Connect with Us

Berisha poston videon/ “Narkodrejtori na iku, por na bëri milionerë!”

Aktualitet

Berisha poston videon/ “Narkodrejtori na iku, por na bëri milionerë!”

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri dhe lideri historik i PD, Sali Berisha, ka reaguar pas dorëheqjes së Ardi Veliut nga posti i Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit.

Ish-kryeministri ka postuar një video në rrjetet e tij sociale, ku shkruan se “Narkodrejtori na iku, por na bëri milionerë!”

Në video shfaqen dy persona në makinë, njëri nga të cilët polic, i cili hedh lekë mbi kroskotin e makinës.

LEXO EDHE:  Plagosja e polices/ Zbulohen të tjera detaje shokuese

Ndërkohë gjatë ditës së sotme, Berisha ka postuar edhe një video tjetër, të një avioni të vogël, me mbishkrimin “Narkoflota sot fluturoi mbi Hamallaj!” 

Këtë ngjarje e ka lidhur me avionin privat që u rrëzua në Vermosh, ditën e djeshme, dyshimet për të cilin ishte se transportonte drogë./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

“Urime ‘patriota’ që kthyet Gruevskin”/ Gazetari del me reagimin e fortë

Publikuar

-

Nga

Gazetari Berat Buzhala, ka reaguar pas mbledhjes së VMRO-ASH-AAA-BESA-LEVICA për ta rrëzuar Qeverinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ai shkruan se ata të cilët më shanin kur unë e intervistova Gruevskin sot të njëjtit janë ulur në tavolinë me partinë e Gruevskit për të bërë marrëveshje.

Gjithashtu Buzhala kritikon edhe Vetëvendosjen e cila i përkrahi këto parti shqiptare të cilat po e rikthejnë sot VMRO-në nacionaliste në pushtet.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e gazetarit/ Sali Berisha duhet të arrestohet

LEXO EDHE:  A kanë qasje publike informacionet e DASH për Berishën?/ Ja si përgjigjet Grida Duma“Krejt qata qe me pajten shajte qe pata bo interviste me Gruevskin, sot paskan bo marreveshje per koalicion me partine e Gruevskit. Urime patriota. Urime edhe ketyne patriotave ne Kosove qe i kane mbeshtete keta patriotat ne Maqedoni qe tash po e kthejne VMRO’ne ne pushtet. Mire po bohet ”, ka shkruar ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha në panik/ Zbarkon në selinë blu

Publikuar

-

Nga

Pasi shpalli zgjedhjet për kryetarin e ri të FRPD Lulzim Basha ka, mbërritur pak më parë në selinë blu, ku kua thirrur grupin e punës.

Ai është mjaftuar më dy fjali para gazetarëve, ndonëse interesi i tyre ka qenë i madh.

Ai është shprehur shkurtimisht  se askush nuk e pengon PD, të zbatojë rregullat statuore, ndersa deklaratat e Këlliçit i ka qujtur si jo të vërteta.

“Nuk është aspak e vërtetë, kjo është një sajesë për interes apersonale. Për herë të parë në drejtimin tim forumi ka zhvilluar zgjedhje një anëtar një votë. Mandati i kryetarit ka skaduar. Përsëri në parimin një anëtar një votë do të zgjidhet kryetari i ri.

LEXO EDHE:  A kanë qasje publike informacionet e DASH për Berishën?/ Ja si përgjigjet Grida Duma

LEXO EDHE:  Plagosja e polices/ Zbulohen të tjera detaje shokueseKemi shumë sfida përprar por asgjë nuk pengon PD të pengojë zbatimin e normave statutore, për më tepër interesa personale të pengojnë këtë.”/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Nuk ka prova për Berishën’/ Grenell zbulon lidhjen e Blinken me Soros

Publikuar

-

Nga

Ish-Ambasadori amerikan, Richard Grenell ka publikuar një opinion në faqen e Qendrës Amerikane për Ligj dhe Drejtësi, ku shprehet se nuk ka prova për vendimin e DASH për ish kryeministrin shqiptar, Sali Berishën.

Në artikull, Grenell shkruan se Blinken po vepron si agjent i Soros në Ballkan.

hkrimi i plote

Sekretari i Shtetit Antony Blinken do përballet me gjykatën ndërkombëtare pas ndërhyrjes në politikën shqiptare.

Administrata e Biden-it ka ngecur sërish drejt krijimit të një fiasko ndërkombëtare, ku këtë herë Sekretari i Shtetit Blinken kryeson akuzën për ndërhyrje në politikën zgjedhore, duke e përqendruar vëmendjen e tij te ish-presidenti i Shqipërisë Sali Berisha. Për ata që nuk e njohin politikën ballkanike, Berisha është një njeri me një të kaluar dinamike, një kundërshtar i vendosur i komunizmit, themelues i Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe mik i Amerikës.

Pas një karriere të gjatë duke krijuar rikthimin e Shqipërisë nga shtypja komuniste, zoti Berisha e ka tërhequr veten kryesisht nga pjesëmarrja e drejtpërdrejtë në politikë, duke preferuar të ndihmojë në promovimin e konservatorëve me të njëjtin mendim dhe politikave antisocialiste.

Por Sekretari Blinken tronditi rajonin në maj duke shpallur sanksione udhëtimi në dukje të pabaza kundër zotit Berisha dhe familjes së tij, duke i ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara. Sekretari Blinken shkroi në Tëitter duke akuzuar zotin Berisha për “akte korruptive” dhe “minim të demokracisë në Shqipëri”.

“Veprimet korruptive të ish-presidentit të Shqipërisë Sali Berisha minuan demokracinë në Shqipëri. Unë publikisht po caktoj Berishën dhe anëtarët e tij të ngushtë të familjes si të papërshtatshëm për të hyrë në Shtetet e Bashkuara. Ne mbetemi #Të BashkuarKundërKorrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri”

Berisha i ka kritikuar veprimet e Departamentit të Shtetit si vepër të miliarderit radikal të majtë George Soros dhe Shoqërisë së tij të Hapur, një organizatë që pretendon se promovon transparencën dhe të drejtat e njeriut në Ballkan. ACLJ dhe dega jonë ndërkombëtare, Qendra Evropiane për Ligjin dhe Drejtësinë (ECLJ), kanë ekspozuar ndikimin e madh, radikal – dhe atë që disa mund ta quajnë të korruptuar – të Soros në skenën botërore.

Pretendimet e Berishës për Sekretarin Blinken dhe Soros nuk duhen hedhur poshtë kaq shpejt. Prindërit e Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Vera dhe Donald Blinken, kanë dhuruar në mënyrë të përsëritur për Shoqërinë e Hapur, madje duke krijuar një fond të përhershëm në një arkiv të dhënash me bazë në Evropë që mban emrin e tyre – Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Vera dhe Donald Blinken.Kongresmeni Lee Zeldin (NY-1), një anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, kohët e fundit u përball me Sekretarin Blinken për sanksionimin e tij të papritur ndaj Berishës.

Sekretari Blinken përcolli pak besim kur iu kërkua justifikim, duke thënë “Nuk kam asgjë për të ndarë”. Ndërsa Blinken ofroi paqartësi për vazhdimin e Komitetit, asnjë informacion apo provë e tillë nuk është dorëzuar.

LEXO EDHE:  Plagosja e polices/ Zbulohen të tjera detaje shokuese

LEXO EDHE:  Skandali/ Ragami ndërton pa leje në mes të Korçës

Berisha ka përvojë personale me Sorosin, Të dy dikur kishin kërkuar të punonin së bashku për të zhvilluar një shoqëri civile të pavarur; megjithatë, në sytë e Berishës, Soros thjesht po krijonte strehë të sigurta burokratike për mbështetësit e ish-diktaturës komuniste. Vitet e tensionuara të themelit të demokracisë shqiptare kanë galvanizuar këndvështrimin e Berishës, duke shkuar aq larg sa të pohojë se “George Soros është një armik i ashpër i maskuar i vlerave që ne besojmë dhe ndajmë”.

Sekretari Blinken tani përballet me një sfidë të re ndaj autoritetit të tij në formën e gjykatave ndërkombëtare. Javën e kaluar, Gjykata Korrektuese e Parisit njoftoi se do të dëgjonte Berishën dhe pretendimin e tij se Blinken ka shpifur reputacionin e tij duke e shpallur atë persona non-grata.

Dhe Berisha ka një pikë. Këto sanksione udhëtimi të SHBA-së që Blinken ka përdorur kundër Berishës janë zakonisht një lëvizje e rezervuar për disa nga shkeljet më flagrante, të mbështetura me prova në botë të normave ndërkombëtare dhe të drejtave të njeriut, duke përfshirë atë të oligarkëve rusë. Megjithatë Berisha ka qenë mik i SHBA-së dhe madje është pritur nga të dy presidentët Bush.

Populli amerikan dhe bota duhet të pyesin nëse u është shitur një premtim i rremë nga Administrata Biden. Në fund të fundit, kjo është një administratë që na premtoi “kthimin në normalitet”.

Shtetet e Bashkuara janë dhe do të jenë gjithmonë një komb i qeverisur nga ligji dhe arsyeja; dhe këto sanksione, në mungesë të provave, shërbejnë vetëm për të minuar besueshmërinë e SHBA-së. Sekretari Blinken duhet të sigurojë provat e tij mbështetëse nëse Kongresi dhe populli amerikan do të kenë ndonjë besim në kompetencën e Biden në skenën botërore. Është koha që Kongresi të kërkojë provat për sanksionet shqiptare që Blinken na tha se kishte. Unë personalisht nuk e kam parë kurrë dhe jam përqendruar në çështjet e Ballkanit si ushtrues detyre i drejtorit të Inteligjencës Kombëtare.

Aktualisht, e vetmja provë për të cilën dimë është kundërshtimi i vendosur i Berishës ndaj ndërhyrjes politike të Soros, të cilën zoti Berisha e ka dënuar si anashkalim të sundimit të ligjit dhe ndikimit informal në të gjithë rajonin e Ballkanit. Vetë zoti Berisha në vitin 2017 u bëri thirrje qeverive të mëdha të hetonin rolin e Soros në politikën rajonale dhe shkoi aq larg sa të inkurajonte të tjerët që ta shpallnin Sorosin “non-grata”.

*Richard A. Grenell është ish-Drejtori në detyrë i Inteligjencës Kombëtare dhe ish-ambasador i SHBA-së në Gjermani. Aktualisht është Këshilltar i Lartë për Sigurinë Kombëtare dhe Politikën e Jashtme në Qendrën Amerikane për Ligj dhe Drejtësi (ACLJ).

LEXO TE PLOTE