të famshëm kur i veshin personazhet  e njohura në evente të rëndësishme./ CNA.al

Olivier Theyskens – Nicole Kidman

LEXO EDHE:  Moda e fundit me pallto të gjata

LEXO EDHE:  Horoskopi javor 20-26 Korrik/ Çfarë kanë parashikuar yjet përsa i përket punës

Ralph & Russo – Penélope CruzCeline – Rachel Weisz

Valentino – Adele

Alexandre Vauthier – Rihanna

Valentino – Anne Hathaway

Alexandre Vauthier – Celine Dion

Givenchy – Lily Collins

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Gjuha e urrjetjes në rrjetet sociale/ Olta Boka: Televizioni nuk pyet kë përdor për të arritur qëllimet e veta

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Olta Boka ka reaguar pas komenteve negative dhe gjuhës së urrjejes që po përdoret në rrjetet sociale ndaj Beatrix Ramosaj dhe Donald Veshaj.

Përmes një postimi të gjatë në rrjetet sociale, këngëtarja jep mesazhin e fortë për publikun, i cili përfshihet më shumë në ngjarje se vetë protagonistët.

Sipas Bokës televizioni nuk pyet se kë përdor për të arritur qëllimet e veta dhe se të vërtetën e dinë vetëm protagonistët, ndaj nuk duhet të gjykojmë.

Reflektim për publikun, i cili përfshihet në ngjarje më shumë se vetë protagonistët. E njoh ekranin që në vegjëli dhe më mjaftojnë aq eksperienca për të thënë që media e çon rrjedhën e ujit aty ku i leverdis! Nuk ka mëshirë, as për protagonistët e as për publikun. Madje për këtë të fundit sa më shumë drama, telenovela të krijojë aq më mirë.Televizioni nuk pyet se kë përdor për të arritur qëllimet e veta( shikueshmëria), përsa kohë individi i cili përdoret ka pranuar të bëhet pjesë e skemës. Skemë të cilën protagonistët e kuptojnë shumë vonë.

Televizioni të ngre, të ul, një ditë mbret, një ditë legen. Ajo që dua t’i kujtoni vetes , është të numëroni arsyet pse keni mbështetur dikë, të cilin sot e hodhët poshtë për shkak të një veprimi që mund të jetë ampolifikuar me qëllim për të arritur në këtë përfundim. Edhe nëse keni të drejtë mos veproni dhe ju njësoj si ai që po gjykoni! Ju po tradhtoni zgjedhjen tuaj të cilën në fillim e mbështetët në baza të forta arsyetimi.

Jepini më shumë besim zgjedhjes tuaj se ndryshe ktheheni në objekt manipulimi dhe humbni vetëdijen gjatë procesit. E gjithë diferenca është tek vëmendja që keni ndaj detajeve. Detaje që kur lidhen me njëra-tjetrin japin përgjigje logjike, por jo të sigurtën, sepse në fund të fundit të vërtetën e dinë vetëm protagonistët!”, ka shkrur ajo në status./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Big Mama banorja më e re e Big Brother Vip/ Fifi paralajmëron Arbana Osmanin

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e kaluar pjesë e Big Brother Vip janë bërë edhe personazhe të tjerë të njohur.Njëra prej tyre është këngëtarja Big Mama, ndërsa tjetri është sportisti Claudio Nika.

Hyrjen e Big Mamës në realityshow e ka mbështetur këngëtarja Filloreta Raçi, e cila dy javë më parë vendosi të largohej nga shtëpia.Në një postim, Fifi ka kërkuar nga Big Mama t’i hallakatë të gjithë banorët ndërsa ka paralajmëruar Arbana Osmanin duke shkruar në një postim:” Asgjë s’kam qenë unë, çfarë është kjo”.

LEXO EDHE:  Horoskopi sipas Paolo Fox/ Si do të jetë dita e sotme për secilën shenjë?

LEXO EDHE:  Punët më të çuditshme në botë

Kujtojmë se Fifi është komentuar shumë në rrjetet sociale për qëndrimin e saj në Big Brothter ku ka patur shpesh herë një gjendje shumë të rënduar emocionale, e cila u bë shkak që ajo të largohej nga programi në gjysmë të lojës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE