Connect with Us

“Çështja Tahiri”/ Gjykata vendos sot për “fatin” e ish-ministrit të Brendshëm

Kronika

“Çështja Tahiri”/ Gjykata vendos sot për “fatin” e ish-ministrit të Brendshëm

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri dhe ish-kreu i policisë së Vlorës, Jaeld Çela dalin sot para Gjykatës së Lartë.

Tahiri dhe Çela kundërshtojnë vendimin e Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda, për rikthimin e çështjes së tyre për rigjykim.

Tahiri ka mbërritur në Gjykatën e Lartë i shoqëruar nga avokati Maksim Haxhiaj. Ish-drejtori Çela i cili ndodhet në paraburgim nuk është shoqëruar në ambientet e Gjykatës së Lartë. Ai përfaqësohet nga dy avokatët e tij. Gjykata e Lartë nuk ka lejuar prani të gazetarëve, duke u justifikuar me masat anti-covid.

LEXO EDHE:  Akuzat ndaj Tahirit/ Analisti: Jemi brenda një çmendurie kombëtare

Kujtojmë këtu se ish-ministri është dënuar nga ish-Gjykata e Krimeve të Rënda për shpërdorim detyre, me 3 vite shërbim prove. Po ashtu, me 3 vite e 4 muaj burg u dënua edhe Jaeld Çela.

Të dy u akuzuan për trafik droge në kuadër të grupit kriminal të drejtuar nga Moisi Habilaj.

Kujtojmë se ish-kreu i Policisë së Vlorës u vetëdorëzua në polici në maj të 2020-ës, pas dy vitesh në arrati, ndërsa akuzohet për veprat penale “Kultivim i bimëve narkotike”, “Trafikim i bimëve narkotike” dhe “Grup i strukturuar kriminal”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Vrasja e biznesmenit Ruzhdi Hoxha/ Gazetari ngre dyshime, i përfshirë edhe i vëllai

Publikuar

-

Nga

Vrasja e bisnesmenit Ruzhdi Hoxha, është tema e diskutimit sonte në Opinion, ku gazetarët e kronikës kanë sjellë fakte të reja.

Gazetari Armand Bajrami, tha se ka ende dyshime lidhur me vendin ku është kryer vrasja.Duke folur edhe për faktin, se automjeti i tij është zhdukur, Bajrami tha se se ka dyshime që vrasja mund të jetë kryer në makinë e më pas kufoma është hedhur në zonën e Qafë Malit.

LEXO EDHE:  “Dosja Tahiri”/ Zbulohen të tjera detaje: Ja nga kush rrezikohet ish-ministri

LEXO EDHE:  Lulzim Basha paralajmëron Saimir Tahirin/ Nesër të pret burgu

“Zhdukja e makinës është një pikë e fortë që mund të mendohet se vrasja është kryer në makinë. Për këtë janë hedhur dyshime që edhe vëllai është përfshirë jo vetëm duke fshehur makinën, por dhe për largimin e kufomës, pasi është e pamundur që ta bëjë një person i vetëm”, tha Bajrami./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

U braktis nga shteti italian/ I jep fund jetës shqiptarja që shkatëroi organizatën e prostitucionit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një 47-vjeçare shqiptare, e cila bashkëpunoi me policinë për të shkatërruar një grup trafikantësh që shfrytëzonte vajza të reja për qëllime prostitucioni i ka dhënë fund jetës duke u hedhur nga një urë.

Në vitin 1996, kur ajo ishte vetëm 22 vjeçe, ka denoncuar tutorin e saj për rrëmbim, përdhunim dhe shfrytëzim për prostitucion në Itali.

Shtetësja shqiptare, Adelina Sejdini kishte kërkuar statusin e refugjatit, që nuk iu pranua asnjëherë. Sipas medieve italiane, kjo ishte dhe arsyeja pse gruaja ndërmori aktin vetëvrasës.

Mësohet gjithashtu se disa ditë më parë ajo tentoi të vriste veten, duke u djegur me benzinë para Ministrisë së Brendshme, për të tërhequr vëmendjen e qeverisë.

LEXO EDHE:  Gjykata e Lartë refuzon lirimin e Shukri Xhelilit

LEXO EDHE:  Ngeci në “rrjetë”/ Ja pasuria e anëtarit të KLP-së që u shkarkuaAjo gjithishtu ka tentuar të flasë me presidentin Italian, Sergio Mattarella, pasi me marrjen e statusit të refugjatit, shpresonte të blinte një apartament në Itali, por asnjë nga këto përpiekje nuk u finalizua.

Shteti italian, shumë vite më parë, më bindi të denoncoj tutorët, më premtuan mbrojtje. Unë kërkoj një minimum e të drejtave sepse prej shumë vitesh kam luftuar për të ndihmuar të gjitha viktimat e trafikimit, kërkoj të më jepet nënshtetësia italiane”, ishte shprehur gjatë një prononcimi për media Sejdini.

E gjetur në këtë sitautë dëshperuese 47-vjeçarja ka ndërmarë aktin e rëndë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

‘200 mijë euro për të djegur makinat e Salillarit’/ Zbardhet dëshmia e djalit të Ruzhdi Hoxhës

Publikuar

-

Nga

Janë zbardhur detaje të reja nga rrëmbimi dhe vrasja e biznesmenit Ruzhdi Hoxha.

Djali i Hoxhës ka dhënë informacione të shumta mbi aktivitetin e të atit dhe me njerëzit që ai shoqërohej.

Në dëshminë e tij , tre ditë pas zhdukjes së të atit ai i ka thënë policisë se në fillim të muajit tetor Ruzhdi Hoxha së bashku me një tjetër person kishin marrë përsipër të digjnin makinat e firmës “Salillari” pasi më parë kishin marrë një pagesë prej 200 mijë eurosh, por kjo punë nuk ishte kryer.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha paralajmëron Saimir Tahirin/ Nesër të pret burgu

LEXO EDHE:  Ngeci në “rrjetë”/ Ja pasuria e anëtarit të KLP-së që u shkarkuaPikërisht aktiviteti i 43-vjeçarit është një nga pistat ku policia dhe prokuroria po heton për zbardhjen e motiveve të krimit.

Prokuroria e Rrethit gjyqësor Tiranë ka regjistruar procedimin penal më 27 tetor për veprën penale “Rrëmbim ose mbajtja peng e personit” për zhdukjen e biznesmenit 43-vjeçar Ruzhdi Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE