Connect with Us

Saimir Hoxha shpallet “Dëshmor i Atdheut”/ Qeveria nxjerr vendimin për trajtim financiar të familjes së efektivit

Aktualitet

Saimir Hoxha shpallet “Dëshmor i Atdheut”/ Qeveria nxjerr vendimin për trajtim financiar të familjes së efektivit

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Nënkomisari i Lezhës, Saimir Hoxha, i cili një ditë më parë humbi jetën në krye të detyrës,  është shpallur sot “Dëshmor i Atdheut” me vendim qeverie.

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ka thënë se familjarët do të trajtohen menjëherë financiarisht nga shteti.

Gjithashtu ai tha se për fëmijët është e garantuar trajtimi shëndetësor falas dhe benefitet e tjera.

’Siç e dini, dje humbi jetën në mënyër tragjike në krye të detyrës nënkomisari Saimir Hoxha. Morëm vendimin ëpr shpalljen “Dëshmor i Atdheut” nënkomisar. Qeveria mori vendim për trajtimin e menjëhershëm financiar të familjarëve. Me marrjen etitullit, kur të hyjë në fuqi ligji i ri që miratuam në mbledhjen e parë të kësaj qeverie ato do të trajtohen, posaçërisht fëmijët si fëmijë në përkujdesje të Republikës.  Kjo do të  thotë  se fëmijët do të marrin një trajtim deri në 18 vjeç dhe nëse vijojnë shkollën e lartë deri në 25 vjeç do të marrin pagë prej 170% të pagës së nënkomisarit. Jo vetëm kaq, do të marrë trajtim falas shëndetësor dhe benefitet si rezultat i statusit “Dëshmor i Atdheut” të babait të tyre. Sigurisht fëmijëve do u mungojë babai i tyre, por në asnjë moment gjatë gjithë jetës së tyre nuk do i mungojë përkujdesja nga shteti”, është shprehur Çuçi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Foltorja”/ Noka: Berisha e kishte planifikuar lëvizjen para se të shpallej non grata

Publikuar

-

Nga

Deputeti Flamur Noka ishte tha në studion e emisionit “Të Paekspozuarit” se edhe pa u shpallur non grata, Berisha kishte në plan një lëvizje për reformimin e PD-së së brendshmi.

“Sali Berisha kishte një plan për një lëvizje brenda PD, edhe pa non grata. Ai sot rezulton shumë më lart se Basha në sondazhe.LEXO EDHE:  Ndërtimet para ‘91/ Pagesat për truallin dhe tarifat

LEXO EDHE:  Ndërtimet para ‘91/ Pagesat për truallin dhe tarifat

Problemi që ka PD është problemi i autokracisë. Gabimet dhe fajet i kemi marrë përsipër. E kam thënë që Bashës i dridheshin këmbët prej Agron Shehajt. Pa ndonjë eksperiencë të madhe në politikë.”/CNA.al  

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Regjimi 41 bis/ Kush janë tre të dënuarit që do izolohen

Publikuar

-

Nga

Tre të burgosur të tjerë janë izoluar në regjimin e posaçëm 41 bis, duke e çuar në 7 numrin e të denuarve të izoluar në këtë sistem.

Deri tani mësohet se Ministria e Drejtësisë ka miratuar kërkesën e SPAK duke dërguar në izolimin 41 bis Redjan Rrajen, Fatmir Pjetrit dhe Aleksander Llanajt.

Ndërkohë sipas informacioneve nga struktura antikorrupsion mësohet se në tavolinën e ministrit Ulsi Manja janë edhe 4 kërkesa të tjera të ardhura nga SPAK, për izolimin e personazheve të tjerë. Autoritetet tregohen të rezervuara për emrat e të burgosurve të tjerë janë duke u kryer procedurat nëse do pranohen apo jo kërkesa për izolimin e tyre.

Por kush janë 3 të dënuarit që sot u izoluan në regjimin ’41-bis’?Fatmir Pjetri ka qenë pjesë e një grupi kriminal ‘Babagjyshët’ të cilët gjatë periudhës Janar-Dhjetor të vitit 2013 dhe në vazhdim, në qytetet e Tiranës, Laçit, Fushë-Krujës, Kuçovës dhe Durrësit kanë grabitur me armë disa argjendari në këto qytete. Grabitja që bëri më shumë bujë ishte ajo në një qendër tregtare në Tiranë, ku të maskuar si babagjyshë pjesëtarët e grupit kriminal realizuan grabitjet. Fatmir Pjetri pas arrestimit në Holandë në 24 nëntor të 2017 u ekstradua në Shqipëri për të vuajtur dënimin. Ai u rikthye në vëmendje pas tentativës së bujshme për arratisje nga 313-ta së bashku me Arbër Cekaj.

Aleksandër Llanaj është shpallur fajtor për vrasjen e tre të rinjve në prill të viti 2015 në Vlorë e dhe është dënuar me burgim të përjetshëm e më pas me 35 vite burgim nga të tre shkallët e gjyqësorit në Shqipëri. Një zënkë mes të disa të rinjve pas një feste ditëlindjeve përfundoi me atë që konsiderohet “masakra e Çoles”, me tre të vdekur e tre të dënuar me burgime të gjata, njëri me të përjetshëm dhe dy të tjerë me nga 35 vjet. Në 7 Prill 2015, pas një konflikti të armatosur, mbeten të vdekur Haki Rakipi, Alfred Velaj dhe Albi Limaj. Policia arrestoi si autorë të masakrës Aleksandër Llanaj, Ani Begaj dhe Bertil Aliaj. Në Tetor 2017, tre anëtarë të familjes Llanaj plagosen në zonën e Transballkanikes, pranë qendrës së Vlorës. Shënjestra ishte Ferdinand Llanaj, vëllai i të dënuarit përjetë asokohe, Aleksandër Llanaj. Bashkë me Ferdinandin, në këtë atentat plagoset edhe djali i tij 8-vjeçar, si edhe miku i familjes, Dritan Begaj. Familja e Aleksandër Llanajt prej vitit 1998 ka një histori konfliktesh dhe hakmarrjeje që nisin nga një zinxhir vrasjes në Selenicë.

LEXO EDHE:  Qeveria u dha titullin “Dëshmorët e Atdheut” viktimave të 21 janarit/ Frashëri: Skandal, akt i paprecedentë

LEXO EDHE:  Zgjatja e orarit të muzikës/ Komiteti Teknik i Ekspertëve zyrtarizon vendimin e Ramës

Ndërkohë, Redjan Rraja është në gjykim nga GJKKO lidhur me atentatin në vitin 2019 ndaj prokurorit Arjan Ndoja, ku akuzohet për vrasje, armëmbajtje pa leje, grup kriminal,.vjedhje dhe kryerja e veprave penale si grup kriminal.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Do na çojë në greminë”/ Ristani zbulon çfarë i tha Berisha Bashës para djegies së mandateve

Publikuar

-

Nga

“Zgjedhjet në PD nuk janë të ligjshme”/ Ristani kryqëzon Bashën, nxjerr zbuluar veprimet e tij

Deputeti Arben Ristani, është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Të Paekspozuarit” me Ylli Rakipin.

Gjatë diskutimve në studio, ai ka zbuluar dy detaje nga biseda e Bashës me Berishën kur opozita vendosi të digjte mandatet.“Berisha i ka thënë para se të digjnim mandatet: kjo ose do na nxjerrë faqebardhë, ose do ta çojë në greminë. Unë e dëshmoj këtë, kam qenë prezent. I ka thënë përgatitu që për të fituar besimin e shqiptarëve duhet të kalosh detin në këmbë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE