Connect with Us

Foto-Basha në gjendje të mjeruar/ Deputeti socialist e kap mat fshehurazi

Politikë

Foto-Basha në gjendje të mjeruar/ Deputeti socialist e kap mat fshehurazi

Publikuar

-

Lulzim Basha është shfaqur në gjendje të mjeruar sot në Kuvend.

Të paktën ashtu duket në foto e shkrepura nga deputeti socialist Erion Braçe.

Ky i fundit, duket se i ka bërë  foto fshehurazi në Kuvend, portretit të Bashës dhe më pas, duke I shtuar një shënim i ka shpërndarë në rrjete sociale.

18 minuta urrejtje..Shau, fyeu, gënjeu, mallkoi, por një gjë se bëri, një tjetër së dinte:

Nuk bëri asnjë sekondë, asnjë minitë, thirrjen për të bërë vaksinën, për t’u vaksinuar.

Nuk e di, nuk e mësoi kurrë se taksa e qarkullimit është 27 lekë, jo 240 lekë, pra as 24 lekë.

Tani i besohet “propozimeve”  të një njeriu që nuk di as kaq?”, shkruan Braçe./CNA.al

LEXO EDHE:  I akuzuari nga SHBA/ Rama në mbrojtje të Bashës

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Komisioni Hetimor për Inceneratorët/ Mazhoranca dhe Opozita bëjnë “paqe” 

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Mazhoranca dhe Opozita kanë miratuar sot rregulloren e brendshme të funksionimit të Komisionit Hetimor për Inceneratorët.

Fillimisht nënkryetarja e komisionit Ermonela Felaj e cila kërkoi që në rregullore të përfshiheshin edhe tre pika të tjera, të marra nga kodi i procedurës penale dhe ligji për komisionet hetimore.

“Duhet të shtrojmë dy tre paragrafë të m,arrë, dy nga kodi i procedurës penale dhe një nga ligji për komisionet hetimore. Rregulloren ne e morëm si rregullore të miratuar edhe nga një komision tjetër hetimor parlamentar. Ne nuk kemi pse i referohemi sikur ajo të ishte Kushtetuta. Por mendoj se duke shtuar dy-tre rregulla, ne krijojmë setin e plotë të rregullave”, u shpreh Felaj.

LEXO EDHE:  “Nuk kërkoj karrierë me lobim”/ Kadilli flet për Berishën  

LEXO EDHE:  "Përplasen" krerët e grupeve parlamentare/ Spaho akuzon Ruçin për thyerje të rregullave

Por kjo u kundërshtua nga PD, ku kryetarja e Komisionit, Jorida Tabaku theksoi se ato pika që i përfshin Kushtetuta, nuk ka përse të jenë edhe te rregullorja.“Ato që ka ligji nuk ka pse t’i ketë rregullorja. Ky komision funksionon mbi bazën e ligjit për Komisionet Hetimorë. Hajde ta lëmë fare rregulloren, marrim ligjin dhe e miratojmë”, tha Tabaku.

Pas kësaj, maxhoranca ra dakord për miratimin e rregullores së brendshme të Komisionit sikurse ishte propozuar nga Tabaku, në mënyrë që t’i hapet rruga nisjes së hetimeve.

Ndërkohë mësohet se mbledhja e radhës u përcaktua të mërkurën e javës që vjen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Një organizëm gjobëvënësish shtetërorë”/ LSI paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Lëvizja Socialiste për Integrim ka dalë kundër Ligjit për Bashkëqeverisjen, duke paralajmëruar se do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese.

Ish-deputetja e LSI Silva Caka tha sot në një deklaratë për mediat, se ky ligj ngre një Agjenci e cila është në grushtin e Kryeministrit dhe nuk ka asgjë më pak se komitetet e dikurshme të partisë.

Caka theksoi se Agjencia për Dialog dhe Bashkëqeverisje nuk është asgjë tjetër përveçse një organizëm gjobëvënësish shtetërorë, apo më saktë sekserë të gjobave, për të mbajtur gjallë klientelën e Kryeministrit.

Ky ligj antikushtetues dhe antiligjor, tashmë i miratuar në rresht nga deputetët rilindas, ngre një Agjenci e cila është në grushtin e Kryeministrit dhe nuk ka asgjë më pak se komitetet e dikurshme të partisë.

Ngritja e kësaj strukture spiunimi, tregon se shteti ka rënë dhe korrupsioni ka dalë jashtë kontrollit, madje ajo që është akoma edhe më e frikshme është fakti që me këtë ligj antikushtetues, duan të legjitimojnë moskryerjen e detyrave, të vonojnë qytetarët në rivendosjen e të drejtës së cënuar, të kontrollojnë veprimtarinë e pavaruar të institucioneve të vetëqeverisjes vendore, si dhe të ushtrojnë presion mbi punonjësit e administratës deri në pikën e shantazhit apo kërcënimit.LEXO EDHE:  Kriza politike/ Basha i prerë për platformën zgjedhore

LEXO EDHE:  “Ne shohim vetëm majën e ajsbergut”/ Basha: Po sillemi si të ishim në qeverisje

Shkelja e rëndë e të dhënave personale, shqetësim madhor edhe i OSBE/ODIHR-it dhe Bashkimit Europian, në mënyrë të dëshpëruar, kërkon të legjitimohet, pra patronazhistët po synohen të bëhen spiunë të ligjshëm.

Por çfarë tregon analiza ligjore e këtij ligji të sapomiratuar:
Ky ligj i shpikur nga halli është në konflikt dhe kundërshtim të hapur me disa ligje njëherësh dhe këtu do të përmendja ligjin “Për organizimin dhe funksionimin e administratës shtetërore”, ligjin “Për statusin e nëpunësit civil”, ligjin “Për ndërmjetësimin dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjeve” e shumë të tjerë.

Kjo monstër ligjore merr në mënyrë arbitrare rolin e oficerit të policisë gjyqësore, të prokurorit dhe të gjyqtarëve të gjykatave administrative.
Agjencia për Dialog dhe Bashkëqeverisje nuk është asgjë tjetër përveçse një organizëm gjobëvënësish shtetërorë, apo më saktë sekserë të gjobave, për të mbajtur gjallë klientelën e Kryeministrit.

Lëvizja Socialiste për Integrim ju njofton se me të përfunduar cikli i plotë i hyrjes në fuqi të këtij ligji antikushtetues dhe antiligjor, do t’a padisë atë në Gjykatën Kushtetuese.”-tha Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foltorja “shkundi” PD/ Ervin Goci: Berisha e ka të fituar betejën

Publikuar

-

Nga

Pedagogu Ervin Goci ka dalë në mbështetje te “Foltores” të ish-kryeministrit Sali Berisha.

Sipas të njëjtit, “Foltorja” ka vetëm një fuqi, që artikulon çështjet që as nuk mund të pipëtijnë në forume.

Ekzistenca formale e partisë nëse nuk bën këtë punë, kthehet barriere, e cila do shembur me çdo kusht.

Të gjithë ata që mendojnë se kanë një kauzë kundër asaj që po ndodh në foltore, duhet të shkojnë të përballen në Kuvend.E ç’a rëndësie ka se Kuvendi thirret formalisht apo jo formalisht?! A ka njerëz që kanë firmosur aty? Nese ju shqetëson populizmi, shkoni propozoni modele përfaqësuese të strukturave. Shikoni pak historine, nga vjen populizmi?

Sigurisht nga bllokimet, nga asnjë arsye tjetër”, shkruan Goci.

LEXO EDHE:  “Ne shohim vetëm majën e ajsbergut”/ Basha: Po sillemi si të ishim në qeverisje

LEXO EDHE:  Zbulohen lidhjet e këshilltares të Lulzim Bashës, me Erion Veliajn

Sipas tij, nuk është debat të merresh personalisht me Berishën, e meqë ra fjala me këtë formë e kundër akuzave, Berisha e ka me 100% të fituar betejën.

Çështja është që palët të flasin dhe të dalë produkti më i mirë. Po do kjo kurajo, do integritet, mbi të gjitha do që të heqësh dorë nga pushteti i pamerituar. Në këtë moment partisë i duhej shkundja nga poshtë, po dhe me populizëm, por në momentin qe mblidhet kuvendi, debati duhet i strukturuar, duhet që palët të konkurojnë dhe delegatët të votojnë”, shkruan Goci./CNA.al

LEXO TE PLOTE