Connect with Us

Njihuni me astronomen me të re në botë/ 8 vjeçarja i bashkohet programit të NASA-s

Kuriozitete

Njihuni me astronomen me të re në botë/ 8 vjeçarja i bashkohet programit të NASA-s

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një vajzë tetëvjeçare i është bashkuar një programi të lidhur me NASA-n për kërkimin e asteroideve, dhe ka parë tashmë 18 shkëmbinj hapësinorë, sipas familjes së saj.

Nicole Oliveira, nga Fortaleza,Brazil, në moshën tetëvjeçare është quajtur ‘astronomja më e re në botë’ falë punës së saj me NASA-n , e cila gjithashtu përfshin ndjekjen e seminareve dhe takimin e figurave të shkencës.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Projekti me të cilin ajo është e përfshirë njihet si ‘Gjuetarët e Asteroideve’ dhe është krijuar për t’i prezantuar të rinjtë me shkencën duke i ndihmuar ata të bëjnë zbulimet e tyre.

Dhoma e saj është e mbushur me postera të Sistemit Diellor, sipas familjes së saj, me raketa miniaturë dhe figura të Luftës së Yjeve që hedhin në raftet e saj.

Ajo punon nga një kompjuter me dy ekrane të mëdha, ku kalon kohën e lirë duke studiuar imazhet e qiellit të natës të marra nga teleskopët për të kërkuar gurë hapësinorë.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Asteroid Hunters drejtohet nga International Astronomical Search Cooperation, një program shkencor qytetar i lidhur me NASA -n.

Përfshirja e saj erdhi për shkak të faktit se ministria e shkencës në Brazil është një nga organizatat e partneritetit, që punon me NASA -n dhe të tjera.

Duke shkëlqyer me krenari, Nicole i tha AFP se ajo tashmë ka gjetur 18 asteroidë dhe planifikon t’i emërojë sipas shkencëtarëve brazilianë dhe anëtarëve të familjes, si mamaja dhe babai i saj.

LEXO EDHE:  Bozho: Saranda Policentrike , projekte Zhvillimore

Mund të duhen disa vjet që 18 zbulimet e saj të konfirmohen si një shkëmb hapësinor, por nëse ato janë atëherë ajo do të bëhej personi më i ri në botë që do të zbulonte zyrtarisht një asteroid.

Ajo do të thyejë një rekord të vendosur nga astronomi amator italian, Luigi Sannino, i cili vuri re dy asteroidë në 1998 dhe 1999 në moshën 18 vjeç.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ajo nuk e mori teleskopin derisa mbushi shtatë vjeç, pasi të gjithë miqtë e saj grumbulluan paratë e tyre për t’i blerë asaj pajisjen.

Nicole ka intervistuar astronomë, është takuar me ministrin brazilian të shkencës dhe brazilianin e vetëm që ka shkuar në hapësirë, Marcos Pontes.

Nicole dëshiron të bëhet një inxhiniere e hapësirës ajrore dhe të ndërtojë raketa kur të rritet, me shpresën që një ditë të shkojë në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida ‘për të parë raketat e tyre’.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Bashkëpunimi Ndërkombëtar i Kërkimit Astronomik siguron të dhëna astronomike me cilësi të lartë për shkencëtarët qytetarë në të gjithë botën.

Këta shkencëtarë janë në gjendje të bëjnë zbulime origjinale astronomike dhe të marrin pjesë në astronominë praktike./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Pas 400 vitesh mungesë/ Rikthehet në Shqipëri shpendi i rrallë

Publikuar

-

Nga

“Nova” është shpendi më i ri që i shtohet listës së specieve në vendin tonë. Pas njoftimit nga kolegët malazezë për praninë tij në territoret shqiptare dhe lokalizimit të tij me GPS, më në fund Organizata Ornitologjike Shqiptare AOS ra në gjurmët e këtij shpendi.

“Nova” është një specie e rrallë që i mungon kontinentit Evropian dhe Shqipërisë në gjendje të egër prej 400 vitesh.

Sipas IUCN (International Union for Conservation of Nature) dhe statistikave të vitit 2018,  kjo specie është e rrezikuar në shkallë të gjerë, pasi numërohen në total 147 çifte mbarështuese, që jetojnë në gjendje të egër në natyrë.

LEXO EDHE:  A jemi vetëm në Univers, provat pas 20-30 vjetësh

LEXO EDHE:  Kanioni më i madh në sistemin diellor/ NASA publikon imazhet spektakolare të Valles Marineris të Planetit të KuqAktualisht “Nova” ndodhet në Rezervatin Natyror të Menaxhuar Kune-Vain-Tale dhe që nga data 22 nëntor,  bën ecejake të shumta në një rreze prej 2 km, duke përcaktuar kështu një territor të sigurt për të pushuar dhe për t’u ushqyer, para se të kthehet për të dimëruar në veri të Afrikës.

Pavarësisht se “Nova” është i mësuar me praninë e njerëzve, banorët vendas dhe institucionet përkatëse janë udhëzuar që të mos “e shqetësojnë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pazakontë/ Deputeten e kapin dhimbjet e lindjes, shkon me motoçikletë në spital

Publikuar

-

Nga

cna lajm kuriozitete

Një ngjarje shumë e rrallë ka ndodhur në Zelandën e Re.

Një deputete, teksa e kanë kapur dhimbjet e lindjes, ka marrrë vetë motoçikletën për të shkuar në spital. Deputetja, Julie Anne Genter, shkruan se ka mbërritur në spital, ku një orë më vonë solli në jetë fëmijën.Lajm i madh! Në orën 3.04 të mëngjesit të sotëm, ne mirëpritëm anëtarin më të ri të familjes sonë. Sinqerisht nuk po planifikoja të lindja me motoçikletë, por përfundoi duke ndodhur. Kontraksionet e mia nuk ishin aq të këqija kur u nisëm në orën 2 të mëngjesit për të shkuar në spital – megjithëse ato ishin 2-3 minuta larg njëra-tjetrës dhe rriteshin në intensitet kur mbërritëm 10 minuta më vonë. (Unë jam duke buzëqeshur në parkingun e makinave menjëherë pas një.) Dhe çuditërisht tani kemi një të vogël të shëndetshme, të lumtur që fle, siç është babai i saj. Ndihem i bekuar që kam pasur kujdes dhe mbështetje të shkëlqyer nga një ekip i shkëlqyer, në atë që doli të ishte një lindje shumë e shpejtë (dhe për fat të mirë) pa komplikime”, ka shkruar ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT- E pabesueshme/ Delfinë miqësorë ngjyrë rozë në lumin e Amazonës

Publikuar

-

Nga

cna lajm kuriozitete

Imagjinoni sikur të ishit duke shëtitur me barkë në lumin e mrekullueshëm të Amazonës, dhe një delfin ngjyrë rozë noton përkrah jush.

Megjithse tingëllon si një fantazi, kjo është në fakt e vërtetë, delfinët rozë ekzistojnë dhe jetojnë në zonën e Amazonës.

Ata arrijnë deri në 2.5 metra gjatësi dhe peshojnë rreth 180 kg, pra është një nga kategoritë më të mëdha të delfinëve.

Këto krijesa lindin e jetojnë fillimisht në liqenet e krijuara nga përmbytjet sezonale.Megjithë pamjen e tyre të pazakontë, delfinët nuk lindin në këtë ngjyrë. Kur vijne ne jete ata janë në një ngjyrë të mërzitshme gri dhe gradualisht teksa arrijnë pjekurinë kthehen në rozë.

LEXO EDHE:  NASA-SpaceX/ Astronautët nisin udhëtimin 19 orësh për në shtëpi pas misionit historik në Crew Dragon

LEXO EDHE:  Bozho: Saranda Policentrike , projekte Zhvillimore

Ngjyra e tyre rozë mund të bëhet më e theksuar në varësi të faktorëve të jashtëm si dieta, ekspozimi ndaj diellit.

Delfini rozë i Amazonës mori statusin specie e mbrojtur në vitin 2018.

Një nga veçoritë që i dallon ata nga kushërirët e tyre të detit është se në vend të flatrës së kurrizit, delfini rozë në vend të saj ka vetëm një gungë. Ujërat e kënetat e Amazonës strehopjnë një mori speciesh të rralla e mahnitëse.

LEXO TE PLOTE