Connect with Us

Trajtimet post Covid/ Mjeku: Virusi më la probleme me kujtesën, vendi ynë e ka kaluar valën Delta

Shëndeti

Trajtimet post Covid/ Mjeku: Virusi më la probleme me kujtesën, vendi ynë e ka kaluar valën Delta

Publikuar

-

/
cna lajm aktualitet

Mjeku pneumolog Arjan Mezini këtë të enjte ka komentuar pasojat post Covid që kanë pacientët që kalojnë koronavirusrin.

Mezini në intervistën e tij në ABC Live është shprehur se personat që e kalojnë rëndë Covid janë dhe ato që përballen me një sërë pasojash dhe duhet që të jenë më të kujdesshëm dhe të ndjekin me detaje gjendjen e tyre.

Ndër të tjera mjeku thekson se pasojat më të dallueshme si humbja e kujtesës , ankthi janë më të dallueshme tek femrat.

 Mjeku Arjan Mezini

Mjeku shprehet se dhe vetë e ka kaluar Covid me simptoma të lehta dhe duket se ka probleme me kujtesën.

Pneumologu ka theksuar se vendi ynë nuk rrezikon një përkeqësim të gjendjes, pasi vala e variantit delta ka qenë para 3 javësh.

“Ato që e kanë kaluar rëndë Covid e kanë më të vështirë që të marrin veten dhe duan vëmendje dhe durim të madhe, përmes fizioterapisë respiratorë. Më problematik janë grupi që ka bërë fibroza të rënda të mushkrisë. Nuk ka raportime për personat që e kanë kaluar pa simptoma që të kenë probleme. Covid është një sëmundje e re në krahasim me ato që jemi mësuar të kemi tregon se rikuperimi bëhet shpejt.

Personat hiper-obezë janë në proces inflomator ndaj është e rëndësishme që të ruajmë shëndetin. Më të prekur humbja e kujtesës, ankthi që janë dhe ndikimet më të mëdha që lë Covid. Unë kam problem me kujtesën e emrave dhe pse e kam kaluar lehtë.

Vendi ynë është ideal për të bërë një studim në lidhje me përdorimin e antibiotikëve për përdorimin e oksigjenimit, ku një pjesë e madhe e botës nuk i ka përdorur. Terapia agresive në vendet e zhvilluara terapitë agresive kanë qenë për personat që kanë pasur ulje të oksigjenit. Delta është vala e katër ose e atyre që janë të pavaksinuar dhe tek ne është drejt uljes, pasi kulmin e ka pas 3 javë më parë”, ka thënë ndër të tjera mjeku Mezini.

LEXO EDHE:  Shifra shqetësuese në Kosovë/ 19 persona humbin jetën, ja sa raste të reja u regjistruan

Sipas mjekut shqiptarët kanë frikë që të drejtohen spitaleve publike ndaj kjo dhe rrezikon seriozisht shëndetin e tyre e sidomos në rastet e sëmundjeve tumoriale.

Qytetarët tremben që të afrohen spitaleve publike kërkojnë rekomandim për privat. Vonesa e vizitave shëndetësore rëndon gjendjen e pacientëve me sëmundje tumoriale. Në rastin e Covid kemi konstatuar një numër të madh të pacientëve të kancerit në mushkri”, ka thënë ai./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Manastirliu: Do të vazhdojmë të mbështesim zgjerimin e hartës së shërbimeve sociale

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka vizituar një nga qendrat sociale që mbështetet nga instrumenti i Fondit Social për fuqizimin dhe krijimin e shërbimeve të reja sociale në mbështetje të grupeve vulnerbël, në kuadër të ditëve të aktivizimit kundër dhunës me bazë gjinore.

Unë jam e kënaqur që shoh se si kjo qendër ofron mbështetje për gratë, fëmijët dhe familje në nevojë. Gjithashtu ofron shërbime riintegrimi për ato familje apo ato gra të cilët kanë nevojë të riintegrohen në jetën sociale dhe ekonomike. Këtu pashë shembuj se si gratë të cilat ja kanë dalë t’i thonë Jo dhunës të jenë të integruara tashmë në jetën ekonomike dhe sociale, të çojnë fëmijët në çerdhe, kopësht, punojnë vetë dhe sigurisht kanë mundësi tashmë që të shpalosin potencialin e tyre”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Beteja e gjatë me Covid/ Rama jep ‘lajmin e bukur’

LEXO EDHE:  Beteja e gjatë me Covid/ Rama jep ‘lajmin e bukur’Ministrja e Shëndetësisë u shpreh se shërbimet që mbështeten nga Fondi Social i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale do të zgjerohen në territor.

Unë jam e kënaqur që Fondi Social deri më sot ka mbështetur më shumë se 31 shërbime sociale kudo në Shqipëri nëpërmjet bashkive, nëpërmjet partnerëve, organizatave të ndryshme të shoqërisë civile që ofrojnë shërbime. Sigurisht kemi ende shumë për të bërë në mënyrë që çdo bashki të ketë shërbime sociale për të gjithë grupet në nevojë, duke filluar nga fëmijët e riskuar, nga adoleshentët në risk, nga gratë apo të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuar.  Ndaj politika jonë, programet tona do të vijojnë të mbështesin pikërisht zgjerimin e hartës së shërbimeve sociale në territor”, tha Manastirliu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Paralajmërimi i ekspertes: Infektimi i mëparshëm me Covid-19 nuk të mbron nga Omicron

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sipas mikrobiologes dhe drejtueses së sëmundjeve të frymëmarrjes, Anne Von Gottberg, personat që kanë kaluar Covid-19 nuk janë të mbrojtur nga varianti i ri Omicron.

Von Gottberg thekson se në Afrikën e Jugut, është rritur shumë numri i rasteve të reja pozitive me Omicron, edhe pse më parë kanë kaluar variantin Delta.

“Infektimi i mëparshëm që të mbronte ndaj variantit Delta, duket se nuk të mbron ndaj Omicron. I kemi monitoruar riinfektimet me variantet Beta apo Delta dhe vumë re që nuk u rritën në shifra, ndërsa me Omicron kemi parë rritje të shifrave”, u shpreh Von Gottberg.

LEXO EDHE:  Shifra shqetësuese në Kosovë/ 19 persona humbin jetën, ja sa raste të reja u regjistruan

LEXO EDHE:  "Duam të shikojmë virusin"/ Protesta kundër masave shtrënguese në MadridProfesoresha Von Gotterberg tha se  infektimi i mëparshëm duhet të mbrojë nga shtrimi në spital apo vdekja.

I pranishëm në konferencën Reuters Next mbi situatën pandemike, Ugur Sahin, themeluesi i BioNtech, kompanisë gjermane që ka krijuar në bashkëpunim me Pfizer një nga vaksinat më të njohura në treg, ka deklaruar se me shumë mundësi “do të duhet të krijojmë një vaksinë të re ndaj Omicron, sepse ky variant mund të infektojë edhe të vaksinuarit”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaji i palmës favorizon përhapjen e kancerit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Metastazat mbeten shkaku kryesor i vdekjes së pacientëve me kancer dhe acidi palmitik që gjendet në vajin e palmës rrit gjasat për formimin e metastazave.

Dyshimi duket se është konfirmuar: Studiuesit e Institutit për Kërkime Biomjekësore në Barcelonë (Institute for Research in Biomedizine – IRB) arritën të dëshmojnë se një molekulë yndyre në vajin e palmës, e quajtur acidi palmitik, ndryshon gjenomën e kancerit dhe rrit gjasat që kanceri të përhapet.

Metastazat e kancerit mbeten shkaku kryesor i vdekjes së pacientëve me kancer, sepse deri tani shumica e pacientëve me kancer metastatik vetëm mund të trajtohen, por jo të shërohen. Vlerësohet se metastazat janë përgjegjëse për 90% të të gjitha vdekjeve nga kanceri – rreth 9 milionë vdekje në vit në mbarë botën.

Sipas rezultateve të publikuara tani në revistën Nature, acidi palmitik në vajin e palmës nxit tek minjtë metastazat në kancerin e gojës dhe melanomën e kancerit të lëkurës. Acidet e tjera yndyrore si acidi oleik (i bollshëm në vajin e ullirit) dhe acidi linoleik (në farat e lirit) nuk treguan këtë efekt.

Shënues „memorie” që ndryshojnë qelizat

Autorët kanë identifikuar edhe disa shënues “memorie”, që mbeten në qelizat e tumorit. Ato modifikojnë qelizat në mënyrë të tillë, që edhe muaj pas ekspozimit ndaj acidit palmitik të ruajnë aftësi më të madhe për të metastazuar.

Por jo vetëm acidi palmitik në vajin e palmës duket se nxit përhapjen e kancerit. Studiuesit nga Barcelona zbuluan që në vitin 2016, se qelizat tumorale metastazuese janë të pajisura me një receptor të ndjeshëm ndaj yndyrës.Proteina CD36 furnizon qelizat e kancerit me ushqimin, që u nevojitet për të mbijetuar, shumë larg tumorit të vërtetë. Ky efekt i CD36 tashmë është provuar për kancerin e vezoreve, fshikëzës dhe mushkërive.

Studimi synon zhvillimin e një terapie

Sipas dr. Helen Rippon, drejtore ekzekutive e Worldwide Cancer Research, rezultatet e fundit të studimit në Barcelonë janë “një zbulim i madh për të kuptuar raportin midis dietës dhe kancerit, dhe për më tepër për ta përdorur këtë dije për zhvillimin e kurave të reja për kancerin”.

LEXO EDHE:  Mbyllet dita e nëntë e vaksinimit masiv/ Ja sa qytetarë morën dozën e parë sot

LEXO EDHE:  18 mijë euro për çdo viktimë nga Covid/ Mjeku bën deklaratën e fortë, tregon pse u rrit numri i vdekjeve

Me perspektivën e një terapie të mundshme, Profesor Salvador Aznar-Benitah, drejtues i lartë i grupit në IRB Barcelona dhe autori kryesor i studimit, thotë se “është shumë herët për të përcaktuar se çfarë ushqimi mund të hanë pacientët me kancer metastatik për të ngadalësuar procesin e metastatizimit. Bazuar në rezultatet tona mund të mendohet se një dietë e varfër në acid palmitik mund të ngadalësojë procesin e metastatizmit, por nevojiten më shumë kërkime.”

Sa i dëmshëm është vaji u palmës?

Dyshohet prej kohësh se vaji i palmës është i përfshirë në zhvillimin e diabetit, sëmundjeve vaskulare dhe kancerit, në radhë të parë për shkak të përqindjes së lartë të acideve yndyrore të ngopura. Përveç kësaj substanca kancerogjene mund të lindin gjatë përpunimit të tij industrial. Nëse vaji i palmës nxehet shumë, formohen estere të acideve yndyrore 3-MCPD dhe estere të acideve yndyrore glicidol, të cilët Instituti gjerman për Vlerësimin e Rrezikut (BfR) i klasifikon si kancerogjenë.

Por vaji i palmës gjendet akoma në çipsa, çokollata dhe bonbone, në biskota, në margarinë, në ushqimet për fëmijë dhe ushqimet e gatshme. Ai gjendet edhe në detergjentë dhe kozmetikë, në sapunë dhe qirinj. Sepse vaji i palmës është shumë më i lirë se vaji i lulediellit.

Por kush dëshiron të heqë dorë nga vaji i palmës, mund të gjejë me lehtësi produkte alternative pa vaj palme. Nga kjo përfiton jo vetëm shëndeti, por edhe mjedisi, sepse për të krijuar plantacionet e vajit të palmës shpesh shkatërrohen pyjet tropikale apo habitate të tjera, që duhen mbrojtur./ DW

LEXO TE PLOTE