VIDEO/ Muçi “show”, Kombëtarja Shpresa nuk e diskuton Andorrën

-

Dy goditje dënimi të Ernest Muçit, i kanë dhënë sot suksesin 2-0 Shqipërisë U21 përballë bashkëmoshatarëve të Andorrës në kualifikueset e Europianit.

FT: U21 Shqipëri-U21 Andorra 2-0
36′, 90’+1′ Muçi

90’+1’ Tjetër magji e Muçit. Sulmuesi ekzekuton në mënyrë perfektë një tjetër goditje dënimi duke dyfishuar shifrat.

70’ Shqipëria shpërdoron një mundësi të artë për të dyfishuar shifrat. Dobra fiton penallti dhe te pika e bardhë shkon Muçi. Gjuajtja e këtij të fundit devijohet mbi traversë nga portieri Himenez.

36’ Kryevepër e Muçit! Sulmuesi i Shpresave tund rrjetën me një goditje dënimi të shkëlqyer. 1-0.

Kombëtare

LIVE/ Pjesë e parë katastrofike! Shqipërisë i dridhen gjunjët në “Wembley”, kuqezinjtë pësojnë 5 gola (VIDEO)

-

Shqipëria sfidon Anglinë në mitikun “Wembley”, në sfidën e parafundit të eliminatoreve të Kupës së Botës Katar 2022, me kuqezinjtë që i mban në lojë për kualifikim vetëm matematika.

ANGLI-SHQIPËRI 5-0
Meguajër 9 , Kejn 18′, 33′, 45+1′ Henderson 28′

45’+2’ Vjen edhe goli i pestë i Anglisë me Kejn i cili realizon me një gjysmëroveshatë pas një goditje nga këndi.

45’ Jepen 2 minuta shtesë.

33’ Kejn gjen hapësirën për të mposhtur Strakoshën pas një asisti perfekt nga Sterling. 4-0

28’ Mbrojtja kuqezi është në një kaos të pashembullt dhe lejon Henderson të depërtojë lehtësisht deri para Strakoshës, ku ai e ka të thjeshtë të shënojë golin e 3-0.

18’ Vjen goli i dytë i anglezëve dhe është gjithçka shumë e thjeshtë. Harkimi nga e djathta gjen dy lojtarë anglezë të vetëm në qendër dhe Kejn e ka të thjeshtë të gjuajë me kokë për të çuar sferën në rrjetë.

15’ As Kumbulla nuk ia del pas një problemi fizik, në fushë Dermaku.

14’ Uzuni merr një dhuratë nga mbrojtja angleze, por në mënyrë të pabesueshme gabon para Pikford, duke u hipnotizuar nga portieri anglez.

11’ Në fushë futet Laçi, i cili zë vendin e Bares të dëmtuar.

9’ Kuqezinjtë gabojnë në pozicionimin pas një goditje standarte dhe Meguajër i vetëm e ka të lehtë të shënojë, 1-0.

5’ Sterling kërkon penallti pas një kontakti me Kumbullën dhe Baren, gjyqtari bën shenjë që loja të vazhdojë. Protesta të anglezëve, ndërsa aksioni vazhdon por Uzuni sinjalizohet në pozicion jashtë loje e më pas përplaset me Pikford.

Formacionet zyrtare:

Anglia (3-4-3): Pickford; Walker, Maguire, Stones; James, henderson, Philipps, Chilwell; Foden, Kane, Sterling

Shqipëria (5-3-2): Strakosha; Hysaj, Ismajli, Kumbulla, Veseli, Trashi; Gjasula, Bare, Bajrami; Uzuni, Cikalleshi

Kombëtare

VIDEO/ Himni shqiptar “ngre” në këmbë Uemblin, shikoni atmosferën e krijuar nga tifozët kuqezi

-

Para startit të ndeshjes u mbajt ceremonia e zakonshme e këndimit të himneve, por e sotmja ishte mjaft e veçantë për vetë numrin e tifozëve shqiptarë që ndodheshin në tribunat e Uemblit.

Kamera fokusoi lojtarët kuqezi të cilët këndonin njëzëri himnin, por nuk munguan planet nga tribunat e stadiumit mitik, ku shikohet numri i tifozëve shqiptarë mjaft i lartë.

Një moment mjaft emocionues dhe një ndeshje historike për Kombëtaren tonë që shpresojmë të marrë një rezultat sa më pozitiv që do të mbetej përgjithmonë në memorien e tifozëve.

Kombëtare

VIDEO/ Myrto Uzuni ndez atmosferën, rekord tifozësh kuqezi në stadium

-

Shqipëria luan ndeshjen e parafundit të fazës eliminatore të Botërorit Katar 2022. Kuqezinjtë sfidojnë Anglinë në stadiumin “Wembley”, aty ku priten mbi 20 mijë tifozë shqiptarë.

Shumë prej tyre kanë blerë biletat në sektorin e tifozëve vendas dhe pritet të krijojnë një atmosferë të zjarrtë në mbështetje të ekipit kombëtar, të ngjashme me atë në Gjenovë ndaj Italisë pak vite më parë…

Pak çaste më parë, djemtë e Edi Rejës kanë zbritur në fushë për të zhvilluar nxehjen përpara fillimit të takimit. Ovacione në shkallë në momentet kur Myrto Uzuni prek tapetin e blertë, teksa ndiqet edhe nga shokët e skuadrës.