Connect with Us

Çfarë fshihet pas rënies së rrjeteve sociale?/ Pasojat dhe dëmet financare

Teknologji

Çfarë fshihet pas rënies së rrjeteve sociale?/ Pasojat dhe dëmet financare

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Më shumë se 7 orë tre aplikacionet kryesore të komunikimit “Instagram”, “Facebook” dhe “Whatsapp” kanë qenë të bllokuara dhe jashtë funksionit.

Më në fund ato janë rikthyer në normalitet por dëmi i bërë është i pallogaritshëm.

Shkak ka qenë një problem në serverat e Facebook që shkaktoi një mungesë qasje dhe aksesi në këto rrjete sociale për disa orë, por mesa duket tashmë gjithçka është kthyer si më parë.

Mesohet se i vetmi aplikacion që ende vazhdon me disa probleme te voga është “Whatsapp-i”, por është njoftuar se po punohet për ta zgjidhur.

LEXO EDHE:  Me trupin plot tatuazhe/ Fotot më të nxehta të modeles së famshme

Në një reagim zyrtarët e kompanisë kërkuan falje për këtë situatë dhe kanë sqaruar se do kenë kujdes mos ndodhin më këto situata, megjithatë nuk kanë dhënë një shpjegim të saktë dhe është krijuar një hamendësi se kjo në fakt nuk është diçka aksidentale.

Si duket bllokimi i këtyre aplikacioneve solli një humbje të madhe financiare për themeluesin e “Facebook” Mark Zuckenberg i cili hummbi rreth 7 miliard dollarë në vetëm 7 orë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Me një dhëmb të vërtetë dinosauri/ Marka luksoze Caviar sjell në treg iPhone 13 Pro Max-in më të shtrenjtë në botë

Publikuar

-

Nga

Me një çmim deri në 1,549 £, iPhone 13 Pro Max i Apple është një nga telefonat inteligjentë më të shtrenjtë në treg.

Por një version i ri i smartfonit kryesor ka dalë në shitje që e bën çmimin prej 1,549 £ të Apple të duket shumë i lirë.

Marka e telefonave luksoze Caviar ka zbuluar një version 6,830 £ të iPhone 13 Pro Max të quajtur Tyrannophone, i cili përmban një fragment të një dhëmbi të vërtetë dinosaur 80 milion vjeçar.

Marka e telefonave luksoze Caviar ka zbuluar një version 6,830 £ të iPhone 13 Pro Max të quajtur Tyrannophone, i cili përmban një fragment të një dhëmbi të vërtetë 80 milionë vjeçar T.Rex.

Kamera e dyfishtë Sistemi i kamerës së dyfishtë 12MP Sistemi i kamerave të dyfishta 12MP

Sipas Daily Mail, Tyrannophone është pjesë e koleksionit të ri Tera të Caviar dhe përmban një imazh të një T.Rex.

Tyrannophone unik iPhone 13 Pro është zbukuruar me një imazh 3D të një koke dinosauri që ngjall frikë në zemrat e konkurrentëve tuaj me një vështrim të syrit të tij të verdhë, të bërë nga qelibar i pastër,” shpjegoi Caviar.

LEXO EDHE:  Rrjeti social më i përdorur dëmton shëndetin tuaj

LEXO EDHE:  Bjondina me linjat perfekte/ Fotot më fantastike të Sofia JamoraBuzëqeshja grabitqare e një përbindëshi nuk është thjesht një element dekori, por edhe një element ekskluziviteti dhe unike, sepse një nga dhëmbët e një tiranozauri është i vërtetë!

Ai përmban një insert nga një fragment i një dhëmbi të vërtetë Tyrannosaurus, 80 milionë vjet i vjetër.

Tyrannophone është i disponueshëm në modelin iPhone 13 Pro, i cili kushton 6,427 £, ose iPhone 13 Pro max, i cili kushton 6,830 £.

Megjithatë, nëse doni të merrni në dorë një të tillë, do të duhet të jeni të shpejtë – janë vetëm shtatë në dispozicion!

Ky model tmerrësisht ekskluziv është i disponueshëm vetëm në 7 copë, prandaj nxitoni të bëheni pronar i iPhone 13 Pro Tyrannophone të frikshëm dhe të pamëshirshëm!” shprehet Caviar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Probleme për gjigantët e teknologjisë/ Youtube, Google dhe Gmail ndërpriten për mijëra përdorues

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gmail dhe shërbimet e tjera të Google patën një ndërprerje që ka prekur mijëra përdorues në Mbretërinë e Bashkuar.

Më shumë se 2600 njerëz raportuan probleme me aplikacionin Gmail dhe faqen e internetit te DoënDetector, i cili monitoron ndërprerjet në internet.

Nga këto ankesa, 55 për qind u regjistruan për shkak të problemeve të lidhjes me serverin, ndërsa 29 për qind vunë re probleme në dërgimin ose marrjen e emaileve.

Shumë raportuan se teksa përpiqeshin të hynin në e-mail në faqe del një gabim ku shkruhet “502”: “Serveri ka hasur në një gabim të përkohshëm dhe nuk mund tu përgjigjet kërkesës tuaj”.

LEXO EDHE:  Demi Lovato rikthehet në Instagram për herë të parë pas mbidozës dhe duket super

LEXO EDHE:  Me trupin plot tatuazhe/ Fotot më të nxehta të modeles së famshmeGjithashtu ndërprerje ka patur edhe Youtube, ku nuk ka funksionuar butoni i kërkimit.

Google Chat, Google Meet, Google Calendar dhe Google Groups u goditën gjithashtu nga ndërprerje, sipas statusit të aplikacionit të Google./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Gjigandi i teknologjisë Apple sërish me risi/ Së shpejti në treg mjete ajrore pa pilot të drejtuara nga iPhone

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Apple po zhvillon disa teknologji jashtë telefonave inteligjentë dhe tabletëve, të tilla si një kufje VR dhe një makinë, por patentat e reja që ka marrë gjigandi i teknologjisë gjatë të enjtes tregojnë se kompania mund të jetë duke punuar në një dron, i cili pritet të vijë së shpejti në treg.

Përafërsisht dy patentat përshkruajnë mjete të vogla ajrore pa pilot (UAV) që çiftëzohen me kontrollues me valë ose drone që operohen nëpërmjet një iPhone ose një Nintendo DS.

Imazhet në patenta përshkruajnë një dron të vogël me katër rotorë, një i zakonshëm i krijuar për UAV-të e vegjël.

Video

Patentat u dorëzuan për herë të parë në maj 2020 në Singapor, por arritën në SHBA në shkurt dhe prill dhe iu dhanë Apple më 11 nëntor, siç u raportua për herë të parë nga Patently Apple.

Një patentë, e titulluar ‘Shoqata e Automjeteve Ajrore pa Pilot dhe Kontrolluesit’ përshkruan përdorimin e kontrollorëve me valë për të operuar UAV-në e Apple.

Ky dokument mbulon aparatet, sistemet dhe metodat për çiftimin/ççiftimin e UAV-ve me/nga kontrollorët UAV.

Kontrollorët, sipas aplikacionit, do të kishin të paktën një antenë për të kryer komunikimin celular me dronin.

Patenta e dytë, e titulluar ‘Ndjekja dhe kontrolli i automjeteve ajrore pa pilot. Ndryshe nga aplikacioni tjetër, ky përshkruan përdorimin e një smartphone, veçanërisht iPhone të Apple, për të kontrolluar dronin +5

Patenta e dytë, e titulluar ‘Ndjekja dhe kontrolli i automjeteve ajrore pa pilot. Ndryshe nga aplikacioni tjetër, ky përshkruan përdorimin e një smartphone, konkretisht iPhone të Apple, për të kontrolluar dronin.UAV-të do të dizajnoheshin gjithashtu me një lloj memorie dhe elementi përpunues që do ta lejonte atë të kujtonte detyrat e mëparshme të dërguara nga kontrollorët.

‘Aparatet, sistemet dhe metodat për çiftimin/ççiftimin e mjeteve ajrore pa pilot (UAV) me/nga kontrollorët UAV (UAC). Një UAV dhe/ose një UAC mund të inicojë, bazuar në një kusht nxitës, një ndarje/ççiftim të UAV-së me/nga një UAC pritës dhe të marrë, nga një rrjet, një përditësim konfigurimi që mund të konfirmojë ndarjen/ççiftimin e UAV-së në /nga UAC pritës,’ thuhet në abstraktin e patentës së paraqitur në SHBA më 27 Prill 2021.

LEXO EDHE:  Me trupin plot tatuazhe/ Fotot më të nxehta të modeles së famshme

LEXO EDHE:  Risia e re/ WhatsApp etiketon mesazhet e marra nga përdorues të tjerë

“Kushti nxitës mund të përfshijë të paktën një nga UAV-të që lëviz nga një vendndodhje e caktuar si e kontrolluar nga UAC-ja pritës, UAV-ja lëviz në një vendndodhje në të cilën UAC-ja pritës është e kufizuar të kontrollojë UAV-në pritës dhe/ose UAC-ja pritës humbet aftësitë sinjalizuese.

“Përditësimi i konfigurimit mund të përfshijë të paktën një nga një kod shkaku, një identifikues të lidhur me UAV-në, një identifikues të lidhur me UAC-në pritës, një identifikues të lidhur me një sistem ajror pa pilot (UAS).’

Patenta e dytë, e titulluar “Gjurmimi dhe kontrolli i automjeteve ajrore pa pilot”, u depozitua në SHBA më 23 shkurt 2021.

Ndryshe nga aplikacioni tjetër, ky përshkruan përdorimin e një smartphone, konkretisht iPhone të Apple, për të kontrolluar dronin.

Patenta gjithashtu vë në dukje se një sistem portativ lojërash si një avancim Nintendo DS ose Gameboy mund të fuqizojë gjithashtu UAV-të.

“Pajisja e përdoruesit (UE) (ose “Pajisja UE”)–çdo lloj pajisjesh të sistemeve kompjuterike që janë të lëvizshme ose portative dhe që kryejnë komunikime me valë“, thuhet në patentë.

Shembujt e pajisjeve UE përfshijnë telefonat celularë ose telefonat inteligjentë (p.sh. iPhone.TM., telefonat me bazë Android.TM.), pajisjet portative të lojrave (p.sh., Nintendo DS.TM. PlayStation Portable.TM., Gameboy Advance.TM. , iPhone.TM.), laptopë, pajisje që vishen (p.sh. orë inteligjente, syze inteligjente), PDA, pajisje portative interneti, luajtës muzikor, pajisje të ruajtjes së të dhënave, pajisje të tjera në dorë, mjete ajrore pa pilot (UAV) (p.sh. drone), UAV kontrollorët (UAC), e kështu me radhë.’/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE