Connect with Us

“Luftë ndaj çdo lloj forme të krimit”/ Ambasada Italiane uron Nanon: Të forcojmë bashkëpunimin

Aktualitet

“Luftë ndaj çdo lloj forme të krimit”/ Ambasada Italiane uron Nanon: Të forcojmë bashkëpunimin

Publikuar

-

cna lajme aktuale

Ambasada Italiane në Tiranë ka uruar ditën e sotme drejtorin e ri të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ndërsa ka shprehur vendosmërinë për të forcuar më tej bashkëpunimin në luftën ndaj krimit.

“Urime Kreut të ri të Policisë, Gledis Nano! Të vendosur për të forcuar më tej bashkëpunimin tashmë të shkëlqyer ndërmjet forcave të rendit të Italisë dhe atyre të Shqipërisë për shtetin e së drejtës dhe në luftën ndaj çdo lloj forme të kriminalitetit”, thuhet në deklaratën e Ambasadës italiane.

LEXO EDHE:  Letra mallëngjyese e Policit/ Më dhuroni lule sa jam gjallë, mos ma mbuloni varrin me kurora

Gledis Nano mori sot detyrën e drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, ndërsa më parë ushtronte detyrën e drejtorit të Antiterrorit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

“Hijet e natës” aksion në Tiranë”/ Artan Hoxha plas “bombën”: Janë grabitur ministra e ish-ministra

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gazetari investigativ, Artan Hoxha është ndalur sërish sot tek rasti i grabitjes dhe dhunimit të biznesmenit Nazim Çangu, në fund të muajit tetor në Nikël.

Nga studio e abcnews, Artan Hoxha tha se rasti në fjalë është një ngjarje e rëndë dhe se autorët e kanë njohur dhe e dinin shumë mirë kush ishte biznesmeni Nazim Çangu.

Më tej, ai theksoi se kanë lidhje edhe me grupin “hijet e natës”, që sipas tij vepron në Tiranë.

“Sigurisht që ishte ngjarje e rëndë. Të hysh në atë zonë duhet ta njohësh mirë e të kesh lidhje të forta. Personat e arrestuar I kanë këto komponentë. Po ashtu edhe lidhja me grupin “hijet e natës” që vepron në Tiranë.”-tha Artan Hoxha.

LEXO EDHE:  Protesta në Roskovec/ 30 persona përfundojnë në polici

LEXO EDHE:  Mustafa Nano "i nxjerr bojën" Ramës/ Zbulon pse u dëbua mësuesi turkPër më tepër, Artan Hoxha tha se edhe ministra dhe ish-ministra kanë rënë pre e grabitjes, por nuk është bërë kallëzim sepse sipas tij kanë qënë para korrupsioni.

Ka pasur grabitje edhe për ministra e ish-ministra.

S’ka kallëzim, kanë qënë para korrupsioni, nuk mund të thonë që kanë shuma mijëra euro në shtëpi.”-tha Artan Hoxha.

Sa i takon grabitjes në Nikël, Artan Hoxha deklaroi se “Shuma ka qënë shumë më e madhe. Kjo dëshmon që ky informacion ka qënë i freskët për grabitësit. Ata e kanë njohur kush është e me çfarë merret Nazim Çangu. Ai merret me fajde”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Artan Hoxha ‘zbërthen’ krimin/ Zbulon detaje nga vrasja e biznesmenit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gazetari Artan Hoxha ka zbërthyer detajet e vrasjes së biznesmentit Ruzhdi Hoxha, i cili u gjet i pajetë në një humnerë në zonën Qafë Mollë në Dajt.

I ftuar në studio me gazetaren Juli Xhokaxhi, Artan Hoxha ka treguar se autori i dyshuar e ka vrarë vitkimën në urrjetje e sipër.

Gjithashtu Hoxha tregon se në makinë nuk ka qenë vetëm autori i dyshuar për vrasjen por edhe persona të tjerë që e kanë ndihmuar të fshehë krimin.

Sipas gazetarit ata kanë fshehur makinën për të zhdukur gjurmët dhe shenjat ndërsa thekson se autori është kthyer sërish në vendin e ngjarjes.

Në makinë kanë qenë dy persona tjerë. Në deklarimet e para ai ka thënë se kam zbritur në autostradë por nga verfikimi i kamerave nuk ishte parë as Alfred Rrushi, as viktima. Kur iu rrëzua alibia tha e çova në Mzez.

Policia ishte para faktit që nuk mund ta mbante brenda për shkak të mungesave të provave. Makina nuk po gjendej se ishte marrë nga vëllai i tij. Fakti që s’po gjendej makina, Alfred Rrushi mund të lirohej.Ishte shpallur në kërkim nga interpoli italian. Ajo që e bën interesante historinë është se viktima nuk kishte rrjete sociale. Dhe prandaj nuk kishte fotografi, ka dalë shumë vonë, pas disa ditësh.

Telefoni që ka përdorur Rruzhdi Hoxha ka qenë smartphone Samsung, pas disa ditësh telefoni shfaqet, ndërsa karta lokalizohet tjetër kund. Nëpërmjet kompanive celulare ka bërë që të lokalizohet pika ku ndodhej. Vrasësi kthehet në vendin e krimit.

Në makinë nuk ka qenë vetëm autori i dyshuar së vrasjes. Makina kërkohej të dinin se ku është vrarë. Makina është fshehur për të zhdukur gjurmët dhe shenjat.

Duket se në inat e urrjete e sipër e ka vrarë viktimën.  Nëse do tu inetersonte ta mbanin të gjallë do të mund ti kishin dëmtuar ndonjë gjymtyrë për të detyruar të thonte diçka.

Nuk gjendet një motiv i qëndrueshëm që të justifikojë këtë lloj vrasje. Ajo që thuhet është se viktima nuk kishte borxhe që mund t’i rrezikonin jetën. Gjendja e kufomës, dëshmoi dhe mënyrën se si është ekzekutuar dha dinamikën e vrasjes.

Është një armë që po verifkohet nga laboratori”, ka thënë Hoxha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha po kërkon të largohet nga PD”/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar zbulon mesazhet: Do të rrisë pazarin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri ka komentuar situatën politike në këtë forcë politike.

Duke iu referuar vendimit të Bashës për të shpallur zgjedhje në FRPD dhe LDG, Kulluri tha se “Nga 2017 nuk mbaj mend ndonjë vendim të drejtë të Bashës. Është shumë vonë që ai të marrë vendim të drejtë. Dorëheqja do ishte vendim i drejtë, por nuk e bëri asnjëherë. Kështu që nuk pres asnjë vendim të drejtë nga Basha”.

Në një lidhje direkte në Report tv, ai tha se “Kjo që ka bërë Basha është krejtësisht e papranueshme”.

LEXO EDHE:  VIDEO – Protesta kundër impiantit të plehrave/ Banorët e Fierit përplasen me policinë

LEXO EDHE:  Protesta në Roskovec/ 30 persona përfundojnë në policiMë tej, Kulluri u ndal edhe tek deklaratat e Lulzim Bashës, për të cilin tha se “po bën si i forti i lagjes”.

Sipas Kullurit, Basha po kërkon negociata për t’u larguar nga drejtimi i PD, dhe po tenton të rrisë pazarin.

Basha po bën negociata për t’u larguar, po kërkon të bëjë si i fortë që të rrisë pazarin. Por ka Berishën përpara, nuk i ha këto. Basha bën si i forti i lagjes, por lagjen e ka kundër”-tha Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE