Connect with Us

Mbi 330 mijë fëmijë të abuzuar/ Në Francë kërkohet reformë për Kishën Katolike

Bota

Mbi 330 mijë fëmijë të abuzuar/ Në Francë kërkohet reformë për Kishën Katolike

Publikuar

-

Jean-Rene, Jean-Francois dhe Joseph ishin rreth dhjetë vjeç kur filloi abuzimi. Në shkollën e priftërinjve në Chavagnes-en-Paillers, në perëndim të Francës, abuzimet seksuale kundër fëmijëve ishin sistematike.

“Ata vinin dhe na merrnin nga dhomat. Na thonin ‘nuk iu kam parë për një kohë të gjatë’ dhe na çonin në dhomat e tyre”, tregon Jean-Francois, viktimë e abuzimit.

Por kisha katolike i mbulonte abuzimet.

“Kur një prift sillej në mënyrë skandaloze, peshkopi do ta zhvendoste atë diku tjetër, ku ai do të bënte sërish të njëjtën gjë, që kishte bërë më parë”, tregon Jean Rene, viktimë e abuzimit.

Për dekada, histori të tilla të tmerrshme të abuzimit u përsëritën në të gjithë Francën. Por ato u mbajtën të fshehura.

Një hetim, nga një komision i pavarur, që u publikua të hënën, zbuloi se të paktën 216 mijë fëmijë, shumica djem, janë abuzuar seksualisht nga 3200 priftërinj dhe klerikë, që nga viti 1950. Po t’u shtosh edhe abuzimet nga punonjës të tjerë të kishës, numri i të abuzuarve shkon në 330 mijë.

“Ka patur kryesisht një neglizhencë, dështime, heshtje, fshehje institucionale të abuzimeve në mënyrë sistematike”, thotë zoti Jean-Marc Sauve, presidenti i Komisionit të Pavarur për Abuzimet Seksuale në Kishë.

Pas publikimit të raportit, reagoi dhe Papa Françesku. “Unë dua të shpreh trishtimin tim, pikëllimin tim për traumën që ata kanë pësuar. Është turp për në, është turp për paaftësinë për një kohë të gjatë të kishës, për t’i ndjekur këto shqetësime”, tha Ati i Shenjtë.

LEXO EDHE:  Denoncimi Berishës: “Çdo tre ditë zhduket një fëmijë në Shqipërinë e Ramës”

Sipas ligjit francez, shumë prej abuzimeve janë të vjetra për t’u ndjekur penalisht. Komisioni bëri thirrje që kisha të rrisë kompensimin financiar për viktimat, pagesa të cilat janë planifikuar të fillojnë vitin e ardhshëm. Disa viktima thonë se vetë Kisha Katolike duhet t’i nënshtrohet një reforme historike.

“Duhet një proces i thellë ndryshimi në praktikat, marrëdhëniet dhe qeverisjen e Kishës”, thotë Eric Boone, viktimë e abuzimit.

Në fillim të këtij viti, Papa Françesku ndryshoi ligjet katolike për të kriminalizuar në mënyrë të qartë abuzimin seksual.

“Përsa kohë të ketë mbetur qoftë edhe një abuzues, apo një viktimë, duhet bërë më shumë. Papa Françesku mendoj se ka filluar një kulturë ndryshimi”, thotë Amicie Pelissie du Rausas, me organizatën “Zërat Katolikë”

Hetime të ngjashme po kryhen edhe në disa vende të tjera, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Australinë. Papa Françesku e ka cilësuar abuzimin seksual brenda kishës katolike si një “katastrofë në mbarë botën”./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Dalin detaje të reja nga sulmi i autobusit në Kosovë/ Mes viktimave një i mitur

Publikuar

-

Nga

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ngjarja e rëndë në fshatin Gllogjan të Deçanit  në Kosovë, ku u sulmua me kallashnikov një autobus me nxënës.

Media kosovare ‘Koha’ raporton se numri i personave të vdekur është tre, ku një prej tyre është një i/e mitur, lindur në vitn 2003.LEXO EDHE:  Mbrojtja e fëmijëve/ AMA mesazh mediave: Jeni nën monitorim

“Shoferi i autobusit ka vdekur në vendin e ngjarjes, ndërsa dy persona të tjerë, kanë vdekur më pas. Një nga ta është e lindur në vitin 2003. Kanë mbetur të plagosur edhe dy persona të tjerë”, raporton Koha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

E rëndë në Kosovë/ Sulmohet me kallashnikov autobusi me nxënës, dyshimet e para

Publikuar

-

Nga

Në fshatin Gllogjan të Deçanit  në Kosovë, dyshohet se ndaj një autobusi me nxënës është qëlluar me armë zjarri.

Sipas medias vendase Express,  i vdekur ka mbetur shoferi i autobusit dhe një nxënëse si dhe janë plagosur dy persona. “Dyshohet se ka te shtena me arme zjarri ne drejtim te nje autobusi me nxenes, prokurorja kujdestare eshte nisur ne drejtim te vendit te ngjarjes”, tha për Express Zëdhënësi i Prokurorisë së Pejës, Shkodran Nikqi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

FDA: Ilaçi i Merck-ut për COVID i efektshëm, ekspertët do të shqyrtojnë sigurinë

Publikuar

-

Nga

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë thonë se ilaçi eksperimental i kompanisë Merck për COVID-19 është i efektshëm, por ata do të kërkojnë mendime nga ekspertë të jashtëm në lidhje me rreziqet e difekteve në lindje dhe probleme të tjera gjatë shtatzanisë.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) publikoi analizën e saj të ilaçit të ri, përpara një takimi publik javën e ardhshme, ku ekspertët akademikë dhe të tjerë do të japin vlerësimet pëpr sigurinë dhe efektivitetin e tij. Agjencia nuk është e detyruar të ndjekë këshillat e grupit të ekspertëve, por tradicionalisht i respekton ato.

Shkencëtarët e FDA-së thanë se analiza e tyre identifikoi disa rreziqe të mundshme, duke përfshirë toksicitetin e mundshëm dhe defekte në lindje. Duke pasur parasysh këto rreziqe, FDA-ja do të kërkojë mendimin e këshilltarëve të saj nëse ilaçi nuk duhet të jepet gjatë shtatzënisë, ose nëse mund të vihet në dispozicion në raste të caktuara. Në një rast të tillë, FDA-ja tha se ilaçi do të mbartte paralajmërime për rreziqet gjatë shtatzënisë, por mjekët do të kishin ende mundësinë për ta rekomanduar atë në disa raste, kur përfitimet mund të tejkalojnë rreziqet për pacientët.

LEXO EDHE:  Dokument-Hashashi shitet lirisht në treg/ Përdoret për vënien e  fëmijëve në gjumë

LEXO EDHE:  Ngjarja e rëndë në Malësinë e Madhe/ 58-vjeçari u vra në sy të fëmijëve

Duke pasur parasysh shqetësimet e sigurisë, FDA-ja tha se kompania Merck ra dakord që ilaçi nuk do të përdoret tek fëmijët.Gjithashtu FDA-ja paralajmëroi shqetësimin se ilaçi i Merck-ut çoi në ndryshime të vogla në proteinën e koronavirusit, të cilën virusi e përdor për të depërtuar në qelizat njerëzore. Teorikisht, këto ndryshime paralajmëroi FDA, mund të çojnë në variante të reja të rrezikshme.

Rregullatorët vunë në dukje gjithashtu se kompania Merck mblodhi shumë më pak të dhëna sigurie në përgjithësi për ilaçin e saj, sesa ishte mbledhur për terapitë e tjera të COVID-19.

Nëse FDA-ja e autorizon ilaçin, ky do të ishte mjekimi i parë kundër koronavirusit, që nuk merret përmes një injeksioni intravenoz./VOA

LEXO TE PLOTE