Connect with Us

Nishani krah Berishës në Gjirokastër/ “Largimi i Bashës shpëton PD nga kriza”

Politikë

Nishani krah Berishës në Gjirokastër/ “Largimi i Bashës shpëton PD nga kriza”

Publikuar

-

Nishani tregon “hallin e madh” të Bashës/ Ja pse mblodhi Kuvendin Kombëtar

Ish-presidenti Bujar Nishani iu bashkua sot “Foltores” së ish-kryeministrit dhe liderit historik të PD, Sali Berisha, në Gjirokastër.

Në një deklaratë për mediat, Nishani tha se PD-ja e ka humbur identitetin e saj si parti dhe si forcë qeverisëse.

Ish-presidenti theksoi se hapi i parë për ta nxjerrë PD-në nga kriza është largimi i Bashës. Ndërkohë,  nënvizoi se lëvizja e Berishës është e vetmja alternativë për ta rikthyer PD-në rrugën  e duhur qeverisëse.

“Thelbi i lëvizjes, shqetësimi, angazhimit, debatit është se çfarë do të ndodhë sot me PD, si opozita, si element i garantimit të shoqërisë dhe garantimit të pluralizimit politik. PD ka humbur sot jo vetëm identitetin e saj si parti, por ka humbur edhe forcën për të qenë alternativë qeverisëse.

Nuk ka asnjë alternativë tjetër sot përveçse PD të dalë nga kjo gjendje krize, nga kjo gjendje kllapie ku ndodhet dhe unë besoj se lëvizja e z.Berisha është mekanizmi më i mirë për t’i hapur rrugë këtij procesi.

Pra, shmangia e pengesës kryesore është hapi i parë, që është largimi i z.Basha nga drejtimi i PD dhe hapi i dytë është edhe më i rëndësishëm, për të parë si do ndërtohet procesi i bashkimit të PD, i kurimit të problemeve të saj, modernizimit dhe hapjes së saj. Duhet të bëhet gati si një alternativë reale e qeverisjes”, u shpreh Nishani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Dështimi i Rilindjes në infrastrukturë/ Dy akset kryesore që kanë ngelur rrugëve

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka nxjerrë pamje nga loti i dytë i rrugës Korçë-Ersekë.

Ky është kantieri i rrugës Korçë-Ersekë, Loti 2, e cila shkurton ndjeshëm lidhjen e Kolonjës me Korçën dhe e integron më së miri pasurinë natyrore e historike të Kolonjës në paketën turistike e zhvillimore të qarkut të Korçës”, shkruan Rama.

Pavarësisht asaj që del nga zyra e Kryeministrisë, realiteti i kësaj rruge është ndryshe.

Punimet kanë tetë vite që kanë nisur, që në vitin 2013 dhe e lënë pa fonde vijon të ecë me hapat e breshkës.

Aksi Korçë-Ersekë dhe rruga Qukës-Qafë Plloçë janë prova e qartë e dështimit të Edi Ramës në infrastrukturë.

Rruga Qukës–Qafë Plloçë, i konsideruar si një nga segmentet më të rëndësishme të Juglindjes që do të bënte të mundur shkurtimin e një distance të konsiderueshme me kryeqytetin, duket se nuk do të përfundojë kurrë.

LEXO EDHE:  Imoraliteti i bojkotit të PD

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Zbulohet kandidati i PD përballë Veliajt?

Projekti strategjik i nisur rreth një dekadë më parë, do të duhet të ndikonte në zhvillimin ekonomik dhe turistik të zonës, por sot pas 7 vitesh nga tenderimi, ajo që ka mbetur është vetëm një kantier i braktisur dhe një rrugë e lënë në mëshirë të fatit./CNA.al

Rruga Qukës–Qafë Plloçë, provë e dështimit të RilindjesFoto ekskluzive/ Rruga Qukës-Qafë Plloçë, segmenti i lënë në mëshirë të fatit, nuk mbaron prej një dekade

Rrugët e lëna rrugëve/ Si gënjeu publikisht kryeministri për aksin Qukës-Qafë Plloçë

Rruga Qukës–Qafë Plloçë, provë e dështimit të Rilindjes

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Situata kaotike në PD/ Zyrtari spanjoll në mbështetje të FRPD, “shuplakë” për Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Partia Demokratike duket të jetë në një situatë kaotike, ndërsa së fundi ka pasur një përplasje të fortë edhe mes kreut në detyrë, Lulzim Basha dhe Forumit Rinor të PD.

Ndërkohë, në lidhje me këtë situatë ka ardhur një reagim edhe nga Sekretari i Përgjithshëm i Forumit Rinor të Partisë Popullore të Spanjës, Carlo Angrisano.Ky i fundit në një postim në rrjetet sociale, ka dalë në mbështetje të FRPD-së, duke I dhënë dhe një shuplakë të fortë Lulzim Bashës.

LEXO EDHE:  29 vite nga themelimi i PD/ Berisha dedikim Hajdarit: Azem ti je gjallë!

LEXO EDHE:  Imoraliteti i bojkotit të PD

Të dashur miq të FRPD, qëndroni të fortë. Ju jeni forumi rinor më i madh dhe më i mirë në Shqipëri, dhe po i jepni formë të tashmes suaj dhe të ardhmes së Shqipërisë. Asgjë dhe askush nuk mund t’ju ndalojë.”- shkruan Carlo Angrisano.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-“Unë jam kobra, ti je tigri, si i bën flokët, si kafshon”/ Shehi imiton deputetët, ironizon Ramën dhe Bashën 

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi ka komentuar mbi batutat e shkëmbyera midis kryeministrit Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike zotit Basha duke i cilësuar ato si punë pa asnjë lloj vlere.

I ftuar në Abcnews, Shehi tha se ironizoi Ramën dhe Bashën, ndërsa theksoi se batutat si kafshon apo si bën flokët, nuk iu shërbejnë qytetarëve.“Unë, më dëgjuat besoj në parlament që thash, qoftë e fundit kjo histori që zgjatet prej shumë vitesh në fakt, prej 8 vitesh. Por që unë të kafshoj ty edhe unë jam kobra, ti pastaj më ha mu, unë jam tigri ose ku e di unë këto fjalë, këto lloj batutash. S’ka produktivitet njëherë, sidomos për opozitën, ai që është atje është kaluar ai kryetari i socialistëve, zgjedhjet i ka fituar, paratë e buxhetit i ndan sipas qejfit të vet, për ato që ka harxhuar e shpenzuar s’jep asnjë lloj përgjegjësie. Ne me këto punë duhet të merremi, këto janë hallet e Shqipërisë pastaj sa i gjatë je ti, sa i pashëm, si i bën flokët, si kafshon kështu gjërash këto janë punë pa asnjë lloj vlere,” shprehet Shehi

LEXO TE PLOTE