Connect with Us

E krijuar 9 miliard vite më parë/ Shkëncëtarët shohin qartë “Unazën e Anjshtanjit”

Kuriozitete

E krijuar 9 miliard vite më parë/ Shkëncëtarët shohin qartë “Unazën e Anjshtanjit”

Publikuar

-

cna lajm teknologji

Galaktika ‘Unaza e Ajnshtajnit’ e kapur nga Teleskopi Hapësinor Hubble është më shumë se nëntë miliardë vjet e vjetër dhe u formua ndërsa universi po kalonte një ‘baby boom’, thonë shkencëtarët

Një galaktikë e largët, që daton në një kohë kur universi po kalonte një ‘baby boom’, është studiuar nga astronomët falë një fenomeni të ëuajtur ‘Unaza e Ajnshtajnit’.

Shfaqja kozmike mahnitëse, ndodh kur fusha gravitacionale e një objekti masiv shtrembëron hapësirën dhe devijon dritën nga një objekt pas tij.

Kjo u parashikua për herë të parë nga Albert Einstein në vitin 1915, dhe vëzhgimi i fundit ishte 3.5 miliardë vite dritë nga Toka.

cna lajm teknologji

Fenomeni shfaqet si një rreth me pika drite në qendër dhe u pa për herë të parë nga astronomët duke përdorur teleskopin hapësinor Hubble në dhjetor të vitit të kaluar.

Analiza e re e imazhit të Hubble u krye nga një ekip nga Universidad Politécnica de Cartagena, në Murcia, Spanjë, për të kuptuar galaktikën prapa unazës.

Ata zbuluan se drita nga galaktika ishte nëntë miliardë vjet e vjetër, duke sugjeruar se ajo lindi kur universi ishte vetëm pesë miliardë vjeç dhe po kalonte një ‘baby boom’ të formimit të ri galaktik dhe yjeve.

LEXO EDHE:  NASA-SpaceX/ Astronautët nisin udhëtimin 19 orësh për në shtëpi pas misionit historik në Crew Dragon

cna lajm teknologji

cna lajm teknologji

‘Unaza e Ajnshtajnit’ është efekti i thjerrëzave gravitacionale, një ‘iluzion i madh’ universal që u propozua si pjesë e ligjit të relativitetit të përgjithshëm.

Më shumë se një shekull më parë Ajnshtajni tha se nëse graviteti do të shtrembërojë hapësirën pasojat do të ishin që imazhet e objekteve të largëta të zmadhoheshin, ndriçoheshin dhe shtrembëroheshin, për pasojë syri jonë do i shohë pa problem.

Shikimi i iluzionit në vetvete kërkon teleskopë të fuqishëm, siç është teleskopi hapësinor Hubble që u lëshua për herë të parë në gusht 1990.

U deshën nëntë miliardë vjet që drita nga kjo galaktikë e largët të arrinte në Tokë, por zmadhimi u jep astronomëve një vështrim nga afër në të kaluarën e largët.

Kjo është një referencë për bumin e yjeve të krijuara pas Luftës së Dytë Botërore, që çoi në një brez të tërë yjesh, të lindur midis 1946 dhe 1964 që u quajt baby boom.

Gjithësesi ka disa qindra lente gravitacionale të forta që janë të njohura, por shumica janë shumë të largëta për të matur saktësisht masën e tyre, dhe nevojitet shumë më shumë punë që të zbulohen./CNA.al

cna lajm teknologji

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

E pazakontë/ 30 vite të martuar por gruaja është ende e virgjër

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në rubrikën “Dear Deidre”, të revistës Thë sun ka mbëritur një letë e cila rrëfen një histori aspak të zakontë.

Një burrë ka rrefyer historinë e tij të martesës me gruan e cila për 30 vite me radhë nuk pranoi që të kishte marrëdhënie seksuale.

E DASHUR DEIDRE: Unë jam i martuar që 30 vjet dhe gruaja ime është ende e virgjër.

Kjo më thyen zemrën. Unë nuk ndihem si një njeri i duhur për të.

Në natën tonë të martesës, pas dasmës, po bëhesha gati për marrëdhënie, por ajo më ndaloi duke thënë: “Kjo nuk është e drejtë”.

Mendova se do të provonim përsëri natën tjetër, por nuk ndodhi kurrë. Ne puthemi dhe përkëdhelemi, por kjo është e gjitha.

Ajo erdhi me mua për t`u takuar me mjekun tonë kohët e fundit për diçka tjetër. Ai pyeti për jetën tonë seksuale, kështu që unë pranova se nuk kishim bërë kurrë seks.

LEXO EDHE:  “Javën tjetër hapet tenderi për punimet e Rrugës së Qumështit”/ Deputeti i PD ironizon Ramën

LEXO EDHE:  Sinjale të fuqishme kapen në hapsirë, vijnë në formën e “valëve të radios” dhe janë më afër tokës se kurrë më parëGruaja ime më pas rrëfeu se ajo kishte qenë “e tmerruar të mbetej shtatzënë”. Nëna e saj gjithmonë e kishte frikësuar për dhimbjet e lindjes.

Jemi të dy 57 vjeç dhe jam shumë i mërzitur. Pse nuk ma ka thënë më parë?

Asnjëherë nuk kemi mundur të kemi familje dhe nuk e kam shtyrë kurrë sepse mendoja se ajo nuk mund të bënte marrëdhënie.

Unë ende e dua atë, por ajo na ka privuar të dyve nga një jetë seksuale e dashur.

DEIDRE THOTË: Kjo është shumë e trishtueshme, por nëse kundërshton nuk do të fitojë asgjë.

Nuk ka asnjë arsye pse nuk mund të përpiqeni të filloni njëfarë intimitet, por kjo mund të kërkojë kohë dhe durim.

Paketa ime mbështetëse e quajtur Shijoni seksin në jetën e mëvonshme do t’ju ndihmojë gjithashtu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

1.8 miliardë milje larg Tokës/ Astronomët kapin imazhin e një komete me mbështjellje akulli

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

‘Megacomet’ Bernardinelli-Bernstein – një top gjigant akulli që është 100 herë më i madh se një kometë tipike – është ndër topat më të largët të akullit me një rrymë aktive pluhuri dhe gazi rreth tij, pretendon një studim i ri, shkruan CNA.al.

Astronomët kanë analizuar imazhet satelitore të kometës, e njohur gjithashtu si C/2014 UN271, e cila u identifikua në fillim të këtij viti.

Kometat aktive si Bernardinelli-Bernstein (BB) zhvillojnë një mbështjellje të hollë akulli dhe pluhuri të avulluar që e rrethon, i njohur si koma, ndërsa i afrohen Diellit.

Akulli i avulluar i BB nuk është ujë, por monoksid karboni, zbuluan studiuesit, i cili njihet në Tokë për aftësinë e tij për të helmuar fatalisht njerëzit.

BB, i quajtur sipas zbuluesve të tij, mat 62 milje (100 km) – më shumë se 100 herë diametri i një komete tipike. Zakonisht kometat nuk janë më të mëdha se rreth gjysmë milje (1 km) në diametër.

Është quajtur kometa më e madhe e gjetur në historinë e regjistruar, megjithëse disa kanë sugjeruar se kometa Sarabat, e cila është më shumë se 513,000 milje e gjerë dhe e dalluar gjatë një afrimi të afërt të vitit 1729, është më e madhe.

Sipas Daily Mail, BB mendohet gjithashtu të ketë një masë të paktën 1 milion herë më të madhe se kometat tipike, si dhe një diametër që është 100 herë më i madh.

LEXO EDHE:  Astronauti Scott Kelly zgjatet 5 cm në hapësirë

LEXO EDHE:  Themeluesi i Amazonit do të udhëtojë në hapësirëBB është më shumë se 1.8 miliardë milje (2.9 miliardë km) larg nga Toka, por gradualisht po i afrohet qendrës së Sistemit Diellor.

Ai ka qenë brenda orbitës së Neptunit që nga marsi 2014 dhe do të kalojë brenda orbitës së Uranit në dhjetor 2022.

Në janar 2031, ai do të bëjë afrimin më të afërt me Tokën – rreth 930 milionë milje larg nga planeti ynë. Fatmirësisht nuk përbën rrezik për njerëzimin.

Vetëm një kometë aktive është vëzhguar më larg nga Dielli – C/2010 U3 (Boattini) – dhe ishte shumë më e vogël se kometa BB.

Studimi i ri u krye nga studiues në Universitetin e Maryland (UM), të cilët thonë se BB është ndër kometat më të largëta që mund të zbulohen me koma.

Studiuesit në fakt nuk e përcaktuan madhësinë në studimin e ri, por cituan madhësinë të paktën 100 km, siç është dhënë nga Bernardinelli et al., në njoftimin e tyre të zbulimit në fillim të këtij viti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

VIDEO-Studiuesit analizojnë mbetjet e fozilizuara të krijesës detare/ Krijojnë imazhin e plotë me montim

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një krijesë e madhe, e ngjashme me peshkun shpatë, me një ‘arsenal dhëmbësh’ të vërtetë notoi në ujërat e cekëta të asaj që është Kolumbia e sotme rreth 130 milionë vjet më parë, ka zbuluar një studim.

Studiuesit nga Universiteti McGill rianalizuan mbetjet e fosilizuara që u zbuluan pranë Villa de Leyva në departamentin Boyacá të Kolumbisë në vitet 1970.

Shembulli ka një kafkë të ruajtur në mënyrë mahnitëse, 3 këmbë të gjatë dhe është një ichthyosaur, një rend i zvarranikëve detarë që kanë jetuar nga 250-90 milion vjet më parë.

Në vitin 1997, ekspertët ia caktuan fosilin gjinisë platypterygius, një grupim që disa kanë thënë se është një takson i ‘shportës së mbeturinave’ që përdoret për të klasifikuar speciet që nuk përshtaten diku tjetër.

Megjithatë, studimi i ri i kafkës, i cili mbahet në Muzeun Gjeologjik Kombëtar Kolumbian në Bogota, ka zbuluar se ajo i përket një gjinie të re – ‘Kyhytysuka’.

Zbulimi, tha ekipi, po ndihmon për të përmirësuar të kuptuarit tonë për pemën familjare të ichthyosaur dhe se si anëtarët e tij evoluan.

(SHIKONI VIDEON)

Studimi i Kyhytysuka u ndërmor nga paleontologu vertebror Hans Larsson, i Universitetit McGill të Kanadasë, dhe kolegët e tij.“Kjo kafshë evoluoi një dhëmb unik që e lejoi atë të hante gjahun e madh,” shpjegoi profesor Larsson.

LEXO EDHE:  NASA-SpaceX/ Astronautët nisin udhëtimin 19 orësh për në shtëpi pas misionit historik në Crew Dragon

LEXO EDHE:  “Shokohen astronomët”/ Shohin në planetin e Jupiterit drita misterioze

“Ndërsa ichthyosaurët e tjerë kishin dhëmbë të vegjël, me të njëjtën madhësi për t’u ushqyer me gjahun e vogël, kjo specie e re modifikoi madhësinë e dhëmbëve dhe hapësirën për të ndërtuar një arsenal dhëmbësh për dërgimin e gjahut të madh, si peshqit e mëdhenj dhe zvarranikë të tjerë detarë.”

Për shembull, ndërsa dhëmbët më të përparmë të Kyhytysuka ishin të gjatë dhe të hollë dhe të optimizuar për të kapur gjahun më të vogël, dhëmbët me dhëmbë sharrë më tej në nofull dukej se kishin evoluar për të qethur viktimat e krijesës.

Ndërkohë, grupi i dhëmbëve të pasmë të Kyhytysuka ishin të shkurtër dhe të fortë, duke sugjeruar se ata përdoreshin për të shtypur gjahun – një përfundim i mbështetur nga lidhja e përforcuar midis kafkës së trurit dhe kockës së kafkës, lë të kuptohet për një forcë të rritur kafshimi.

Për më tepër, analiza e ekipit tregoi se, ndërsa zvarraniku detar nuk do të kishte qenë në gjendje të lëvizte nofullat e tij shumë anë e mbanë, ai mund të hapte gojën ndaj një hapjeje kolosale prej 75°, gjë që do ta lejonte atë të gëlltiste pre shumë të madhe.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-10257611/Fossils-Huge-swordfish-like-creature-swam-waters-Columbia-130-million-years-ago.html

 

LEXO TE PLOTE