Connect with Us

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

cna lajm show

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  E quajti “balon tabake”/ Ish-deputetja e PD i kthet keq Ramës: Mësues vizatimi, kam diplomë në ekonomi

Secila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

cna lajm teknologji

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

cna lajm show

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Filmi i parë në Hapësirë/ Aktorja ruse nesër fluturon në ISS

Publikuar

-

Nga

Aktorja ruse, Yulia Peresild, 37 vjeç, ditën e nesërme do të fluturojë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, për të xhiruar filmin e parë në hapësirë.

Së bashku me dy kozmonautë dhe një drejtoreshë, Yulia Peresild, 37 vjeç, do të niset me një anije “Soyuz MS-19” që do të dërgohet në stacion, e cila orbiton Tokën në një lartësi prej rreth 354 kilometrash.

Kjo shton një element të konkurrencës dhjetëvjeçare Rusi-Shtetet e Bashkuara në fluturim, pasi aktori Tom Cruise po planifikon të filmojë filmin e tij në hapësirë ​ këtë muaj.

“Ky film është ndërtuar rreth një historie të një personi të zakonshëm … një doktororeshë që nuk ka asnjë lidhje me eksplorimin e hapësirës dhe që kurrë nuk e kishte menduar atë, i ofrohet të udhëtojë në ISS … dhe të shpëtojë jetën e një kozmonauti,”  ka thënë drejtori Klim Shipenko në një konferencë për shtyp.

LEXO EDHE:  E quajti “balon tabake”/ Ish-deputetja e PD i kthet keq Ramës: Mësues vizatimi, kam diplomë në ekonomi

LEXO EDHE:  Thyhet rekordi i udhëtimit me balonëKozmonautët profesionistë në ekuipazh do të shihen gjithashtu në film.

“Unë nuk do të luaj në të, por prapë do të më duhet të kuptoj se si prodhohet një film në një vend kaq të pazakontë si hapësira e jashtme,” tha Anton Shkaplerov.

Nisja do të bëhet në 09:55 të mëngjesit me kohën në Mbretërinë e Bashkuar nga kozmodromi Baikonur.

Misioni do të zgjasë 12 ditë dhe kthimi në Tokë është caktuar për 17 tetor./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gdhendje 3D të fytyrave njerëzore 11,000 vjet të vjetra/ “Shokohen” arkeologët

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Gdhendje mahnitëse të figurave dhe kokave njerëzore janë zbuluar në atë që konsiderohet të jetë një nga vendbanimet më të rëndësishme të periudhës neolitike, në Turqi.

Zbulimi në Karahantepe, në provincën juglindore të Turqisë, ıanlıurfa, zbulon aftësitë artistike të njerëzve që kanë jetuar atje rreth 11,000 vjet më parë.

Sipas Daily Mail, deri më tani janë gjetur më shumë se 250 megalite në formë T që paraqesin përshkrime të kafshëve, së bashku me një numër skulpturash tre-dimensionale njerëzore.

Gërmimi në vend filloi për herë të parë në vitin 2019 dhe gjithashtu ka çuar në zbulimin e një ndërtese me një diametër prej 75 metrash (23 metra), një pjesë e madhe e së cilës është gdhendur në gurin e shtratit dhe arrin një thellësi prej  5.5 metra.

Kjo do të thotë se është ndërtuar me ndihmën e shumë njerëzve, thanë arkeologët.

Shefi i gërmimeve në Karahantepe, profesori Necmi Karul, tha për “Anadolu Agency” se artefaktet e gjetura ishin të ngjashme me ato të zbuluara në vendin e lashtë Gobekli Tepe, i cili u ndërtua nga një popull parahistorik 6,000 vjet para.

LEXO EDHE:  Objekte të çuditshme në hapësirë

LEXO EDHE:  A dëshironi të martoheni në hapësirë?/ Çiftet mund të bëjnë dasmën e tyre brenda një tullumbaceje në madhësinë e një stadiumiMidis tyre ka shumë skulptura 3D dhe përshkrime njerëzore, përfshirë ato të kokave të njerëzve, tha Karul.

Një skulpturë veçanërisht mbresëlënëse përshkruan një person që mban një leopard në kurriz, shtoi ai, ndërsa gdhendjet e kafshëve në një pozicion sulmues janë gjetur gjithashtu në Gobekli Tepe.

Karul tha se gjetjet e ekipit treguan se aftësitë artistike të njerëzimit në periudhën neolitike ishin të jashtëzakonshme.

Imazhet e reja të marra nga një dron që fluturonte mbi vendin zbulojnë disa nga skulpturat që janë gjetur gjatë gërmimeve në Karahantepe.

Një ekspozitë që shfaq disa nga gjetjet është hapur gjithashtu në Muzeun Arkeologjik Şanlıurfa dhe deri më tani duket se ka një interes shumë të madh nga turistët të cilët e vizitojnë për të zbuluar më shumë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Njihuni me astronomen me të re në botë/ 8 vjeçarja i bashkohet programit të NASA-s

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një vajzë tetëvjeçare i është bashkuar një programi të lidhur me NASA-n për kërkimin e asteroideve, dhe ka parë tashmë 18 shkëmbinj hapësinorë, sipas familjes së saj.

Nicole Oliveira, nga Fortaleza,Brazil, në moshën tetëvjeçare është quajtur ‘astronomja më e re në botë’ falë punës së saj me NASA-n , e cila gjithashtu përfshin ndjekjen e seminareve dhe takimin e figurave të shkencës.

Projekti me të cilin ajo është e përfshirë njihet si ‘Gjuetarët e Asteroideve’ dhe është krijuar për t’i prezantuar të rinjtë me shkencën duke i ndihmuar ata të bëjnë zbulimet e tyre.

Dhoma e saj është e mbushur me postera të Sistemit Diellor, sipas familjes së saj, me raketa miniaturë dhe figura të Luftës së Yjeve që hedhin në raftet e saj.

Ajo punon nga një kompjuter me dy ekrane të mëdha, ku kalon kohën e lirë duke studiuar imazhet e qiellit të natës të marra nga teleskopët për të kërkuar gurë hapësinorë.

Asteroid Hunters drejtohet nga International Astronomical Search Cooperation, një program shkencor qytetar i lidhur me NASA -n.

Përfshirja e saj erdhi për shkak të faktit se ministria e shkencës në Brazil është një nga organizatat e partneritetit, që punon me NASA -n dhe të tjera.

Duke shkëlqyer me krenari, Nicole i tha AFP se ajo tashmë ka gjetur 18 asteroidë dhe planifikon t’i emërojë sipas shkencëtarëve brazilianë dhe anëtarëve të familjes, si mamaja dhe babai i saj.

LEXO EDHE:  Foto- Shezlone të ndarë me litarë/ Shihni se si do bëhet plazh këtë vit

LEXO EDHE:  Foto- Shezlone të ndarë me litarë/ Shihni se si do bëhet plazh këtë vitMund të duhen disa vjet që 18 zbulimet e saj të konfirmohen si një shkëmb hapësinor, por nëse ato janë atëherë ajo do të bëhej personi më i ri në botë që do të zbulonte zyrtarisht një asteroid.

Ajo do të thyejë një rekord të vendosur nga astronomi amator italian, Luigi Sannino, i cili vuri re dy asteroidë në 1998 dhe 1999 në moshën 18 vjeç.

Ajo nuk e mori teleskopin derisa mbushi shtatë vjeç, pasi të gjithë miqtë e saj grumbulluan paratë e tyre për t’i blerë asaj pajisjen.

Nicole ka intervistuar astronomë, është takuar me ministrin brazilian të shkencës dhe brazilianin e vetëm që ka shkuar në hapësirë, Marcos Pontes.

Nicole dëshiron të bëhet një inxhiniere e hapësirës ajrore dhe të ndërtojë raketa kur të rritet, me shpresën që një ditë të shkojë në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida ‘për të parë raketat e tyre’.

Bashkëpunimi Ndërkombëtar i Kërkimit Astronomik siguron të dhëna astronomike me cilësi të lartë për shkencëtarët qytetarë në të gjithë botën.

Këta shkencëtarë janë në gjendje të bëjnë zbulime origjinale astronomike dhe të marrin pjesë në astronominë praktike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE