Connect with Us

VIDEO/ Gol me vlerën e fitores, sulmuesi i Kombëtares bën shpëtimtarin në sekondat e fundit në Angli

Kombëtare

VIDEO/ Gol me vlerën e fitores, sulmuesi i Kombëtares bën shpëtimtarin në sekondat e fundit në Angli

Publikuar

-

Sulmuesi shqiptar, Florian Kamberi, ishte heroi i Shefild Uendsdejt, në triumfin që skuadra angleze arriti në transfertë ndaj Mansfield, në sfidën e vlefshme për EFL Trophy.

Kamberi u aktivizua titullar në këtë përballje, teksa në minutën e 90-të, gjeti rrugën e rrjetës, duke i dhuruar një triumf të artë skuadrës së tij.

Ky ishte goli i dytë i Kamberit, me fanellën e Shefild. Sulmuesi u transferua në merkaton e verës nga skocezët e Aberdinit, tek ekipi që militon në ligën e tretë angleze.

Për sa i përket Kombëtares, vlen të theksohet se Kamberi, u grumbullua nga Reja në ndeshjet e muajit mars ndaj Anglisë, San Marinos dhe Andorrës, por nuk arriti të luante asnjë minutë. Duke parë organikën e mbipopulluar në ofensivë 26-vjeçari është lënë në hije dhe momentalisht del si një i tepërt.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Reja takohet me Gjimshitin para grumbullimit të kombëtares

Publikuar

-

Nga

Berat Gjimshiti çuditi të gjithë këtë javë, kur në pjesën e dytë të ndeshjes ndaj Mançester Junajtid, u shfaq në fushën e lojës. Edhe pse me një fashaturë mbrojtëse në krahun e dëmtuar, mbrojtësi kuqezi zhvilloi një pjesë të dytë të mirë ndaj “djajve të kuq”, duke i mbajtur shpesh larg zonës e dike mos lejuar sidomos lojën e tyre në ajër.

Për Gjimshitin nuk mund të mungonin vlerësimet, e sigurisht edhe interesi nga përfaqësuesja shqiptare, me trajnerin Edi Reja, i cili sipas mediave italiane, ka zhvilluar dje një bisedë me futbollistin për të kuptuar më mirë gjendjen e tij pak ditë para nisjes së grumbullimit për sfidat ndaj Anglisë dhe Andorrës.

Ndërkohë, Reja shpreson që Gjimshiti të vazhdojë të jetë protagonist me Atalantën edhe në vitet në vijim, pasi ka bindjen e plotë se kjo skuadër do të kthehet në Ligën e Kampioneve, siç tregoi në mediat italiane.“Në ndeshjen e dyfishtë me Mançester Junajtid ishte e pafat, ishte qartësisht një fatkeqësi, Ka humbur pikë për shkak të dy episodeve, meritonte më shumë. Megjithatë, ka potencialin për të siguruar përsëri kualifikimin në çerekfinale.

Kampionati? Me siguri do të përfundojë mes 3-4 ekipeve të para në klasifikim, do të thosha që është thuajse siguri matematikore”, tha Reja.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

“Sherr” për Muçin/ Do ftohet me Kombëtaren A, por e do edhe Alban Bushi te Shpresat

Publikuar

-

Nga

Ernest Muçi është futbollisti që pritet me më shumë kuriozitet te Shqipëria, teksa vihet re një rritje e lojtarit që po shkëlqen te Legia e Varshavës. Sigurisht, kërkohet ende punë që të merret fanella e titullarit në Poloni, por sa herë që Muçi thirret në detyrë, po arrin që të shënojë.

Në listën e publikuar nga Shqipëria U-21 është vënë re përfshirja e këtij futbollisti, në një kohë që pritej të ishte në dispozicion për Kombëtaren A. Kjo situatë do të sqarohet më mirë pasi të publikohet edhe lista e Rejës, por është e qartë se të gjithë e duan Ernest Muçin.

Vetë trajneri i Shpresave, Alban Bushi, ka shprehur ndjenjën “e frikës” nëse do të ndodhte një kalim i tillë: “Nuk besoj, do të na iki vetëm nëse ka dëmtime dhe mungesa të rëndësishme te Kombëtarja A. Nëse do të largohej edhe Ernest Muçi, do të ishte problem i madh për ne”.Këto fjalë vijnë pasi te Shpresat po vuajnë për sulmues, ndërsa kalimi i Muçit te Kombëtarja A do ta bënte edhe më të vështirë daljen me sukses nga ndeshjet me Slloveninë dhe Kosovën. Mbetet të shihet sesi do të përfundojë kjo histori, por nuk përjashtohet mundësia që Reja të heq dorë këtë herë dhe t’i bëjë një nder të vogël Alban Bushit, pasi i ka marrë jo pak futbollistë nga Shpresat duke ia vështirësuar gjithmonë punën.

Nga ana tjetër te ekipi i parë i Shqipërisë do të kishte më tepër hapësira për Muçin, teksa është konfirmuar largimi i Rei Manajt për ndeshjet e nëntorit. Cështje prioritetesh dhe rëndësie që do të vendosin, por të gjithë janë të marrosur pas “xhevahirit” që nxori Tirana./Sport Ekspres

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Bushi: Pesë futbollistë nga Shpresat kanë potencial për kombëtaren A

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme, Kombëtarja e Shpresave ka bërë publike listën e lojtarëve të ftuar për dy sfidat që kuqezinjtë do të luajnë ndaj Sllovenisë dhe Kosovës.

Në konferencën për shtyp, trajneri Alban Bushi u shpreh:‘’Në qoftë se do të kemi grupin, do të bëjmë shumë mirë. Unë kam shumë besim se do të bëjmë mirë, pasi grupin e kemi të plotë. Fillimi i mirë është gjysma e punës, dhe me Andorrën përveç fitore ishte kundërshtar i fortë. Ka mundur Turqinë, ka marrë barazim me Anglinë, janë 11 veta kundër 11 veta. Ne jemi Shqipëria, kemi hallet tona. Është për tu vlerësuar 3 pikëshi me Andorrën. Ka një optimizëm në ekip, ne jemi shqiptar dhe duhet të qëndrojmë aty ku jemi, të japim 100%.

Kam besim që 4-5 lojtarë do të jenë patjetër në Kombëtaren A, e kanë potencialin. Ne i kemi dhënë mundësinë të gjithë të luajnë nga kampionati shqiptar. Kanë bërë mirë. Në kampionatin shqiptar do të marr edhe më shumë lojtarë, pasi 10-12 lojtarë që janë thirrur luajnë në ekip të parë dhe është e vështirë. Mendoj që do të bëjnë mirë’’, tha Bushi.

LEXO TE PLOTE