Connect with Us

Lëvizjet e ambasadorëve/ Meta dekreton 4 emra të rinj

Politikë

Lëvizjet e ambasadorëve/ Meta dekreton 4 emra të rinj

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka shkarkuar katër ambasadorë të Shqipërisë. Bëhet fjalë për krerët diplomatikë në OKB, Hungari, Këshillin e Europës dhe UNESCO.

Mes të liruarve nga detyra është dhe vajza e Ismail Kadaresë, Besiana Kadare të cilës i mbaroi mandati si ambasadore pranë OKB.

Besiana Kadare është propozuar si ambasadore në UNESCO, kurse Ferit Hoxha që mban aktualisht këtë pozicion është propozuar për ambasador të Shqipërisë në OKB.

Njoftim i Institucionit të Presidentit të Republikës

1 tetor 2021

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, në mbështetje të nenit 92, shkronja “dh”, nenit 93 të Kushtetutës, si dhe të nenit 26, pika 2, të ligjit nr. 23/2015 “Për shërbimin e jashtëm të Republikës së Shqipërisë”, me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar, disa lirime të Ambasadorëve të Republikës së Shqipërisë në shtete të tjera dhe organizata ndërkombëtare.

LEXO EDHE:  Ilir Meta do rikthehet në krye të LSI/Ja kur

Konkretisht:

 

–      Zoti Arian Spasse, u lirua nga detyra e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Republikën e Hungarisë, rezident.

 

–        Zonja Albana Dautllari, u lirua nga detyra e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Misionin e Përhershëm të Republikës së Shqipërisë pranë Këshillit të Evropës, në Strasburg, rezident.

 

–      Zonja Besiana Kadare, u lirua nga detyra e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në Nju Jork, rezident, dhe ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë, në Republikën e Kubës, jorezident.

 

–      Zoti Ferit Hoxha, u lirua nga detyra e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO), rezident./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Apeli rrëzoi analistin e Bashës/ Zbardhet vendimi, dënimi me burg nuk u shua

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Fitimtar Zekthi, që sot vet’quhet Fitim është i dënuar për veprën penale të mashtrimit me 6 muaj burg.

Zekthi së fundmi është shfaqur duke e mohuar dënimin, me pretekstin se ai dënim është amnistuar. Njësoj siç ka gënjyer në formularin e dekriminalizimit. Por, e vërteta, faktuar edhe nga organet e drejtësisë qëndron ndryshe.

Zekthi është dënuar nga Shkalla e Parë në Elbasan dhe  më pas dënimi i tij është vërtetuar edhe nga Shkalla e dytë në Apel.

Gjykata e Apelit në Durrës, me vendimin numër 123, datë 07. 04.2008 ka vendosur lënien në fuqi të vendimit penal numër 246, datë 03.11.2003 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan.

Fitimtar Zekthi është dënuar me 6 muaj burgim me vendimin nr.246 date 3.11.2003 të Gjykatës Elbasan, për veprën penale të ‘Mashtrimit” të parashikuar nga n.143/1 K.Penal, vendim i cili ka marrë formë të prerë me datë 11.02.2004.

Gjykimi dhe dënimi i  Zekthit është bërë në mungesë të tij. Pasi është njohur me vendimin e dënimit të tij për veprën penale të “Mashtrimit”, i dënuari Fitimtar Zekthi ka kërkuar rivendosjen në afat të ankimit, ndaj vendimit penal nr.246 date 3.11.2003 të Gjykatës Elbasan.

Rrëzohet kërkesa e Zekthit për shuarje dënimi

Kërkuesi Fitimtar Zekthi, ka kërkuar deklarimin e shuarjes së dënimit te dhënë ndaj tij me vendimin nr.246 date 3/11/2003 të Gjykatës Elbasan, duke pretenduar se me ligjin nr.9678 date 13.01.2007 “Për dhënie Amnistie”, dënimi i dhënë ndaj tij është amnistuar dhe në bazë të n.71 K.Penal, përjashtohet nga vuajtja e dënimit të dhënë nga gjykata Elbasan.

Me vendimin nr.123 datë 7.04.2008 të Gjykates Apelit Durrës është vendosur “Lënia në fuqi e vendimit nr.246 datë 3.11.2003 të Gjykatës Elbasan”.Me ligjin nr.9678 date 13.01.2007 “Për dhënie Amnistie”, në nenin 1 të tij rezulton : “Amnistohen personat e dënuar me burgim deri në 2 vjet, personat e dënuar sipas kreut, VII “PJESA E PËRGJITHSHME” të Kodit Penal (alternativat e dënimit me burgim), personat e dënuar me gjobë, si dhe personat e dënuar me burgim ose dënime më të lehta, të cilëve, në datën 31 dhjetor 2006, u kanë mbetur, pa vuajtur nga ky dënim, deri në 2 vjet, me përjashtim të parashikimeve të nenit 3 të këtij ligji”.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Topalli: Nuk do bëj koalicion me Metën, Ramën apo Bashën

LEXO EDHE:  Ngritja dhe funksionimi i Gjykatës Kushtetuese/ Felaj: Përplasjet me presidentin krijuan vonesa

Ndërsa ne nenin 4 të tij rezulton se ; “Për efekt të zbatimit të këtij ligji, quhen të dënuar: personat e dënuar nga gjykata e shkallës së parë që, brenda afatit ligjor, nuk kanë bërë ankim ose apel në gjykatën e apelit si dhe  personat e dënuar nga Gjykata e Apelit.

Nga administrimi i dosjes gjyqësore me nr.246 vendimi datë 3.11.2003, rezulton se në momentin kur ka hyrë në fuqi ligji 9678 datë 13.01.2007, vendimi me të cilin kërkuesi është denuar nga Gjykata Elbasan me 6 muaj burg për veprën penale të Mashtrimit, nuk ka qenë një vendim i formës së prerë, siç kërkon n.4 i ligjit 9678 datë 13.01.2007, pasi ky vendim ka marrë formë të prerë me vendimin nr.123 datë 7.04.2008 të Gjykatës Apelit Durres.

Në këto kushte, Fitim Zekthi  nuk ka përfituar dhe nuk përfiton nga ligji 9678 date 13.01.2007 dhe në referim edhe të nenit 71 K.Penal ai nuk përjashtohet nga vuajtja tërësisht apo pjesërisht e dënimit të marrë me vendimin nr.246 datë 3.11.2003 te Gjykatës, Elbasan./CNA.al

Dokumenti-Fitim Zekthi kërkoi 2 milionë lekë për një vizë angleze/ Zbardhet dëshmia e denoncueses

Dokument-Si u denoncua për mashtrim analisti i Bashës/ Fitim Zekthi mori paratë dhe u zhduk

LEXO TE PLOTE

Politikë

Komisioni Hetimor për Inceneratorët/ Mazhoranca dhe Opozita bëjnë “paqe” 

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Mazhoranca dhe Opozita kanë miratuar sot rregulloren e brendshme të funksionimit të Komisionit Hetimor për Inceneratorët.

Fillimisht nënkryetarja e komisionit Ermonela Felaj e cila kërkoi që në rregullore të përfshiheshin edhe tre pika të tjera, të marra nga kodi i procedurës penale dhe ligji për komisionet hetimore.

“Duhet të shtrojmë dy tre paragrafë të m,arrë, dy nga kodi i procedurës penale dhe një nga ligji për komisionet hetimore. Rregulloren ne e morëm si rregullore të miratuar edhe nga një komision tjetër hetimor parlamentar. Ne nuk kemi pse i referohemi sikur ajo të ishte Kushtetuta. Por mendoj se duke shtuar dy-tre rregulla, ne krijojmë setin e plotë të rregullave”, u shpreh Felaj.

LEXO EDHE:  Ylli Rakipi replikon me Metën/ Po vepron si në Republikën Çeke, si lufta e Don Kishotit me mullinjtë

LEXO EDHE:  Ilir Meta do rikthehet në krye të LSI/Ja kur

Por kjo u kundërshtua nga PD, ku kryetarja e Komisionit, Jorida Tabaku theksoi se ato pika që i përfshin Kushtetuta, nuk ka përse të jenë edhe te rregullorja.“Ato që ka ligji nuk ka pse t’i ketë rregullorja. Ky komision funksionon mbi bazën e ligjit për Komisionet Hetimorë. Hajde ta lëmë fare rregulloren, marrim ligjin dhe e miratojmë”, tha Tabaku.

Pas kësaj, maxhoranca ra dakord për miratimin e rregullores së brendshme të Komisionit sikurse ishte propozuar nga Tabaku, në mënyrë që t’i hapet rruga nisjes së hetimeve.

Ndërkohë mësohet se mbledhja e radhës u përcaktua të mërkurën e javës që vjen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Një organizëm gjobëvënësish shtetërorë”/ LSI paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Lëvizja Socialiste për Integrim ka dalë kundër Ligjit për Bashkëqeverisjen, duke paralajmëruar se do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese.

Ish-deputetja e LSI Silva Caka tha sot në një deklaratë për mediat, se ky ligj ngre një Agjenci e cila është në grushtin e Kryeministrit dhe nuk ka asgjë më pak se komitetet e dikurshme të partisë.

Caka theksoi se Agjencia për Dialog dhe Bashkëqeverisje nuk është asgjë tjetër përveçse një organizëm gjobëvënësish shtetërorë, apo më saktë sekserë të gjobave, për të mbajtur gjallë klientelën e Kryeministrit.

Ky ligj antikushtetues dhe antiligjor, tashmë i miratuar në rresht nga deputetët rilindas, ngre një Agjenci e cila është në grushtin e Kryeministrit dhe nuk ka asgjë më pak se komitetet e dikurshme të partisë.

Ngritja e kësaj strukture spiunimi, tregon se shteti ka rënë dhe korrupsioni ka dalë jashtë kontrollit, madje ajo që është akoma edhe më e frikshme është fakti që me këtë ligj antikushtetues, duan të legjitimojnë moskryerjen e detyrave, të vonojnë qytetarët në rivendosjen e të drejtës së cënuar, të kontrollojnë veprimtarinë e pavaruar të institucioneve të vetëqeverisjes vendore, si dhe të ushtrojnë presion mbi punonjësit e administratës deri në pikën e shantazhit apo kërcënimit.LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Topalli: Nuk do bëj koalicion me Metën, Ramën apo Bashën

LEXO EDHE:  Ylli Rakipi replikon me Metën/ Po vepron si në Republikën Çeke, si lufta e Don Kishotit me mullinjtë

Shkelja e rëndë e të dhënave personale, shqetësim madhor edhe i OSBE/ODIHR-it dhe Bashkimit Europian, në mënyrë të dëshpëruar, kërkon të legjitimohet, pra patronazhistët po synohen të bëhen spiunë të ligjshëm.

Por çfarë tregon analiza ligjore e këtij ligji të sapomiratuar:
Ky ligj i shpikur nga halli është në konflikt dhe kundërshtim të hapur me disa ligje njëherësh dhe këtu do të përmendja ligjin “Për organizimin dhe funksionimin e administratës shtetërore”, ligjin “Për statusin e nëpunësit civil”, ligjin “Për ndërmjetësimin dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjeve” e shumë të tjerë.

Kjo monstër ligjore merr në mënyrë arbitrare rolin e oficerit të policisë gjyqësore, të prokurorit dhe të gjyqtarëve të gjykatave administrative.
Agjencia për Dialog dhe Bashkëqeverisje nuk është asgjë tjetër përveçse një organizëm gjobëvënësish shtetërorë, apo më saktë sekserë të gjobave, për të mbajtur gjallë klientelën e Kryeministrit.

Lëvizja Socialiste për Integrim ju njofton se me të përfunduar cikli i plotë i hyrjes në fuqi të këtij ligji antikushtetues dhe antiligjor, do t’a padisë atë në Gjykatën Kushtetuese.”-tha Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE