Connect with Us

Gjobiti si shpifëse deputeten e Ramës/ A do të “hakmerret” Vettingu për gjyqtarin e “listës së zezë”

Aktualitet

Gjobiti si shpifëse deputeten e Ramës/ A do të “hakmerret” Vettingu për gjyqtarin e “listës së zezë”

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Engert Pëllumbi, gjyqtar në Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier, do të dalë para Vettingut me datë 5 Tetor 2021.

Javën që vjen Pëllumbi do të njihet me gjetjet e Komisionit të Pavarut të Kualifikimit nga trupi gjykues Pamela Qirko, Brunilda Bekteshi dhe Roland Ilia.

Pas më shumë se një viti e gjysëm hetimet në të tria kriterët, KPK, pritet të thotë fjalën e fundit për gjyqtarin e Fierit.

Kush është gjyqtari Engert Pëllumbi?

cna lajme politike

Gjyqtari Engert Pëllumbi nuk është emër i panjohur për opinionin publik,  pasi në vitin 2011, gjobiti për shpifje, deputeten e Partisë Socialiste Ermonela Felaj.
10 milionë lekë ishte vendimi që mori gjyqtari Pëllumbi, si dënim ndaj deputetes socialiste Felaj, më qëllim që të dëmshpërblejë kompaninë “Ferar” për dëmin që i ka shkaktuar për deklaratat e saj në një konferencën për shtyp para selisë së PS-së.

Deputetja Ermonela Felaj në  Janar 2011  lëshoi akuza ndaj ish-ministrit Genc Ruli dhe kësaj kompanie, por që gjykata i cilësoi si shpifje, duke dhënë edhe një leksion politikanëve shqiptarë për deklaratat e tyre, shpeshherë të pafre.

Gjykata çmoi se deklaratat e deputetes së PS-së përbëjnë shkelje të ligjit dhe për këtë ka vendosur ta dënojë atë duke e detyruar të dëmshpërblejë kompaninë “Ferar” për dëmin që i ka shkaktuar.

Gjykata vlerëson se mjeti i përdorur nga pala e paditur paraqet një rrezikshmëri të lartë për dëmin që mund t’i bëhet palës paditëse, duke qenë se mjetet audiovizive e paraqesin mesazhin në mënyrë më të drejtpërdrejtë, më lehtësisht të perceptueshëm dhe ndiqen nga një publik i madh. Në këto kushte, gjykata arrin në përfundimin se deklarata është bërë me dashje dhe ka për qëllim diskreditimin e palës paditëse në sy të opinionit publik. Kjo tregon një rrezikshmëri të lartë dhe njëkohësisht një dëm të madh që mund t’i jetë shkaktuar potencialisht palës paditëse”, thuhet në vendimin e Gjykatës së Tiranës, me gjyqtar Engert Pëllumbi, dhënë në datën 24 maj 2011.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/Ja kush do ta zëvendësojë Saimir Tahirin

“Pala e paditur është deputete dhe paga e saj është në majën e piramidës shtetërore të pagave”, thotë gjykata në vlerësimin e gjendjes ekonomike të deputetes për të paguar dëmin e shkaktuar. Gjyqtari ka çmuar se e drejta për të mbrojtur dinjitetin qëndron mbi këto aspekte. Gjithashtu, edhe Kushtetuta jonë i jep imunitet deputetëve për fjalën e thënë në sallën e Kuvendit, por edhe këtu, jo në rastin e shpifjes.

Gjyqtari i “ listës së zezë” të Tahirit

Por, i njëjti gjyqtar është kontestuar nga ish- Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, për shkelje të ligjit, pasi për një person të dyshuar për vrasje e ka lënë me masën « detyrim paraqitje ».

Ngjarja ka lidhje me ndalimin e shtetasit H. Meçanaj, nga Policia e Shtetit me datë 04.03.2013, i akuzuar për veprën penale “vrasje nga pakujdesia” parashikuar nga neni 85 i Kodit Penal, pasi dyshohej se kishte vrarë nga pakujdesia shtetasin M. Lulaj me banim në Hambaraj, Fier. Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Fier ka kërkuar masën e sigurimit “Arrest në Burg”. Ndërsa, Gjykata e shkallës së parë Fier me vendim Nr. 256 datë 08.03.2014 të gjyqtarit Engert Pëllumbi ka vendosur masën e sigurisë, “Detyrim i paraqitjes tek oficeri i policisë gjyqësore”.

Sa i përket pasurisë, ai përfiton të ardhura si gjyqtar apo më vonë edhe ndihmës-magjistrat në Gjykatën e Lartë, si, mësimdhënës pranë Fakultetit Ekonomik të Universitetit “Aleksandër Xhuvani”, si lehtësues në programin e trajnimeve nga Shkolla e Magjistraturës apo dhe si ekspert.

Pra, gjithë këto detyra i ushtronte në një kohë që gjykatat po zbrazeshin nga Vettingu.

Gjithashtu të ardhura ka përfituar edhe nga trajnime të ndryshme jashtë vendit.

Në vitin 2017, gjyqtari Pëllumbi ka arritur të depërtojë në Gjykatën e Lartë si ndihmës-mgjistrat./CNA.al

Gjobiti deputeten e Ramës për shpifje/ Gjyqtari që liroi të dyshuarin për vrasje, në Gjykatën e Lartë

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Foto-Manastirliu “prek në plagë” Bashën/ Revoltohet kreu i PD, ndalohet nga Garda

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë është shoqëruar me debate të forta mes kreut të PD-së Lulzim Basha dhe ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Gjatë fjalës së tij, Basha akuzoi qeverinë për gënjeshtra lidhur me vaksinim dhe vdekjet nga covid.

Në një përgjigje për Bashën Manastriliu i ka hedhur poshtë akuzat madje i ka përmendur edhe humbjen Bashës.“Edhe humbja ka klas. Duhet pranuar me dinjtet”-tha Manastirliuu.

Por, kjo e ka acaruar edhe më tej situatën ku kreu i PD-së është ngritur nga karrigia dhe ka shkuar drejt foltores ku ishte Manastirliu. Në këtë moment kishte edhe një ndërhyrje të Gardës.

Nuk është mbledhja e oligarkëve. Ku mund të bësh gjëra siç do ti. Është kuvend dhe ka disa rregulla. Askush nuk i përmendi emrin. Por jeni me regji. Hajdutët e tenderave sekret. Ajo regji se gjysma prej jush nuk do ishin këtu. Ta tregoj unë se ku do isha unë. Po gjysma prej jush nuk do ishit këtu. Zbato procedurën se nuk të jep të drejtën për ta kthyer në një kotec Kuvendin. Por ne nuk kemi hyrë për të qëndruar pas Fermës së Kafshëve. Harrojeni këtë. Nëse nuk do mbash përgjegjësi personale për shkatërrimin që në nisje të asaj. Nëse nuk je si dispeçer i atij që të ka vënë aty.”-tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Masat anti-krizë së shpejti në tavolinë/ Ahmetaj: Plani i opozitës i pamenduar

Publikuar

-

Nga

cna lajem ekonomi

Gjatë fjalës së mbajtur në kuvend Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj foli për situatën energjetike në vend, por edhe iu përgjigj akuzave të opozitës për pandeminë dhe ekonominë.

“Po, situata nuk është e thjeshtë me energjinë, ka prekur të gjithë botën. Në Britani, rritur çmimet për qytetarin me 18%, Itali me 40%, Spanjë me 47%.

Çfarë po ndodh këtu tek ne? Janë rritur gjë çmimet e energjisë këtu? Jo. Duroni 48 orë, do vijmë me një plan. Ju ftojmë ta mbështesni atë plan, është plan shumë i rëndësishëm. Nuk i thuhet shqiptarëve që ju u varfëruat ndërkohë që ekonomia falë punës së shumë njerëzve, qytetarëve, sipërmarrjes, rritet me 17 dhe 18%. Siç e theksova, brenda 48 orësh, ne do të marrim masa rregullatore që të garantojmë pikë së pari mbrojtjen e shtresave në nevojë, familjeve, sipërmarrjes së vogël që gjeneron punësim dhe e ka rikthyer punësimin në nivelet e para-krizës, dhe në të njëjtën kohë të garantojmë furnizim të pandërprerë të energjisë për ekonominë, qytetarët dhe sipërmarrjen” – u shpreh Zv.kryeministri.

Lidhur me akuzat e opozitës për menaxhimin e pandemisë dhe rritjen e varfërisë tek qytetarët, Ahmetaj citoi raportin e fundit te Bankës Botërore, i cili e ka vlerësuar Shqipërinë si vendin me rritjen më të lartë në rajon. Sipas të njëjtti raport, varfëria në Shqipëri ka ardhur drejt uljes nga 34% disa vite më parë, në 29% aktualisht.

Sigurisht mund të flasësh për varfërinë me klithma populiste sa të duash. Nuk e shpëton. Sigurisht mund të shash sa të duash në këtë anë apo atë anë, nuk i shpëton të varfërit me ato.

Përgjeshmëria e maxhorancës, e qeverisë, vendosmëria që ditën 1, blerja më parë se kushdo tjetër në rajon e vaksinave, solli atë që solli.

Janë 1 milionë e 700 mijë vaksina të kryera sot që kanë bërë të mundur të shpëtojnë jetë dhe deri në fund të vitit do vijnë 3 milionë vaksina, 3 milionë vaksina. Ka vende që akoma lypin në dyert e Europës vaksina. Ne i kemi dhe vazhdojmë të vaksinojmë çdo ditë.

50 mijë vende punë janë shpëtuar nga mbështetja që kemi dhënë. 183 mijë qytetarë, fytyra, njerëz, kryefamiljarë, që kanë përfituar. Sa kanë përfituar? Debat i hapur ngelet, përfituan pak, përfituan shumë, mund të kishin përfituar më shumë po të kishim më shumë, patjetër. 5% e PBB” – tha Ahmetaj.

 Ahmetaj komentoi edhe planin me 7 pika të propozuar nga opozita për adresimin e situatës energjetike:

“Një plan serioz mendohet, nuk vjen 3 minuta pas deklarimit të Kryeministrit, se i bie që për 7 pika të keni kaluar vetëm 7 sekonda për t’i menduar. Ulja e TVSh  nuk shkon tek konsumatori, përkundrazi, e dëmton duke i hequr buxhetit instrumentet për t’u shërbyer të varfërve nëpërmjet ndihmës ekonomike apo të gjitha shërbimet që ne mundohemi t’u ofrojmë me ato mundësi që ka buxheti i Shqipërisë. Përfitimi shkon tek ata që ju pretendoni dhe i shani këtu si oligarkë.” – tha Ahmetaj.

 Fjala e plotë Zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj në Kuvend

Në kohë të tilla të vështira patjetër pas disa goditjesh në jetë njerëzore, në ekonomi apo dhe shëndetin publik sigurohet që nga të gjithë palët pritet përgjegjshmëri.

Debati është debat, por nëse debati kalon përtej racionalitetit dhe përgjegjshmërisë së momentit dh kthehet në pseudo-migjenian dhe populist me klithma për të varfërit sigurisht që e gjitha pastaj bëhet debat emocional dhe pa asnjë rrugëdalje.

Është momenti i duhur që edhe ne edhe ju të keni kontributin tuaj në zgjidhjen e momenteve të vështira që kalon vendi.

Tërmeti, pandemia apo edhe një krizë potencialë në dyert e Shqipërisë, ashtu siç po ndodh në Francë, Itali, Gjermaninë, Kinë, Angli, që është kriza energjetike dhe çdo grup politik me përgjegjshmëri reflekton dhe sjell propozime.

Patjetër propozimet debatohen, mund të jene të mira, mund të jenë populiste, mund të jenë jo të mira si nga ana praktike, apo profesionale, fiskale, sociale apo ekonomike, por faktet janë fakte.

Çfarë ndodhi me pandeminë në këtë vend?

U përballëm me atë që dimë të gjithë.

Përgjeshmëria e maxhorancës, e qeverisë, vendosmëria që ditën 1, blerja më parë se kushdo tjetër në rajon e vaksinave, solli atë që solli.

Sigurisht që përballë pandemisë ne nuk jemi Zoti që të mbyllim portën e digës për një sekondë, nuk e bëjmë dot, nuk e kemi atë fuqi të mbinatyrshme dhe sigurisht fatalitetet fatkeqësisht ishin prezente, por shumë të ulëta se shumë vende qoftë të rajonit, qoftë të botës.Dhe numrat që sillni, nuk u fshehën. Ku i gjetët ju? Sigurisht i morët nga statistikat zyrtare, aty janë dhe sot kemi shumë pak vdekje e fatkeqësisht kemi akoma, por janë shumë më pak për shkak të kujdesit shëndetësor, për shkak të heroizmit të mjekëve dhe infermierëve, për shkak të përgjegjshmërisë së institucioneve shtetërore të qeverisë dhe falë vaksinimit, po, vaksinimit.

Janë 1 milionë e 700 mijë vaksina të kryera sot që kanë bërë të mundur të shpëtojnë jetë dhe deri në fund të vitit do vijnë 3 milionë vaksina, 3 milionë vaksina. Ka vende që akoma lypin në dyert e Europës vaksina. Ne i kemi dhe vazhdojmë të vaksinojmë çdo ditë.

E njëjta gjë ndodhi më tërmetin. Sigurisht, nuk jemi Zoti të ndalojmë tërmetin. Përgjigjen ama  e kemi në dorë dhe përgjigjen e kemi të gjithë bashkë, jo vetëm ai grup që është në pushtet. Janë jetë njerëzish, janë ekonomi qytetarësh. Sigurisht mund të flasësh për varfërinë me klithma populiste sa të duash. Nuk e shpëton. Sigurisht mund të shash sa të duash në këtë anë apo atë anë, nuk i shpëton të varfërit me ato.

Po marr propozimin e TVSh, në respekt të propozimit. E ka treguar jeta që nga 1970, kushdo që e ka lexuar, është ekonomist apo jo, nuk funksionon. Ulja e TVSh  nuk shkon tek konsumatori, përkundrazi, e dëmton duke i hequr buxhetit instrumentet për t’u shërbyer të varfërve nëpërmjet ndihmës ekonomike apo të gjitha shërbimet që ne mundohemi t’u ofrojmë me ato mundësi që ka buxheti i Shqipërisë. Përfitimi shkon tek ata që ju pretendoni dhe i shani këtu si oligarkë.

LEXO EDHE:  Veliaj firmos peticionin/Të mbledhim 1 milion firma për Vettingun

LEXO EDHE:  Zbulohet kush fshihet pas shitjes së 264 makinave të sekuestruara

Ja po ju sjell shembullin e inputeve bujqësore. E bëmë me dëshirë të madhe, me pasion dhe bëmë mirë një moment. Ku shkoi çmimi? Hoqëm TVSh, nuk ndryshoi. 2,2 miliardë shkoi tek tregtarët. Sigurisht që ka më shumë nevojë për institucione monitoruese por shteti është dhe gradualitet, nuk bëhet për një ditë.

Në të njëjtën kohë, i thonë shqiptarëve “ju u varfëruat”. Nuk dua ta nxjerr situatën aspak rozë, do ishte e padrejtë për këdo djathtas, majtas apo përtej sallës, por dua ta fus në kontekst. T’u thuash shqiptarëve që u varfëruat, ndërkohë që modestisht dua të përmend që kursimet e vogla janë rritur. Ju i thoni që nuk i përballojnë, por nga ana tjetër falë Zotit, falë punës, falë ekonomisë, rriten kursimet.

Nga ana tjetër rritet kredia për herë të parë. Kemi shumë vite që mezi shohim rritje kredie modeste, por është rritur kredia në 7%. Duhet ta përmendim edhe rikthimin e rritjes ekonomike, është në favor të çdo shqiptari.

Nuk dua t’i referohem statistikave, por mund t’ju sjell një statistikë modeste por të rëndësishme, të dashur kolegë deputetë.

Ka dalë raporti i Bankës Botërore. E konsideron Shqipërinë me rritje me të madhe në rajon, falë punës, falë masave, falë qytetarëve, falë sipërmarrjes që edhe e mbështetëm. E dini besoj që sot ne kemi rimarrë të gjitha vendet e punës që humbëm nga pandemia. Hajde shahemi, por jo, skam ndërmend të shaj askënd sado të mund të hedhin romuze.

Duhet festuar rikuperimi i vendeve të punës. Humbi gjithë Europa vende punë e mundëm si rrallëkush për shkak të elasticitetit të tregut, po edhe asaj që bëjnë sipërmarrjet dhe punonjësit, por edhe falë mbështetjes qeveritare. E ka thënë Banka Botërore meqë s’do të na pëlqente ta thoshte Kryeministri, apo unë, apo kushdo nga ministrat.

50 mijë vende punë janë shpëtuar nga mbështetja që kemi dhënë.

183 mijë qytetarë, fytyra, njerëz, kryefamiljarë, që kanë përfituar. Sa kanë përfituar? Debat i hapur ngelet, përfituan pak, përfituan shumë, mund të kishin përfituar më shumë po të kishim më shumë, patjetër. 5% e PBB. Hajde ta debatojmë me shifra, pastaj kalojmë në fyerje, në sharje, në emocione. Por emocionet tona s’duhet t’ua kalojmë e të tallemi me shqiptarët e t’u themi këta ju varfëruan, këta nuk tregojnë vdekjet, ne do ulim TVSh.

Një plan serioz mendohet, nuk vjen 3 minuta pas deklarimit të Kryeministrit, se i bie që për 7 pika të keni kaluar vetëm 7 sekonda për t’i menduar.

Plani? Po, situata nuk është e thjeshtë me energjinë, ka prekur të gjithë botën. Në Britani, rritur çmimet për qytetarin me 18%, Itali me 40%, Spanjë me 47%.

Çfarë po ndodh këtu tek ne? Janë rritur gjë çmimet e energjisë këtu? Jo. Duroni 48 orë, do vijmë me një plan. Ju ftojmë ta mbështesni atë plan, është plan shumë i rëndësishëm. Nuk i thuhet shqiptarëve që ju u varfëruat ndërkohë që ekonomia falë punës së shumë njerëzve, qytetarëve, sipërmarrjes, rritet me 17 dhe 18%.

Nuk është rozë, jemi larg, shumë shumë larg. Por udhëtuam nëpër greminë me dy fatkeqësi të mëdha me tërmetin dhe pandeminë dhe po ringrhemi. Kemi problemet tona, në të majtë e në të djathtë, sa të duash kemi probleme. Biem dakord që të mos biem dakord, por nuk do biem dakord që të mos i referohemi të vërtetës dhe nuk do biem dakord që me gjithë emocionet tuaja apo tona politike nuk paska vend për të kontribuar me racionalitet dhe me sinqeritet në kohë krize, edhe nga ju që sot jeni në opozitë.

Dhe së fundi, kur i referohemi ekonomisë, sigurisht që konteksti diskutohet brenda një konteksti më të gjerë global. Ne kemi zgjedhur një sistem i cili na ka lejuar të rritemi, të pasurohen shqiptarët, të pasurohen sipërmarrjet sigurisht, por mbrojtja nga çmimet globale sigurisht që i ka amortizatorët më të dobët për çmimet e pakontrolluara. Për çmimet e pakontrolluara nuk është TVSH që e mbron qytetarin, është ajo që bën qeveria, që i mban çmimet të subvencionuara për familjet dhe për biznesin e vogël.

Siç e theksova, brenda 48 orësh, ne do të marrim masa rregullatore që të garantojmë pikë së pari mbrojtjen e shtresave në nevojë, familjeve, sipërmarrjes së vogël që gjeneron punësim dhe e ka rikthyer punësimin në nivelet e para-krizës, dhe në të njëjtën kohë të garantojmë furnizim të pandërprerë të energjisë për ekonominë, qytetarët dhe sipërmarrjen.

Dhe para se ta mbyll, do desha që kur diskutojmë të sjellim dhe ca statistika, por statistika të pranuara përtej nesh. Rritja e ekonomisë kapi atë qe i referohem si rritja V, pra e menjëhershme. Por dhe një fakt s’duhet ta harrojmë. Banka Botërore nxori pardje nxori një statistikë të rëndësishme, ulja e varfërisë nga 34% disa vite më parë në 29% tani, verifikojeni. Por është proces, varfëria nuk ulet duke dalë e duke folur për të varfërit me emocion populist. Varfëria do masa, do reforma, do përgjegjshmëri, gjë që ne si maxhorancë e si qeveri e kemi treguar. Ky është rasti, në momente te vështira që kalon ekonomia dhe Shqipëria, që dhe ju ta tregoni përgjegjshmërinë tuaj përtej debatit politik apo edhe fjalimeve politike, apo edhe lojës me numrat e fataliteteve, apo edhe me propozimet që në dëshirë të mirë mund t’i keni hedhur. Shumë prej tyre nuk janë të duhura, por do duhet të duroni që ne të dalim me platformën e mbështetjes për qytetarët, për familjet dhe sipërmarrjet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto-Basha dhe Bardhi nuk përmbahen nga gëzimi, Rama “përgjon” ministret/ Detajet që nuk u panë sot në Kuvend

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kuvendi i Shqipërisë është mbledhur sot në seancën e radhës parlamentare.

Por, krahas debateve që tashmë janë bërë të zakonshme në çdo seancë, CNA.al sjell nëpërmjet fotove edhe disa detaje, që nuk u panë sot në parlament.

Një detaj që ra në sy, ashtu sikurse shikohet edhe në fotot më poshtë, është lumturia e madhe e kreut të PD-së, Lulzim Basha dhe deputetit Gazment Bardhi, të cilët kanë shkuar në Kuvend, duke buzëqeshur vesh më vesh.

LEXO EDHE:  Bleu mbi 300 mijë euro lokale/ Zbardhet patundshmëria e prokurorit të Krimeve të Rënda

LEXO EDHE:  Veliaj firmos peticionin/Të mbledhim 1 milion firma për Vettingun

Nga ana tjetër kryeministri Edi Rama duket sikur në një moment po tenton të “përgjojë” dy ministret, Elisa Spiropali dhe Delina Ibrahimi, të cilat se çfarë po flisnin “kokë me kokë”.Ndërsa zv.kryeministri Arben Ahmetaj, tenton ti tërheqë vëmendjen Ramës, duke i treguar diçka në telefon.

Po ashtu në sy bie edhe mungesa e Sali Berishës dhe Tritan Shehut, karriget e të cilëve ishin bosh.

Për më tepër shikoni galerinë e fotove më poshtë:/CNA.al

LEXO TE PLOTE