Connect with Us

Pse nuk duhet të bëni dush para se të shtriheni për të fjetur?

Life Style

Pse nuk duhet të bëni dush para se të shtriheni për të fjetur?

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Njerëzit në përgjithësi nuk e koncpetojnë dot të shtrihen për të fjetur pa bërë më parë një dush. Nga pikëpamja mjekësore , të bërit dush para gjumit nuk është mënyra më e mirë për të mbyllur natën.

Ky zakon në dukje i shëndetshëm mund të jetë duke iu bërë më shumë dëm sesa mirë.

Më poshtë do të gjeni disa nga arsyet pse nuk duhet bëni dush para se të shtriheni për të fjetur.

Vështirësia për të fjetur gjumë.

Bërja e një dushi të nxehtë do të rrisë temperaturën tuaj të trupit dhe do të krijojë shqetësime në trupin tuaj. Nëse mendoni se nuk mund të shkoni në shtrat pa u larë, zgjidhni të bëni një dush të vakët një  orë ose 2 para se të flini.

Shkakton rrahje të shpeshta zemre.

Nëse ndonjëherë keni ndjerë se zemra juaj rreh më shpejt pas një dushi të nxehtë, në të vërtetë ka një shpjegim shkencor për këtë. Uji i nxehtë ngre presionin e gjakut dhe ekspertët mjekësorë paralajmërojnë se madje mund të nxehë trupin tuaj dhe të shkaktojë stres në zemrën tuaj.

LEXO EDHE:  Dy arsye të vlefshme për të fjetur me personin e zemrës çdo natë

Mund të bëjë që të shtoni në peshë

Hyrja në dush pas ngrënies mund të ngatërrojë sistemin tuaj tretës dhe të çojë në shtim në peshë. Tretja kërkon rritjen e qarkullimit të gjakut drejt stomakut, dhe dushi bën që gjaku të rrjedhë në pjesë të tjera të trupit.

Është i dëmshëm për flokët tuaj

Fjetja me flokë të lagur do të bëjë që jastëku juaj të thithë lagështi dhe të krijojë një mjedis të përsosur të ngrohtë dhe të lagësht për rritjen e baktereve të dëmshme. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në probleme të ndryshme të kokës, të tilla si kruajtje, acarim dhe zbokth ./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

“Ti nuk je pjesë e një grupi?”/ Donaldi-Monikës: Ti je e ngecur

Publikuar

-

Nga

cna lajme show

Spektakli i mbrëmjes së djeshme nxiti shumë nga banorët për të sqaruar gjëra që mbase ishin lënë pezull për një kohë të gjatë.

Pas Ilirit dhe Fifit, dyshja tjetër që u sqarua ishte edhe Monika me Donaldin.

Donaldi këmbënguli se në shtëpi janë krijuar grupe por pranoi se ato po përçahen çdo ditë e më shumë.

‘’Grupe ka, por janë përçarë, dhe do ta shohësh që do të përçahen çdo ditë e më shumë’’,- tha ai.

Monika nga ana tjetër u përpoq të sqaronte se nuk i përket asnjë grupimi, dhe për këtë e garantoi Donaldin se do ta vërtetojë pasi ai të lërë shtëpinë.

LEXO EDHE:  Gazetari i thotë këngëtares së njohur/ Duhet të lahesh!

LEXO EDHE:  “Kam marrë vesh ca gjëra”/ Sindi zbulon pse ndryshoi mendim për PërputhenPjesë nga biseda:

Monika: Nuk jam pjesë e asnjë grupi, dhe t’i do ta shohësh në momentin e parë që do të dalësh jashtë.

Donaldi: Ti nuk je pjesë e një grupi??? Ju keni bërë nominimet në grup.

Monika: Më thuaj dikë që nuk e ka bërë këtë gjë brenda shtëpisë. Të gjithë ashtu kemi bërë…

Donaldi: Unë mendoj që t’i ke ngecur në atë situatë. Ke qenë prezent në biseda që nuk duhet të ishe.

Monika: Nuk është e vërtetë, nuk kam ngecur një jetë të tërë./Shqip

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Foto-“Çfarë doni që të bëj? Të ndaloj plakjen, të zhdukem?”/ Revoltohet keq aktorja e njohur

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pak kohë më parë në ribashkimin e tyre, aktoret e sepalit të njohur “Sex and the city”, u shfaqën pas shumë vitesh me flokë të thinjur. Stili i tyre ishte i padiskutueshëm dhe në fotografitë që u publikuan nga media të ndryshme por vëmendjen e morën pikërisht flokët e tyre të palyera!

Për këtë arsye dhe komenteve të shumta negative që i kanë ardhur aktorja që luan rolin kryesor Sarah Jessica Parker  ka vendosur të kthejë një përgjigje:

“Ka kaq shumë biseda mizogjene ndaj nesh që nuk bëheshin kurrë ndaj një burri. Flokë gri, flokë gri, flokë gri. A i ka ajo flokët me thinja?”, tregon Sarah Jessica Parker për Vogue.

Komenteve në rrjet që pasuan këtë foto, ajo iu përgjigj, duke thënë: “Unë jam ulur këtu me Andy Cohen, dhe ai ka ka gjithashtu flokë të thinjur dhe duket shkëlqyer. Pse për të është ok të ketë flokë të thinjur e për mua jo? Nuk di çfarë t’ju them o njerëz”.LEXO EDHE:  "Më pyetën 10 herë nëse isha e sigurt"/Orinda Huta tregon arsyen përse ndërroi mbiemrin

LEXO EDHE:  Dy arsye të vlefshme për të fjetur me personin e zemrës çdo natë

Parker shton se rrjetet sociale e kanë përkeqësuar këtë formë reagimi.

“Pothuajse duket sikur njerëzit nuk duan që ne të jemi krejtësisht në rregull me veten tonë reale. Duket sikur na mëshirojnë për atë që jemi sot. Unë e di se si dukem. Nuk kam zgjidhje. Çfarë doni që të bëj? Të ndaloj plakjen? Të zhdukem?”, tha aktorja.-raporton Living. 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Kush tha që kostumet mashkullore janë të mërzitshme?/ Ja disa kombinime super shik nga vajzat e ekranit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Prej kohësh aksesorë dhe veshje të caktuara, që dikur ishin vetëm ekskluzivitet i meshkujve, janë bërë një trend i veshjeve stil të femrave. Këmishat e të dashurit janë përherë një veshje që të bën të ndihesh shumë seksi, por po aq seksi mund të dukesh edhe me një kostum tërësisht mashkullor.

Këto vajza të ekranit janë shfaqur së fundmi në daljet e tyre publike me kostume mashkullor dhe mund të themi me plot gojën se duket fantastike.

Madje aq bukur duket një kostum i tillë, sa Rudina Dembacaj p.sh e ka zgjedhur si veshje për celebrimin e martesës së saj me Mark Frrokun në janar të këtij viti.

Rudina Dembacaj

Rudina Magjistari, zgjedh shpesh kostume për pasditen e saj dhe i rrinë perfekt.

Arbana Osmani, mund të themi se një kostum i tillë duhet të jetë një “must” në daljet e saj në ekran

Dojna Mema, si një xixëllonjë si me kostum si me fustane

LEXO EDHE:  Anxhela Peristeri e thotë hapur/ Ja cila është pagesa më e lartë që ka marrë në një koncert

LEXO EDHE:  Dy arsye të vlefshme për të fjetur me personin e zemrës çdo natë

Jonida Maliqi- shik, seksi e suksesshme. Jonida ekperimenton me çdo gjë dhe çdo gjë i rri perfektFjodora Fjora di ta kthej çdo gjë në stil dhe s’mund të ishte ndryshe as kur vjen puna tek kostumet e meshkujve

Jonida Shehu i zgjedh shpesh kostumet në daljet e saj dhe është një zgjedhje e mençur nga ana e saj

Iva Tiço, e bardha i rri perfekt dhe kostumi i bardhë kombinuar me këpucët pink me gurë nuk mund ta tregonte më klas e shik

Marcela Lati, di përherë të duket seksi dhe stil dhe s’mund të ndodhte ndryshe

Xhensila Myrtezaj zgjodhi të tregonte anën e saj si një grua biznesi në promovimin e linjës së saj të bukurisë, ndaj kostumi i tillë ishte gjete e zgjuar

Jona Spahiu zgjedh shpesh veshje mashkullore që e tregojnë femër shik në përditshmërinë e saj

Jonida Vokshi duket po aq vintage e joshëse në kombinimin që ka bërë./ Revista Who

LEXO TE PLOTE