Connect with Us

Seria e vrasjeve në Elbasan, krime ‘pa autorë’ për pazare droge

Aktualitet

Seria e vrasjeve në Elbasan, krime ‘pa autorë’ për pazare droge

Publikuar

-

Elbasani prej vitesh është kthyer në një prej qyteteve ku përplasja mes grupeve kriminale ka shkaktuar dhjetëra viktima. Vetëm në 5 vitet e fundit në këtë qytet janë bere 7 atentate mafioze pa autor ku shkak dyshohet të jenë bërë konfliktet e vjetra për prishjen e pazareve të drogës.

Vrasja e Lulzim Bitirit dhe Ardian Çollakut riktheu dhe njëherë në vëmendje përplasjet mes grupeve kriminale në qytetin e Elbasanit. Ekzekutimi i dyfishtë mbrëmjen e 4 tetorit për hetuesit shihet si vazhdim i sagës së hakmarrjeve mes grupeve kriminale që veprojnë në këtë qytet.  Shkak është bërë prishja e pazareve të drogës. E megjithatë, identifikimi i autorëve duket një mision i vështirë.

Vetëm në 5 vitet e fundit, 7 atentate me 10 viktima janë ende pa autor, ngjarje këto që kanë rënduar akoma më shumë situatën kriminale në Elbasan.

Mes vrasjeve pa autor është dhe ajo e 3 shkurtit të 2016, e konsideruar si masakra e Elbasanit, ku humbën jetën Agron Çapja, Ardit Sinakolli, Eno Bedalli si dhe u plagosën 9 të tjerë.

LEXO EDHE:  Shpërndanin lëndë narkotike/ Prangosen dy persona

Por, përplasja mes grupeve kriminale në këtë qytet nuk ka përfshirë vetëm anëtarët e tyre, por dhe personat e konsideruar si të afërt me ta. Mes tyre është vrasja e 22 marsit të 2019 e Ravik Gurrës, avokat i fisit Çapja, të konsideruar si një prej grupeve më me influencë në këtë qytet.

Saga e hakmarrjes mes bandave në qytetin e Elbasanit është e njohur për autoritetet, ndërsa qytetarët ndjehen gjithnjë e më të pasigurt për jetën.

Më herët për përplasjet e bandave emisioni “Unpublished” në Euronews Albania i ka kushtuar dy puntata zanafillës së konfliktit mes grupeve si dhe elementëve kriminalë që janë ende aktiv./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Sot mblidhet Kuvendi/ Basha bën një tjetër lëvizje, para fillimit të seancës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pak orë para seancës parlamentare të ditës së sotme, kreu në detyrë i PD, ka thirrur në takim grupin parlamentar të Partisë Demokratike.

Sipas abcneës, mbledhja do të zhvillohet në orën 13:00 në selinë blu.Ndërkohë kujtojmë këtu se një ditë më parë, Lulzim Basha i është përgjigjur akuzave të ish-kryeministrit Sali Berisha me një deklaratë të fortë duke thënë se koha e tij ka mbaruar dhe se nuk do të lejojë askënd që të përdorë PD-në dhe forumet e saj për interesat personale të ish-kryeministrit.

LEXO EDHE:  Manovra të rrezikshme në rrugë/ Policia gjobit dhjetëra shoferë

LEXO EDHE:  Vrasje të vogla/ Ndarjen e Merves dhe Serhanit e mësojnë të gjithë, ja ç’do ndodhë sot

Më tej Basha ka komentuar dhe “Foltoret” e Berishës për të cilën u shpreh se ato janë kthyer në një tub oksigjeni për regjimin e Edi Ramës.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Një vit pa Koço Devolen/ Agron Llakaj “shuplakë” Presidentit të Republikës

Publikuar

-

Nga

Si sot një vit më parë, u nda nga jeta regjisori dhe humoristi Koço Devole. Aktori humbi jetën pas një beteje të ashpër me Covid 19.

Sot aktori Argon Llakaj ka përkujtuar regjisorin dhe humoristin e madh. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Llakaj ka treguar me trishtim se sot po ‘lëshohet’ dora përsa i përket dekorimeve nga ana e Presidentit Meta.

Aktori shkruan se sot në këtë përvjetor të humbjes së tij, Koço Devole duhej të nderohej me dekoratën “Nderi i Kombit” dhe të mblidheshin për të folur rreth artit të mjeshtrit të humorit.

Llakaj shpreh dëshirën që një nga sallat e Teatrit të humorit apo Estradës në Tiranë të marrë emrin e Koço Devoles.

Ehhh mor Koço Devole…!

Sot 1 vit nga dita kur u largove përgjithmonë…, çdo ikje është e rëndë, e hidhur dhe plot dhimbje, ashtu sic ishte dhe largimi yt.Koço i dashur, jeta dhe puna na rrëmben, rutina na bën që të të mos mendojmë çdo ditë, por sa herë gjatë punës e procesit krijues, përmendim emrin tënd si referim , sepse ti je “Mali i rëndë” me të cilin matemi për t’u ngjitur të gjithë…

Ti duhet të jesh libër ne shkollen e artit të komedisë.

Unë s’kam fuqi të vendos që në këtë përvjetor te parë të largimit tënd ,të të nderonin me dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”, duke u mbledhur dhe folur për Ty…,se siç e ke thënë Ti me gjallje…, ” është lëshuar dora sa nuk mblidhet më ! “,po dekorohen edhe lokalet, së fundmi ,urdhërin “Mjeshtër i Madh” e mori dhe “paçja” o Koço , sepse është pjata e preferuar e një shokut të Presidentit…😂🙈

Nejse, që të mos e zgjas sepse ti nuk i kishe shumë qejf llafet e shumta…,po meqë jemi tek shteti , kam shumë dëshirë që një sallë e Teatrit të humorit apo Estradës në Tiranë ,të marrë emrin tënd, Teatri “Koço Devole”… edhe në mos paçin talentin sa Ty..,emri që do mbajë teatri , do ketë peshën e emrit ,dhe artit tënd magjik.

Koço i shtrenjtë ! Ka plot të tjerë që kanë ctë flasin e shkruajnë për Ty,edhe më shumë se mua…,por është ” beteja ” ime që Ti dhe emri yt të gdhënden jo thjesht në memorien e njerëzve ,por në memorien e kombit që quhet histori,sepse historia e humorit shqiptar ka shumë emra te nderuar dhe thellësisht të respektuar ,por kurrë një emër si Yti…,Ti ishe, je dhe do mbetesh Aristokrati i komedisë shqiptare…, ” Perandori i Humorit shqiptar ,Koço Devole ” .🙏.Mirënjohje pa fund !”, shkruan Llakaj në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ngacmoi seksualisht dy nëxënëse/ Pas arrestit, drejtori i shkollës, pezullohet nga detyra

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Skandalet me abuzime seksuale nuk kanë të sosur në vendin tonë.

Një rast i tillë është raportuar së fundmi në Pogradec, ku drejtori i shkollës nëntë-vjeçare, Adriatik Haxhillari, ngacmonte seksualisht dy të mitura.

Ai sot është pezulluar nga detyra, pas një vendimi të Drejtorisë vendore të Arsimit parauniversitar në Korçë.LEXO EDHE:  Ekzekutimi në Elbasan/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente armatimi i Lefter Zhidrut, rrafshohej pallati

Mësohet se deri në përfundim të hetimeve që po kryhen ndaj tij, ai do të jetë i pezulluar.

LEXO EDHE:  Vrasje të vogla/ Ndarjen e Merves dhe Serhanit e mësojnë të gjithë, ja ç’do ndodhë sot

Ndërkohë drejtori i shkollës ëshë nën arrest./CNA.al

LEXO TE PLOTE