Connect with Us

VIDEO / Keidi Bare bëhet protagonist me asist, Espanjoli mund Real Madridin

La Liga

VIDEO / Keidi Bare bëhet protagonist me asist, Espanjoli mund Real Madridin

Publikuar

-

Fitorja e dytë e këtij sezoni për skuadrën e Espanjol nuk mund të vinte ndaj një kundërshtari më të mirë. Skuadra katalanase, pjesë e të cilës është edhe Keidi Bare, ka mundur sot me shifrat 2-1 Real Madridin dhe mesfushori shqiptar ishte protagonist i këtij suksesi.

Bare ishte rreshtuar mes titullarëve në këtë takim, ku Espanjoli para tifozëve të vet bëri gjithçka mirë që në pjesën e parë duke mbajtur larg madrilenët dhe duke goditur me kundërsulm me De Tomas, i cili tundi rrjetën në minutën e 17.

Reali vazhdoi të vuante në krijimin e aksioneve ndërsa Espanjoli me kundërsulm rrezikoi portën e Kurtua, në një të tillë në minutën e 60, Bare pasoi për Vidal dhe ky i fundit përshkroi gjysmën e fushës për të hyrë në zonën kundërshtare dhe shënuar golin e 2-0.

Espanjoli më pas shpërdoroi dy mundësi të tjera të arta, ndërsa Benzema ktheu në lojë skuadrën e tij me një gjuajtje mjeshtërore nga jashtë zonës. Madrilenët tundën edhe dy herë të tjera rrjetën me Benzema dhe Hazard, por në të dy rastet goli i anulua për pozicion jashtë loje. Espanjol rezistoi deri në fund dhe siguroi këtë fitore të artë për klasifikimin e sidomos për moralin. pasi kanë mundur një pretendent për titullin kampion.

ESPANJOL-REAL MADRID 2-1

De Tomas 17′, Vidal 60’/ Benzema 71′

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

La Liga

“A e dini ç’është respekti?”, Umtitit i bllokojnë rrugën dhe kapet me tifozët

Publikuar

-

Nga

Samuel Umtiti ka pasur probleme që në verë me tifozët e Barcelonës, pasi nuk pranoi të largohej nga klubi.

Mbrojtësi francez ditën e sotme është penguar nga disa tifozë, të cilët i dolën para makinës së tij luksoze.

Umtiti në një moment i dha gaz makinës dhe u shkëput, për t’u ndalur disa metra më tutje.

Mbrojtësi u kthye pas në këmbë dhe dëgjohet teksa mes të tjerash i thotë tifozit: “A doni ta paguani makinën? A e dini se çfarë është respekti”.LEXO TE PLOTE

La Liga

“Messi do fitojë 7 Topa të Artë!”/ Johan Cruyff e “dinte” nëntë vite më parë, realizohet profecia

Publikuar

-

Nga

Lionel Messi fitoi “Topin e Artë” për herë të shtatë në histori, sukses që nuk e ka arritur asnjë futbollist tjetër më parë dhe rekord që vështirë të barazohet në të ardhmen.

“Pleshti” ia doli të dilte triumfues në Robert Lewandowskit, me polakun e Bayernit që do e tentojë sërish vitin e ardhshëm. Pas argjentinasit renditen Cristiano Ronaldo me 5 “Topa të Artë”, teksa nga tre numërojnë emra si Mishel Platini, Johan Cruyff dhe Marco Van Basten.

I madhi Cruyff kishte një admirim të madh për Messin, dhe ishte i vetmi që guxoi nëntë vite më parë, duke deklaruar se ylli argjentinas do ia dilte të fitonte shtatë herë “Topin e Artë”.Ishte viti 2012, Messi sapo kishte fituar çmimin që jep “France Football” për herë të dytë dhe legjenda holandeze, i cili ndërroi jetë më 24 mars të vitit 2016, jepte deklaratën e mëposhtme për Diario Ole. 

Leo ka fituar dy ‘Topa të Artë’ dhe do të jetë lojtari që do ta fitojë këtë çmim më shumë se çdo futbollist tjetër në histori, për futbollistin që është edhe për atë që mund të bëhet.

Kjo konfirmon se ai është më i miri në botë. Me shumë mundësi, Leo do të fitojë ‘Topin e Artë’ pesë, gjashtë apo shtatë herë, pasi është i pakrahasueshëm, luan një kampionat tjetër”, shprehej Johan Cruyff.

LEXO TE PLOTE

La Liga

E bujshme nga Anglia, Pep Guardiola do Benzemanë te Manchester City

Publikuar

-

Nga

Që Mançester Siti kërkon një sulmues kjo nuk është mister, por nëse deri pak kohë më parë interesimi ishte i përqendruar te Harri Kejn, planet duket se do të ndryshojnë.

Pep Guardiola e ka orientuar klubin drejt Karim Benzemasë. Sulmuesi po kalon një formë të jashtëzakonshme siç e dëshmojnë 16 gola dhe 8 asistet e regjistruara në të gjitha kompeticionet në këtë fillimsezoni me fanellën e Realit të Madridit.Pas largimit të Kristiano Ronaldos, ishte pikërisht 34-vjeçari që mori mbi supe skuadrën, çka e bën të vështirë që një klub tjetër të arrijë t’ia marrë Realit kapitenin dhe liderin shpirtëror.

Kujtojmë se Benzema ka shënuar 103 gola në 165 ndeshje në të gjitha garat që nga largimi i Kristiano Ronaldos, ndërkohë që kishte shënuar 76 gola në 165 ndeshjet e luajtura përkrah jashtëtokësorit portugez.

LEXO TE PLOTE