Connect with Us

Facebook, Instagram dhe WhatsApp ndalojnë së punuari për miliona përdoures

Teknologji

Facebook, Instagram dhe WhatsApp ndalojnë së punuari për miliona përdoures

Publikuar

-

/

Tre aplikacionet më të përdorura nga miliona përdorues në të gjithë botën, Facebook, WhatsApp dhe Instagram kanë ndaluar së punuari.

Prej disa minutash, përdoruesit nuk po mundin të postojnë, të dërgojnë mesazhe apo të logohen në llogaritë e tyre.  Ende nuk është bërë i ditur problemi që ka ndodhur me gjigantët e teknologjisë që ka shqetësuar shumë përdorues

LEXO EDHE:  Fërkoni sytë!/ Nuk do ta njihni Ledjanën në foton e fundit

Të tre këto aplikacione janë nën mbikëqyrjen e Mark Zuckerberg. Aplikacionet numërojnë miliarda përdorues në të gjithë botën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

“Mesazhet që zhduken”/ Veçoria e re e WhatsApp-it

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Përdoruesit e WhatsApp-it tani mund të zgjedhin t’i zhdukin mesazhet e tyre pas një sërë periudhash kohore falë një përditësimi të ri.

Sipas The Verge, aplikacioni i mesazheve në pronësi të Meta ka zgjeruar opsionet për veçorinë e tij të mesazheve në zhdukje, i cili u lansua në fund të vitit të kaluar.

https://www.theverge.com/2021/12/6/22820138/whatsapp-disappearing-messages-by-default-24-hours-90-days?

Përveçse janë në gjendje të zhdukin mesazhet pas shtatë ditësh, përdoruesit tani kanë dy opsione shtesë – për periudhën e fshirjes atë 24 orë dhe 90 ditë, shkruan CNA.LEXO EDHE:  WOW-Keisi Medini tregon trupin/ “Marros” fansat

LEXO EDHE:  Bukuroshja gjermane që do t’iu bëjë për vete me ëmbëlsinë e saj/ Këto janë fotot më të bukura të bjondinës

Aktivizimi i veçorisë “Mesazhet që zhduken” bën që të gjitha mesazhet e reja të zhduken nga një bisedë e zgjedhur pas periudhës kohore të caktuar nga përdoruesi.

Njerëzit mund të dëshirojnë të zgjedhin të fshijnë mesazhet e tyre për një arsye personale./S.K-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Opsioni i ri i Google Photos/ Funksioni i tij në telefonat inteligjentë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjatë qershorit të këtij viti, Google prezantoi funksionin “Locked Folder” në kuadër të aplikacionit Google Photos për pajisjet Pixel.

Kjo karakteristikë tani vjen edhe në pajisjet që nuk janë të linjës Pixel. “Locked Folder” është “folderi” i sigurt dhe i mbyllur në kuadër të pajisjes, ku përdoruesit mund të ruajnë fotografitë dhe videot e tyre private, e përmbajtja e tyre nuk do të bartet tek Google Photos.

Përdoruesit e tjerë në këtë “folder” mund të shohin vetëm përmbajtjen që pronarët kanë ruajtur, e nuk u lejohet shpërndarja e tyre.Mund të përdorni funksionin ” Locked Folder ” në aplikacionin “Fotografitë e Google” përmes seksionit “Shërbimet” në skedën “Biblioteka”. Përpara se të përdorni funksionin, duhet të dini se të dhënat në “Locked Folder “do të humbasin nëse çinstaloni Google Photos. Për më tepër, të dhënat brenda dosjes nuk do të zhvendosen automatikisht në një pajisje të re nëse kaloni në një smartphone ose tablet të ri.

LEXO EDHE:  Provokuese dhe shumë sensuale/ Njihuni me modelen që do t’iu bëjë për vete me format e saj

LEXO EDHE:  Fërkoni sytë!/ Nuk do ta njihni Ledjanën në foton e fundit

Samsung tashmë ka një veçori të ngjashme në telefonat inteligjentë dhe tabletët Galaxy. Funksioni Secure Folder i kompanisë ju lejon të mbroni imazhet, videot, audion, dokumentet dhe skedarët e tjerë. Ju madje mund t’i rezervoni ato të dhëna në hapësirën ruajtëse në renë kompjuterike ose t’i zhvendosni në një pajisje të re./A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

VIDEO-Më shumë se 1 milion porosi brenda ditës/ Tesla nxjerr në treg motorin elektrik për fëmijë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Tesla lançoi të enjten një Cyberquad për fëmijë prej 1900 dollarësh – një ATV me katër rrota i frymëzuar nga Cybertruck ikonë i kompanisë.

Sipas Daily Mail, automjeti tërësisht elektrik përmban një kornizë çeliku, sedilje me jastëk dhe pezullim të rregullueshëm me frenim të diskut të pasëm dhe shufra drite LED.

Mundësuar nga një bateri litium-jon, Cyberquad for Kids ka rreze veprimi prej 15 miljesh dhe ka shpejtësi maksimale prej 10 miljesh në orë.

Përshkrimi i produktit thotë se është i përshtatshëm për këdo tetë vjeç e lart, por ka një kapacitet peshe prej 150 paund.

Lansimi i së enjtes vjen dy vjet pasi kompania e udhëhequr nga Elon Musk njoftoi një Cyberquad ATV me madhësi të plotë për të komplimentuar Cybertruck-un e saj – asnjëri prej të cilëve nuk ka arritur as në fazën e prodhimit.

Cyberquad elektrike për fëmijë është ndërtuar nga Radio Flyer dhe përfshin një paketë baterie të lëvizshme që mund të futet në një prizë në shtëpi.

LEXO EDHE:  Aktorja më seksi shqiptare/ Fotot më fantastike të Arta Elezaj

LEXO EDHE:  Modelja shqiptare e parezistueshme/ Çmend ndjekësit e saj me pozat seksi me bikiniKompania thotë se duhen rreth pesë orë që bateria të ngarkohet plotësisht.

Kërkohet gjithashtu një montim dhe manuali i udhëzimeve të Tesla tregon 18 pjesë që klientët duhet t’i bashkojnë vetë.

Cyberquad for Kids është vendosur të jetë i disponueshëm vetëm në SHBA, me transportin që fillon në dy deri në katër javët e ardhshme.

Megjithatë, Tesla nuk garanton që ATV do të arrijë para festave, shkruan CNA.al

Ndërsa shumë përpiqen të bëjnë porosinë e tyre për Cyberquad for Kids, më shumë se një milion njerëz që kanë porositur paraprakisht Cybertruck janë ende duke pritur për të marrë automjetin e tyre.

Tesla është një nga prodhuesit e shumtë të makinave elektrike që është goditur nga mungesa, duke e detyruar atë të ngadalësojë prodhimin në disa prej automjeteve të saj dhe duke përfshirë Cybertruck futurist tërësisht elektrik.

Sipas Musk, megjithatë, Cybretruck është planifikuar të arrijë në prodhimin maksimal diku në vitin 2022./CNA.al

LEXO TE PLOTE