Connect with Us

Thuaj lamtumirë ekranëve të thyer të telefonit / Shkencëtarët krijojnë xhamin 5 herë më rezistent

Teknologji

Thuaj lamtumirë ekranëve të thyer të telefonit / Shkencëtarët krijojnë xhamin 5 herë më rezistent

Publikuar

-

cna lajm teknologji

Thuaj lamtumirë ekraneve të thyer të telefonit! Shkencëtarët krijojnë GLASS të pathyeshëm që është pesë herë më rezistent ndaj thyerjeve sesa xhami standard.

Së fundmi është krijuar një lloj i ri xhami që është pesë herë më rezistent ndaj thyerjeve sesa xhami standard – dhe më në fund do kemi më pak shanse të thyejmë shpejt ekranin e telefonave.

Materiali i përbërë prej qelqi dhe akriliku, i cili ofron një kombinim të forcës, qëndrueshmërisë dhe transparencës, është projektuar nga studiuesit në Universitetin “McGill” në Montreal, Kanada.

Xhami i cili është më i fortë është frymëzuar nga shtresa e brendshme e guaskave të quajtura “nacre”, të njohura edhe si “nënat” e perlave, e cila i ngjan një muri me tulla Lego të gërshetuara në mikroskale.

cna lajm teknologji

cna lajm teknologji

Edhe pse është qelq, materiali i ri ka një elasticitet që është më shumë si plastikë dhe nuk thyhet në ndikim, raportojnë studiuesit.

LEXO EDHE:  Ngjason me Iphone X, por kushton më lirë!

Nëse prodhohet në masë dhe sillet në treg, mund të përdoret për t’i dhënë fund telefonave inteligjentë të nivelit të lartë që shkatërrojnë nga një rënie e shkurtër në tokë.

Struktura e re, prodhon një forcë forcë të jashtëzakonshme, duke e bërë ekranin 3000 herë më të fortë.

Ndërsa teknikat si kalitja dhe petëzimi mund të ndihmojnë në përforcimin e xhamit standard në telefonat e sotëm, kjo sepse xhamat standartë janë të kushtueshëm dhe nuk funksionojnë më pasi sipërfaqja të jetë dëmtuar.

Deri tani ka pasur kompromise midis forcës së lartë, qëndrueshmërisë dhe transparencës,” tha profesori Ehrlicher.

cna lajm teknologji

“Materiali ynë i ri nuk është vetëm tre herë më i fortë se xhami normal, por edhe më shumë se pesë herë më rezistent ndaj thyerjeve.

Kjo risi në ekratën e celularëve do të na shërbejë të gjithëve./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

FOTO- Kamera me përmasat e një kokrre kripe/ Kap imazhe të qarta dhe me ngjyra të plota

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pavarësisht se është në madhësinë e një kokrre kripe, një kamerë e re mikroskopike mund të kapë imazhe të qarta, me ngjyra të plota në të njëjtin nivel me lentet normale që janë 500,000 herë më të mëdha.

Pajisja optike ultra kompakte u zhvillua nga një ekip studiuesish nga Universiteti Princeton dhe Universiteti i Uashingtonit.

Kapërcen problemet me dizajnet e mëparshme të kamerës me madhësi mikro, të cilat kanë tendencë të marrin imazhe të shtrembëruara dhe të paqarta me fusha shikimi shumë të kufizuara.

Kamera e re mund të lejojë robotët super të vegjël të ndiejnë mjedisin e tyre, apo edhe të ndihmojë mjekët të shohin problemet brenda trupit të njeriut.

Brenda një aparati fotografik tradicional me përmasa të plota, një seri lentesh të lakuar qelqi ose plastike përdoren për të përkulur rrezet e dritës hyrëse në fokus në një copë filmi ose një sensor dixhital.Në të kundërt, kamera e vogël e zhvilluar nga shkencëtari kompjuterik Ethan Tseng dhe kolegët e tij mbështetet në një ‘metasipërfaqe’ të veçantë të mbushur me 1.6 milionë shtylla cilindrike secila me madhësinë e një virusi të vetëm HIV që mund të modulojë sjelljen e dritës.

LEXO EDHE:  Tensionet Rusi-Ukrainë/ Shefat e shtabeve të ushtrisë bisedë telefonike

LEXO EDHE:  E thotë shkenca: Këto 3 njoftime që marrim në telefon na trishtojnë dhe na bëjnë me nerva

Secili prej shtyllave në sipërfaqen 0,5 milimetra të gjerë ka një formë unike që e lejon atë të funksionojë si një antenë.

Më pas, algoritmet e mësimit të makinës interpretojnë ndërveprimin e çdo postimi me dritën, duke e shndërruar atë në një imazh.

Fotografitë që merr pajisja e vogël ofrojnë imazhet me cilësi më të lartë me fushën më të gjerë të shikimit për çdo aparat fotografik metasipërfaqe me ngjyra të plota të zhvilluar deri më sot.

Modelet e mëparshme kanë prirje të kenë shtrembërime të mëdha imazhi, fusha të kufizuara të shikimit dhe probleme me kapjen e spektrit të plotë të dritës së dukshme të njohur si  imazhe “RGB”, sepse mbështetet në përzierjen e ngjyrave kryesore të së kuqes, jeshiles dhe blusë për të krijuar të tjera ngjyrat, ashtu si përzierja e bojrave të kuqe, të verdhë dhe blu në shkollën fillore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aspak të zakonshme/ Marka japoneze prezanton modelin më të ri të syzave

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Marka japoneze ZGHYBD prezanton një mburojë fytyre (syze) të polarizuar me cilësi të lartë të bërë me polikarbonat (PC) dhe të pajisur me lente mbrojtëse UV.  Modeli unisex ka rezistencë të lartë, është në gjendje të përballojë presionin pa u deformuar ose grisur dhe është plotësisht i ripërdorshëm.

Gjithashtu, mburoja e fytyrës gjithashtu ka veti kundër mjegullës, dhe është edhe rezistente ndaj erës dhe pluhurit.

MBROJN FYTYREN NGA SPRAKET, SPRAKTIKAT, PIKKAT E UJIT, PLUHURI, VAJI DHE TYMIProdhim nga ZGHYBD, ky maskë unisex ofron një përvojë të shkëlqyer vizuale HD dhe shikueshmëri maksimale. Dizajni i urës së hundës me një pjesë është jashtëzakonisht i rehatshëm, i lehtë dhe rezistent ndaj goditjeve në hundë. është po aq e lehtë për t’u përdorur sa syzet e palosshme të tempullit dhe është projektuar për të mbrojtur të gjithë fytyrën e përdoruesit nga spërkatjet, spërkatjet, pikat e ujit, pluhuri, vaji dhe tymi.

LEXO EDHE:  Arrestohet se karikoi telefonin në tren

LEXO EDHE:  Së shpejti merr fund makthi i baterisë së celularëve/Mbërrin lajmi i madh

Dizajni ergonomik i tempullit të produktit përshtatet në mekanizmin e veshit dhe nuk rrëshqet. Fakti që ato janë me fytyrë të plotë do të thotë se ka edhe më shumë mbrojtje dhe mbulim sesa ai i ofruar nga syzet e zakonshme. Në përgjithësi, kjo mbulesë e plotë e madhe e madhe është e përshtatshme për mbrojtjen e përditshme të syve.

ZGHYBD zbulon një mburojë mbrojtëse të polarizuar të fytyrës me një pjesë, ka veti kundër mjegullës dhe është njëkohësisht i papërshkueshëm nga era dhe pluhuri.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Samsung bën investimin më të madh teknologjik që nga viti 2012

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Samsung ka zgjedhur Teksasis për të ndërtuar qendrën e re të çipeve kompjuterikë, e cila ka një vlerë prej 17 miliardë dollarë. Ky është investimi më i madh i gjigandit teknologjik të Koresë së Jugut, pas vitit 2013 kur investoi afro 20 miliardë dollaë për kompjuterat personal (PC).

Pika e re pritet të hapë 2000 vende të reja pune në teknologji dhe ndërtimi i saj do të nisë në fillim të viit tjetër. Ahtu si disa prej rivalëve të tij, Samsung po garon për të zgjeruar prodhimin e çipeve në mënyrë që të zhdukë problemet e furnizimit, sidomos tani që tregu nuk siguron mjaftueshëm.

LEXO EDHE:  Ngjason me Iphone X, por kushton më lirë!

LEXO EDHE:  Së shpejti merr fund makthi i baterisë së celularëve/Mbërrin lajmi i madh

 Pritet që kjo qendër të jetë gati rreth gjysmës së dytë të vitit 2024. Ndërtimi i saj është në koherencë me nxitjen e Presidentit Joe Biden ndaj prodhuesve të mëdhenj të cipeve për të rritur sasinë e produktit të tyre në SHBA.

Kto çipe do të përdoren në një rang të gjerë duke përfshirë celularët, rrjetin 5G, kompjutera të performancës së lartë dhe inteligjencën artificiale.

LEXO TE PLOTE