Connect with Us

Ish-kreu i Anti Terrorit Gledis Nano merr sot detyrën/ Prezantohet si drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit

Aktualitet

Ish-kreu i Anti Terrorit Gledis Nano merr sot detyrën/ Prezantohet si drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Sot është prezantuar, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano.

Ai e mori këtë detyrë pas largimit të Ardi Veliut.

Ky i fundit, në ceremoninë e prezantimit ka thënë se gjatë punës së tij është karakterizuar nga  korrektësia dhe ndershmëria.

 Ndihem i privilegjuar që kam mbajtur këtë post. Jam përpjekur të bëj më të mirën të mundshme. Që nga dita ime e parë me këtë uniformë jam edukuar ti shërbëj qytetarëve të mi. Jam mbështetur në 3 shtylla- ndershmëria, përkushtimi dhe humanizmi. Sot policia e shtetit është më mirë se dje falë kësaj pune të madhë që është bërë. Kemi përballuar tëmetin dhe sfidat e tij, ishim të parët që shpëtuam jetën e qytetarëvë. Kam mirënjohje për të gjithë kolegët”, është shprehur Veliu.

 Ndërsa Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ka vlerësuar punën e Veliut, të cilat tashmë i është fik kandili.

 Kush është kryepolici i ri, Gledis Nano?

Gledis Nano vjen nga një karrierë gati 20-vjeçare në Policinë e Shtetit, ku 5 vitet e fundit i ka pasur në krye të Antiterrorit, ku ka bashkëpunuar ngushtë me partnerët ndërkombëtarë dhe ka udhëhequr operacione të vështira, siç ishte riatdhesimi i qytetarëve shqiptarë nga kampi i ferrit në Siri “Al-Hol”, zbulimi i një celule terroriste që planifikonte sulme në Tiranë, dëbimi i diplomatëve iranianë, etj.

LEXO EDHE:  Braktisen nga nëna/ Dy të miturit gjenden në Gjermani

Veç trajnimeve të ndryshme ndërkombëtare nga agjenci të njohura në fushën e sigurisë, Gledis Nano në vitin 2017 u diplomua në Akademinë Kombëtare të FBI-së, në Quantico Virginia.

Nano e ka nisur karrierën e tij në Policinë e Korçës, më pas ka drejtuar sektorin e Krimeve në Policinë e Vlorës, e më pas është emëruar në Tiranë. Në vitit 2013, ai u mor me hetimin e dosjes së “Imamëve”.

Gjatë viteve të karrierës, Gledis Nano është vlerësuar herë pas here nga Policia e Shtetit dhe së fundmi në gusht të këtij viti u vlerësua dhe nga ambasada amerikane me certifikate vlerësimi.

Gledis Nano mbante gradën “drejtues i parë” dhe pas emërimit në krye të Policisë së Shtetit mori gradën “drejtues madhor”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Krimet seksuale/ Deputetja e LSI: Ngjarje ulëritëse, nuk kanë qenë kurrë kaq goditëse

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputetja e LSI, Erisa Xhixho ka bërë të ditur nismën e saj ligjore për të bërë objekt të shqyrtimit dhe miratimit në Kuvend ligjin për Regjistrin Kombëtar të të dënuarve për Krime seksuale.

Duke marrë shkas nga ngjarjet tronditëse të ditëve të fundit ka vendosur të përshpëejtojë këtë nismë që është kryer në bashkëpunim me CRCA/ECPAT-n në Shqipëri.

Xhixho thekson se kurrë më parë krimet seksuale nuk kanë qenë kaq goditëse, kaq të hapura ,kaq të larta në numër.

Sipas deputetes veetëm gjatë periudhes prej 1 Janarit 2019 deri më 1 Qershor 2020, 66 fëmijë kanë rënë pre-e ngacmimit dhe dhunës seksuale nga persona të afërt apo janë dhunuar seksualisht nga familjarë të tyre, 3 prej tyre janë vetëvrarë.

Deklarata e Erisa Xhixhos

Jam sot këtu në kete konference shtypi, t’ju informoj edhe zyrtarisht për nismën time ligjore, për të bere objekt te shqyrtimit dhe te miratimit ne Kuvend ligjin Per “ Regjistrin Kombetar te te denuarve per Krime Seksuale”.

Duke e ftuar Kuvendin që të bëhet i gjithi pjesë e kësaj nisme, ne fakt une synoj të perfshij gjithashtu edhe rrjetin e OJQ-ve, te gjithë shoqerinë tonë qe të ndergjegjesohet per domosdoshmerine e ketij ligji.

E tronditur pas ngjarjeve ulëritese të fundit, ku rasti me i fundit i drejtorit te shkolles ne qytetin e Pogradecit per ngacmimin seksual ndaj dy te miturave, apo dhunimit shtazarak të vajzës 6-vjeçare nga i ati dhe përdhunimit që në moshën 12-vjeçare të një tjetër vajze në Jug të vendit nga një familjar mbi 50-vjeçar,

Vendosa ta pershpejtoj nismen time qe eshte produkt i bashkepunimit edhe me CRCA/ECPAT-n në Shqiperi.

Ne keto dite te veshtira jam prane vajzave dhe familjeve te tyre. Krimet seksuale nuk kane qene kurre kaq goditese, kaq te hapura ,kaq te larta ne numer.

Vetëm gjatë periudhes prej 1 Janarit 2019 deri më 1 Qershor 2020, 66 fëmijë kanë rënë pre-e ngacmimit dhe dhunës seksuale nga persona të afërt apo janë dhunuar seksualisht nga familjarë të tyre, 3 prej tyre (vajza) janë vetëvrarë.

Ndaj kam dorezuar në Kuvend projekt-ligjin për Regjistrin e Krimeve Seksuale, Miratimi i tij zgjidh një herë e mirë regjistrimin e çdo grabitqari seksual dhe mbrojtjen e femijëve e grave nga dhuna seksuale! Kjo nisem behet edhe ne kuader te muajit te Fiongos Blu, diteve nderkombetare kunder dhunes ndaj femijeve dhe te drejtat e tyre.Regjistri Kombëtar për të Dënuarit për Krime Seksuale do të jetë një instrument i shtetit shqiptar për të luftuar dhe parandaluar krimet seksuale.

Ne hartimin e ketij projekt-ligji jane marre per baze ekspericat me te mira nga një sërë vende të BE-së si (Britani, Irlandë, Francë etj) dhe atyre të rajonit (psh Maqedonia e Veriut).

Hartimi i këtij projektligji është diktuar nga nevoja për krijimin e një mekanizmi ligjor-institucional efektiv, parandalues për mbrojtjen e fëmijëve, të rinjve, grave dhe çdo viktime seksuale të mundshme nga grabitqarët seksualë.

LEXO EDHE:  Ish deputeti zbulon çfarë fshihet pas emërimit të Çuçit në krye të ministrisë së Brendshme

LEXO EDHE:  Braktisen nga nëna/ Dy të miturit gjenden në Gjermani

Projekt-ligji ka për qëllim inkurajimin dhe përgatitjen e organeve kompetente shtetërore për të mbrojtur fëmijët, të rinjtë, gratë dhe çdo individ nga dhuna dhe shfrytëzimi seksual, vepra penale që prekin jo vetëm dinjitetin e individit, por edhe shkaktojnë pasoja të rënda në funksionimin normal të qenies njerëzore, duke siguruar që Regjistri të jetë një mjet efektiv për të identifikuar vendodhjen e të dënuarëve për krime seksuale dhe monitorimin e aktivitetit të tyre.

Regjistri i mundëson Policisë së Shtetit dhe organeve të tjera ligjzbatuese që të identifikojnë dhe monitorojnë grabitqaret seksualë, pedofilët dhe personat që kanë tendencë për të kryer krime seksuale, duke disponuar informacion të detajuar lidhur me të dhënat personale, vendbanimin, rrethin shoqëror, komunikimet, veprimtarinë dhe punën e tyre etj.

Regjistri, gjithashtu garanton ndalimin e personave të dënuar për krime seksuale për tu punësuar/angazhuar si pjesë e personelit të institucioneve, agjencive, organizatave dhe çdo subjekti shtetëror dhe jo shtetëror që punon për fëmijët apo persona të tjerë të rrezikuar ose të pambrojtur në Republikën e Shqipërisë.

Asnje vajze e djale nuk duhet te kete me frike!Grabitqaret seksual te femijeve tashme nuk do te bredhin me te lire rrugeve te qyteteve dhe fshatrave tona!

Lagjet dhe komunitetet tona do te jene me te sigurta .Krimet seksuale kane nevoje urgjente te ndeshkohen dhe grabitqaret seksuale te femijeve apo grave te vendosen ne monitorim nga organet e ligjit.

Sot me shume se kurre kemi nevoje per te forcuar zbatimin e ligjit, forcimin e te gjitha institucioneve duke filluar nga ato arsimore,te policise dhe deri tek hetimi me profesionalizem i denoncimeve te krimit,te gjykimi i drejte , i paanshem dhe ndeshkimi me gjithe forcen e ligjit per kedo abuzues seksual.

Ndaj ftoj cdo deputet ,parti politike qe ta miratoje kete projekt ligj si nje domosdoshmeri akute per shoqerine tone. Ne ditet ne vazhdim do te organizoj takime, tryeza diskutimi me te gjitha grupet e interesin per te degjuar nga afer mendimet e tyre per kete nisem .

Gjithashtu do te uroja ne bashkepunimin e te gjitha mediave per ta kthyer kete ceshtje ne temen e dites ne studiot e tyre e per te qene te gjithe bashke per te mbrojtur femijet, grate, vajzat e vendit tone nga ngacmimet seksuale dhe cdo lloj forme te dhunes ndaj tyre.

Ky ndryshim nuk behet vetem nga nje person apo nga disa ,por behet nga te gjithe per ti thene NDAL ketij fenomeni te tmerrshem qe po prek shoqerine tone. Sot duhet te veprojme pasi nuk ka kohe me per fjale ./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Është i imi, më mirë vdis”/ Kur vajzat rrihen për një djalë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një studente pretendon se është rrahur nga një inxhiniere dhe shkaku i sherrit midis të dyjave është një mashkull. Por teksa të dyja vajzat kanë përfunduar në polici, i riu ka refuzuar të paraqitet pranë drejtorisë vendore përmendi një burim i sigurt duke thënë vetëm kaq në telefon: “Nuk vij në polici për punë grash”. Mbasi kanë marrë dëshmitë, policia ka ngritur ndaj të dyja vajzave nga kryeqyteti akuzën e kanosjes së rivales. E akuzuara e parë, me profesion inxhiniere është ish e fejuara e H. , një 33 vjeçari i cili e braktisi atë mbas një lidhjeje disa vjeçare. Ndarja ndodhi për shkak të një tjetre, që është e akuzuara e dytë dhe që ndjek arsimin e lartë për infermieri. Sipas materialeve hetimore dhe denoncimeve respektive të vajzave që janë rrahur sapo kanë zbuluar njëra tjetrën, historia u bë e komplikuar mbas justifikimeve të të riut i cili asnjërës nuk i kishte treguar për ekzistencën e tjetrës “Bëj kallëzim për K.P – thotë në polici studentja – mbasi ajo më kanosi seriozisht për jetën duke më thënë në mes të shkollës ‘kurvë do të shqyej, ti më ndave në prag të dasmës” .

E reja insiston në polici se një skenë e tillë ka ndodhur edhe pranë shtëpisë dhe lagjes ku ajo banon.

“Erdhi me makinë të bardhë, gjendesha në lokal, ishte me një mjet audi, dhe mu afrua duke duke thënë do të vras k…prostitutë”.

“I erdhi lagjes vërdallë duke bërë xhiro me makinë dhe me të njëjtin fjalor u sigurua që ta mësonin të gjithë historinë time”-thotë në polici studentja.Por rezulton se edhe inxhinierja ka bërë disa herë kallzime ndaj studentes. Edhe së fundmi ajo nuk ka hezituar të tregojë në polici se është kanosur nga e dashura e re e ish të fejuarit “Kam bashkëjetuar me të për 10 vite, po bëheshim gati për martesë. Historinë paralele dhe vajzën që hyri midis nesh e kam zbuluar përmes rrjeteve sociale. Ajo kishte dijeni për marrëdhënien e H. dhe bashkëjetesën e tij sepse e takova dhe ja vura në dijeni faktin e fejesës. Nuk u tërhoq, përkundrazi hapi rrjete sociale dhe nisi sulmet direkte duke më konsideruar si një grua që nuk e linte të lirë një burrë që të zgjedhë. Këtu nisëm dhe fërkoheshim të dyja dhe nuk vonoi ajo më kanosi duke më shkruar ‘është i imi, më mirë vdis’ më shkroi”.

LEXO EDHE:  “U rrahëm me shpulla”/ Ledio Lako zbulon shkakun e sherrit me Gent Hazizin

LEXO EDHE:  Ish-anëtari i Këshillit Bashkiak të Lezhës i arrestuar për drogë në Itali, policia i sekuestron 10 mln euro pasuri të paluajtshme

Inxhinierja tregon se realisht mbas grindjeve në çift, dhe përpjekjeve të të fejuarit që e kategorizonte studenten “ si njëra që i ishte qepur se ishte e fiksuar” , ajo e la atë, por nervat nuk i zbritën. “Studentja u fiksua megjithëse e mori çfarë deshi, e mori H. I jepte kënaqësi t’më kërcënonte duke ekspozuar vendet që frekuentonim ne si çift dhe kjo është një tjetër lloj kanosjeje, së bashku me ofendimet se midis një të reje dhe një të ‘moshuare’ si unë, ai do zgjidhte patjetër atë. Por unë jam 33 vjeçe, dhe e kam takuar këtë vajzë që në nerva e sipër mund ti kem thënë çdo gjë. Por ajo vazhdon të më kanosë”. Por studentja nga ana e saj insiston se nuk mund të jetë ajo fajtore për të histori që kishte marrë fund. Megjithatë pyetjes nëse kishte apo jo informacion për bashkëjetesën e të dashurit ajo i përgjigjet: Kjo është një pyetje që duhet t’ia adresoni të dashurit tim. Policia thotë se me gjithë kallëzimet e herëpashershme të të dyja vajzave që pretendojnë se tjetra është një rrezik real, konflikti nuk është mbyllur. Disa herë të dyja vajzat rezultojnë të kenë depozituar kallzime për palën tjetër për kanosje, jo vetëm përballë por edhe përmes e-maileve dhe në telefona.

Në përfundim policia ka administruar çdo gjurmë të kërcënimeve të palës tjetër dhe vec veprës së kanosjes do ti hetojë të dyja edhe për akuzën e ndërhyrjes pa të drejtë në jetën private, të parashikuar nga neni 84 dhe 121 i Kodit penal. Të dyja do të hetohen në gjendje të lirë, por përpara se kjo të ndodhe, do të merret edhe një deklaratë nga i riu, që megjithëse është molla e sherrit, duket se nuk ka lëvizur gishtin ta administrojë situatën./SI

LEXO TE PLOTE

Politikë

Xhafaj kundër zgjatjes së mandatit të Vettingut/ Reagon Taulant Balla

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në një prononcim për mediat pas takimit me Raporteren për Shqipërinë në Parlamentin Europian Isabel Santos, kreu i grupit të PS, Taulant Balla, iu përgjigj interesit të gazetarëve edhe në lidhje me qëndrimin e ish-ministrit Fatmir Xhafaj, kundër zgjatjes se afatit të organeve të Vettingut.

Ndërsa u pyet për absetinimin që Xhafaj bëri në Këshillin e Legjislacionit ku mazhoranca votoi propozimin për t’iu drejtuar për opinion Komisionit të Venecias, Balla tha se nuk ka mungesë dakordësie.

Nuk ka mungesë dakordësie, Xhafaj është një ndër ata njerëz që ka dhënë kontribut në Reformën në Drejtësi. Kemi patur diskutim edhe së bashku si kryetar grupi. Ai mendon se Venecia e ka patur një opinion për këtë. Ka patur sensibilitet edhe nga opozita dhe ekspertë të tjerë, ndaj kemi kërkuar një opionin të ri.” -u shpreh Balla.

LEXO EDHE:  “U rrahëm me shpulla”/ Ledio Lako zbulon shkakun e sherrit me Gent Hazizin

LEXO EDHE:  I shpallur në kërkim për vjedhje me armë/ Arrestohet 40-vjeçariSa i takon Vizitës së Isabel Santos në Tiranë, Balla theksoi se vizita e saj përkon me një moment të rëndësishëm për vendin.

Kjo vizitë vjen në  një moment të rëndësishëm, nëse kemi parasysh publikimin nga KE të progres raportit, që i ka hapur dritën jeshile për mbajtjen e konf parë ndërqeveritare, edhe pse kjo në mënyrë të pandershme është ndërlidhur me zgjedhjen e  ngërcit mes Bullgarisë e Maqedonisë së Veriut.

Ajo që është e rëndësishme për Shqipërinë, ne do vijojnë të intesifikojmë përpjekjet tona për të çuar para reformat. Për nevojën e dakordësisë të të gjitha palëve, për zgjatjen e afateve te  vetingut deri në 2024, nuk duhet të jetë kurrësesi në cështje politike. Jemi në kushtet e një nevoje emergjente që palët të bien dakord.”- u shpreh Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE