Connect with Us

Largimi i Ardi Veliut/ Kikia: Nuk gjej arsye të shpjegoj pse qëndroi kaq gjatë

Aktualitet

Largimi i Ardi Veliut/ Kikia: Nuk gjej arsye të shpjegoj pse qëndroi kaq gjatë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazetari Mentor Kikia ka komentuar largimin e Ardi Veliut nga posti i Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit.

I ftuar në emisionin Të paekspozuarit me Ylli Rakipin, Kikia thotë se policia nuk ka patur asnjë arritje dhe asnjë sukses nën drejtimin e Ardi Veliut.

Gazetari shtoi se pasuesi i tij, ka për të zhbërë disa gjëra që ka bërë Veli kur ka qenë në krye të Policisë së Shtetit.

Nuk gjej arsye të justifikoj faktin pse qëndroi kaq gjatë. Policia nuk është se ka njohur arritje, përtej lëvdatave që u thanë sot. Kur paska qenë kaq i zoti pse u largua? U paralajmërua edhe një detyrë e re e lartë që mund të marrë së shpejti. Pasuesi i tij ka detyrën për të zhbërë disa gjëra që bëri Veliu. Duhet të futet profesionalizmi në punën hetimore. Nga arritjet e zotit Veliu mendoj se nuk ka gjë për të ruajtur”, ka thënë gazetari Mentor Kikia./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Mbyllja e burgut të Zaharisë/ Ish-ministri i Ramës: Fatkeqësi shtetërore e shoqërore

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka komentuar vendimin për të mbyllur burgun e Zaharisë.

Në një lidhje në emisionin “Shqipëria Live”, Ylli Manjani u shpreh se gjithmonë në muajin nëntor ndodh që të hapet tema për këtë burgun.

Edhe në nëntor të vitit 2016 është bërë e njëjta gurgule, e gjithashtu do të gjeni deklaratën time për ta mbyllur atë. Por që nuk e ekzekutonim dot. Është fjalë goje për ta mbyllur, por një hendek i madh për një plan veprim. Nga fillimi i vitit 2017 do hapej burgu i Reçit në Shkodër, për të dërguar atë të Zaharisë në Shënkollë. Vendimi nuk është marrë sot, por më parë”, tha ish-ministri i Drejtësisë.

LEXO EDHE:  “U deformua e vërteta”/ Avokati i Henri Çilit sulmon Ardi Veliun

LEXO EDHE:  Kryeministrja e Serbisë paralajmëron Kosovën/ Shpresoj mos të përdorim ushtrinë

Sipas Manjanit, burgu i Zaharisë është “një fatkeqësi shtetërore e shoqërore”.Është gjë e turpshme, për çdo zyrtar të shtetit, pasi në  burgun e Zaharisë mbijetonin në kufijtë e çnjerëzores”, shtoi ai.

Ish-ministri i Drejtësisë, tha se nuk është problemi vetëm si infrastrukturë, por aty mungonte trajtimi për të burgosurit me probleme mendore.

Aty kishte persona në gjendje të rëndë psikike, trajtimi për ta mungonte. Nuk është e rëndësishme se do i transferojmë, por kush do i trajtojë ata persona. Trajtimi mjekësor është kryesorja. Familjarët akuzonin punonjësit e burgut kur shikonin njolla gjaku në mur. Por imagjinoni një gardian që duhej të jepte edhe ilaçet”, tha Manjani.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ryshfet e korrupsion me zyrtarët/ Manja: Javën e ardhshme, padi të tjera në Prokurori

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Teksa foli për denoncimet e rasteve abuzive të zyrtarëve shtetërorë, Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja deklaroi se çdo provë e sjellë nga qytetarët do të shkojë pranë organeve kompetente, të cilat do të merren me rastet në fjalë.

Ai shtoi se sërish javën e ardhshme do të dalë në një deklaratë para publikut, ku do të tregojë një tjetër rast të tentativës për ryshfet e korrupsion, raste të cilat do të kalojnë në duart e drejtësisë.

“Reforma në sistemin e drejtësisë dhe vettingu u ndërmor nga degradimi i sistemit gjyqësor. Sot kemi  një realitet tjetër. Garantojmë cilësi të provave që do t’i nënshtrohen njësisë antikorrupsion. T’I kopsisim letrat për këto shkelje abuzive dhe pastaj drejtësia para fakteve e ka detyrim ligjor të shkojë më tej.  Sot një javë sërish para jush për padi të tjera që do t’i çojmë në prokurori”, tha Manja.

LEXO EDHE:  Shifra alarmante/ Zullumet e shtetarëve kushtojnë 13.8 mln USD

LEXO EDHE:  Kryeministrja e Serbisë paralajmëron Kosovën/ Shpresoj mos të përdorim ushtrinëAi u ndal edhe tek harta e re gjyqësore, për të cilën tha se është ngritur një grup pune nga KLGJ dhe Ministria e Drejtësisë, të cilat po hartojnë një draft, që më vonë do t’i nënshtrohet konsultimit publik.

“Kemi marrë një dokument pune për hartën gjyqësore. Një grup pune nga KLGJ dhe Ministria e Drejtësisë po adresojnë problematikat që shumë shpejt do të bëjë gati një draft të hartës gjyqësore për t’i nënshtruar konsultimit publik. Proces që na detyron ligji, por çdo gjë në kohën e duhur”, theksoi Manja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Njësia Antikorrupsion zëvëndëson SPAK?/ Manja sqaron qytetarët, mesazhi i fortë 

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Qytetarët që do të përballen me abuzime nga zyrtarë të administratës shtetërore tashmë mund t’i denoncojnë ata nëpërmjet fakteve në Njësinë Antikorrupsion.

Kjo njësi ka nisur procesin publik të denoncimeve në SPAK, për t’i dhënë fund korrupsionit dhe abuzimeve në administratën publike.

Ndërkohë, Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja sot në një konferencë për mediat, iu bëri thirrje qytetarëve të mos hezitojnë dhe të denoncojnë çdo rast abuzimi nga zyrtarët e administratës.

LEXO EDHE:  “Shpërthen” deputeti i PD-së/ Kolegët mendojnë vetëm për menderen e tyre në Kuvend

LEXO EDHE:  Vizita e Lleshit blindoi Elbasanin/ Nga kush ka frikë zëvendësministri i Brendshëm?Por, ndër të tjera Manja është pyetur nga gazetari Artan Bajrami i A2 CNN, se pse duhet një Njësi Antikorrupsion, ndërkohë që është institucioni i SPAK ku mund të bëhen denoncimet ndaj zyrtarëve.

Ministri theksoi se “Njësia antikorrupsion është një nga dritaret që qytetarët kjanë në dispozicion për të denoncuar praktikat korruptive në administratë

Kjo njësi trajton të gjitha praktikat abuzive që jo domosdoshmërisht do jetë penale”./CNA.al

LEXO TE PLOTE