Connect with Us

SPAK nis hetimet për shqiptarët e “Pandora Papers”/ Gazetari zbulon telefonatën me Arben Krajën

Aktualitet

SPAK nis hetimet për shqiptarët e “Pandora Papers”/ Gazetari zbulon telefonatën me Arben Krajën

Publikuar

-

cna lajme aktuale

SPAK ka nisur hetimet për politikanin dhe biznesmenët shqiptarë që kanë dalë në skandalin e  “Pandora Papers”.

Kryeredaktori i BIRN, Besar Likmeta ka bërë me dije sonte në “Open” se është kontaktuar nga kreu i SPAK, Arben Kraja, pas publikimit të një pjese të dokumenteve “offshore” që tregojnë lëvizjen e parave nga shqiptarë në parajsa fiskale.

Rasti i parë ka qenë ai i Vasil Kallupit, i cili me një kompani në parajsat fiskale ishte paguar 3.6 milion euro për konsulencë nga një kontraktor i OST-së.

LEXO EDHE:  Propaganda e Top Channel për incineratorët/ Si u shtrembëruan faktet për mega aferën korruptive

“Kam pasur një telefonatë nga zoti Arben Kraja, na ka kërkuar informacion. Unë i kam dhënë kontaktet e IJCI. Por nuk është në natyrën tonë që të ndajmë dokumente, këto duhet të merren nga SPAK në mënyra ligjore. Kam përshtypjen që është zbatimi i ligjit dhe detyra e prokurorisë t’i vlerësojë ato. Është për t’u parë në vazhdimësi”, tha ai./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Gledis Nano i akordon certifikatë për Shërbime të Dalluara tre oficerëve në Departamentin e Policisë Kriminale

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, i akordon Certifikatë për Shërbime të Dalluara Drejtorit të Drejtorisë Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale, Drejtues i Parë Edmond Rizaj, dhe dy oficerëve të kësaj drejtorie.
Njëkohësisht, DEA në Departamentin e Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara, vlerëson me Certifikatë për Shërbime të Dalluara, tre oficerë të Drejtorisë Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale në Policinë e Shtetit.
Në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit u zhvillua ceremonia për vlerësimin e 6 punonjësve të Drejtorisë Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale, tre prej të cilëve iu është akorduar Certifikatë nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, ndërsa 3 punonjësit e tjerë janë vlerësuar nga DEA.
Në ceremoni ishte i pranishëm Ministri i Brendshëm, z. Bledar Çuçi, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano, Drejtori i Departamentit të Policisë Kriminale dhe drejtues të tjerë të lartë të Policisë së Shtetit, si edhe punonjës nga Drejtoria Hetimore.
Gjatë ceremonisë, Ministri i Brendëshëm Çuçi dhe Drejtori i Përgjithshëm Nano vlerësuan përkushtimin dhe profesionalizmin e Drejtorit të Drejtorisë Hetimore Edmond Rizaj dhe të oficerëve të tjerë të kësaj drejtorie, në ndjekjen dhe finalizimin e disa operacioneve të suksesshme kundër krimit të organizuar.
Drejtori Edmond Rizaj ka falënderuar Ministrin e Brendshëm dhe Drejtorin e Përgjithshëm, për vlerësimin, duke theksuar se i gjithë stafi i Drejtorisë Hetimore është i fokusuar dhe i angazhuar maksimalisht për të bashkëpunuar me të gjitha agjencitë ligjzbatuese brenda dhe jashtë vendit, me qëllim kryerjen e hetimeve të përbashkëta për të goditur grupet kriminale brenda dhe jashtë vendit.
Me certifikatë nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano janë vlerësuar:
Drejtues i Parë Edmond Rizaj – i është akorduar “Certifikata për Shërbime të Dalluara” me motivacionin “Për përkushtimin dhe profesionalizimin e treguar në drejtimin e finalizimit me sukses të disa operacioneve policore të realizuara nga Drejtoria Hetimore në funksion të dokumentimit të aktivitetit kriminal të personave apo grupeve të strukturuara kriminale”.
Kryekomisar Saimir Durro – i është akorduar “Certifikata për Shërbime të Dalluara” me motivacionin “Për merita të veçanta, profesionalizmin dhe përkushtimin e treguar në përmbushjen cilësore të detyrave në shërbim të Policisë së Shtetit”.
Komisare Mirela Deda – i është akorduar “Certifikata e Karrierës” me motivacionin “Për merita të veçanta, profesionalizmin dhe përkushtimin e treguar në përmbushjen cilësore të detyrave dhe kontributin e dhënë gjatë viteve të punës, në shërbim të Policisë së Shtetit”.
Me Certifikatë për Shërbime të Dalluara, nga DEA në Departamentin e Drejtësisë të
Shteteve të Bashkuara, janë vlerësuar:
Kryekomisar Gjergj Oshafi
Kryekomisar Rezar Velmishi
Kryekomisar Loreta Alla
Me motivacionin “Për dedikim ndaj detyrës dhe shërbime të shquara.”/CNA.al
LEXO TE PLOTE

Politikë

“Drejtori ngacmon seksualisht dy nxënëse të mitura”/ Thirrja e fortë: Të shpëtojmë arsimin

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë të regjistruar në Pogradec, ku drejtori i shkollës 9-vjeçare në fshatin Stropckë është arrestuar pasi dyshohet se ngacmonte seksualisht dy nxënëset e mitura.

Në një postim në rrjetet sociale, deputeti Boçi shkruan se kjo është një dëshmi e devijimit të një sistemi të tërë arsimor të kalbur.

Po ashtu ai thekson se duhet një legjislacion i ri që përcakton saktë statusin e shkollës, rolin e funksionin e saj në komunitet, përgjegjësitë e detyrat.

Të shpëtojmë arsimin

Rastet e dhunës e ngacmimeve seksuale, ku përfshihen drejtues institucionesh arsimore e punonjës, nuk janë rastësi.

Ato janë dëshmi e devijimit dhe rrënimit të një sistemi të tërë tashmë të kalbur.

Ky sistem duhet riformatuar.

Edukimi brenda tij ka humbur çdo vlerë e qëllimësi dhe shkolla është tërisht e shkëputur nga funksioni social edukativ dhe me një funksion mësimdhënës mjeran.LEXO EDHE:  The daughter buys 8 million Lek the death of her mother/ SPAK is immediately set in motion

LEXO EDHE:  Skema e abuzimit me gjobat në Korçë/ Gjashtë policët do hetohen nga SPAK

Duhet një legjislacion i ri që përcakton saktë statusin e shkollës, rolin e funksionin e saj në komunitet, përgjegjësitë e detyrat.

Duhet një ripozicionim i ri i figurës së mësuesit, detyrës e vlerësimit të tij si mësimdhënës dhe edukator.

Duhet një sistem i ri karriere e vlerësimi për çdo drejtues dhe mësues.

Duhet një sistem i ri inspektimi dhe kontrolli të cilësisë së mësimdhënies dhe edukimit.

Duhet një rol i ri efikas dhe vendimarrës i prindërve dhe komunitetit.

Mbushja e shkollës me patronazhistë e komandime politike, lënia e saj në dorë të pasionantëve politikë pa vlera njerëzore dhe pedagogjike, duhet të marrë fund.

Arsimi duhet shpëtuar!!!!”-shkruan Luçiano Boçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Unë jam pjesë e PD”/ Belind Këlliçi tregon arsyen: Ja pse do jem në Foltore, të rinjtë nuk janë uzurpatorë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti dhe kryetari i FRPD Belind Këlliçi ka treguar arsyen pse do jetë sot në Foltoren e ish kryeministrit Sali Berisha me të rinjtë.

Në një postim në rrjetin social Facebook, ai shkruan se anëtarët e Kryesisë së FRPD nuk janë uzurpatorë dhe as të ngujuar, duke shtuar se do të jetë në amfiteatrin e jashtëm të Akademisë së Arteve, për të dëgjuar këdo që nuk ka patur hapësirë të shprehet e të dëgjohet.

Këlliçi shtoi se ai është pjesë e PD sepse beson në potencialin dhe historinë e kësaj partie për të qeverisur vendin, ndërsa thekson se as ai dhe askush tjetër nuk është i përjetshëm në parti.

Unë kam folur gjithnjë me gjuhën e gjithëpërfshirjes. Jam kundër përjashtimit e linçimit publik që i bëhet bashkëdemokratëve të mendimit ndryshe.LEXO EDHE:  Afera korruptive e inceneratorëve/ “Tre dosje flenë në SPAK”

LEXO EDHE:  “Një bos kokaine ka marrë një kat pallati në Tiranë” / SPAK vihet në lëvizje pas deklaratës së Bashës

Çdo anëtar i FRPD gëzon lirinë të zgjedhë platformën ku mund të shprehë qëndrimet e veta.

Unë jam pjesë e PD sepse besoj në historinë dhe potencialin tonë për të qeverisur Shqipërinë.

Mandati im nuk është i përjetshëm. Anëtarët e kryesisë së FRPD nuk janë uzurpatorë dhe as të ngujuar. Zyrat tona janë aty ku kanë qenë, në selinë e PD, për këdo që kërkon të njohë të rinjtë e saj.

Kam njoftuar pjesëmarrjen në Foltore, sepse besoj se anëtarësia duhet dëgjuar kur na kritikon. Prandaj sot, në orën 12:00, në amfiteatrin e jashtëm të Akademisë së Arteve, do të jem edhe unë, për të dëgjuar këdo që nuk ka patur hapësirë të shprehet e të dëgjohet”, shkruan Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE