Connect with Us

E bujshme/ Një politikan shqiptar në skandalin e “Pandora Papers”, të përfshira edhe 13 kompani në vendin tonë

Politikë

E bujshme/ Një politikan shqiptar në skandalin e “Pandora Papers”, të përfshira edhe 13 kompani në vendin tonë

Publikuar

-

cna lajme kronike

Skandali i “Pandora Papers” i zbuluar nga një rrjet gazetarësh investigativë ka tronditur liderët botërorë.

Sipas të dhënave të publikuara në faqen zyrtare të “Pandora Papers” janë 336 politikanë të përfshirë nga e gjithë bota, ku në mesin e tyre është edhe një nga Shqipëria.

Megjithatë nuk është bërë ende i ditur emri i politikanit shqiptar që është i përfshirë në skandal.

cna lajme bota

Ka më shumë se 27,000 kompani në të dhëna në “database”, ku sipas të dhënave rezulton se në Shqipëri janë 13 kompani të tilla.

cna lajme bota

Një detaj tjetër është se janë zbuluar më shumë se 11.9 milionë skedarë që përbëjnë “Pandora Papers” që vijnë nga 14 ofrues të ndryshëm të shërbimeve offshore.cna lajme bota

LEXO EDHE:  U qëllua me pesë plumba/ Ndërron jetë në spital i riu shqiptar në Greqi

Sipas dokumentave, tregohet se këto politikanë vijnë nga më shumë se 90 vende dhe territore, të cilët kane kompani offshore, ku bie në sy që më shumë janë në Amerikë.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në listën e politikanëve që janë zbuluar deri tani janë: Presidenti rus Vladimir Putin me asetet sekrete në Monako, dhe Kryeministri çek Andrej Babis – përballë zgjedhjeve këtë javë, i cili nuk arriti të deklarojë një kompani investimesh në offshore e përdorur për të blerë dy vila për 12 milion £ në jug të Francës.

Pritet që në vazhdim të zbardhen detaje të tjera./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Basha u shpall luftë atyre që nuk e dëgjojnë”/ Muçollari: Foltorja, shpresë për rikthimin e opozitës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sekretari i FRPD Grigels Muçollari ka komentuar zhvillimet e fundit në selinë blu dhe hakmarrjen e Lulzim Bashës ndaj tyre.

Muçollari, në një komunikim për edicionin e lajmeve në MCN TV, tha se kërkesat drejtuar Bashës, nga ky forum, janë kërkuar edhe më herët, por kanë hasur në vesh të shurdhër.

Sipas tij, tashmë PD është në krizë të thellë, duke kërkuar nga Basha që të respektojë organet kolegjiale sepse ka thyer çdo rregull etik dhe statutor.

Është kërkuar edhe më herët, por mesa duket në atë situatë, kërkesat tona ngelen në një vesh të shurdhër. Tani PD, ndodhet në një krizë të thelle, kushdo që nuk do ta shoh këtë, do të jetë miop, ne nuk duam të jemi miop, ne duam të jemi opozitë e këtij vendi, dhe duam institucionin e votës, të respektojmë organet kolegjiale dhe patjetër të statusit të PD dhe të FRPD, Basha ka thyer çdo rregull etik dhe statusor”, tha ai.Muçollari, u shpreh në emër të Forumit rinor,  se Foltorja e Berishës edhe pse u vonuar, është një mundësi e mirë për të krijuar një opozitë çfarë i duhet vendit, të rikrijojë nga e para PD-së.

LEXO EDHE:  Trafikonte drogë në Itali/ Në pranga shqiptari

LEXO EDHE:  Trafikonte drogë në Itali/ Në pranga shqiptari

Unë nuk e konsideroj këtë çështjen e Foltores, mbajtje krahësh apo anësh. Foltorja është e vonuar dhe do duhej te ishte që në 2017, por tashmë është e rëndësishme që po ndodh, dhe po u jep mundësi njerëzve që të flasin, po u jep mundësinë PD që të kthehet në një institucion demokratik, të krijohet mundësia e votës, dhe të krijohet një opozitë e vendit. Është poashtu e nevojshme bashkimi i demokratëve për tu përballur me këtë, veprimet e Bashës, vetëmsa po e përçajnë dhe e thellojnë këtë situatë, kemi nevoje të ngremë një opozitë bazuar drejt vlerave, kemi nevojë të rikrijomë PD-në”, tha Muçollari. 

Sipas Muçollarit, Basha po u shpall luftë të gjithëve që nuk e dëgjojnë, dhe kjo duhet të ndalet.

Kemi kërkuar shpjegime, por prap diskutimet tona ngelen në vesh të shurdhër, sot nuk ka PD, ka institucione që të dëgjojnë, prandaj po bëjmë të pamundurën, por vetëm kryetari Basha, është ai i cili dalëngadalë po i shpall luftë të gjithëve, kjo nuk ka ndodh as në ’98, ne po përpiqemi në maksimun që kjo të mos ndodh”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mesazhi i Isabel Santos/ Të shihet progresi i Shqipërisë, në rrugën drejt BE

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Reporterja për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Isabel Santos, ndodhet për një vizitë zyrtare në Shqipëri.

Ndërkohë, në një postim në rrjetet sociale, Santos shkruan se ndodhet në Shqipëri për të parë nga afër progresin e bërë në rrugën drejt BE-së.

“Jam në Shqipëri tani. Është shumë e rëndësishme të shihet nga afër progresi i bërë nga vendi në rrugën për në BE”, shkruan Santos.

LEXO EDHE:  U qëllua me pesë plumba/ Ndërron jetë në spital i riu shqiptar në Greqi

LEXO EDHE:  “Sado të zeza të jenë retë, nuk e errësojnë famurin”/ Artan Hoxha del me mesazhin e fortë

 LEXO TE PLOTE

Politikë

Vokshi tregon prapaskenat e mbledhjes së grupit të PD/ Basha s’na dha mundësi për debat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka folur për mediat pas mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD.

Vokshi tha se kryetari nuk u ka lënë mundësi të debatonin duke mbyllur mbledhjen.

Kryetari nuk na dha mundësi të debatonim, mbylli mbledhjen. Distancohem nga deklaratat e Bashës një ditë më parë, nuk përfaqësojnë Partinë Demokratike”, është shprehur Vokshi, për mediat.Kujtojmë këtu se dje, Lulzim Basha i është përgjigjur akuzave të ish-kryeministrit Sali Berisha me një deklaratë të fortë duke thënë se koha e tij ka mbaruar dhe se nuk do të lejojë askënd që të përdorë PD-në dhe forumet e saj për interesat personale të ish-kryeministrit.

LEXO EDHE:  Shqiptari, baba i katër fëmijëve, tentoi të djegë familjen/ Humb jetën nga asfiksimi

LEXO EDHE:  Policia kërkonte hajdutin / Kapet mat adoleshenti shqiptar me 5 mijë euro kokainë me vete

Më tej Basha ka komentuar dhe “Foltoret” e Berishës për të cilën u shpreh se ato janë kthyer në një tub oksigjeni për regjimin e Edi Ramës, të cilin ai synon ta shkëpusë.

LEXO TE PLOTE