Connect with Us

“Reshje të hatashme në 2 ditët që vijnë”/ Ish ministri i Ramës: Po nuk u mbytëm, të paktën do kemi ujë për energji!

Aktualitet

“Reshje të hatashme në 2 ditët që vijnë”/ Ish ministri i Ramës: Po nuk u mbytëm, të paktën do kemi ujë për energji!

Publikuar

-

/

Ditët në vijim pritet të karakterizohen nga reshje të dendura shiu.

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka ironizuar me deklaratat e kryeministrit Rama për krizën energjitike.

Duke iu referuar medias gjermane BILD, e cila shkruan se në ditët në vijim pritet të kemi reshje të dendura shiu, ai shkruan se  “Po nuk u mbytëm, të paktën do kemi ujë për energji… Apo ç’e do!? Ne do rrisim çmimin.”

LEXO EDHE:  Ironia e ish-deputetit socialist/ Tregon çfarë e lidh Edi Ramën me Enver Hoxhën

“BILD thotë që kemi reshje të hatashme në 2 ditët që vijnë… Në Itali paska rënë 1000 L për m2. Dhe vazhdon… reshjet vijnë drejt nesh.

Po nuk u mbytëm, të paktën do kemi ujë për energji… Apo ç’e do!? Ne do rrisim çmimin.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Ngritja e policisë Alpine/ Gledis Nano merr mbështetje nga diplomati austriak

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Gledis Nano, priti në takim, ambasadorin e Austrisë në Shqipëri, SH.T.Z. Christian Steiner, i cili shoqërohej nga z. Wolfgang Samer, Oficeri i Kontaktit i Austrisë në Shqipëri.

Në fokus të këtij takimi ishin prezantimi, diskutimi rreth çështjeve me interes të përbashkët dhe evidentimi i fushave ku mund të bashkëpunohet në të ardhmen.

Ambasadori i Austrisë në Shqipëri, SH.T.Z. Christian Steiner, përgëzoi Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, për emërimin në detyrë, dhe vlerësoi bashkëpunimin shumë të mirë mes dy organeve ligjzbatuese, në fusha të ndryshme, kryesisht për çështjet e sigurisë. Ambasadori i ka shprehur Nanos, gatishmërinë e palës austriake, për të dhënë ndihmën dhe kontributin e saj për ngritjen/krijimin e një strukture të Policisë Alpine pranë Policisë së Shtetit.

Njëkohësisht, ambasadori garantoi Nanon, për forcimin e bashkëpunimit në të ardhmen, në fushat me prioritet, si lufta kundër krimit të organizuar, trafikut të lëndëve narkotike, pastrimi i parave, hetimi financiar, si dhe migracioni i paligjshëm.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano falënderoi ambasadorin, për kontributin e ambasadës austriake, për bashkëpunimin e deritanishëm mes palëve, duke shprehur konsideratën e tij të lartë për Policinë austriake. Nano shprehu gatishmërinë dhe angazhimin e tij personal për ta vazhduar dhe ta thelluar bashkëpunimin në të ardhmen, me Policinë austriake.

LEXO EDHE:  Ironia e ish-deputetit socialist/ Tregon çfarë e lidh Edi Ramën me Enver Hoxhën

LEXO EDHE:  Situata nga Covid-19/ Rama qetëson qytetarët: Nuk do të ketë një mbyllje të dytëAi njohu ambasadorin, me masat që ka marrë Policia e Shtetit, nëpërmjet strukturave kufitare dhe atyre kriminale, për të parandaluar dhe goditur kalimin e paligjshëm të kufirit, masa këto që konsistojnë edhe në bashkëpunimin e bashkërendimin e veprimeve me homologët e Policisë kosovare dhe malazeze.

Nano sugjeroi që në të ardhmen të konsiderohet përfshirja e palës shqiptare, në hetime të përbashkëta me palën austriake, për çështje që kanë të bëjnë me krimin ekonomik dhe financiar, pastrimin e parave, korrupsionin dhe fushën e narkotikëve.

Njëherazi sugjeroi që të organizohet një takim mes drejtuesve të strukturave të antiterrorit të dy policive, në mënyrë që të rritet bashkëpunimi në këtë fushë.

Oficeri i Kontaktit i Austrisë në Shqipëri, z. Wolfgang Samer, shprehu gatishmërinë e tij për ta vazhduar bashkëpunimin e ngushtë me Policinë e Shtetit, duke shkëmbyer informacione për çdo rast apo problematikë, duke qenë transparent dhe me përkushtim për të arritur qëllimin e përbashkët, atë të luftës ndaj krimit./E.S-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Oketa mesazh të fortë Bashës/ Merr vendimin që të takon, mos u fshih pas vulës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-deputeti i PD, Gazment Oketa, vetëm pak ditë më parë, bëri të ditur se ka zgjedhur të marrë pjesë në Kuvendin e 11 Dhjetorit, thirrur nga lideri historik i demokratëve, Berisha.

Ndërkohë, sot në studion e Abcnews, Oketa i pyetur se çfarë mund të ndodhë pas 11 dhjetorit, nëse Basha nuk e lëshon zyrën, ka theksuar se nuk pret që kreu në detyrë i PD të fshihet pas vulës.

Oketa deklaroi se çështja nuk ka për të shkuar në gjykatë.

Ai i drejtoi mesazhe të forta Lulzim Bashës, për të cilin tha se duhet të sillet në nivelin e një politikani perëndimor, sikurse pretendon se është.

Çështja nuk ka për të shkuar në gjykatë.

Pavarësisht se imagjinata të na shkojë në çdo ekstrem, nuk e imagjinoj që Basha të fshihet pas një vule.LEXO EDHE:  “Gaz Salianji dhe Ervin Duma”/ Rama “degjeneron” Republikën e Re

LEXO EDHE:  Faktet/ Lulzim Basha një vit pas diegies së mandateve

Nëse anëtarësia sot të thonë që duhet ta lirosh atë pozicion, do të ishte gjesti më normal ta bënte një gjë të tillë.

Askush nuk e pengon që Basha të tërhiqet dhe të rigarojë.

Ka plot raste që kryeministra japin dorëheqjen për shkak të një zhvillimi apo skandali, dhe kanë rikandiduar.  

Nëse do vazhdojë të fshihet pas një vule, i bie që angazhimi i tij politik nuk i takonte , duhej të ishte marrë me profesionin e tij si jurist.

Është koha e vendimeve të mëdha. Ai duhet të marrë vendime, që ti përshtaten asaj që thotë se është një politikan perëndimor”-tha Oketa./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çfarë do të ndodhë në 11 Dhjetor?/ Bylykbashi paralajmëron surpriza: Prisni dhe shikoni

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në datë 11 Dhjetor, pra ditën e shtunë, pritet të mbahet Kuvendi I Jashtëzakonshëm Kombëtar i PD.

Ndërkohë, dy ditë përpara mbledhjes së Kuvendit Shqipërinë do ta vizitojë zyrtari i lartë amerikan Gabriel Escobar, ku do të ketë takime me kryeministrin Edi Rama dhe kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Vizita e Gabriel Escobar në Tiranë vjen edhe në një moment kur SHBA ka njoftuar masat e reja që do të ndërmarrë kundër korrupsionit.

Deputeti demokrat Oerd Bykykbashi i ftuar në studion e “ABC LIVE” u shpreh se SHBA nuk ka kërkuar përjashtimin e ish-kryeministrit nga grupi i PD-së.

Kjo narrativë që i kanë kërkuar heqjen nga grupi parlamentar nuk është e vërtetë. Nuk e kanë kërkuar. Mbi këtë çështje unë di po aq sa zoti Basha. Është më komplekse se kaq, por nuk mund ta detajojmë këtu. Le të themi diçka, korrupsioni nuk mund të përdoret si armë, ka prova për këtë, dhe ato dërgohen në gjykata. Asnjë shtet nuk ndërhyn në zhvillimet e brendshme të një partie.

Përpjekja është edhe në interes të zotit Basha. Nuk ka PD të Bashës, partia është e jona. Nuk mund të ndërhyhet për të prishur një lëvizje që synon demokratizimin e PD-së. Kjo është një lëvizje që bazohet te vullneti i individëve që janë pjesë e kësaj” tha ai.

LEXO EDHE:  Aksionet e bujshme të policisë/ Manjani rendit faktet: Shteti po bën show

LEXO EDHE:  Ironia e ish-deputetit socialist/ Tregon çfarë e lidh Edi Ramën me Enver HoxhënPor përpos Sali Berishës a rrezikojnë edhe njerëzit që janë në mbështetje të tij? Bylykbashi nuk mendon kështu. “Ja ku jam unë që kam mbajtur qëndrime shumë të forta në këtë cështje, i jam bashkuar lëvizjes jo për shkak të PD-së, por asaj që besoj se është kriza e rëndë dhe kjo që po ndodh tregon që sistemi imunitar i partisë reagoi, nuk është shembulli i vetëm i autokratizimit të Bashës për atë që bëri në 9 Shtator, që ishte përpjekja e fundit.

Ata me të cilët dialogoj përfshirë në ambasadën e SHBA nuk i kam dëgjuar këto. Mund t’ju them që përfaqësues të komunitetit ndërkombëtar inkurajojnë këtë përpjekje për demokratizim të PD-së. Përfaqësues të rëndësishëm të komunitetit ndërkombëtar” tha ai.

Po ashtu, deputeti i PD-së premton surpriza pas ditës së shtunë.

Në 11 Dhjetor do të merren vendime të rëndësishme dhe në 12, Basha nuk do të ketë mundësi të marrë vendime. Në datë 11 miratohet statuti tjetër, të gjitha kompetencat centralizuese që ka marrë Basha ikin. Prisni se mund të ketë gjëra interesante” tha ai.

Ish-zv/ kryeministri në kohën e Berishës, Gazment Oketa tha se “Është shansi i fundit i Bashës për të gjetur një gjuhë për një Kuvend të vetëm”./CNA.al

LEXO TE PLOTE