Connect with Us

Yuri Kim mesazh drejtësisë/“Reforma kërkon institucione të sigurta”

Aktualitet

Yuri Kim mesazh drejtësisë/“Reforma kërkon institucione të sigurta”

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Në kuadër të mbledhjes së institutit për “Gratë dhe vajzat në politikat e sigurisë”, Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka folur në lidhje me qasjen që ka SHBA me këtë kuadër.

Kim ka nënvizuar prioritetes si demokracia, mbrojtja dhe biznesi.

Më tej Kim është ndalur tek drejtësia, duke thënë se reforma në drejtësi kërkon institucione të sigurta.

LEXO EDHE:  Drejtësia, konfigurimi i votave në Kuvend/Ja deputetët që pritet të miratojnë reformën

ShBA është shumë e lumtur të punojë me gratë dhe vajzat të cilat angazhohen në politikat e sigurisë. Programi është i financuar nga Ambasada Amerikane dhe ne synojmë ta nxisim edhe me shumë pjesëmarrjen tuaj në këto politika”, është shprehur Kim./CNAal

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Foltorja në SHBA/ Kush është përfaqësuesi i Republikanëve, që do i bashkohet takimit të Berishës

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha do të mbajë Foltoren e tij me demokratët që jetojnë në SHBA në 5 dhjetor.

Aktivistja Evi Kokalari përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka bërë me dije se pjesë e Foltores do të jetë edhe përfaqësuesi i Republikanëve amerikanë.

Ajo shkruan se Rick Loughery do tw jetw i pranishwm nw sallw kur tw mbahet takimi i Berishës.“Rick Loughery, Kryetari i Federatës “Young Republicans”, do të jetë i pranishëm në sallë, (jo virtualisht), në Foltoren e 5 Dhjetorit.

Federata e “Young Republicans” u themelua në 1856, në mbështetje të Partise së sapo formuar Republikane. Njihet si organizata më e vjetër për të rinjte në politikë në Amerikë, dhe të rinjtë Shqiptarë kane plotë që mund të mësojnë nga kjo organizatë prestigjoze.”, thekson Kokalari nw postimin e saj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria ka krijuar një borxh të fshehtë”/ Sherefedin Shehu flet për procesin e rindërtimit

Publikuar

-

Nga

Në dy vjetorin e tërmetit tragjik të 26 Nëntorit të vitit 2019, qeveria pak ditë më parë bëri një bilanc të familjeve që janë futur dhe që pritet që të futen në shtëpitë e reja brenda këtij viti.

“Jemi vendi i parë në botë që ndërton shtëpi falas” tha gazetari Bardhi Sejdarasi.

Sheferedin Shehu, ish-zv/ ministër i Financave në kohën e qeverisjes së PD-së, por edhe deputet i kësaj force politike, aktualisht pedagog dhe ekspert i ekonomisë i ftuar në emisionin “Log” në ABC News me Endri Xhafon tha se qeveria ka krijuar një borxh të fshehtë në procesin e rindërtimit.

LEXO EDHE:  “Mos lejoni të marrin jetë njerëz ordiner”/ Mjekja: Për Ermal Mamaqin nuk ekziston Covid dhe shteti

LEXO EDHE:  “Mos lejoni të marrin jetë njerëz ordiner”/ Mjekja: Për Ermal Mamaqin nuk ekziston Covid dhe shtetiNë përgjithësi ka një mungesë transparence në këtë proces. Kam një listë të konstatimeve të FMN-së që ka theksuar me të madhe që përveç PPP-ve të famshme, ka folur për përmirësim të menaxhimit të investimeve publike dhe fondet e rindërtimit t’i nënshtrohen kontrollit për të mos krijuar rritjen e borxheve të fshehta.

Qeveria deri tani ka krijuar 365 milionë euro borxh publik. Kemi 36 miliardë lekë borxhe që nuk janë të raportuara”, tha Shehu.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha i tmerruar nga demokratët/ Ndryshon metodë për t’iu përgjigjur Berishës

Publikuar

-

Nga

Kreu ende në detyrë i PD Lulzim Basha i është përgjigjur ish kryeministrit Sali Berisha sa i takon mbajtjes së Kuvendit të PD.

Përmes një statusi në rrjetin social Twitter, Basha shkruan se Berisha ka marrë një betejë për interesat e tij personale, ndërsa thekson se Kuvendi i vërtetë është në 18 dhjetor.Por nga frika e demokratëve, të cilët e “masakrojnë” me komente dhe i nxjerrin në pah dështimet duke i kërkuar edhe largimin, Basha ka hequr dorë nga statuset në Facebook dhe ka nisur të postojë në Twitter, aty ku edhe ndjekësit i ka me pakicë.

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të mëdha/ Zbulon kush është cak i drejtësisë

LEXO EDHE:  “Mos lejoni të marrin jetë njerëz ordiner”/ Mjekja: Për Ermal Mamaqin nuk ekziston Covid dhe shteti

Sali Berisha e di që demokratët po konfirmojnë pjesëmarrjen në Kuvend dhe përhap lajme të rreme, duke dashur t’i poshtërojë ata. Demokratët do të vijnë në Kuvend më 18 Dhjetor sepse duan bashkimin jo përçarjen, duan fitoren, jo izolimin e PD. Asnjë trillim dhe mashtrim nuk i’a zgjidh hallin Sali Berishës, sepse beteja e tij është për interesa personale, jo për demokratët”, shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE