Connect with Us

“Atentati, vijimësi e së shkuarës”/ Hoxha: Elbasani pas fushatës kishte rënë në qetësi

Kronika

“Atentati, vijimësi e së shkuarës”/ Hoxha: Elbasani pas fushatës kishte rënë në qetësi

Publikuar

-

“Burgu për burra është”/ Artan Hoxha paralajmëron Ilir Metën

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka shpjeguar dinamikën e atentatit të dyfishtë që ndodhi mbrëmjen e sotme në qytetin  e Elbasanit.

I ftuar në emisionin “Opinion”, Hoxha tha se të dy personat, Lulzim Bitri dhe Ardian Çollaku, nuk janë të një rangu të lartë në hierarkinë  e bandave.

Hoxha theskoi se kjo ngjarje e rëndë, është vijimësi e ngjarjeve të shkuara.

 “Elbasani pas fushatës kishte rënë në qetësi, nuk ka patur ngjarje sepse u vendosën ekuilibra. Dy grupe të mëdha u goditën nga kundërshtarët dhe prokuroria dhe kjo bëri që dy grupet e tjera të kalonin në një situatë stabël. Kjo ngjarje riktheu situatën. Të dy personat e goditur sot nuk janë personazhe të rangut të lartë në hierarkinë e bandave, por kanë një të kaluar kriminale. Njëri nga ata është arrestuar në 2015 dhe ka një venduim ekstradimi në Itali. Personi tjetër është arrestuar po për vrasje në 2018.

Kemi parë dy skema në Elbasan. Njëri grup i zhduk makinat, tjetri i djeg. Ngjarja e sotme është nga grupi që i djeg makinat. Është në vijimësi me ngjarjet e mëparshme, sepse personazhet lidhen me njëri-tjetrin dhe derisa nuk bëhet e mundur goditja e bosëve të grupeve, kemi momente kur situata qetësohet dhe kemi momente kur situatra eskalon si sot”, tha Hoxha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Plagoset në një qendër poligoni/ Ndërron jetë 24-vjeçari

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një i ri 24-vjeçar ka humbur jetën pas plagosjes në një poligon në Obiliq të Kosovës.

Lajmi është bërë i ditur për Gazetën Express, nga mjeku i Urgjencës në spitalin e Prishtinës, Naser Syla.Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci ka njoftuar se ngjarja ka ndodhur rreth orës 17:45 të mbrëmjes së sotme. Nga ana tjetër, policia vijon hetimet për zbardhjen e kësaj ngjarje të rëndë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Pajisnin me identitet grek shqiptarët/ Shkatërrohet banda në Greqi, mes 20 të arrestuarve edhe zyrtarë

Publikuar

-

Nga

Nëntë oficerë policie, një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes së Qytetarit, 1 punonjës i gjendjes civile, 1 avokat dhe 8 qytetarë janë arrestuar nga policia greke n ë kadër të një operacioni të madh.

Nga hetimet e deritanishme në këtë grup kriminal rezultojnë të përfshirë 34 policë. Këta shtetas kanë funksionuar si grup kriminal prej 26.04.2013 deri në 30.11.2021.

Ata pajisnin me dokumenta të rregullta identifikimi dhe patenta shtetas shqiptarë, që rezultojnë me precedentë të rëndë kriminale.

Gjithashtu, ata lehtësonin lëvizjen e këtyre personave drejt shtete e të ndryshme të zonës Schengen, aty edhe ku në disa raste janë arrestuar.

Identetiti që u jepej klientëve ishte kryesisht ai i homogjenëve nga vendet e ish-Bashkimit Sovjetik. Për çdo dokument identifikimi paguhen 30 000 euro, ndërkohë që policia ka arritur të sekuestrojë gjatë operacionit 600 000 euro.Vetëm ne kasafortën e zyrës së Drejtorit të Policisë së Aspropirgos, Jorgo Bello, janë gjetur dhe sekuestruar 320 mijë euro të pa jusitifkuara. Fitimet e grupit llogariten në 5 mln euro. Grupi pajisi me identitet të rremë kriminelin nga Delvina.

LEXO EDHE:  Surprizat e Klement Balilit/ Tronditet skena politike shqiptare?

LEXO EDHE:  Detaje të reja nga arrestimi i Enea Bekteshit / Ja çfarë bëri për t'i shpëtuar policisë

Marius Spiro Dhiamandi, 37-vjec, lindur në Delvinë dhe banues në Athinë, u ekzekutua me armë zjarri në karburantin në pronësi të bashkeshortes së tij në datë 16 nëntor.

Ai ishte dënuar me parë për një sasi kokaine në shtetin grek ndërsa ishte akuzuar edhe për një vrasje, për të cilën kishte marrë pafajësi. Hetimet e policisë kanë zbuluar se Dhiamandi zotëronte edhe identitetin Stergios Mazmebidis, grek me origjinë nga ish-Bashkimi Sovjetik.

Një i kërkuar nga Interpol dhe 8 shqiptarë të arrestuar në BE me identitet fals.

Të pajisur me indetitet fals rezultojnë edhe një shtetas shqiptar i kërkuar nga Interpol dhe 8 shqiptarë të arrestuar në vendet e BE nga policisë europiane.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Rrëzohet aksidentalisht në banesë/ Humb jetën 61-vjeçari në Vlorë

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një ngjarje tragjike ka ndodhur ditën e sotme rreth orës 17:00 në Vlorë, ku një 61-vjeçar ka ndërruar jetë aksidentalisht.

Burime policore bëjnë me dije se shtetasi me inicialet Th. P., 61 vjeç, banues në Vlorë, dyshohet se është rrëzuar në banesë dhe për pasojë ka humbur jetën.LEXO EDHE:  Surprizat e Klement Balilit/ Tronditet skena politike shqiptare?

Po vijojnë hetimet për zbardhjen e shkaqeve që kanë çuar në këtë ngjarje fatale./CNA.al

LEXO TE PLOTE