Connect with Us

Elvis Naçi vendos të shesë spitalin pas polemikave/ “Me lekët do ndërtojmë shtëpi për të varfërit”

Aktualitet

Elvis Naçi vendos të shesë spitalin pas polemikave/ “Me lekët do ndërtojmë shtëpi për të varfërit”

Publikuar

-

Imami Elvis Naçi njofton se ka vendosur të shesë spitalin Continental që ka në pronësi, pas shumë debatesh në media lidhur me mënyrën e dyshimtë se si ai arriti që ta blerë dhe burimin e të ardhurave.

Në një postim në rrjtet sociale, ai shkruan se Kryegjyshata Botërore Bektashiane ka bërë një kërkesë për ta blerë dhe do të shitet për një shifër prej 850 milionë lekë të vjetra.

Naçi thotë se me fondin e përfituar do të ndërtohet një lagje për të varfrit në Kosovë dhe disa apartamente në Maqedonipër njerëzit në nevojë.

Gjithashtu, pritet të fillojë edhe ndërtimi i një lagje të madhe në Shqipëri, përveç asaj të Thumanës që po shkon drejt përfundimit.

Postimi i plotë:

Sot dua te ndaj nje lajm te bukur, nje lagje e re pritet te ndertohet nga Fondacioni Firdeus ne Kosove. Kryegjyshata Boterore Bektashiane na beri nje kerkese per te blere Spitalin Continental me deshiren per te patur edhe ky Komunitet nje Spital si komunitetet e tjera Fetare, pervec kesaj Spitali Continental gjendet ne pronen dhe ndertesen e Kryegjyshates Boterore Bektashiane dhe deshira e tyre eshte qe te investojne ne te gjithe zonen dhe pronat e tyre! Fondacioni Firdeus vendosi ta shese Spitalin Continental me shume prej 85 milion (leke te reja) dhe me fondin e perfituar do te ndertoje nje lagje per te varferit ne Kosoven tone te dashur dhe disa apartamente ne Maqedoni per njerezit ne nevoje. Por jo vetem kaq, nje tjeter lagje e madhe pritet te filloje edhe ne Shqiperi, pervec Thumanes qe po shkon drejt perfundimit, !  Bamiresi mbi bamiresi, pasi spitali Continental qe po blen Kryegjyshata Boterore Bektashiane do te vazhdoje traditen e  ndihmes se njerezve te pamundur por edhe  sepse me te ardhurat prej shitjes do te ndertohen lagje dhe shtepi te tjera te cilat do te zbukurojne dhe rehatojne zemrat e nevojtareve. Zoti ju shperblefte sepse bashke po zbusim sa mundemi hallet e shqiptareve. Amin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Lëvizjet e errëta të Bashës/ Tritan Shehu reagon ashpër

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu, ka reaguar pas lëvizjes së Lulzim Bashës, për të bërë zgjedhje në Forumin Rinor të PD-së.
Sipas të njëjti, kjo është një arsye më shumë pse Kuvendi Kombëtar është një domosdoshmëri.

Ndryshe rrezikojmë për më të keqen. Ndërhyrja e pa bazuar në statut dhe larg autonomisë demokratike të organizatave tona partnere, në rastin konkret ndaj FRPD, është një mesazh tjetër i qartë e urgjent për t’u mbledhur në Kuvend dhe evidentuar, sanksionuar, formuluar nga e para në qoftë se duhet, rregullat kolegjiale të bashkëjetesës sonë”, shkruan Shehu në rrjete sociale.

Shehu, thotë më tej se po e pret me optimizëm, 11 Dhjetorin, ditën kur do të mbahet Kuvendi Kombëtar.Sipas tij ka ardhur momenti për të realizuar disa hapa dhe për të vendosur disa rregulla.

Unë si një nga themeluesit e PD, ish Kryetar, deputet, si një anëtar i saj, e gjykoj të domosdoshëm këtë dhe e pres me optimizëm 11 Dhjetorin.
Siç duket ka ardhur momenti të realizojmë disa hapa, të vendosim disa rregulla, që fatkeqësisht nuk arritëm, apo arritëm pjesërisht t’i vendosnim në të kaluarën, pikërisht për të sanksionuar të qenurit bashkë nën parimet tona edhe me diversitete brenda tyre.
PD, si një parti e madhe, që aspiron të qeverisë këtë vend të çuar në “buzë të greminës” nga ky regjim tipik lindor, për ta rivendosur në demokraci, prosperitet e Perëndim, së pari duhet të rikonfirmojë qartë e fort brenda vehtes “skeletin” demokratik e tolerant të saj.
Vetëm kështu shqiptarët do të na besojnë dhe ndjekin në aksionet tona politike.
Fatmirësisht një “ere” gjallërie, shprese e optimizmi, po ndjehet me ato “Foltore”, që synojnë pikërisht këtë.
Por, sidoqoftë ky proces tashmë duhet përmbyllur duke u mbledhur e vendosur sëbashku në Kuvendin tonë Kombëtar”, ka shkruar më tej Shehu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dhuna dhe abuzimi i fëmijëve/ Erisa Xhixho dorëzon në Parlament projekt-ligjin për Regjistrin e Krimeve Seksuale

Publikuar

-

Nga

Deputetja e LSI-së Erisa Xhixho ka reaguar për abuzimin e 6-vjeçares nga babai i saj, lajm i cili tronditi opinionin publik.

Xhixho shprehet se ngjarja është shokuese dhe se raste të tilla duhet trajtuar me seriozitet, ndërsa ka kujtuar edhe rastin e rëndë të përdhunimit që në moshën 12-vjeçare të një tjetër vajze në jug të vendit nga një familjar mbi 50-vjeçar.

Ajo njofton se ka dorëzuar në Kuvend projekt-ligjin për Regjistrin e Krimeve Seksuale ne bashkepunim me CRCA/ECPAT Shqipëri, ndërsa thekson se miratimi i tij zgjidh një herë e mirë regjistrimin e çdo grabitqari seksual dhe mbrojtjen e femijëve e grave nga dhuna seksuale!

Reagimi i plotë:

E tronditur pas ngjarjeve ulëritese të fundit, dhunimit shtazor të vajzës 6-vjeçare nga i ati dhe përdhunimit që në moshën 12-vjeçare të një tjetër vajze në Jug të vendit nga një familjar mbi 50-vjeçar. E pafjalë si grua, e shokuar si nënë, por plot nerv për të bashkuar zërat, për ta ndryshuar këtë realitet.

Raste të tilla, fatkeqësisht jo të izoluara duhen trajtuar siç duhet. Dhuna ndaj femijeve e grave sipas studimit 10-vjeçar të CRCA/ECPAT Shqipëri “Krimet Seksuale ndaj Fëmijëve dhe Grave në Shqipëri”, gjeti se të paktën 65 përqind e krimeve seksuale kryen ndaj fëmijëve, përgjithësisht fëmijë vajza.

Dje dorëzova në Kuvend projekt-ligjin për Regjistrin e Krimeve Seksuale ne bashkepunim me CRCA/ECPAT Shqipëri. Miratimi i tij zgjidh një herë e mirë regjistrimin e çdo grabitqari seksual dhe mbrojtjen e femijëve e grave nga dhuna seksuale!LEXO EDHE:  U shtrua dy javë më parë/ Avokati Maks Haxhia lë spitalin

LEXO EDHE:  Skandal/ Ministri i Beqaj mesazh të ndjerës: Si e vlerësoni cilësinë e shërbimit që morët ?

Krijimin e Regjistrit Kombëtar për të Dënuarit për Krime Seksuale i cili duhet të jetë një instrument i shtetit shqiptar për të luftuar dhe parandaluar krimet seksuale.

Hartimi i këtij projektligji është diktuar nga nevoja për krijimin e një mekanizmi ligjor-institucional efektiv, parandalues për mbrojtjen e fëmijëve, të rinjve, grave dhe çdo viktime seksuale të mundshme nga grabitqarët seksualë.

Projekt-ligji ka për qëllim inkurajimin dhe përgatitjen e organeve kompetente shtetërore për të mbrojtur fëmijët, të rinjtë, gratë dhe çdo individ nga dhuna dhe shfrytëzimi seksual, vepra penale që prekin jo vetëm dinjitetin e individit, por edhe shkaktojnë pasoja të rënda në funksionimin normal të qenies njerëzore, duke siguruar që Regjistri të jetë një mjet efektiv për të identifikuar vendodhjen e të dënuarëve për krime seksuale dhe monitorimin i aktivitetit të tyre.

Ky eshte vetëm një hap i parë, që pret angazhimin e gjithë aktorëve të shoqërisë civile, qytetarët, median, kolegëve deputetë, akademikët. Të gjithë që mund të kontribuojnë me mendime sugjerime për të miratuar nje ligj që i shërben mbrojtjes së fëmijëve, grave nga dhunuesit seksualë.

Zëri ynë duhet sot, më i fortë se kurrë. E nesëmja është vonë dhe nuk do na e falë heshtjen.

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Kopja e Mona Lisës në ankand, pritet të arrijë vlerën e 200 mijë eurove

Publikuar

-

Nga

Një kopje e kryeveprës së Leonardos, Mona Lisa, e vjetër më shumë se 4 shekuj, do të dalë në ankand të martën e ardhshme në Paris.

Portreti origjinal, të cilën mbreti francez Fransua i Parë e bleu nga piktori në vitin 1518, ndodhet në muzeun Louvre dhe nuk është në shitje.

Por, kopja që do të dalë në ankand daton rreth vitit 1.600 dhe është aq e ngjashme me origjinalen saqë artisti që e ka realizuar mund të ketë pasur shansin t’i afrohet versionit real.

Shtëpia e ankandit “Artcurial” vlerëson se kopja do të arrijë vlerën e 200 mijë eurove.“Mona Liza është gruaja më e bukur e pikturuar ndonjëherë. Ajo është gjithashtu vepra më e njohur në historinë e artit perëndimor. Nga Pekini në San Francisko, të gjithë e njohin Mona Lizën dhe të gjithë duan të kenë një kopje cilësore të portretit të saj”, u shpreh Matthieu Fournier nga shtëpia e ankandit Artcurial.

LEXO EDHE:  Kukës/ Rama viziton spitalin: Kemi përmirësuar kushtet dhe shlyer borxhet

LEXO EDHE:  Skandal/ Ministri i Beqaj mesazh të ndjerës: Si e vlerësoni cilësinë e shërbimit që morët ?

Sipas ekspertëve, Leonardo kishte shumë fansa, pasi ai i dha jetë një stili. Ai kishte gjithashtu edhe imitues.

Qershorin e kaluar, një koleksionist evropian bleu një kopje të shekullit të 17 të Mona Lizës për 2.9 milionë euro, një shifër rekord për një vepër të riprodhuar, në një ankand të mbajtur po në Paris.

Ndërsa në vitin 2017, shtëpia e ankandeve “Christie’s” shiti në Nju Jork për 450 milionë dollarë veprën tjetër të Leonardos, “Salvator Mundi”./euronews

LEXO TE PLOTE