Connect with Us

Pse nuk duhet të ecni zbathur, edhe brenda në shtëpi?/ Zbuloni disa nga arsyet

Life Style

Pse nuk duhet të ecni zbathur, edhe brenda në shtëpi?/ Zbuloni disa nga arsyet

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Heqja e këpucëve sapo ktheheni në shtëpi është gjithçka që ju nevojitet për tu çlodhur pas një dite të lodhshme në punë.

Por këmbë të çlodhura nuk barazohet me faktin se duhet të qëndroni zbathur në shtëpi.

Qëndrimi me këmbët zbathur në shtëpi mund të ketë pasoja të pakëndshme për shëndetin si dhe edhe për bukurinë e tyre.

Por çfarë ndodh nëse qëndron zbathur në shtëpi?

Këmbët tuaja janë më të ekspozuara ndaj baktereve.

Nëse jeni duke ecur me këmbë të zhveshura, ju jeni duke u ekspozuar ndaj mikroorganizmave që mund të infektojnë lëkurën e këmbëve tuaja. Kjo, nga ana tjetër, mund të infektojë thonjtë tuaj të këmbëve dhe t’i bëjë ata të bëhen të verdhë dhe të brishtë .

Sipërfaqet e forta nuk janë të mira për këmbët tuaja.

Të ecësh zbathur mbi bar herë pas here mund të të ndihmojë të heqësh stresin, por duke vepruar kështu në ambiente të mbyllura në të vërtetë mund të dëmtosh këmbët. Sipërfaqet më të buta lejojnë që këmbët tuaja të zhyten natyrshëm dhe mbështesin pjesën e brendshme të këmbëve tuaja. Por shumica e dyshemeve janë shumë të vështira dhe ecja pa mbështetjen e shapkave apo këpucëve shkakton stres të panatyrshëm i cili përfundimisht mund të çojë në dhimbje në thembra dhe gjunjë.

LEXO EDHE:  1 vit nga tërmeti i 21 shtatorit/ Rama publikon pamjet dhe jep mesazhin për shqiptarët

Mund të çojë në lëndime.

Duke hequr këpucët dhe duke i lënë këmbët tuaja të marrin frymë me siguri ndiheni mirë pas një dite të gjatë në punë, por ecja nëpër shtëpi pa këpucë mund të çojë në rrëzime dhe lëndime. Studimet kanë treguar se veshja me pantofla ose çorape pa këpucë mund të shkaktojë rënie dhe tërheqje të muskujve si pasojë e rënies.

Mund të dëmtojë shpinën.

Nëse ndonjëherë keni ndjerë se këmbët tuaja ishin të lënduara pasi keni ecur zbathur, në të vërtetë ka një shpjegim shkencor për këtë. Ecja zbathur në sipërfaqe të forta shkakton një shpërndarje të pabarabartë të peshës në këmbët tuaja. Ky çekuilibër mund të përkeqësojë deformimet ekzistuese të këmbës, madje mund të prekë pjesët e sipërme të trupit tuaj, duke shkaktuar dhimbje në gjunjë dhe shpinë.

Mund të shkaktojë erë të keqe të këmbëve.

Përveç që ju lëndon këmbët dhe shpinën, ecja zbathur rregullisht mund të çojë në erë të pakëndshme të trupit. Mos veshja e këpucëve nuk do të thotë asnjë mbrojtje kundër baktereve në dushet e palestrës dhe madje edhe në shtëpi. Kur ecni zbathur, lehtë mund të bini në kontakt me këto infeksione , të cilat mund të shkaktojnë erën e këmbëve tuaja./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

“Tentuan të të vinin me shpatulla pas murit”/ Romeo mesazh Donaldit në Big Brother Vip

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Romeo Veshaj ka surprizuar Donald Veshaj sonte në Big Brother Vip ku dhe i ka dhënë dhe mesazhin që ka për të në lidhje me situatat e ndodhura së fundi për raportin me Borën dhe Beatrix.

Romeo i ka thënë Donaldit se edhe pse tentuan ta vendosnin me shpatullat pas murit, ai arriti ta mbante situatën nën kontroll.Ai e këshillon të vazhdojë të bëjë atë që ndjen dhe se problemet jashtë janë zgjidhur.

LEXO EDHE:  1 vit nga tërmeti i 21 shtatorit/ Rama publikon pamjet dhe jep mesazhin për shqiptarët

LEXO EDHE:  Pse njerëzit në Japoni flenë në dysheme?/ Këto janë 4 arsyet pse duhet ta provoni

Të gjitha problemet jashtë janë të zgjidhura. Je shumë i fortë. Mos të të hajë  fare.Te situata e fundit dhe pse tentuan të të vinin me shpatulla pas murit, ti mbajte gojën dhe u tregove burrë dhe për këtë të jap dorën. Më pëlqen shumë. Vetëm gaz”, ka thënë Romeo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“U duk sikur u kap në krevat me një burrë të martuar”/ Donaldi: Situata në disfavorin tim

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Donald Veshaj ka folur për ditët e vështira që ka kaluar pas primet të shkuar të Big Brother Vip ku u diskutua raporti i tij me Bora Zemanin dhe Beatrix Ramosaj.

Ai është shprehur se më shumë është ndjerë keq për Beatrix pasi nga situata e përshkruar u duk sikur ajo ishte kapur në krevat me një burrë të martuar, që në atë rast ishte ai.Ka qenë një presion shumë i madh. E dija që kjo situatë do të ishte në disfazorin tim . Kur e ndjej diçka dua ta bëj. Nuk dua ta gënjej veten time. Unë e dija çmimin e asaj që po bëja por thjesht nuk e ndaloja dot. Një letër dhe një mesazh do ishte bukur për publikun. Unë i kam provuar dhe nuk kanë funskionuar jashtë. Më ka ardh keq për Triksën kur e kam parë në dhomën e rrëfimit se mu duk sikur kjo ishte kap në krevat me një burrë të martuar që isha unë”, ka thënë Donaldi./ A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Beniada ia thotë në sy Sarës dhe Pm/ “Nuk ka shkëlqim mes jush”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Beniada Nishani ka komentuar raportin Sara-Pm duke thënë se ajo ka qenë një nga banoret e para që e ka këshilluar të mos e ndrydhë veten dhe ndjenjat.

Por me kalimin e kohës duket se mdoelja ka ndryshuar mendimin dhe shprehet se tani ka vënë re se në sytë e tyre nuk ka shkëlqim.

Këtë ajo ua ka thënë në sy sonte gjatë spektaklit së Big Brother Vip dhe Sara dhe Dj Pm nuk kanë dhënë asnjë reagim.Kam qenë e para që i kam thënë mos u komplekso  Tani nuk shikoj se iu shkëlqejnë sytë njërit apo tjetrit”, ka thënë Beni.

LEXO EDHE:  Olti Curri publikon pamjet/ Monika Kryemadhi siç nuk e keni parë ndonjëherë

LEXO EDHE:  Vajrat esencialë/ Disa arsye pse nuk duhet t’i përdorni shpesh

Ndërsa edhe Donaldi është shprehur se nuk e kupton dot Sarën dhe se po t ëishte në vendin e saj dhe do të ndiente diçka të madhe nuk do e ndrydhte dot veten.

Më vjen çudi me Sarën se ndodnjëherë nuk e kuptoj. Ke familjen jashtë dhe je e ndrydhur se po paragjykohesh.Mendoj se nuk do ta ndrydhja veten nëse do të ishte diçka e madhe”, tha Donaldi./ A.E-CNA.al 

LEXO TE PLOTE