Connect with Us

Foto-“Ti do vdesësh sonte”/ Ish-prezantuesi i njohur dënohet për përdhunim  

Bota

Foto-“Ti do vdesësh sonte”/ Ish-prezantuesi i njohur dënohet për përdhunim  

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një ish-prezantues emisionesh për fëmijë në Angli është burgosur pasi akuzohet për përdhunim. Në korrik, Paul ‘Des’ Ballard u shpall fajtor për sulmin ndaj viktimës në një dhomë hoteli.

39-vjeçari u shpall fajtor për përdhunim, sulm, dëmtime kriminale dhe kërcënime për vrasje.

“Ti do të vdesësh sonte”, i ka thënë ai gruas, të cilën e përdhunoi.

Dhe sot ish-prezantuesi televiziv për fëmijë, nga Theydon Bois, Essex u burgos për dhjetë vjet në Chelmsford Croën Court, raporton Mirror.

LEXO EDHE:  Kanadezi mohon akuzat për përdhunim/ “Thjesht e përqafova"

Detektivi Kontabël Dan Lambert i cili drejtoi hetimin tha: “Sot, Ballard është dënuar me dhjetë vjet burg pasi e nënshtroi gruan në një sprovë të tmerrshme.-shkruan abc.

“Prioriteti ynë gjatë gjithë këtij hetimi ka qenë sigurimi i mirëqenies së saj dhe sigurimi i drejtësisë për të. Forca që ajo ka treguar ka qenë e jashtëzakonshme gjatë gjithë kohës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Krizë migrantësh në kufijtë e jashtëm të BE

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në kufirin Poloni-Bjellorusi rritet presioni i ardhjes së migrantëve. Presidentja e Komisionit Europian, von der Leyen kërkon sanksione të reja kundër Bjellorusisë. Lituania do të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme.

Për shkak të ashpërsimit të grindjes për refugjatët me Bjellorusinë, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen kërkon sanksione të reja kundër regjimit në Minsk. Ky regjim duhet të ndalë “instrumentalizimin cinik të migrantëve”, për qëllime politike është shprehur von der Leyen në Bruksel. Ajo kërkoi nga shtete anëtare të BE, “miratimin e zgjerimit të rregullores së sanksioneve kundër autoriteteve bjelloruse, që janë përgjegjëse për këtë sulm hibrid”. Von der Leyen ka diskutuar edhe me krerët e qeverive e vendeve fqinje si Polonia, Lituania, Letonia, masat për mbështetjen në këtë krizë të re.

Ursula von der Leyen

Përplasje verbale

Lituania ndërkohë po ndërmerr masa të ashpra. Qeveria e vendit balltik, anëtare e BE kërkon të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme, për këtë ajo i ka paraqitur parlamentit në Vilna një vendim të posaçëm për miratim. Kabineti qeveritar iu përgjigj kështu propozimit të ministres së Brendshme, Agne Bilotaite. Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki dhe ministri i Mbrojtjes, Mariusz Blaszczack vizituan kufirin me Bjellorusinë të martën, zonën Kuznica (09.11.) Kreu i qeverisë falënderoi në një postim në Facebook policët, ushtarët dhe mbrojtjen kufitare në këtë situatë të tensionuar.

Kurse Bjellorusia ka paralajmëruar të martën Poloninë nga provokimet. “Duam më parë ta paralajmërojmë palën polake, të mos përdorë provokime të çfarëdolloji, me qëllim që të (…)justifikojë aksione të mundshme ushtarake kundër njerëzve të paarmatosur e të pambrojtur”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme në Minsk.Ndërkohë BE po punon sidomos për sanksionimin e shoqërive të fluturimit nga shtete të treta, që “janë pjesëmarrës në transportimin e migrantëve nga Bjellorusia”, tha von der Leyen. Sipas të dhënave, zëvendëspresidenti i Komisionit Europian, Margaritis Schinas do të udhëtojë së shpejti në vendet origjinë dhe tranzit të migrantëve “për të siguruar që shtetasit e këtyre vendeve të mos bien në grackën e krijuar nga autoritetet bjelloruse.” BE akuzon pushtetmbajtësin, Aleksander Lukashenko se po sjell me qëllim refugjatë nga Lindja e afërt në BE për t’u hakmarrë për sanksionet e Brukselit.

Mijëra vetë i afrohen gardhit

LEXO EDHE:  Akuzat për përdhunim/ Nisin hetimet për aktorin e njohur

LEXO EDHE:  Përdhunonte krokodilin, arrestohet 59-vjeçari në Florida

Polonia, Letonia, Lituania kanë njoftuar për kalimin ilegal të kufirit nga Bjellorusia në mijëra raste. Të hënën zëdhënësi i qeverisë polake bëri të ditur, se ishin grumbulluar 3000 deri në 4000 migrantë në afërsi të kufirit polak. Ministri i Mbrojtjes, Mariusz Blaszczak shkroi në twitter, se do të angazhohen tani 12.000 ushtarë në kufi, 2000 më shumë se më parë. Forca të tjera janë vendosur në gatishmëri. “Shumica e njerëzve në Poloni e mbështesin kursin e ashpër të qeverisë”, tha korrespondentja e Deutsche Welles, në Poloni, Magdalena Gwozdz-Pallokat, nga ana tjetër “ka organizata humanitare që përpiqen të furnizojnë refugjatët me ushqime e batanije.” Ajo vetë ka qenë ditët e fundit në zonën kufitare për të parë gjendjen.

SHBA ka kërkuar nga Bjellorusia të ndalë menjëherë “fushatën e orkestrimit dhe nxitjes ilegale të fluksit të refugjatëve pëmes kufijve të saj në BE”. Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Ned Price tha, se Uashingtoni dënon përdorimin e “njerëzve të cënueshëm” nga “qeveria Lukashenko”.

Për shkak të fluksit të refugatëve në kufirin me Poloninë, ministri federal i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer ka kërkuar mbështetje nga BE. “Këtë nuk mund ta bëjë vetëm as Gjermania dhe as Polonia”, tha Seehofer për gazetën “Bild”. “Ne duhet t’i ndihmojmë qeverisë polake në sigurimin e kufijve të jashtëm të BE. Kjo është në të vërtetë detyrë e Komisionit Europian. Prandaj ndaj tij apeloj që

të aktivizohet.” Seehofer akuzoi Lukashenkon, se përdor fatet e refugjatëve “për të destabilizuar” BE.

LEXO TE PLOTE

Bota

Nuk njeh certifikatat e vaksinimit të shqiptarëve/ Greqia jep lajmin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Lajmi se Greqia nuk njeh certifikatat e vaksinimit të shqiptarëve, madje edhe të vaksinave Pfizer e Astra Zeneca ka ngritur aralmin tek autoritetet. Lidhur me çështjen ka folur mbrëmjen e djeshme  zv/ministri i Qeverisjes Dixhitale, Jorgos Jeorgantas.

Jeorgantas ka pranuar se sistemi grek njeh automatikisht certifikatat e vaksinimit të vendeve të BE-së, por nuk ekziston askund një sistem i përsosur për identifikimin e çdo certifikate, nga vendet e ndryshme të botës.Në sistemin e BE-së,  ku përfshihen edhe 16 vende jo-anëtare, nuk janë përfshirë vendet ballkanike, mes tyre edhe Shqipëria. Për këtë arsye, akoma edhe vizitorët shqiptarëve të vaksinuar me Pfizer, ka shumë mundësi të mos iu njihet kodi gjatë kontrollit të autoriteteve greke.

LEXO EDHE:  Rrëfimi +18/Ja si më përdhunonte burri në gjumë…

LEXO EDHE:  Vrasja në Belgjikë/Ja sa vite burg rrezikon Mark Frroku

Jeorgantas ka theksuar se brenda javës, do të paraqitet vendim i posaçëm i ministrisë së Shëndetësisë dhe ministrisë së Qeverisjes Dixhitale greke, për dy sisteme të reja regjistrimi elektronik, një për certifikatat e vaksinimit jashtë BE-së, përfshi Shqipërinë, e një i dytë për sa vizitorë vendosin të marrin dozën e tretë të vaksinës në Greqi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Marshime në rrugët kryesore/ Mijëra qytetarë protestojnë kundër kufizimeve anti-Covid

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Zelanda e Re është përfshirë nga protestat masive, kundër kufizimeve anti-Covid.

Mediat raportojnë se mijëra qytetarë kanë marshuar në rrugët dhe sheshet kryesore, duke protestuar kundër masave anti-Covid të vendosura nga qeveria.Rreth 3 000 protestuar, përfshirë dhjetëra motoçiklistë , shumica prej tyre pa maska, marshuan nëpër qendrën e Wellington.

Disa prej tyre mbanin flamuj me mbishkrimin “Trump 2020”, ndërsa kishte edhe të tjerë me slogane kundër kufizimeve si edhe kundër kërkesës së vaksinimit për mësuesit./CNA.al

LEXO TE PLOTE