Connect with Us

Filmi i parë në Hapësirë/ Aktorja ruse nesër fluturon në ISS

Kuriozitete

Filmi i parë në Hapësirë/ Aktorja ruse nesër fluturon në ISS

Publikuar

-

/

Aktorja ruse, Yulia Peresild, 37 vjeç, ditën e nesërme do të fluturojë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, për të xhiruar filmin e parë në hapësirë.

Së bashku me dy kozmonautë dhe një drejtoreshë, Yulia Peresild, 37 vjeç, do të niset me një anije “Soyuz MS-19” që do të dërgohet në stacion, e cila orbiton Tokën në një lartësi prej rreth 354 kilometrash.

Kjo shton një element të konkurrencës dhjetëvjeçare Rusi-Shtetet e Bashkuara në fluturim, pasi aktori Tom Cruise po planifikon të filmojë filmin e tij në hapësirë ​ këtë muaj.

“Ky film është ndërtuar rreth një historie të një personi të zakonshëm … një doktororeshë që nuk ka asnjë lidhje me eksplorimin e hapësirës dhe që kurrë nuk e kishte menduar atë, i ofrohet të udhëtojë në ISS … dhe të shpëtojë jetën e një kozmonauti,”  ka thënë drejtori Klim Shipenko në një konferencë për shtyp.

LEXO EDHE:  Cfarë të bëni nesër në mëngjes

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kozmonautët profesionistë në ekuipazh do të shihen gjithashtu në film.

“Unë nuk do të luaj në të, por prapë do të më duhet të kuptoj se si prodhohet një film në një vend kaq të pazakontë si hapësira e jashtme,” tha Anton Shkaplerov.

Nisja do të bëhet në 09:55 të mëngjesit me kohën në Mbretërinë e Bashkuar nga kozmodromi Baikonur.

Misioni do të zgjasë 12 ditë dhe kthimi në Tokë është caktuar për 17 tetor./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Studimi i ri/ Zbulimi i gënjeshtrave përmes maskave në kohë Covidi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ekspertët e udhëhequr nga Universiteti i Portsmouth studiuan se si COVID-i ka ndikuar në aftësitë e jurive për zbulimin e gënjeshtrave përmes masave si maskat për fytyrën dhe sallat virtuale të gjyqit.

Ata zbuluan se shprehjet e fytyrës dhe sjelljet e tjera joverbale që mund të humbasin pas një maske ose mbi një ekran video janë në fakt tregues jo të besueshëm të mashtrimit.

Nisur nga kjo, maskimi i këtyre sinjaleve mund ta bëjë më të lehtë për juristët të vlerësojnë vërtetësinë – dhe të sugjerojë që masat anti-COVID nuk janë të dëmshme për procedurat gjyqësore.

Sipas Daily Mail, hulumtimi u ndërmor nga psikologët Aldert Vrij nga Universiteti i Portsmouth dhe Maria Hartwig nga Kolegji i Drejtësisë Penale John Jay të Nju Jorkut.

“Në disa mënyra ne japim lajme të mira. Nuk duket se masat për të luftuar përhapjen e virusit COVID19 do të ndikojnë negativisht në juritë”, tha profesor Vrij.

“Me kusht që juristët të jenë në gjendje të dëgjojnë qartë të pandehurin dhe fjalimi i tyre të mos mbytet nga maska, nuk ka arsye për shqetësim.Në studimin e tyre, profesorët Vrij dhe Hartwig rishikuan qindra studime të kaluara mbi mashtrimin, duke u fokusuar në ato që vlerësuan se sa mirë mund të identifikojmë gënjeshtrat bazuar në shenja joverbale si sjellja, gjestet dhe shprehjet e fytyrës.

LEXO EDHE:  Cfarë të bëni nesër në mëngjes

LEXO EDHE:  Pritet të ndodhë nesër/ Toka do të goditet nga një stuhi e madhe diellore

Këta njerëz të treguar janë në gjendje të zbulojnë saktë mashtrimin bazuar në këta tregues vetëm gjysmën e kohës – një shkallë saktësie pak më e mirë se hamendjet e rastësishme.

Sipas ekipit, gënjeshtarët e zakonshëm dinë të mbulojnë sjelljet treguese që mund të largojnë një individ më të vërtetë.

Ne tërheqim vëmendjen ndaj aspekteve thelbësisht problematike të zbulimit të gënjeshtrës – në veçanti, faktit që sjellja joverbale nuk është e dobishme. Mund të sugjerojë se e ardhmja qëndron në eksplorimin se si të përkthen protokollet e intervistimit dhe marrjes në pyetje të bazuara në shkencë në sallën e gjyqit, për të nxjerrë rezultate më të sakta të zbulimit të gënjeshtrës nga juristët“, shpjegoi profesor Vrij.

Ekipi hulumtoi gjithashtu studime që shikuan nëse ishte më e lehtë apo jo të zbulohej një gënjeshtar personalisht sesa përmes një regjistrimi ose thirrjeje video – duke gjetur se gënjeshtra u dalluan po aq mirë si në sallat e gjyqit ballë për ballë ashtu edhe në ato virtuale./S.K-CNA.al

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-10280757/Justice-Face-masks-make-EASIER-jurors-tell-witnesses-lying-telling-truth.html

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kujdes/ 10 gjërat për të cilat meshkujt gënjejnë më shumë në takimin e parë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Duke nisur që nga numri i parnerëve seksualë, pesha dhe emri.

10 gjërat për të cilat meshkujt gënjejnë më shumë në takimin e pare sipas sondazhit nga BodyLogicMD

Numri i partnerëve seksual 44.6%

Të ardhurat – 37.5%

Kushtet e jetesës – 30.4%

Hobitë – 26.8%

Profesioni – 25.0%Statusi i marrëdhënieve – 21.4%

Niveli i arsimit – 14.3%

Pesha – 12.5%

Gjatësia – 7.1%

LEXO EDHE:  Detajet-Dy negociatorët e PE nesër në Tiranë/Politikani i parë që do takojnë

LEXO EDHE:  Basha në delir pas pushimeve në Karaibe / Nesër do bëjmë zgjedhje

Emri – 5.4%

Sondazhi gjithashtu tregon se pothuajse tre nga katër meshkuj gënjejnë për diçka, gjë që vetëm i inkurajon ata drejt pandershmërisë. Ndërsa, disa nga këto gënjeshtra duket sikur kanë kuptim, sikur të mos jenë të vërteta në lidhje me të ardhurat ose situatën e jetesës, ndërsa të gënjyerit edhe për emrin është thjesht e papritur./S.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO-Mahnitëse/ Eklipsi total diellor parë nga Antarktida

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një eklips total diellor që ndodhi mbi Antarktidë të shtunën në mëngjes është zbuluar në fotot mahnitëse, të marra nga disa prej shikuesve me fat që e panë atë nga kontinenti më jugor.

Spektakli i rrallë i hënës që bllokoi diellin arriti shtrirjen e tij më të madhe rreth orës 07:33 për spektatorët pranë skajit të Ronne Ice Shelf të Antarktidës, i cili u zhyt në errësirë ​​për dy minuta.

Eklipsi siguroi një pamje të mrekullueshme nga dita e gjatë e verës që Antarktida ka përjetuar që nga tetori – në fakt, dielli nuk do të perëndojë më atje deri në prill, shkruan CNA.al.

Objekti kërkimor i Antarktidës në Zelandën e Re, ishte në gjendje të kapte imazhin e eklipsit të pjesshëm diellor që zbukuroi pjesën më të madhe të hemisferës jugore.

Eklipset diellore ndodhin kur hëna kalon midis Tokës dhe Diellit, duke hedhur një hije në Tokë. Ka lloje të ndryshme, në varësi të asaj se sa pjesë e Diellit duket se është e errët për një shikues në një vend të caktuar.

Sipas Daily Mail, eklipset diellore ndodhin përafërsisht çdo gjashtë muaj – pasojë e asaj se si Hëna nuk orbiton plotësisht në të njëjtin plan rreth Tokës siç bën planeti në rrugën e saj rreth diellit.

Për më tepër, eklipset totale të diellit janë rreth tre herë më të rralla dhe shihen vetëm nga ata që janë në shtegun 60–160 milje të gjerë të hijes së hënës, e cila të shtunën çau një hark përgjatë shtresës së akullit të Antarktidës Perëndimore.

LEXO EDHE:  Cfarë të bëni nesër në mëngjes

LEXO EDHE:  “Nisi me tre kërkesa”/ Aktivisti Lapaj vijon me protestat: Nesër do të jem përballë KryeministrisëEklipsi tjetër i plotë diellor nuk do të ndodhë deri më 8 prill 2024, por ndryshe nga spektakli me shikueshmëri të kufizuar të kësaj fundjave, ai do të shihet gjerësisht në zona të Kanadasë, Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara.

Në Evropë, ndërkohë, një eklips total diellor nuk pritet të ndodhë këtë shekull.

Për një eklips të plotë diellor, të tre trupat qiellorë duhet të jenë në një vijë të drejtë.

Shikuesit shohin se qielli bëhet shumë i errët, njësoj sikur të ishte agim apo muzg, ndërkohë që mund të jetë e mundur të kapni edhe një paraqitje të shkurtër të koronës së diellit, ose atmosferës së jashtme, rreth perimetrit të hënës.

Në rrethana normale, korona errësohet nga fytyra e ndritshme e Diellit.

Një fenomen i ngjashëm, një eklips diellor vjetor, ndodh në ato raste kur hëna duket pak më e vogël se dielli, duke mos arritur ta bllokojë plotësisht atë dhe duke lënë një ‘unazë unazore’ rreth saj në momentin e eklipsit më të madh.

Eklipsi tjetër unazor do të përshkojë Amerikën e Veriut më 14 tetor 2023./S.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE